לא ייתכן ניצחון ללא מאבק על נפש העם

יש לחולל שינוי לטובה במודעות הפוליטית בקרב האזרחים
תמונה של ד"ר נצר
ד"ר אולק נצר

לא מכבר התקיימה בכיכר הבימה הפגנה שאירגנה קבוצת פעילים מתנועת CRIMEMINISTER, אלו שניהלו את ההפגנות להדחת נתניהו, בבלפור בירושלים ובכל הארץ. ההפגנה הזאת, ברוחה, בסגנונה ובאמצעיה, מבשרת את שצפוי לנו במערכת הבחירות הקרבה: אורגיה של אלימות מילולית, מוזיקלית, מחורזת, משודרת בצרחות קצביות החוזרות על עצמן בווליום של נפילות פגזים. אירועים כאלה מחרישים כל אפשרות של שיקול דעת רציונלי ושיח אנושי.

דרך הפעולה הזאת היא אסון, מבחינת הכוונות הטובות של מבצעיה, כי אלימות מילולית ופיזית (עוצמת הצרחות ברמקולים היא מכה פיזית בעור התוף) היא המגרש הביתי של הימין, שבו אין לאבירי הדמוקרטיה וטוהר המידות שום סיכוי לנצח, רק להפסיד.

יוצרי החינגה בנוסח "נתניהו-מעשיהו ויאיר-אבו כביר", יודעים שכוחו של נתניהו מתחזק ושהוא עלול לחזור לשלטון, בזכות תמיכתם של מרבית בני העם שלנו. למרות עובדה זו, הם מתנהגים בדרך שרק יכולה לקומם, להרגיז ולחזק את תומכי נתניהו בדעתם שה"סמולנים" הם אויבים שפלים שאינם בוחלים באמצעים מלוכלכים. אמצעי המאבק הגסים ואלימים האלה הם מרשם לתבוסה. בלי כישורי שיח ודיון בין בני אדם – אין דמוקרטיה, יש צרחות ברמקולים ובטלוויזיה בזכות מנהיגים עריצים נוסח נתניהו–בן גביר. חולשתה ונפילתה של הדמוקרטיה הן תופעה טבעית והכרחית כאשר למרבית בני העם שלנו אין כישורים של חשיבה והתנהגות דמוקרטית.

מצב הדברים חייב להיות ברור לכולם כמו 2+2: הסיכוי של מגיני הדמוקרטיה ושוחרי השוויון האזרחי והשלום לנצח בבחירות, תלוי כולו בכך שיחול שינוי לטובה במודעות הפוליטית של חלקים בעם כדי שיעבירו את תמיכתם מהימין ומביבי. לכן המאבק הקובע צריך להיות מאבק על נפש העם. הוא חייב להתנהל בבתים המשותפים, בשכונות, בקניונים, במקומות בילוי, בשווקים ובכל מקום אחר באמצעים של שיח, אדם אל אדם, פנים אל פנים, ולא בהפגנות, שבהן האוהדים מחרפים ומגדפים בהתלהמות את יריביהם באוזני עצמם. כל האמצעים האחרים, החוזרים על עצמם בכל מערכת בחירות, רק מגבירים את ההתנגדות והשנאה ההדדית ואינם משנים עמדות כהוא-זה.

מי שרוצה דמוקרטיה, שמירה על החוק ופתרון הסכסוך שיקרב אותנו לנורמליות, חייב להבין שעל מנת להשפיע צריך לדבר אל הקנאים, השונאים והמפוחדים בכבוד, ליצור שיח ולא לברוח או לצרוח ברמקולים או בפלקטים. אנשים, כמובן, חושבים שאין סיכוי ושזה בלתי אפשרי, שאין דרך. מכאן הייאוש של רוב האנשים הטובים שגורל המדינה חשוב להם וידם קצרה מלהושיע מול האויב הפנימי.

אני טוען שיש דרך ויש כלים להשפיע ולנצח; וכן שאלו המבקשים לשמור על הדמוקרטיה שינסו ויתנסו בעצמם, בדרך אנושית וישירה. זאת תהיה המלחמה על הבית, רק כך יש סיכוי לנצח בה – אין דרך אחרת. למרבה הצער, היא מחייבת אומץ אזרחי, כזה הנדרש כדי לשנות הרגלים ומושגים מושרשים; ודורשת גבורה, כזאת שיש ביכולת להקשיב באמת לזולת ולוותר על אלימות. לפעילים, כמו אלו שארגנו את ההפגנה ההיא, צריך לומר שלא זו הדרך ולא אלו הכלים להצלחת המאבק, להיפך. במאבק על הדמוקרטיה אין כל אפשרות לנצח אלא בדרכים המתאימות לה, ולא כאלו המתאימות להתלהמות של אספסוף ולתעמולה דורסנית, אך אינן יוצרות כל מגע אנושי עם הצד השני.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. צודק בהחלט. שינוי לטובה במודעות הפוליטית של אזרחי ישראל מתקיים באופן שוטף כל הזמן.
  עובדה – הביטחוניזם הישראלי משגשג בזירה הפוליטית והתבוסתנות של "שוחרי השלום והשוויון האזרחי" הולכת ונמחקת מהמפה הפוליטית.

 2. מעניין. "למרבית בני העם שלנו אין כישורים של חשיבה והתנהגות דמוקרטית". התנשאות במיטבה. מאין החוצפה לכתוב משפט כזה?
  בוודאי התכוונת לצ'חצ'חים, מנשקי הקמעות, מניחי התפילין, ואוכלי קטניות בפסח. עם השקפת עולם "מזרח אירופית" כזו אתה רוצה לנהל דו שיח תרבותי עם הישראלים כדי לשנות את הגישה הפוליטית שלהם?

  1. מלחמה ואלימות היא לא דמוקרטיה. אם רב העם תומך בשליטה על עם אחר אז רב העם אינו דמוקרטי. אשכנזים מזרחים וג׳ינג׳יים.
   וגם אלה שאינם רוצים לשלוט על עם אחר אבל אלימים כלפי בני עמם, אינם דמוקרטיים.
   דרך אגב, הקולוניאליזם האירופאי הוא מה שדפק את המזרח התיכון ומקומות רבים אחרים בעולם.

 3. הקריאה שלך למחנה אליו אתה משתייך לא להיגרר לאגרסיביות והתבטאויות לא ראויות הנה מעניינת וחשובה. אם רוב האנשים בשני המחנות היו בדעתך והיו משמיעים את כולם, היה כאן לכולנו טוב יותר.

  1. הנה. הופיע באתר זה מאמר של עו"ד חקלאי אשר קורא להקמת ישראל אחרת. שוויונית, ללא הגמוניה יהודית. מאמר רציני אשר בוודאי מתכתב עם עמדותיך החברתיות. מה דעתך על דברי עו"ד חקלאי? יהיה מעניין לקרוא.

 4. בדרך כלל אינני מסכימה איתך
  הפעם לרעיון הכללי שהבאת בהחלט מסכימה
  זה טוב מכל הבחינות.

  1. קצת נאיביות. לא נורא. אין שום סיכוי או סיבה לרעיון שהביע אולק נצר במאמרו.
   אנו עומדים מול רוצחים חסרי מצפון. הם גם רוצחים את עצמם ללא קשר ליהודים. כאן ובארצות השכנות.
   צריך להיאבק על נפש העם כדי להשיג ניצחון? איזה ניצחון? על מי? על נפש העם במקום על האויב?

 5. אתה כאילו רוצה להציג דעה שמכוונת להתנהגות טובה, אבל בדברים שלך יש רמזים לדעות קשות שלך על מי שאינם חושבים כמוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן