ממשלת בנט – לקראת סיום?

למרות הכול, ממשלת בנט טובה לישראל
צילום של בנט
נפתלי בנט צילום: Creative Commons

אינני מוכן לומר שיש לערוך תפילת אשכבה לממשלת בנט, אבל העובדה שאינני מוכן לומר זאת אינה מייתרת את מצבה הסבוך והבלתי אפשרי.

נכון שהדבק שאיחד את כל גורמי הקואליציה היה התיעוב כלפי נתניהו. היו שתלו את הסיבות לכך במשפטו ובהתנהגותו בגלל המשפט, היו שראו את התנהגותו כלפי מפלגות השמאל והמרכז, היו שראו את נאומו הידוע בחברת שריו כשהוא מנאץ את מערכת המשפט, והיו כמוני שסבורים שנתניהו חבר, מחשבתית וריאלית, למנהיגים שמאסו בדמוקרטיה שידענו מאז. העובדה שמשך את ישראל למערכות בחירות רבות והיה מוכן לשלם טבין ותקילין לכל גורם, מ"נועם" ועד רע"ם, למען המשך שלטונו הגבירה את תחושת התיעוב.

ייתכן שהממשלה תיפול גם כי מדיניות גיוס העריקים ושיחודם עלתה יפה וגם משום שמעטים המכנים המשותפים בין מרכיבי הממשלה ובעת משברים ביטחוניים השוני בעמדות מקשה על שיתופי הפעולה.

חרף כל אלו ממשלת בנט היא ממשלת מפנה. ההצלחה של נפתלי בנט כראש ממשלה הפתיעה אותי. הוא לא היה וגם עתה איננו אביר חלומותיי הפוליטיים. אבל הוא מנהיג את ישראל באורח שונה מקודמו והישגיו רבים בכל תחום – מהטיפול האמיץ במשבר הקורונה, עבור בניווטו הנבון בעניין מלחמת רוסיה-אוקראינה ועד הידע לתת לשריו מרחבי תמרון עצמאיים, איש בתורו.

בישראל קשה להכליל ערבים בקואליציה, אבל הניסיון עם רע"ם נראה נכון. מנסור עבאס הגיע ישירות להידברות עם דעת הקהל הישראלית. הוא עומד איתן בשעה שההסתה נגדו, הן ברחוב היהודי הן ברחוב הערבי, מתגברת. אמנם, במדינה ששמה במרכזה לא את היהדות והלאומיות אלא את היהודיות והלאומניות, אין מקום למפלגה ערבית בממשלה. אבל הניסיון המשותף יוצר תקדים שעשוי לתת פריו בעתיד.

בנט, שנתון תחת גלי הסתה וניאוץ, שיתף פעולה עם רע"ם בהנהגת ממשלתו וגם ביקש לסייע לרווחתם של ערביי ישראל. הוא עשה זאת רק משום שקיבל לגיטימציה מנתניהו, שהבטיח לעבאס הרים וגבעות. אין לי ספק שנתניהו היה נותן לעבאס משרד ממשלתי חשוב לו רצה.

הממשלה תיזכר גם בזכות שיתוף הפעולה של רוב גורמיה, בזכות הבנתו של השמאל הציוני שיש תקופות חירום שבהן עליו לוותר על עדיפות עמדותיו למען השפיות הפוליטית והציבורית.

יום העצמאות 2022 ייזכר תמיד כיום שבו צניעותו וממלכתיותו של חילי טרופר דחקו הצידה את הוולגריות ואת פולחן המנהיג של קודמתו. כל הטקסים נראו ענייניים ומכבדים את עצמם ואת תושבי ישראל.

העריקים חסרי היושרה שזכו לחיבוק מהמנהיגות הביביסטית עשויים לתרום לנפילת הממשלה. אבל יותר מכול תרמו לכך האירועים הביטחוניים, שמדאיגים כל אדם בישראל, תהיה דעתו הפוליטית כאשר תהיה.

בישראל ניתן לכונן ממשלה שמייצגת גוונים רבים באוכלוסייה אם נתניהו לא יהיה חלק ממנה. אני מכיר אותו היטב ומעריך את יכולותיו, אבל הוא הגדיש את הסאה מוסרית ופוליטית.

אינני יודע מה יהיה התסריט המדויק, אבל אין מי שיערוב לקיומה של ממשלת בנט, שבעיניי היא ממשלה טובה, ישרה וישירה שמנסה בכוחותיה הדלים למנוע את הרע ביותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. ואני אומר שאלה ימיה האחרונים של ממשלת בנט. תחליף אותה ממשלת ימין בהרכב חדש

 2. • המאמר של עוזי ברעם, 'ממשלת בנט לקראת סיום?", הוא יותר הספד מאשר מאמר. עוזי מעלה על נס את הצלחתו של בנט ואף מופתע לטובה מהאופן שבו הוא מנהיג את ישראל, מהטיפול האמיץ במשבר הקורונה ועד אסטרטגיית העבודה עם השרים שקיבלו מרחבי תמרון עצמאיים. עוזי מציג חלק מהישגיה הנוספים של הממשלה כמו יום העצמאות האחרון שבלט בצניעות העושים במלאכה. אשר לרעיון השותפות עם רע"מ שעל פי ההסכם אמורה הייתה לעסוק רק בנושאים אזרחיים, התברר שאינה יכולה לעמוד בו ושברה את הכלים. הדרישה לתת לירדן שליטה מליאה במסגד אל אקצה, שעל פי פרשנות החמאס והירדנים, כולל את כל השטח של הר הבית, וכנראה גם מקומות קדושים לאסלאם בכל רחבי ישראל, היא נפנוף בסדין אדום לעבר ישראל. בכך, הוסיפה רע"מ שמן למדורה שהבעיר החמאס, מה שהופך סכסוך שבמשך עשרות שנים סב סביב בעיית הפליטים וזכות השיבה, לסכסוך דתי שהוא הגרוע בסכסוכים.

  1. לשמחה סיגן
   מסכים שהמאמר של עוזי הוא בעצם הספד. אין כל היתכנות, לפחות לא בימינו אלה, לכלול מפלגה אחות של האחים המוסלמים בממשלה. בשל השנאה של בנט-סער-ליברמן לביבי הוקמה ממשלה זו. אכן המטרה להוציא את ביבי ושרה מבלפור הושגה. אבל יחד עם זאת החלו להתפתח תהליכים שעלולים להביא כלייה על מדינת ישראל כפי שאנו מכירים אותה. זו אשליה לחשוב שממשלת בנט פועלת יותר טוב מהממשלה הקודמת. ההפך הוא הנכון.
   המדינה, הכלכלה והחברה בישראל ממשיכות להתקיים ואף להצליח. לא בגלל הממשלה אלא בגלל חוזק אותו חלק של החברה בישראל (אתם בוודאי מנחשים אילו שני סקטורים לא נכללים בהגדרה זו) שעל כתפיו נישא העול.

  2. ההערה של שמחה סיגן בדבר הסכנה שהסכסוך המדיני יהפך לסכסוך דתי היא הערה נבונה.כל מנהיגי ישראל כולל בנימין נתניהו הבינו זאת והיו מוכנים לויתורים מפליגים בשטח הר הבית עבור עקירת הסיכוי לסכסוך דתי. החמאס מבין שאת התמיכה הבינלאומית לא ישיג אבל את התמיכה המוסלמית הוא יכול להשיג.איסלם מסית ומנאץ בנושא אל אקצה מקרין על כל מנהיגי ערב כולל המדינות שחתומות אתנו על חוזי שלום.
   יש פלג יהודי שמעוניין שהסכסוך יהפוך לדתי.החלק המשיחי בציונות הדתית.חלק זה היה בטל בשישים אבל נתניהו קדם את סמורטיץ ובן גביר והם משפיעים על חלקים מדעת הקהל הימנית.
   בסכסוך דתי תהיחה ידינו על התחתונה ועלינו למנעו בכל דרך.הפופוליזם עלול לסכן אותנו כאשר האיסלם הקיצוני תמיד מוכן להשתמש בנושא הדתי להשגת מטרותיו

 3. מסכים עם הנאמר, אראה בצער רב מצב בו הקואליציה הזו מסיימת ימיה בטרם עת, לפנינו אחת הניסויים החשובים בדמוקרטיה הישראלית ויש לתת לה את כול הסיכויים להצלחה.
  סיבה נוספת "למה לא ביבי" היא כניעתו ללא תנאי לתשלום אתנן למפלגות סקטוריאליות מסוימות שאמרו במפורש וללא בושה: "תן לנו את הכסף ותעשה מה שאתה רוצה בכל שאר התחומים"

 4. שמעתי היום שאמסלם רוצה להיות שר המשפטים בממשלה של ביבי שלדעתו תקום בקרוב. אם זה יקרה אוי ואבוי לנו

 5. כרגע די ברור שממשלת בנט לא תאריך ימים אבל לא הייתי סותם את הגולל עליה. בנתונים הפוליטיים והמשפטיים הקיימים הכל יכול לקרות. כך למשל, לפי הבנתי אם ביום רביעי הקרוב לא יהיה רוב לפיזור הכנסת, במשך שישה חודשים אי אפשר יהיה לפזר את הכנסת. המצב הנוכחי לא מעורר תקוות והצלה לממשלה אבל נראה לי שעוד מוקדם להספיד. הצלחתו של בנט כראש ממשלה, שעוזי מעלה בצדק, לא נוגעת לקצה קרסוליהם של תומכי נתניהו וחבל שכך.

 6. קראתי את המאמר של עוזי ברעם ברשות מורכבים: כל משפט ומשפט גרם לי להסכמה עם תוכנו, שהרי זכינו לההגשמה מרשימה של העקרונות שלנו שאפיינו את ישראל מראשיתה: שיתוף פעולה של נבחרי הציבור וכבוד הדדי.
  ובטקסים- האדם הפשוט במרכז, לא האל ולא רודן. ויחד עם הנחת כאבים בכל שורה את הניתוח הפוליטי שרואה את סופה. נחמה פורתא נתן לי סימן השאלה שבכותרת

 7. בין אם המאמר של עוזי הוא הספד ובין אם הוא נותן תקווה שהממשלה תשרוד ישנן כמה נקודות במאמר שחשוב מאוד להסתכל עליהן בגדול:
  שיתוף הפעולה עם רע"מ- גם אם הוא בהשראת ביבי הוא מהלך חשוב ביותר לשילוב החברה הערבית במכלול פעילות המדינה והשילוב בה.
  אירועי יום העצמאות שניו נפלאחם.. בצניעות.. בחיזוק ערכים של שיתוף הדד.. אחריות חברתית.. כבוד הדדי..ובעיקר בניית החברה
  ההוכחה החד משמעית שאפשר להתעלות על היצרים הרגעיים ולשתף פעולה יחד בנושאים כלליים חשובעם ורגישים לטובת החברה הישראלית.
  אני ממש מקווה ומיחל שהמאמר החשוב של עוזי ברעם לא יהיה מאמר ההספד

  1. ממשלת בנט היא תקלה ברמה היסטורית. אתה לא מבין שזה הולך ומתברר יותר מהר ממה שחשבנו.
   מנסור עבאס עומד להימחק מהמפה הפוליטית. יש לקוות שהשותפות עמו ועם מפלגתו תלמד אותנו שיעור חשוב על הווייתם של רוב ערביי ישראל.
   בעתיד יתברר שהשמאל הישראלי ימשיך להתרסק והימין ימשיך להתחזק. כנראה שגם טראמפ יחזור לעוד קדנציה. תשאל את אורלי אזולאי.

   1. הניסיון לשתף את רע״ם בממשלה חשוב.זה מהווה סיכוי לעתיד. ממשלה ימנית זה אסון לאומי ראינו כבר את הישגי ממשלת נתניהו בגרעין האירני ביטול ההסכם על ידי שניהם היה שגיאה קולוסאלית. סכנתינו מ איסלם הקיצוני יתגברו עם קואליציית בן גביר-אוחנה ממשלת בנט רחוקה מלהיות אידיאלית אבל היא שקולה וענינית. ביבי זה בומבסטיות והסתת איש באחיו

 8. המאמר כפי הנראה אינו דבר הספד כיוון שבכותרת יש סימן שאלה לכך האם זהו אקורד הסיום של ממשלת בנט שלדעת הכותב הוכיחה את עצמה בלא מעט תחומים שחלק מהם הוזכר בו. יתכן שהממשלה תוכל להישאר על כנה במהלך כנס הקיץ הקצר ואולי אף יותר מכך. הבעייה היא שבסיס כוחה מצומצם והשוני עצום בקרב מרכיביה מימין ושמאל. בפוליטיקה הכל פתוח והחברויות יכולות להשתנות. לדוגמא, הסיעה של גנפי נראית מעוניינת בהשתחררות מלפיטתו של ביבי וגם בקבלת תקציבים שחסרים לה באופוזציה.

 9. צר לי לקרוא כאן על שמחת הצוהלים והמייחלים להסתלקותה של הממשלה הנוכחית. אולי אתם לא ערים לחשיבות הניסיון הדמוקרטי החשוב ביותר המתרחש היום עם קינונה של הממשלה, המפרקת בפעם הראשונה את הדפוס הבלתי יעיל והמושחת של שיטת הממשל המיושן הארכאי שאולי תאם בעבר את צרכי המדינה שבדרך – אך לא עוד!!
  ללא קשר לנטייה פוליטית כזו או אחרת. אני מקווה שבשלב מתקדם יותר יתאחדו שתי המפלגות הגדולות (יהיו אשר תהיינה) שמסתבר שאין ביניהם הבדל מהותי, ויחד עם 70 מנדטים לפחות – יקבעו סדר יום מחייב ויעלו את אחוז החסימה ל 5-7%. מפלגות אחרות יוכלו להצטרף לקואליצית השתיים לפי המסגרת והמצע שיקבע וללא תנאים וסחטנות סקטוריאלית (אם כול חטאת). נראה שזו הדרך לאפשר הקמת ממשל יציב לאורך זמן בעל יכולת משילות לקדם את המדינה להתמודדות עם אתגרי המחר. הממשלה הנוכחית היא נייר לקמוס לאפשרות שינוי היסטורי חיוני ביותר לעתידנו ולכן יש לספק לה רוח גבית ככול הניתן. כי בנפשינו הדבר.

 10. עוזי ברעם היטיב לתאר את המצב. ממשלה כמעט מתפרקת אבל עדיין לא.

 11. ההשענות על המשותפת מבחוץ תהיה לבנט לרועץ. היה לו יותר כדאי לא להעביר חוקים מאשר לעשות זאת.

 12. ממשלות ישראל שאינן ימניות היו תלויות ועדיין בטרור הערבי…נקודת השבר הגדולה של הממשלה בנוסף להרכבה הם הפיגועים הרבים ומעשי הטרור ברחבי הארץ…גל טרור נוסף יפרק סופית את הממשלה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן