בן גביר או מנסור עבאס

בחירה פוליטית לא פשוטה, אך הכרחית
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

איש לא ייטול מבנימין נתניהו את תרומתו למדינת ישראל. אך כשאני שם על כף המאזניים את הטוב והרע שהביא – הרע מנצח בגדול.

לדעתי האשמה הגדולה ביותר נגדו היא שבדרכו לכיבוש השלטון עמד בפניו רק נושא אחד: לברוח מתלאותיו של המשפט. לשם כך הכול מותר, כולל ניסיון לרסק את מערכת המשפט. הייתי אומר, בעברית בהירה יותר, ניסיון למוטט את הדמוקרטיה הישראלית.

אלא שמכונת הרעל שהוא יצר נטמעה בנשמתם של רבים מראשי הימין. אעז לקבוע שהתשלובת הכוללת את אמסלם, יריב לוין, קרעי, זוהר, סמוטריץ', דיסטל-אטבריאן, רגב ובן גביר גרועה מנתניהו ומסוכנת ממנו.

תשלובת זו לא פוסקת לרגע לבשר את קץ הדמוקרטיה. מערכת בחירות היא תמצית הדמוקרטיה ותוצאותיה מבטאות את רוח העם, אבל כבר היו דברים מעולם שדמוקרטיה נחנקה אחרי בחירות כלליות. כך ארדואן, כך אורבן בהונגריה, כך דודה בפולין.

לא תמיד מתקיימת הפנמה של חשיבות הבחירות. רבים אוהבים את יום הבחירות רק כי בו ניתן לטייל עם הילדים ולשבת בחיק הטבע. הפעם הימין לא מסתיר את כוונותיו, אולי משום שהוא מאמין שדעת הקהל הוכשרה להכריז על ישראל כדמוקרטיה לאומית (לאומנית) לא ליברלית.

הלוחמים נגד ממשלת נתניהו-בן גביר חייבים להבין שהמערכה קשה, כי הצירוף של דתיות משיחית, חרדיות נוסח אירופה המזרחית שלפני מלחמת העולם ולאומנות שאיננה נקייה מגזענות – הוא צירוף שיש לו רוב בדעת הקהל היהודית.

ברור שלגנץ או ללפיד אין אפשרות להרכיב ממשלה ללא הכללת מפלגת רע"ם הערבית בתוכה. למרות האווירה הגזענית והקולנית, מנסור עבאס הוכיח שזו קואליציה אפשרית. אבל היא איננה היחידה שבאה בחשבון. תיתכן ממשלת ימין, תיתכן ממשלת אחדות ברוטציה שבה נתניהו לא ייטול חלק.

אין מנוס מההשוואה בין בן גביר למנסור עבאס. נזקו של בן גביר גדול לאין שיעור. בבחירתו לכנסת, ואולי בעתיד לממשלה, הוא מוכיח שהגזענות הכהניסטית מנצחת, שסנגור הרוצחים של הנער הערבי מנצח בדרכו שלו. רבים יאמרו בוודאי שהוא פטריוט, אך זו מילה ריקה מתוכן כאשר היא מופנית לצאצא האידיאולוגי של מאיר כהנא וברוך גולדשטיין. בן גביר משפיע על ערכיה ורוחה של מדינת ישראל.

עבאס איננו ציוני ולא יהיה. הוא איש האסלאם שהגיע למסקנה שעליו לשתף פעולה עם ממשלה ציונית למען רווחתה של האוכלוסייה שהוא אמור לייצג. הכללתו אפשרית עתה יותר בשל ברית האינטרסים של העולם הסוני עם ישראל נגד איראן. הוא עדיין לא בשל לכהן בקבינט מדיני והוא לא "פטריוט ציוני", אבל הוא עשוי להיות הגשר ללגיטימציה של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית בקרב חלקים בציבור הערבי.

אינני בא ללמד סניגוריה עליו. אני בא לומר ששיתוף פעולה יהודי-ערבי, אפילו חלקי, יעזור לנו פוליטית ותדמיתית, בעיקר לאור העובדה שהעולם הערבי בחלקו חש שותפות אינטרסים אתנו.

בן גביר הוא פשיסט יהודי ועבאס דבק באסלאם. זו בחירה לא קלה, אבל לעיתים אין מנוס ממנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. נושא מעשי. סוגיה לא קלה. בחירה מנומקת. כתיבה ישרה ואמיצה. בקיצור, מאמר ברעמי טיפוסי

 2. מאמר מצוין. קל לי מאוד להסכים עם הדברים ונותר רק להיות אופטימי ולקוות שה"תשלובת" האמורה תיעלם בהקדם מנוף חיינו.

 3. עוזי ברעם נכבדי,
  מסכים עם כל מילה שכתבת. למעשה, לדעתי, התבטאת בעדינות יתר במאמרך.
  מנסור עבאס, על כל מגבלותיו, הנו תופעה מעוררת תקווה לעתיד בישראל.
  הוא יכול להיות שר בריאות (הוא רופא שיניים) טוב לפחות כמו השר הורוביץ.
  לעומתו בן גביר הוא כתם מעורר בחילה שנמרח על פני החברה הישראלית.
  האם לשכת עורכי הדין מסמיכה תומכי עבריינים לשמש כעורכי דין בישראל?

 4. עוזי , אני לא יודע אם השוואת הקיצוניות ניא עד כדי כך חזקה.. דווקא בן גביר נראה לי הקיצוני.
  עבאס הוכיח את עצמו.. פתיחת הדלת של ביבי .. אפשרה לעבאס להראות שאפשר גם אחרת … אין ספק שאין מקום לבושה להודיע על שיתוף פעולה כפי שהיה עד כה.
  עד היום אני זוכר איזה מהפך היה בנצרת בעקבות ההחלטה שלך כשר התיירות להשקיע בפיתוח נצרת כעיר תיירות משמעותי לתיירות הנכנסת.. איזה שינוי זה עשה בקרב מנהיגי נצרת לכול שיתוף הפעולה

  נקווה לטוב.

 5. קראתי בעיון את מאמרו של עוזי ברעם – "בן גביר או מנסור עבאס". ומסכים עם הקביעה שהמאזן של נתניהו, למרות מספר הצלחות הוא שלילי. יחד עם זאת חשוב לציין כי נתניהו גרם נזקים קשים עוד קודם שהועלו נגדו האשמות שהביאו למשפט. הבולטים שבהם – התעלמות מהצרכים החיוניים של בתי חולים , תקנים לרופאים, שכר המורים, ורמת החינוך הנמוכה שבאה לידי ביטוי שנה אחר שנה בסקר של האיחוד האירופאי שבו ישראל ממוקמת נמוך במתמטיקה והבנת הנקרא. נוסף לכך, ההתעלמות מהבנייה הפראית בניגוד לחוק של הבדואים ברמת הנגב, שבנו שם עשרות אלפי מבנים באין מפריע. נתניהו גם פירק משרדי ממשלה, ומינה את עצמו לשר של כמה מהם, שהבולט הוא משרד החוץ שנתח חשוב שלו – ההסברה – הועברה למשרד חדש בראשות ארדן.
  צודק עוזי בהערכה כי נשקפת סכנה לעצם קיומה של ישראל ממשלת נתניהו-בן גביר, הלוקה במשיחיות יתר, אך גם בהחמרה בקיום ,מצוות" כמו שמירת נגיעה, האיסור על גברים להקשיב לשירת נשים, ועוד איסורים שהקשר שלהם ליהדות מוטל בספק, אך מגדיל את הפער והאיבה בין הימין לשאר.
  אשר לעבאס, הוא והסובבים אותו צריכים לזכור כי הם בראש ובראשונה אזרחים של מדינת ישראל, וכי רווחתה של ישראל היא גם רווחתם שלהם. חברות בממשלה מחייבת משמעת קואליציונית ורצוי שתתבצע גם חקיקה ברורה יותר בנושא. .

  1. אל תיסחף. קח את ישראל של שנת 2010 ותשווה אותה לישראל של שנת 2020. מה קרה למדינה בשנים אלה? מדוע 85% מהציבור מרוצים מחייהם בישראל? מדוע בכל סקר כ- 45% משיבים שביבי הכי מתאים להיות ראש ממשלה?
   נכון מאד. יש לביבי חסרונות (בעצם למי אין?) אבל בתקופת 10 השנים לכהונתו בראשות הממשלה ישראל התקדמה בתחומים רבים וחשובים: יחסי חוץ, ביטחון, תעשייה ויצוא, מאזן תשלומים, יתרות מט"ח, ואפילו בבריאות. לידיעתך שרותי הבריאות בישראל הם מהטובים בעולם, שלא להזכיר את הטיפול בקורונה. על כן, בייחוד לנוכח ההשוואה עם בנט או לפיד, יכול להיות שביבי חוזר לבלפור. אל דאגה – לא נשקפת סכנה למדינת ישראל. כנראה שנשקפת סכנה לפרנסה על חשבון הציבור לעסקני המפלגות שיישארו באופוזיציה. אבל גם בזה אין כל חידוש.

   1. אף אחד לא מזלזל בביבי הגם שבנט הוכיח בשנה שהוא טוב יותר בטיפול בעניני המדינה לרבות בריאות.אתה טוען ש45 אחוז מאזרחי המדינה רוצים אותו בראש.65 אחוז רצו את פרון ורבים רותים את טראמפ.אני רואה במאמריי ניסיון להסביר שדברים לא יהיו כפי שהיו.השבט הביביסטי זונח את הדמוקרטיה כערך השותפות של ביבי ד עם בן גביר ביבי ואוחנה זה עידן של שלטון שמרני דתי חרדי משיחי מכאן שכל הדוגמאות שהבאת לא תואמות את המצב היום שהליכוד חש שהשלטון נלקח ממנו והוא חייב לנקום.רק מה שעושים לעדת הדינה הדס קליין מספיק כדי שהסכנות יהיו מוחשיות

 6. א. אי אפשר לערוך השוואה בין עבאס שהוא בקואליציה כנגד בן גביר שהוא באופוזיציה. ראינו שדווקא ממשלת ה"ימין" של השנה שעברה נכשלה בהפגנת הלאומיות והיהדות לעומת "ממשלת השמאל המסוכנת הנשענת על תומכי טירור" שהצליחה גם ביום ירושלים וגם במירון. ליברמן היה מוכן לטרוף את רצועת עזה בלי פלפל ובלי מלח אך כשר ביטחון הזאב הפך לכבש.
  ב. הציונות קמה על רקע האלימות נגד היהודים בגולה. הימין הקיצוני קם על רקע האלימות נגד היהודים בארץ ישראל. זה לא פאשיזם אלא תגובה טבעית ונורמלית.
  ג. נוצר מצב שחצי מהעם לא מעוניין במנהיגותו של נתניהו ולכן נוצר מצב מוזר שלמרות שרוב הבוחרים הם ציונים וימנים ניתן להקים רק ממשלות לא ביבי שבנויות על חלק עיקרי ציוני ימני עם לשון מאזניים שמאלני ולא ציוני. מובן מאליו שהממשלה היוצאת כללה את מפלגת העבודה ומרץ -שמאל + עבאס -לא ציוני. אך מה עם ממשלות כן ביבי? הלא הם כללו את החרדים שהם לא ציונים והם גם שמאל קיצוני (מי שרוצה תמיכה ממשלתית בלי לעבוד הוא סוציאליסט מובהק).
  בסיכום: הבעייה היא לא בן גביר אלא נתניהו שאוחז בקרנות השלטון.

 7. בן גביר מתכנן לרוץ בנפרד
  ביבי יתן לו כל שירצה כי בלעדיו לא יוכל להקים ממשלה
  מופע אימים חסר תקדים

 8. לסמך – זה לא נכון. אפשרי עם בן גביר בלי ביבי. אבל גם "רק לא ביבי" זו לא פרוגרמה. צריך לומר מה כן ולא רק מה לא.

 9. אם זה היה אפשרי הייתי מוותר על שתי האופציות
  אוי לנו שזה כנראה בלתי אפשרי
  אז אולי התפכחות של מנהיגי הליכוד אם נתניהו לא יצליח גם הפעם להרכיב ממשלה

 10. לא משנה איזה אלטרנטיבה מתוך השתיים תיבחר, מובטח שהגוש שיקים את הקואליציה יהיה תלוי בגחמות וסחטנות של מפלגות ובודדים. בסוף עוד ממשלה תתפרק מהר. חייבים לשנות קונספציה. ואין לי הצעה איך לעשות זאת.

 11. מה יש לכם נגד בן גביר. אם הוא היה עובר על החוק הרי היה עומד למשפט. כל עוד שהוא פועל על פי החוקים, אפשר לא לאהוב ולא להסכים אבל אסור לפסול.

  1. היי יורם תסלח לי שאינני עונה לשאלתך המשפטית.אני מביע תמיהה מה יש להסביר פה? תלמיד כהנא ממיצרי עוצמה יטהודית.מהמגינים על כל רצח נתעב שנעשה על ידי משיחיסטים קיצוניים.בביתו ועל לוח לבו תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין.
   בזמנו פעם אחרי פעם נפסלה רשימתו לכנסת בשל גזענות. לא אמשיך ואפרט הכיוון ברור.אני מודה שאני מצר על העובדה שבציבור שלו נמצאים לו הרבה תומכים זו כבר בעייה לא רק שלו אלא של ההדרדרות המוחלטת של השיח הציבורי

 12. אני אוהב חרמות אבל אם בן גביר יהיה שר מה שקורה היום בשטחים יהיה גרוע פי אלף. ממש יהיה מסוכן

 13. אנחנו בצרות וכנראה שאנחנו הולכים לקראת ממשלת ימין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן