יותר מתקר בגלגל

חבל, אך הממשלה לא תאריך ימים
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

האמירות של ראש הממשלה ושל שרים בכירים כי הממשלה תשרוד הן בגדר אשליה. אינני יכול להעריך את שלבי גסיסתה. אולי הם יהיו ארוכים עד התקציב הבא במרץ 2023 ואולי תיווצר קונסטלציה לממשלה חלופית או לבחירות, שגם הן לא תבשרנה יציבות.

חבל. הממשלה המוזרה הזאת הייתה הממשלה הכי מוצלחת של 15 השנים האחרונות. בנט איננו המנהיג שבו תמכתי או אפילו המנהיג שלו פרגנתי. אבל הממשלה שידרה עבודה משותפת, גישור על פערים וטיפול בכמה מהרעות החולות של ממשלות עבר. עליית גיל הפרישה לנשים ל-65, רפורמה המתוכננת עוד מ-2003. רפורמה מקיפה ביבוא שמשנה את כללי המשחק בקמעונאות. רפורמה מקיפה ברגולציה. הבנקים בישראל נחשפו לרפורמת הבנקאות הפתוחה, שעשויה ליצור תחרות שנבלמה כל השנים. תכנית החומש לחברה הערבית – תכנית היסטורית הכוללת שאיפה ליתר שוויון בין החברה היהודית לערבית, ובתוכה תכנית בביצוע למיגור האלימות ולאיסוף כלי נשק. שינויים רוחביים בחוק עידוד השקעות הון במטרה לעודד שכירות לטווח ארוך.

חוק ההסדרים וחוק התקציב האחרונים כללו שורות של רפורמות שלא היו בימי נתניהו, שמעולם לא קיים עבודת מטה עם שריו אלא התייחס אליהם כשליט לווסאלים. כעת העידן של האדרת השליט – נגמר. ההתייחסות לפקידות הבכירה כסרח עודף נבלמה דווקא על ידי ליברמן, הריכוזי באופיו. אך שינויים רבים נמצאים באמצע חקיקתם ואין להם סיכוי רב לעבור.

בנט ולפיד קידמו את המדינה מדינית וגם אוששו את הסכמי אברהם שהושגו בתקופת נתניהו. בנט יצר לעצמו מעמד בין-לאומי ללא הניסיון המדיני הענף של נתניהו.

אותי מצער מכול שהניסיון המהפכני לשבת יהודים וערבים בקואליציה אחת לא יאריך ימים. זה נובע לא רק מעריקת סילמן אלא גם מחידוש הפיגועים והחשדנות הטבעית שעולה בעקבותיהם.

אבל את הנעשה אין להכחיש. נתניהו, שבנה קריירה על עריקת ח"כים למפלגתו, עשה זאת שוב. מכונת התעמולה וההכפשה עשתה את שלה, ועידית סילמן מבשרת את קריסתה של ממשלת בנט-לפיד.

אינני בטוח שהזדמנות כזו תחזור. יש שינויים בחברה ובעילית הפוליטית. נתניהו כבר איננו חושש מהזדהות עם בן גביר, שאיננו גזען רגיל – אוצר המילים של המסית והמדיח הזה הוא יבוא מתקופות קודרות בדברי עמנו, אבל התקופה השתנתה. כאשר מורו ורבו היה חבר כנסת איש לא החליף עמו מילה. כיום היורש הוא אחד מהבולטים במנהיגי הימין.

אינני איש בשורה מאחר שאני משקיף על המציאות הפוליטית בעיניים פקוחות ומביא בחשבון את מסכת הפיגועים באזורים מיושבים – זה שינוי אסטרטגי של ממש. נתניהו יודע זאת, לכן הוא פורט על מיתרי הממשלה החלשה. איפה הוא היה באסון מירון, שבו נקפדו חייהם של רבים בשל מחדל ניהולי? איפה הוא היה בתקופה שערינו טווחו מעזה ורפיח? הממשלה הנוכחית לא יכולה ללמוד ממנו דבר.

אנו עם מפולג שרבים מבניו ובנותיו שייכים למחנה הביביסטי. זה אתגר עצום למתנגדי הביביזם. בכל התפתחות שתחול יש לעמוד תמיד על המשמר בעיניים פקוחות ולשמור על היקר מכול – מדינת ישראל דמוקרטית ויהודית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

31 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם "יותר מתקר בגלגל" נקרא כמו הספד על ממשלה שיכולה הייתה להיות מגדלור לחלק הארי של תושבי המדינה, יהודים, ערבים, חרדים, דתיים לאומיים, ומיעוטים אחרים. רק שממשלה זו הייתה עסוקה ביישום תוכניות פורצות דרך, ותיקון פגעי ההזנחה הבלתי נסלחת של השלטון הקודם, עד כי שכחה שהיא מצויה במאבק של להיות או לא להיות עם גורמים מהשלטון הקודם המאשימים אותה במחדלים שנוצרו על ידי הליכוד ושות. זהו קרב תדמיות בין מכונת תעמולה והכפשה של הליכוד, לבין ממשלת השינוי שלא הבינה כי עליה להשיב מלחמה שערה, ולהציג את מחדליה של הממשלה הקודמת. רק בימים אלה, התברר כי גדר הביטחון שמנעה כניסת שאהידים טעוני חומר נפץ, כמעט שאינה קיימת. הפרצות בגדר המאפשרים מעבר קל למרכז ישראל אפשרו בראש ובראשונה למעבר של שב"חים כמחפשי עבודה שאינם כלולים במכסות העובדים שכניסתם מותרת. כמעט כל משרד ממשלתי נגוע בהזנחה קשה, והדוגמא המובילה היא ריסוק משרד החוץ והעברת ההסברה למשרד חדש. הדוגמאות הן רבות. הממשלה הנוכחית אינה מפנימה שלא די בהצגת הישגים, אשר לעתים טובעים בים ההכפשה. עליה לצאת בקמפיין תקשורתי אינטנסיבי שיציג את הישגיה ותוכניותיה לסילוק הפירות הבאושים של הזנחה רבת שנים.

 2. עם מפולג וגם משוסע וגם מעורער וגם מלא שינאה. והסוף מי ישורנו

 3. אכן, הממשלה הזו נשאה תקווה ש"יכול להיות אחרת". ונצטער צער רב אם תכלה ימיה בטרם עת. גם נחשפה צביעותו של הממשל הקודם המנסה בכל דרך לשכנע את הציבור ליחס את כול מחדלי העבר שלו (הבדווים,
  הגדר, משבר הדיור, המצב בנמלים , יוקר המחיה, הקפאת הבניה בהתנחלויות, הפקרות הבנייה הלא חוקית בשטחים במימיוןן זר וכו וכו) כאילו נולדו רק עם הממשלה החדשה.
  אני מציע שבמקום לדבר על "עריקים פוטנציאלים" נוספים – מדוע שלא יהיו עריקים מהאופוזיציה!! שאנו יודעים שלא מעטים הם אלה שנקעה נפשם מהקרקס הקודם!! לדעתי זה יהיה קשה עד בלתי אפשרי כי בכך הם שמים את נפשם בכפם. מעניין- למי מהאופוזיצה יהיה העוז לחצות את שדה המוקשים הזה?
  בכפם.. תרתי משמע

  1. גדעון שואל בצדק מדוע אין מעבר מהאופוזיציה לקואליציה? האם דיכטר ושטייניץ לא מתביישים לשבת עם בן גביר? אין לי תשובה מהמותן רק אומר שאם זה לא קרה עד עכשיו זה כבר לא יקרה.עכשיו שהממשלה מתחילה לקרטע אני לא מאמין שמישהו יעשה מהלך כזה.המידע האחרון מהתקשורת מדברים על שורת מתנדנדים שהם חברי ימינה. אם חבריו הקרובים לא נותנים לו גיבוי אז כלו כל הקיצים.אני לא מתעלם מהלחצים שהביביסטים בהשראת מנהיגם מטילים עליהם.

 4. ממש לא תקר
  אחד הגלגלים בכלל ניתק
  וגם המנוע לא פועל

 5. מזדהה עם כל מילה ואכן האתגר הוא עצום וצריך לעשות הכל כדי לעמוד בו

  1. יאיר- אספר לך בדיחה שאבי סיפר לי כשחשבתי שאני כבר יודע הכול:
   אדם נוהג ברכבו ולפתע תקר באחד הגלגלים. עצר להחליף את הגלגל ברזרבי כאשר עברה משאית והעיפה את כול הברגים של הגלגל המפורק ולא נמצאו יותר. היה עובד עיצות- כיצד להרכיב את הרזרבי?, עד שלפתע שמע קול קורא לו מבית סמוך שמסתבר שהיה מוסד משוגעים. ומשוגע אחד פונה אליו מהחלון המסורג ואומר: " תוריד בורג אחד מכול שלושת הגלגלים התקינים, והשתמש בהם כדי לחבר את הרזרבי עם השלושה, וכך תוכל להמשיך בנסיעה, ובהזדמנות הראשנה תשלים את הברגים החסרים..
   עשה האיש כעצתו, ולפני שהמשיך בדרכו פנה ושאל: איך זה שאדם כמוך נעול במוסד כזה? לתת לי עצה נבונה כזו? השיב: "אמנם אומרים שאני משוגע – אבל אף אחד לא אמר שאני מטומטם.."

   אין ליחס בדיחה זו לאף אחד אחר- מלבדי

 6. המדינה מתפרקת
  איך אפשר להגן על הדמוקרטיה ועל הציונות?
  לא רואה פיתרון

 7. למרבית הצער אין סיכוי. מעט חברי הכנסת שיש בימינה, כולם יכולים בדקה לעזוב. איזה חוסר רצינות של התיימרים להיות מנהיגים. במקום לעסוק בעיקר, עוסקים באינטרסים קטנים

 8. המצב כל כך מסובך שאף אחד לא יודע מה יהיה. לאף אחד אין מושג מה יהיה בעוד שעה

 9. עוזי..כל כך נכון התיאור שלך וכול כך מדוייק..וכן די מעציב..עדיין אני מקווה השפיות תהיה הכוח החזק המניע והשומר על ארצנו.
  תמשיך בדרכך.. בסופה של דרך תהיה על השפעה ..
  חג שמח

  1. האמונה שהכל יהיה בסדר, ללא שום משענת רציונלית, היא מאוד מסוכנת. אשליה שמונעת פעולה לשינוי.

 10. סביר מאוד שאתה צודק. אבל אם באמת נלך שוב לבחירות זה יהיה צעד גדול לעבר התהום. ההסתה והמריבות ירקיעו שחקים.

 11. ללכת לבחירות עכשיו זה מתכון להתרסקות.בחירות במועדן הן חובה דמוקרטית אבל לכפות בחירות פעמיים בשנה או אפילו פעם זו טעות נוראה.כולם יודעים שההכפשה תגיע לשיאה בבחירות אילו.איך למנוע?אין לי מתכון אפילו אינני מאמין באימרה ש"השכל הישר ינצח". כי המילה "ישר" היא כמעט כינוי גנאי.
  אבל שר ההיסטוריה מצטנע בפינתו ובטוח שיהיו ימים טובים יותר. הלוואי!!

  1. אתה יודע היטב שממשלת ימין מלא-מלא לא הוקמה בגלל הסלידה של "ליברמן-סער-בנט" מנתניהו. שלושתם היו נושאי כלים שלו. כל השלושה מוכרים כאנשי ימין והמצביעים שלהם כולם, אבל כולם עד אחד, משתייכים למחנה הימין שיש לו רוב מוחלט בעם ישראל ובכנסת.
   אבל בשל תקנות הדמוקרטיה הישראלית התאפשרה הקמת ממשלה שאינה מייצגת את השקפת עולמם הלגיטימית של רוב מוחלט של הבוחרים.
   מצב זה טומן בחובו סכנות רבות לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית יותר מאשר קיום בחירות נוספות שבהן כנראה שה"ארטיפקט" הפוליטי המוזר שנוצר כאן יבוא על תיקונו.

   1. אל תתחבא תחת פסבדונים. 4 פעמים לא הצליח נתניהו להקים ממשלה.לא היה לו רוב לכך אם כי תיאורטית "כולם ימין". גם ליברמן וגם סער בעטו בנתניהו בנט הצטרף מאוחר יותר.הוכח שממשלה שיש בה הרבה אי הסכמות אבל היא נקייה מנכלולים מסוגלת לשרוד. לא יודע מה זה "השקפת העולם של רוב מוחלט של הבוחרים" בן גביר הולך עם שטייניץ ליברמן עם ליצמן ביבי עם סער בפוליטיקה האמיתית אין רוב מוחלט כזה.הממשלה הנוכחית אולי לא יכולה להמשיך אבל אין ממשלה אחרת.יתכן ואם ביבי ילך הבייתה אפשר יהיה להקים ממשלה רחבה.

    1. עוזי היקר
     מסכים אתך. ביבי הוא הבעיה. נכון 4 פעמים הוא לא הצליח להקים ממשלה – בדיוק כפי שנכתב למעלה, כיוון ששלושת נושאי הכלים שלו בעבר שונאים אותו, כמובן באשמתו. אם ביבי הולך הביתה ללא ספק תקום ממשלה רחבה, בראשות איש ליכוד אחר. כל זאת ללא בחירות נוספות. העניין הוא שביבי עקשן גדול ופייטר עוד יותר גדול. ניסו להזיז אותו עם כתבי האישום, אבל המשפט ייקח עוד שנים אחדות. בליכוד אין לאף אחד אומץ לצאת נגדו. כך אנו תקועים להרבה זמן. גם אם הממשלה הנוכחית תאבד את הרוב שוב ביבי לא יוכל להרכיב ממשלה. לכן צודק מי שגורס שבחירות נוספות הן הפתרון. הייתי קורא לפלונטר הפוליטי שנוצר לאחרונה בישראל "דיסוננס דמוקרטי". מכיוון שאנו דמוקרטיה, עם כל המינוסים, אין ברירה. נלך לבחירות עד שהעם יכריע בכיוון מסוים.

 12. היה ברור מראש שהממשלה תחזיק מעמד בתנאי שהמפלגות החברות בה יתעסקו במכנים המשותפים ולא בשמירה על הבייס שלהם…

 13. עוד לא אבדה התקווה
  גם לאופוסיציה אין אפשרות בינתיים לרוב

 14. זאת לא רק הבעיה של סילמן כמו שרבים סבורים
  עוד תזוזה אקראית וכל המגדל השילטוני הנוכחי מתפרק לגמרי

 15. חייבים בחירות. שמנהיגי המפלגות הרבות יחליטו מה הם רוצים בסופו של דבר. ושהעם יחליט איזה ממשלה הוא רוצה. הפעם לדעתי תהיה הכרעה ברורה.

 16. אפילו טובי המומחים והפרשנים חלוקים בדעתם. אין הסכמה אם ביבי יחזור להיות ראש ממשלה או לא. אבל אני רוצה פרשנויות שמביאות את הדיעה הסופית של הפרשן. ולא להגיד שזה לא בטוח, וזה לא בטוח, וזה לא ידוע. את זה גם אני יכול לעשות.

  1. לדני שלום גם אני מייחל לפרשנים שיגידו דברים ברורים.מה אני עושה? קורא עתונות בינלאומית גדולי הפרשנים והם מציירים תמונה ומותירים אופציות.
   מה שאתה מחפש לא ממש קיים אלא עם המדור הוא מתמטיקה והפרשן מציע מענה שאין לסתרו.איננו עוסקים במדעים מדויקים.איזה פרשן ידע לפני המלחמה באוקראינה שצבא רוסיה כה חלש.? איזה פרשן ידע שסילמן תפרוש? אני מאד בעד להיות ברורים אבל במה? בקביעת עמדות ברורות לגבי אירועים והתפתחויות אפשר לטעות-אבל יש אמירה

 17. אי יציבות כל כך רצינית לא תיגמר אלא בהתפרקות הממשלה ובחירות חדשות. הפעם יהיו שינויים שמעותיים במפלגות גם בימין וגם בשמאל

 18. נותר רק לבכות את המצב. אין שמאל. גם מרכז אמיתי כבר לא כל כך.

 19. רוב הסיכויים שהגיע סוף תקופת הממשלה הזאת. מרכיבים שלא מתחברים בכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?