המלחמה הפסיכולוגית בפוליטיקה – עלבון לאינטליגנציה

מפלגת הליכוד ממשיכה בהסתה, ובשקרים
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

כל עוד הליכוד היה באופוזיציה – הציבור קיבל בהבנה מסוימת, אף אם מסויגת, את המאבק חסר הפשרות של הנהגת הליכוד להפיל את ממשלת השינוי "הרעה", כפי שגרסה סיסמת הקרב הבלתי נלאית. לא היה ריאיון אחד עם איש ליכוד שלא התחיל והסתיים במשפט האלמותי הזה, שפתח את דף המסרים ושהוגדר כמטרה האולטימטיבית העליונה והיחידה של האופוזיציה הלוחמת.

נראה שהאופוזיציה התקנאה בדרכם של הפלסטינים ושל אויבי ישראל אחרים במערב להשתמש במניפולציות פסיכולוגיות ובבדיות כנשק אפקטיבי ביותר, יעיל אף יותר מטרור רצחני, להסית את דעת הקהל העולמית נגד ישראל. דף המסרים הפלסטיני כולל מנטרות שקריות החוזרות על עצמן ללא הרף בשיטתיות מחזורית, כמו אל-אקצא בסכנה, טיהור אתני, אפרטהייד, הרעלת בארות, הפצת מגפות – מסרים שחשבנו בתמימותנו שפסו מאז ימי הביניים. למרבה הזוועה השקרים הללו תופסים ומתקבלים בדעת הקהל במדינות המערב, עד כדי ייאוש מעצם הצורך ליטול כדור נגד בחילה ולהידרדר לקרבות הרחוב על דעת הקהל העולמית המוסתת.

ואצלנו – מבושמים מהצלחתם להפיל את הקואליציה, חברי הליכוד ממשיכים באותה טקטיקה של הסתה ושיסוי, שקרים ועיוות המציאות, כמו הטלת האשמה על כל מצב בעייתי במדינה כאילו נולד זה עתה בשנתה הראשונה של ממשלת השינוי, בתחום הבריאות, הטרור הפלסטיני, אובדן המשילות בחברה הערבית ובחברה הבדווית, מגפה מזן חדש, חמאס, מחסור בדיור, עליית המחירים והפקקים בנמלים, כאילו לא אחזו הם בשלטון ב-12 השנים האחרונות ובראשם מנהיג המעיד ש"לא ידע" כלל על בעיית הר מירון שנדונה עד דק במשך שנים.. הכול נבנה על הזיכרון הקצר של מרבית הציבור, השקוע בבעיות הקיום היום-יומי ומחפש אובייקט להאשימו בצרותיו. לאחרונה אף שמענו שהדוברת הנמרצת של הליכוד עדכנה את העיתונות כי משרד החוץ, בזמן שראש הממשלה הנוכחי עמד בראשו, מימן פרסום ספר של אישתו בעלות של מאה אלף ש"ח מכספי הציבור – מה שלא היה ולא נברא.

ואם לא די בכך, קמים דוברי ליכוד ומשתלחים בדברי נאצה ושיח ביבים ביריביהם על בסיס אישי, עד שבצדק ממליצה השדרנית להרחיק ילדים מלצפות במסך מחשש לפגיעה בנפשם הרכה. וחמורה מכך היא התמונה של בכירי הליכוד המתחבקים עם אותם פעילים נמרצים המובילים את החרפה הזאת, כמו איציק זרקא ורמי בן יהודה, ומודים להם על תרומתם החשובה לקמפיין הבחירות. לכך מתווסף מסע השיסוי מטעם המפלגות החרדיות – "השותפים הטבעיים" – ששחררו את חרצובות לשונם במילים שאינן מופיעות בכתובים  ("אנטישמיים", "נאצים" ואיחולי מיתה נוראיים) מאז נותקו מעטיני התקציב הלאומי.

המאבק הפוליטי על תפיסת השלטון הוא לגיטימי כמהות הדמוקרטיה, אבל הדרך והסגנון הדוחה שבהם המפלגה המתמודדת על הבכורה בוחרת לנהל את המאבק, בתוספת חלוקת פסלים וקמעות, מעוררים תהיות, בלשון המעטה. הרי התנהלות כזו מעידה שהם מייחסים לציבור הבוחרים טמטום וחוסר יכולת שיפוט ערכי. לחשוב שיש המאמינים לדברי ההבל וההסתה האלה – אין זו אלא פגיעה מכוונת ועלבון לאינטליגנציה של הציבור החושב. לא אידאולוגיה או מצע מדיני חברתי עומדים לדיון, אלא רק הטלת דופי והכפשה אישית במתחרים. לחשוב שנציגות כזו של  נבחרי ציבור עלולה לחבוש את מושבי בית המחוקקים בכנסת – זהו מקור לדאגה כנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. אתה צודק במאה אחוז בכל מה שכתבת, אבל יש לך ציפיות מוגזמות. מסתבר שהשיטה הזו עובדת ואפשר לעבוד על הציבור וההוכחה היא התחזקות הליכוד והגוש סביבו. ומה שעובד, עושים בייתר שאת. שיקולים של דיבור אמת, מוסר או כללי משחק הוגנים כבר מזמן לא על הפרק. הצחקת אותם.

  1. גם אתה צודק. השיטה עובדת. ובגדול. ראה למשל איך ביילין עבד על הציבור (וכנראה גם על עצמו) עם הסכם אוסלו. ועוד נכון – כתוצאה מאסון אוסלו הליכוד והגוש סביבו התחזקו. זו התחזקות אמתית, מוסרית, הנובעת מכללי משחק מציאותיים.

   1. למגיב
    מאחר ואני כתבתי את הפוסט, ותגובתך מופנית לנח- אני בכול זאת מרשה לעצמי להשיב במקומו: אנו מנסים כאן להתמודד עם טקטיקות "שכנוע" פוליטי וסגנון פוגעני תופעה שהחלה להתפתח בקירבנו שלטעמי לפחות מבזים אותנו כמדינה דמוקרטית. הסיפור של "אוסלו" לא קשור לעניין, כי דווקא הוא נעשה בדרכי נועם עם "היגיון" שתאם הילך רוח חברתי באותם ימים. הוא לא נכפה בכוח אף שההחלטה התקבלה ברוב של אחד עם טויוטה. זה שהתקווה הפכה לסיוט- זה כבר עניין אחר, כי לא היה כאן מאמץ מכוון להוליך שולל את הציבור. או להשיג אינטרס בדרכי רמייה, הכול היה גלוי והציבור יכול היה לקבוע את עמדתו. וודאי שלא ניתן להאשים את ביילין בכך.

 2. לגדעון שניר,
  ניתוח נכון מאד של "המלחמה הפסיכולוגית בפוליטיקה" הישראלית. רק תיקון קטן – נציגות כזו לא עלולה לחבוש את ספסלי בית הנבחרים, היא כבר חובשת אותם ממזמן.

 3. כך נראה העולם בימינו, כך ניראית החברה הישראלית, אם לא יעלו מנהיגים שישנו כיוון מבלי להתפשר אין סיכוי לשינוי

 4. חברים
  סקר (ערוץ 12) שפורסם לאחרונה עסק בעמדות הפוליטיות של צעירים בני 18-24 בו נמצא שרוב הצעירים תומכים בליכוד באופן מובהק הרבה מעל לכול מפלגה אחרת, לפיו אינם מודעים או שאינם מתרשמים כלל מסגנון העימות הפוליטי, זה המטריד אותנו – המבוגרים, תופעה המוסיפה לדאגה הנתמכת עי הטוענים אן ש"זה המצב ולא ניתן לשנותו"..אנחנו יכולים להצטרף לח"כ שטיינמיץ – מהאינטלקטואלים האחרונים שנותרו בליכוד, שחש שכבר אינו יכול לשאת יותר- ופרש. אבל אנחנו, שאכפת לנו כיצד המדינה הזו נראית ולאן היא הולכת לאחר חמש בחירות- חייבים להביע עמדה- גם אם רק קומץ יקרא את דברינו

 5. הליכוד מסתכל במראה ורואה את עצמו כממשלה ימנית על בלימה עם שותפים אנטי ציונים ושואבי כסף ללא תמורה (סוציאליסטים לכל דבר) ומשפשף ידיים בהנאה – הלא הממשלה החדשה היא אותו דבר. זו ממשלה ימנית על בלימה עם שותפים לא ציונים ושמאלנים. מבחינה מסויימת הם צודקים – אין חדש תחת השמש. מאד קל להם להשמיץ כי הם חוו את הדבר על בשרם. כאשר יאיר לפיד היה שר האוצר הוא הצליח לצמצם את הגרעון הממשלתי הענק שהיה לפניו עד למינימום. זה לא מונע מנתניהו להכריז מבוקר עד ערב שיאיר לפיד היה שר האוצר הגרוע ביותר בולדות מדינת ישראל. מעניין מה הם אומרים על אביגדור ליברמן. דבר אחד אני מסכים עם הליכוד. בתקופת בחירות ינצח מי שיש לו פה יותר גדול. מהבחינה הזאת הליכוד מתפקד טוב יותר ממתחריו.

  1. כנראה שאתה צודק ובתקופת בחירות ינצח מי שיש לו פה יותר גדול. ומבחינה זאת הליכוד מתפקד יותר טוב ממתחריו.
   אבל כדאי שתשאל את עצמך – האם יכול להיות שהחברים בליכוד, עם כל מגבלותיהם המנטליות אולי גם צודקים? אולי צודקים קצת?

   1. למזלנו יש בליכוד לא מעט אנשים איכותיים. הודות להם בשנים הרבות של שלטון הליכוד וגרורותיו ישראל התקדמה יפה בהרבה תחומים. אך נשארו כמה תחומים שלא טופלו מספיק כגון תחבורה כולל נמלים, משילות, גדר המערכת, הבעייה הפלסתינאית, שילוב ערביי ישראל במדינה, דיכוי החילונים על ידי השותפים הדתיים הסחטנים. על זה לא מדברים. התעמולה של הליכוד לא עוסקת בדברים מהותיים אלא רק בהשלכת רפש ללא תוכן. המשפט החוזר "ממשלה מסוכנת הנשענת על השמאל ועל תומכי טירור" הוא משפט סתמי שאין מאחוריו כלום מלבד הטחת רפש. על בן אדם אינטיליגנטי תעמולה כזאת לא עובדת. היכן החזון? מה הם יעשו שהממשלה הזאת לא עשתה מלבד החלפת שותפים דוברי ערבית עם שותפים דוברי יידיש?

    1. גיורא- אכן היטבת לפרט. מעניין יהיה לדעת האם הסגנון הזה יביא לגוש ליכוד- סמוטריץ-בן גביר- גפני- דרעי (ואולי גם הציונית החדשה) יותר מצביעים כפי ציפייתם, או שמא הנבונים בעם ידירו את הצבעתם מהם. אם יקבלו יותר קולות , אז אנו ה"אינטלקטואלים הנעלבים" נרכין ראשונכבוש פנינו בקרקע בפני העם החדש שלא פיללנו לו

     1. הבעייה העיקרית היא שהמפלגות שמייצגת את רוב העם לא מתחברות ביניהן אלא מתחברות לשותפים של מיעוטים סחטנים.

      1. גיורא- נכון מאד! לכן הצעתי לא פעם באתר הזה לשנות את השיטה לפיה שתי המפלגות הגדולות (תהיינה אשר תהיינה) יאחדו כוחות עם 70 מנדטים (לפחות- כך על פי הבחירות הקודמות), ינסחו סדר- יום מוסכם בינהן (וכבר נמצא שאין בינהם הבדלים מהותיים), יעלו את אחוז החסימה ל 5% (אם לא יותר) יודיעו לכול המפלגות האחרות שהן יכולות להצטרף על בסיס
       האג'נדה שנקבעה – אך ללא תנאי סחיטה (כי אף אחת כבר אינה "לשון מאזניים" יותר) וכך תושב המשילות לממשלה שתוכל למצות את 4 שנותיה – בתנאי כמובן שאף אחד מראשיה לא יעשה כמעשה נתניהו בגנץ…

 6. עלבון לאינטליגנציה זה אפשרי כאשר מולך אינטליגנטים. אבל את הפייק ספקים בכמויות דוקא ללא אינטליגנטים. זה לא עלבון לאינטליגנציה.

 7. היום לא נאחזים בעןבדות אלא במנהיגים. ואם המנהיג בו אני בוחר אומר משהו, אני לוקח זאת ללא קשר אם זאת האמת הצרופה או לא

  1. ידידיה- אכן זו המציאות, לכן כול מועמד יכול להבטיח לפני הבחירות ככול דבר העולה על דעתו שעשוי לשרת את האינטרס האישי שלו – כאשר אין לא מחויבות לממש.
   זה קרה לבנט, שצרכי הקמת קואליצית השינוי אילצו אותו לחרוג מהבטחותיו לבוחריו, וזה עלה לו בפירוק ממשלת השינוי עד כי נראה שהתאדה ואינו מתפקד יותר. יתכן והלקח הזה עשוי להביא את הבוחרים בבחירות הקרובות לשנות משהו- ולהתמקד יותר במהות

   1. בנט הונה את ציבור בוחריו. על כן הוא סיים את הקריירה הפוליטית שלו. וכן – הבוחרים ישנו בבחירות בקרובות משהו. לכן ביבי ישוב לבלפור.

 8. לעם אין בכלל אינטליגנציה. אבל גם לא למנהיגים. ולכן הם כל כך מסתדרים ומתלהבים אלה מאלה

 9. לא עלבון, אלא סופר עלבון לאינטליגנציה. אי אפשר כבר לרדת יותר.

  1. למשיב ה"נכון"
   בתחילה שקלתי להתעלם מההערה הזו שניתן לראות בה רמז לכך שכול תומכי העמדה שהוצגה כאן הם חסרי אינטליגנציה, ולכן "אי אפשר להם לייחס לעצמם תחושת עלבון", וגרוע מכך ניתן לראות בכך יוהרה כאילו התבונה נמצאת בחזקתם לעומת האספסוף הנבער..זו שאלה פילוסופית מעניינת- מה עלה בגורלו של הילד שקרא: המלך הוא עירום", לא שזה המקרה כאן – ובכול זאת.
   אני מודה שדי מכעיס אותי שמנסים למכור לי משהו במחיר 19.95 ₪ תחת ההנחה שהמוח המטומטם שלנו יפרש שזה ממש הרבה יותר זול משמעותית מאשר 20 שח (למשל של המתחרה) וימהר לפתוח את הארנק, ומדענים טוענים שההונאה הזו עובדת להפליא!!.
   על כן תשובתי ל"נכון" היא שבעצם לא צריך יותר מדי אינטליגנציה כדי לדחות את סגנון קמפיין הבחירות של הליכוד (ולא רק הליכוד), די בשכל ישר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן