חד"ש ממש ישן

תמיכתה של חד"ש בפוטין מעוררת תהיות
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

רבים ראו באיימן עודה מנהיג שקול שמסוגל להביא לדו-קיום עם מפלגות ויחידים שאינם "זוללי ערבים". אך אם נבחן את אמירותיו ומעשיו לאורך השנים נראה שהוא כשל תכופות. החל מהחרם המבזה על הלוויית שמעון פרס וכלה בהזדהות, שלו ושל חבריו, עם הזוועות שביצע הנשיא אסד בסוריה.

התלהבותו יוצאת הדופן של עודה מהברית שנרקמה בין פוטין לאסד באה לידי ביטוי שעה שגילה את סגור ליבו: "אסד עובר מהצלחה להצלחה. לא מאמין שביצע מתקפה כימית" (מעריב אונליין 12.4.2018). מתקפה שלגביה לא היו חילוקי דעות ברחבי תבל כולל כל אמצעי התקשורת שהייתה להם נציגות בסוריה. עמדת חד"ש בעניין סוריה עדיין הייתה ניתנת להסבר. באותה עת טראמפ כיהן כנשיא ארה"ב, האוריינטציה שלו הייתה פרו-ישראלית מוגזמת ואנטי-פלסטינית ברורה והוא תמך במתנגדי אסד.

אולם בעניין מלחמת רוסיה באוקראינה הנסיבות שונות לחלוטין, מק"י שמבטאת את היסוד הקומוניסטי בחד"ש מצדדת בפוטין במלחמתו מול "האימפריאליזם האמריקאי וכוחות נאט"ו". נכון שבעמדותיה משולם מס שפתיים להסגת כוחות ולמשא ומתן. אבל מק"י ועימה חד"ש אינן מסתירות מיהו לדעתן התוקפן (נאט"ו) ומי העומד בפרץ (פוטין).

שנים רבות קיימתי קשרי ידידות עם תופיק טובי ותופיק זיאד, לשניהם הייתה אוריינטציה אידיאולוגית לברית המועצות. טובי ניסה להתגונן כאשר תקפתי את הקרמלין בנושא זכויות האדם, באמרו שמטרת-העל בעיניו היא יצירת שוויון כלכלי ומאמץ להביא גם שוויון חברתי, מכאן שהוא מוחל על "שגיאות" שנעשות בדרך. מנקודת מבטו הייתה הצדקה לצייר תמונה שארצות הברית הרכושנית והקפיטליסטית רוצה עולם שחופף את ערכיה, ולכן היא נלחמת בתנועת השלום שהקימה ברית המועצות. ארצות הברית מעדיפה עולם שיהיה חף מכל מחשבת שוויון, ולכן מיקדה את כל תעמולתה בעוולות הקומוניזם בנושא זכויות אדם.

על מי מגנים כעת עודה וחבריו? על משטר קפיטליסטי-חזירי, מושחת, נקי מכל סולידריות עם "עמים מדוכאים"? על פוטין הארכי-שמרן שמחזר אחרי הכמורה האורתודוקסית? שהורג עיתונאים? שמרעיל את מתנגדיו? שיצר את מעמד האוליגרכים ששדדו בברכתו את אוצרות מדינתם?

"האימפריאליזם האמריקאי" היה מטבע לשון משנות ה-50 עד שנות ה-80 של המאה הקודמת. עד שחלודה אחזה בו כי האומות הקומוניסטיות מרדו נגד האח הגדול ותורתו.

עכשיו מדובר שוב על אימפריאליזם אמריקאי המסכן את רוסיה. ברור לכל משקיף אובייקטיבי שלברית נאט"ו אין כל שאיפות אימפריאליסטיות מול רוסיה. האם פולין והונגריה שמצטרפות לארגון רוצות נאט"ו שתוקף את רוסיה או נאט"ו שמגן עליהן מידו הרמה של פוטין?

אמש פגשתי חבר קרוב מאום אל פחם, המקיים קשר עם פעילים קומוניסטים במקום מגוריו. לטענתו, תמיכתם בפוטין היא מוחלטת ונעדרת ספקות. שאלתי מה הן ההנמקות שהוא שומע לתמיכתם זו? טלאל ידידי השיב שיש בקרבם נאמנות ואהבה ל"אימא רוסיה" שהיא מחוז חפץ האהוב עליהם גם בימי פוטין.

תמיכתה (אפילו המסויגת) של חד"ש בתוקפן נבזה וחסר עכבות היא סטירת לחי למה שהטיפו מזה שנים. מאבק אידיאולוגי עם הצדקות ערכיות.

חד"ש משווקת עצמה כעת כ"חד"ש מאוד מאוד ישן".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. מאמרו של עוזי ברעם המציג את ההתלהבות של איימן עודה מהקשר ההדוק בין פוטין לאסד, שאינה אלא תמיכה ברצח המונים בסוריה על ידי דיקטטור שהוא אויב מושבע של ישראל. אמנם חד"ש היא לכאורה מפלגה עם שורשים קומוניסטיים, אך לפוטין ולאסד אין אפילו תא קומוניסטי אחד בגופם. פוטין שאינו קומוניסט, אך בהחלט דיקטטור, מסייע לאסד לשרוד בדרכים דומות לשיטות המלחמה של רוסיה באוקראינה. איימן עודה הוא שונא ישראל מובהק, ותמיד יימצא דרך להציג אותה באופן שלילי. הוא ח"כ ויו"ר המשותפת, שיחד עם עמיתיו במפלגה ניסה להתחמק משבועת אמונים למדינת ישראל, בכך שלא הופיעו לפתיחה החגיגית של הכנסת. לבסוף נמצאה פשרה, שבוע לאחר מכן, יו"ר הכנסת קרא את השבועה, וכל אחד מהח"כים הערביים ענה ב "אני מתחייב" במינימום נוכחות, לא מעל הפודיום, ואף לא בקימה ממושבו.

  1. אני מודה ש/הייתה תקופה שראיתי באאימן עודה-פרטנר.היו שיחות איתו על רשימה יהודית-ערבית לא בתקופתי אלא בשנים האחרונות.
   מאידך,עמדתי פעם בראש עמותה של המכון לדמוקרטיה לקידום חוקה לישראל.דברתי אז עם אנשי חד"ש. עודה עוד לא היה בתמונה אהל מוחמד בארכה-כן.
   אי אפשר היה להתקדם אתם כי הם לא הסכימו להגדרה של מדינה יהודית-דמוקרטית.אפילו יהיה בה שווי זכויות ברור.
   מודה שהמערכת אתם בעייתית.אהוד אולמרט אמר לי פעם שעה שהיה ראש עיריית ירושלים "הליכוד ייתן לחרדים ולדתיים הכל זה יביא לשלטונו הניצחי.לכם אין ברירה אלקטורלית אלא לטפח קשרים עם הערבים".אסור לנו למרות הכל לעשות דלגיטימציה עם המפלגות הערביות.ברור שהגוש הימני דתי מסוגל לקחת את השלטון.לצד השני לא נותרו הרבה ברירות.

 2. אין להם היום שום קשר לאידיאולוגיה. הכל רק חיפוש דרך להרגיז ולעשות דווקא

 3. לא ידעתי שהם עדיין קיימים
  כמה בכלל מצביעים של ממש יש להם?

 4. גם ברוסיה הדור הישן שנותר עוד מתקופת ברית המועצות תומך בפוטין.

 5. יש גם ערבים כאן שתומכים בדעאש
  זה עוד הרבה יותר גרוע מלתמוך בפוטין

 6. חבל להקדיש לחד"ש תשומת לב
  לו היתה מתמודדת בבחירות עצמאית
  לא היתה בכלל זוכה לייצוג

 7. ברעם תמים כמו פעם. העולם השתנה. הערכים של פעם אינם יותר. לא להשתמש בהם יותר לתיאור המצב

 8. "מכוחותינו" מקפיד לשנות זהויות אבל אף פעם לא ניפול בפח.ברור שהעולם השתנה אבל אין להסביר את עמדתה של חד"ש בשינוי העולם אלא דווקא בשמרנות מתמשכת.מה להם ולפוטיון מלבד אמא רוסיה שעצבה את פוטין ואת חד"ש גם יחד?. הרי האינטרס הישראלי לשמור על ניטרליות עם מראית עיין אוקראינית איננו מבטא את חד"ש שהוא לא תןמך בפוטין בשל אינטרסים ביטחוניים שלנו.למי הוא מצטרף לאורבן מחרב הדמוקרטיה בהונגריה שהוא שמרן קשוח?. יש נושאים שכדאי לבחנם כי איש מאתנו לא יודע מה כוונו של העולם אבל אנו יודעים שקומוניזם של עבר וליברליזם כביכול של הווה לא יכולים להסביר עמדה כזו. עמדתה של חד"ש היא שולית אבל השאלה הגדולה לא נשאלת מדוע המערב לא מפציץ את פוטין באוקראינה? תגידו החשש מאטום. נכון,חשש זה הוא נחלת כולם כולל פוטין.זו שגיאה היסטורית שיושבים ביציע רואים את ההרג ומפצחים גרעינים.

 9. מה אתם רוצים מחדש?
  ובממשלה אין כאלה ש.ומכים במהלכי פוטין?
  ובימין אפילו יותר!

 10. את המפלגות הערביות אנחנו לא ממש מבינים. הם עצמם לא יודעים מה יעשו מחר. כל בקר יום חדש. ראו את התנהגותם מאתמול

 11. נכון שהמפלגות הערביות עושות לנו בלגאן. נכון שהן פועלות נגד האינטרס של רוב התושבים. אבל מתי נבין שזה המצב ושצריך להסתדר איתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן