הפלמ"ח? זה הארגון שהטביע את אלטלנה

הסוציאליזציה ה"פטריוטית" של ישראל העכשווית
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

שתי ידיעות פרצו לתודעתנו. האחת – לליכוד יתרון ניכר על יתר המפלגות בקרב צעירים, לרבות חיילי צה"ל. השנייה – אחרי עיכוב של שנים שוחררו הפרוטוקולים העוסקים ברצח הברוטאלי של ערבים מכפר קאסם, שאירע ביום שהחל מבצע סיני באוקטובר 1956. לכאורה שתי ידיעות שאין ביניהן קשר מובהק למי שמחפש הבחנה מהירה בין תופעות.

הייתי חייל סדיר – שריונאי – בעת מבצע סיני. היו איתי חיילים שייצגו את מרחב השונות של החברה הישראלית. כאשר נודעו הפרטים הראשונים על הרצח בכפר קאסם היו הכול המומים ומבוישים. הייתה הסתייגות כוללת מהרצח הנתעב של אזרחים ערבים ששבו מעבודתם ולא ידעו על הקדמת העוצר. מאז ניסה צה"ל לייצב את השורות בגינוי הרצח. "דגל שחור מתנוסס מעליו", אמרו במשך שנים.

פרסום הפרוטוקולים בא בשעה שהעוינות כלפי ערביי ישראל פורצת כל סייג והפכה לתת-מקלע פוליטי של הימין, "ערבים-מחבלים-שונאי ישראל". צעירים רבים קולטים את ההסתה כלשונה וסוברים שהפיכת כל ערבי לאויב הופכת אותם לפטריוטים יהודים.

פרי הבאושים הזה לא בא יש מאין. לפני שנים אמר לי ידיד כי נכדו חזר נפעם מאזכרה ליצחק רבין בבית הספר ושאל את סבו, "הרצח נתעב. אבל רבין רצה להחזיר את ארץ ישראל לערבים, לא?"

המוצר החינוכי של היום עובר סוציאליזציה שמכינה אותו לישראל העכשווית. את המאבק להקמת המדינה ניהלו המחתרות כולן, אך כיום יחידת הפלמ"ח נתפסת קודם כול כיחידה לוחמת שהטביעה את אניית הישע "אלטלנה" בעיצומה של מלחמת השחרור. נשכחה העובדה שהפלמ"ח היה עורק הלחימה החשוב ביותר של מלחמת העצמאות.

מעטים שעברו את כור ההיתוך החדש של החינוך הישראלי יתרגשו מעוולות ההרג בכפר קאסם. ערכי מוסר שהיו ערכי יסוד בתנועות הנוער פינו מקומם לערכים הברורים "עם ישראל", "בורא עולם", "אוכלוסייה ערבית עוינת", ואלה נותנים הצדקה לערכי מוסר אחרים.

אם נפנה פנינו לספורט הישראלי, שהוא בוודאי נחלת צעירים רבים, נראה את האיפה ואיפה בין היחס למואנס דאבור לבין היחס לעומר אצילי ודור מיכה. מואנס דאבור הודיע על פרישה מנבחרת ישראל אחרי שקהל גדול קילל וגידף אותו ללא הרף. תגובת הקהל באה בשל הסתייגות חריפה שלו ממבצע "שומר חומות". בשעה שפרש נשמעה אנקת רווחה, "ברוך שפטרנו".

כאשר שני שחקני כדורגל מוכרים נאשמו בקשר אסור עם קטינות, לא נשמעה הסתייגות אמיתית ממגדפי דאבור. שהרי אצילי ומיכה שניהם יהודים והבחורות אינן אלא מתאנות לבחורינו הטובים שיודעים להבקיע.

מלחמת התודעה לא נערכת רק על נפשם של צעירים מוצרי מערכת החינוך הישראלית, אלא גם על נפשו של הציבור כולו. כמעט ללא הכרזה פומבית הפכו "שלום עכשיו" ו"בצלם" לארגונים לא לגיטימיים המשרתים את "אויבי ישראל". באותה שעה הפכו "אם תרצו" ו"עוצמה יהודית" לארגונים המובילים דעת קהל. הימין מייבא מארה"ב את "פורום קהלת" השמרני להחריד וממול לא קמים כלים רעיוניים אמיתיים לשמור על הגחלת הליברלית שאיחדה תמיד את מרבית הציבור במדינה.

הקרב הפוליטי טרם הוכרע. חלקים גדולים בציבור מסתייגים מנתניהו ומצאן מרעיתו. ייתכן שהימין לא ינצח בקרב הפוליטי. אך בקרב התודעתי הוא מוביל בגדול.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

27 תגובות

 1. עוזי ברעם מעלה מספר סוגיות. הראשונה שבהן היא הרצח המתועב בכפר קאסם החקוק היטב במוחו של הדור שלי. הייתה זו הוצאה להורג’ על לא עוול בכפם, של כפריים שחזרו מעבודה חקלאית בשדות שלהם. רק שגינוי הרצח, נתפס כיציאה ידי חובה בשל עונשיי המאסר שהומתקו מספר פעמים, גם של המג"ד וגם של מפקד המחלקה שביצעה את הטבח. באותה עת, בשנת 1956, התייחס הציבור היהודי לערבים כאל אויב, גם בשל הממשל הצבאי שהגביל את תנועותיהם.
  עוזי גם מעלה את סוגיית הארגונים "שלום עכשיו" ו "בצלם".
  "שלום עכשיו" שנוסד בשנת 1978 לאחר ביקור השלום הדרמטי של נשיא מצריים סאדאת, היה מאד פופולארי והפך לחלום שרוב הציבור האמין שניתן להגשימו. אך לאחר הסכם אוסלו חלום השלום התפוגג בהדרגה בשל פיצוץ אוטובוסים בהנחייתו של יאסר ערפאת, ההסתה הקשה כנגד ראש הממשלה יצחק רבין שהניעה את רציחתו. גם האינתיפאדה השנייה גרמה לחלק גדול של הציבור להתפכח מרעיון שלום עם הערבים. ואכן, סקרים הנערכים מפעם לפעם עד לשנה האחרונה מראים שרוב הציבור בישראל הפסיק להאמין כי קיימת התכנות לשלום עם הפלסטינים בטווח הנראה לעין.
  "בצלם" הוא ארגון שונה לחלוטין מ "שלום עכשיו" מאחר שאחת ממטרותיו היא להכפיש את ישראל בקרב הציבור בעולם. זכור היטב נאומו באו"ם, לפני כשנתיים, וגם שנתיים קודם לכן, של חגי אלעד ראש "בצלם" שהכפיש את מדינת ישראל והציג תמונה מעוותת שלה, ובכך סייע לארגונים עוינים כמו ה BDS ואחרים.

 2. אפשר היה הפעם להתבטא ביותר חריפות. הנדסת התודעה עוברת כל גבול.

  1. הנדסת התודעה עובדת בכל הכיוונים. נגד איזה הנדסת תודעה אתה יוצא? נגד הונאות ה"סוציאליזם בימינו" או נגד ה"רביזיוניסטים"?

 3. כמו קרן הלייזר שמצביעה על הלוח בכיתה. או על המפה הגיאוגרפית התלויה מול עינינו. כך מאיר מאמרו של ברעם את נקודות המפנה שחלו בתמונת הסלפי של החברה הישראלית. לכאורה מדינת ישראל מתפתחת לתפארת; ממסירות הנפש של דור החלוצים, דרך תנועות הנוער השונות ישראל נבנית ובונה וגם משתכללת, ממציאה כלים חקלאיים ואחרים וממציאה תרופות מצילות חיים ומיטיבות עם מחלות מטרידות. ישראל שרה בגאון שירים חדשים ביחד עם שירי האהבה למולדת של דורות החלוצים נקיי הנפש ואבירי המוסר. אך במשך הזמן כמו יד נעלמה מוחקת עובדות מפתח ומייחסת מעלות והישגים למי שלא תרם אותם ולא דומים להם. ובמקביל גיבורי ישראל האמיתיים נצבעים בגוון שלילי וצעירינו מקבלים תמונת סלפי שקרית. והיא שנכנסת לזיכרון הקולקטיבי.וננעצת שם .
  התיאור החזק הזה מוביל אותנו למסקנה ברורה; התודעה והידע שהעלימו אותם – עלינו שלחזירם
  ועוד מסקנה: המצב יותר קיצון ממה שאנו חשים וזה דורש התגייסות לפעול

  1. מצביעי הימין יותר רוצים להאמין בשקרים הללו, מאשר מנהיגי הליכוד רוצים להפיץ אותם

 4. לא פעם היו אמירות גלויות בטוקבקים כי חבל שהיהודים השמאלנים באירופה לא הושמדו על ידי הנאצים. צריך יותר מזה?

 5. עוזי מצליח לגעת בנקודות הכי רגישות העכשוויות בחברה הישראלית.. הדוגמא מעולם הכדורגל היא המראה הכי עצובה למצב החברה, לערכיה, ולסדר העדיפויות של התיחסות החברה הישראלית לנקודות מפתח בגורלה.
  כל כך עצוב שמי שדוגל במתינות ובשלום הופך מיד לעוכר ישראל ואנטי ציוני.. ואני חושב שדווקא מתוך אהבת המדינה והרצון שתשרוד לאורך השנים חשוב להציף את הנקודות שעוזי העלה במאמר.
  והלוואי והציבור הערבי יצא לבצהיע ולהשפיע.

 6. המאמר מאיר הייטב את תמונת הציבור הישראלי היום והמצב עגום.
  אולי נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה בבחירות הבאות, אבל מדאיג בהרבה הוא המגמה המסתמנת בסקר ההצבעה של בני 18-25, שפורסם לפני כמה ימים. השילוב של אינדוקטינציית הנוער, המתוארת במאמר יחד עם ההתרבות הטבעית הגדולה של החרדים וגם הדתיים האחרים מבטיחה לנו בעוד עשור קואליציה חזקה ושלטון ימני דתי משיחי, שיעשו ככל העולה על רוחם במדינה ובשטחים הכבושים ואצלי זה מעורר פלצות. בשבילי, זה מאוחר מדי לברוח מכאן, אבל המחשבה שילדי ונכדי יחיו במדינה כזו מפחידה מאד.

  1. האם התכוונת למופתי או למי שכתב את "מיומנו של פשיסטן?

  2. אם כך אתה חושב, ועל פי ראייתך הפוליטית, הטוב ביותר הוא שתדאג שצאצאיך יעברו לחיות במדינה אחרת. כך כמובן תבטיח את עתידם.
   כשציינת, נכון כמובן, את ההתרבות הטבעית הגדולה של החרדים והדתיים האחרים כנראה שהתכוונת לערבים, שרובם גם כן דתיים.
   מה שיוצא הוא שייווצרו שני ציבורים קיצוניים, ערבים וחרדים שיתרבו וינטרלו אחד את השני. כך תימנע התופעה של שלטון יהודי ימני משיחי.

   1. אשרי המאמין. הערבים מיואשים מהמדינה ואחוז ההצבעה שלהם יורד בהתמדה וכך גם הריבוי הטבעי שלהם. שלטון ימני-דתי-משיחי שירסק את הדמוקרטיה לקראת מדינת הלכה הוא תסריט ריאלי מאד. אני פטריוט וגם הוכחתי את זה בעבודתי למען המדינה, אבל אני ממש לא רוצה שצאצאי יחיו כאן אם התסריט האפוקליפטי הזה יתממש.

 7. ומי שקל תמיכה באויבי בריטניה לקראת תחילת מלחמת העולם השניה?

 8. אחרי שמחנה נתניהו חטף הפסד כתוצאה מהצלחת לפיד מול עזה, הם כעת רק יגבירו את הרפש, ויעצימו את שינוי העובדות רטרואקטיבית בכל המישורים

  1. מה פתאום שמחנה נתניהו חטף הפסד כתוצאה מהצלחת לפיד מול עזה? ההפך הוא הנכון. מבצע כזה וכל האמצעים ששימשו להצלחתו מכינים במשך שנים. דהיינו בזמן ממשלת נתניהו. כל מי שאפילו מעט שכל בראשו מבין את זה. אם לפיד ינסה לנכס את ההצלחה לעצמו הוא רק יעשה מעצמו צחוק. לא יעזור לכם – נתניהו ראש הממשלה הבא.

   1. ריח הביביזם על נייר המסרים שלך, עולה באפי. גם ההיפוך הלוגי של אותו דף מסרים.
    המבצע הצליח, כי הוא נוהל נכון, באומץ לב וההחלטות היו החלטות של כאן ועכשו. לא משהו שהתגלגל מהעבר. להיפך, בניגוד לפחד של נתניהו להילחם ולכפות שקט, שלא צלח, הרי בתקופת השלטון של ממשלת השינוי, היה שקט ואם לא, אז קיבלו בראש. הינה שיעור שנתניהו צריך ללמוד. הוא חשוב גם בספסלי האופוזיציה.
    לפיד לא מנכס לעצמו את ההצלחה. זהו נתניהו הפחדן, שמתאמץ להוכיח שלפיד נכשל, אבל אין לו עם מי לריב, כי לפיד לא סופר אותו. הכי יפה זה שלפיד מתדרך את נתניהו וזה נראה כאילו ומקל תקוע לו בנקודה אסטרטגית.

 9. הפלמ"ח שהיו הכח העיקרי במלחנת השחרור היו שמאלנים. והיום שמאלנים לפי פרשנות הימין הם בוגדים. לאן הגענו

  1. ל – נ. (מדוע בעילום שם):
   הפלמ"ח לא היו שמאלנים. חד וחלק – לא. למנהיגיהם, מטבנקין וצפונה, היו עמדות פוליטיות דומות מאד לעמדות כשל הימין הישראלי כיום.
   בסה"כ מבחינה ביטחונית הגענו לאותו מקום כמו ב- 1948. מה שהשתנה הוא שבראש מפלגות המרכז-שמאל חלק ממקומות ההנהגה נתפסו על ידי נסיכים שגדלו באווירה אנטי ציונית. הם סחבו את מפלגותיהם שמאלה והתוצאה היא מה שקורה כיום בפוליטיקה הישראלית.
   כשמפא"י ובנותיה הפכו לסניפים של מפ"מ, של"י, ר"ץ, שינוי ודומיהן, הם הותירו חלל שלטוני גדול שהתמלא על ידי אחרים. עיינו ערך יוסי שריד, יוסי ביילין, שולמית אלוני וכיו"ב.
   ולמגיבה הנכבדה אביבה דורון בקר –
   איך יחזירו לנו את התודעה שנעלמה? גם אם המצב כיום יותר קיצון, כפי שאת כותבת, מי יתגייס לפעול? באיזה כיוון? מי יממן את הפעילות שאת מטיפה לה כאשר רוב הקיבוצים פשטו את הרגל, ההסתדרות לא מממנת פעילות של תנועות נוער, אין יותר מצעדי אחד במאי, אין יותר מפגשי ראווה של האינטרנציונל הסוציאליסטי ואלה רק חלק מהדברים. העולם השתנה. ובישראל בהחלט נצפה שינוי לטובה. בגדול.

   1. פרט לעובדה שאתה מייחל לשלטון הימין עם בן גביר עם קרעי גלנט ורגב. עם הרבי מגור שחוזר לאיתנו.מעולם לא אמרת זאת עכשיו הבנתי אינך רפורמטור אלא מצביע ימין ומייחל לשובו לשלטון.
    זה הקטע היחיד הראוי לציון השאר זה "גיבוב" עובדות. הפלמ"ח בתפיסה של היום היה "שמאלני" מפקדו הנערץ יצחק שדה היה בשמאל של מפ"ם.כל הקבוץ המאוחד הפלמ"חי היה חלק ממפ"ם מפלגת שמאל עם אורינטציה על ברית המועצות.
    אילו נסיכים גדלו באוירה אנטי ציונית יוסי בילין שהיה דתי עד בחרותו. יוסי שריד שאביו היה מנכ"ל משרד החינוך.
    עובדה עם אלוני ושריד קבלה מרצ 12 מנדטים והייתה חלק מממשלת רבין-ממשלת אוסלו.להסכם אוסלו היה רוב בעם ואפילו ברק יכול היה להביא את הסכם קמפ דיוויד שלו אם היה מושג להכרעת העם עם סיכויים טובים.
    היריד'ה של השמאל קשורה לשינוי גישה בעם אחרי כשלונו של ברק בקמפ דיוויד ואמירתו "שאין פרטנר"
    אשר לתשובתך לאביבה דורון כל מה שכתבת מעציב ואין סיבה לשמוח עליו. אבל בסוף התבררה לי סוף סוף סיבת שמחתך ולצערי יש לך סיכוי לא רע

    1. עוזי היקר
     תודה על תגובתך שלמעשה הייתה צפויה מראש.
     אינני מתכוון להיכנס לוויכוח אתך או עם אביבה דורון. ראשית מכיוון שאינני מייחל לשלטון בן גביר ויתר החברים שציינת בתשובתך. איפה ראית שכך כתבתי? שנית, הבעיה של אביבה וכנראה שגם שלך שאינכם מסוגלים להסכין עם מדינת ישראל של המאה העשרים ואחת. הירידה של השמאל לא התחילה עם אהוד ברק. ראשית התחלת הירידה הייתה עם העמדתו של בן גוריון למשפט בפני בית הדין של המפלגה. היא התגברה עם פרשיות הנסיכים ידלין, עופר, לוינסון ב- 1976-77. עוד היא התעצמה כשרבין העביר את אוסלו עם גולדפרב והרופא מתל עדשים. אינני רוצה להאריך כאן בעניינים האלה. הייתי שם. אתה צודק בהחלט בזה שהנך כותב שדברי תשובתי לאביבה דורון מעציבים מאד. התחלתי להתעצב כאשר ראיתי את הסרט "סלאח שבתי". גם שם הייתי מהצד של "גברת חבר".
     אני סבור שהנך טועה בקשר לשמחתי מאחר שיש סיכוי לא רע לממשלת ימין – לפי מה שהנך כותב עם סיום תגובתך שלעיל. העניין הוא שאני מתייחס למה שמתחולל כאן באופן ריאלי ולא משתכר מכל מיני פנטזיות היסטוריות שעבר זמנן, ובוודאי לא מחבר את הגישה הפוליטית של אחדות העבודה בקשר למפעל הציוני (הדיפ-סטייט של הפלמ"ח) עם השאיפה של סנה וחבריו להתחבר עם ברית המועצות.

 10. השאלה אם זה ניתן לריפוי או שאבדה התקווה. זאת שאלת המפתח

 11. מעניין שגם פה באתר, אלה שהימין הצליחו לעבוד על התודעה שלהם
  ממשיכים להגן על הימין ולספר סיפורי סבתא על השמאל
  מסתבר שזה ממש עובד

 12. כעת אפילו השב"כ כבר חוקר נסיונות הנדסת מוחות ברשתות החברתיות בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות גם מצד גורמים בארץ וגם מצד גורמים בחו"ל

 13. אה יודע להציד בעיה חשובה בקצרה ובצורה ברורה ונוקבת שאיננה נבלעת בשיטפון מלל

 14. כמה מילדי המדינה יודעים מה זאת אלטלנה? אפס! למה זה קורה לדעתכם?

 15. עוזי ברעם מזכיר את האלטלנה. אני חושב שהדוגמא של ההחלטה שבן גוריון קיבל להפגיז את האלטלנה, היתה פרי ראייה צלולה וארוכת טווח.
  בן גוריון הבין שאם הוא יאפשר את נחיתתה של האלטלנה ופריקת הנשק, מדינת ישראל, תהפוך למדינת פלנגות ואת זה, השיגה הטבעת האנייה. התוצאה של מדינה מאוחדת, החזיקה עשרות שנים, עד שהפלנגיסטים היהודים, בכל מיני פלנגות קטנות, מנסים לקעקע את קיומה של מדינת ישראל, כמדינה שפויה, חופשית ומונעת בערכים אנושיים בסיסיים.
  ברור שמבחינת הפלנגיסטים, זו היתה אצבע בעין, כי זה דחה את חלומם הרטוב, להפוך את ישראל למדינה שסועה ומוכית אפרטהייד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן