הוזלת יוקר הענישה

על הסדרי טיעון מקלים לנבחרי הציבור בישראל
תמונה של יהונתן
יהונתן טריפטו

במאמר זה אני רוצה לדבר על המדינה שבתוך מדינתנו, כולנו מכירים אותה, אך כנראה לא הערכנו אותה מספיק. היא נוסדה בט"ו בשבט, כחצי שנה לאחר ייסוד מדינת ישראל. ככל הנראה זו המדינה הנוחה בעולם לעבריינים. במדינה זו החוקים פשוטים, כל מי שאינו משתייך אליה ומבצע פשע, נשפט עד למיצוי הדין ונושא בעונש על פי החוק. ברם, אם אתה חלק מהמדינה שבתוך המדינה ועובר על החוק, אתה זכאי להקלות ולהתחשבות בשפיטה ובענישה.

המדינה שבתוך מדינתנו היא לא אחרת מכנסת ישראל. כן, כן, כנסת ישראל, המקום הממלכתי ביותר במדינת ישראל, שבו כל החברים טוענים שהם משרתים בו מתוך שליחות ציבורית ושהם שופרו של העם. לאחרונה החלה מכירת חיסול בדוכן הסדרי הטיעון של היועמ"ש, אולי הסדרי הטיעון הכרחיים ואולי הגיע הזמן למצות את הדין עם הנאשמים. כך או אחרת, לפני שאנו מתלהבים ממכירת החיסול של הסדרי הטיעון, יש לדעת כי הם נמכרים רק לחברי מועדון ה-V.I.P של המדינה, או בשמם המוכר, חברי הכנסת.

כפי שניתן לשם לב, אף ערוץ תקשורת לא פסח על פרסום מכירת החיסול ותנאי המבצעים. לדוגמה, הסדר הטיעון עם חבר הכנסת ("הפורש") אריה דרעי. כפי שדווח, דרעי הודה והורשע בעבירות מס בשווי של מאות אלפי שקלים. "כבודו" שכח לדווח? לא, כבודו לא שכח, כבודו דיווח בצורה שגויה על הכנסותיו ממכירת רכוש קבוע וממתן שירותים לגופים זרים, ולא דיווח כלל על הכנסות תוך שהוא נמנע מלהגיש דוחות כספיים לפקיד השומה עבור חברה שבבעלותו לשנים 2015-2014.

העונש שנגזר על דרעי הינו קנס בסך 180,000 ש"ח ו-12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. אל תמהרו להתרגש, מערכת המשפט לא סתם הקלה איתו, כל הטוב הזה מגיע בעקבות הקידומת ח"כ. וכשזאת חומרת הענישה היה עדיף, לדעתי, לא לבזבז כספי מיסים נוספים, שגם כך חסרים כי מישהו שכח לדווח.

לצערי הרב יש עוד שלל דוגמאות על אודות נבחרי ציבורי שהורשעו וקיבלו הקלה בעונש. מן הראוי לתת את הדעת, האם נכון להקל את חומרת הענישה דווקא של נבחרי ציבור? לדעתי, נהפוך הוא. תפקידו של חבר הרשות המחוקקת הוא לא רק להיות שופרו של הציבור שבחר אותו, אלא גם להוות מודל לחיקוי עבור כל האזרחים. אם, ולצערי נכון לכתוב גם "וכאשר", נבחר ציבור עובר על החוק במדינה, חובת הרשות השופטת למצות איתו את הדין ולא לעשות מבצעי חיסול של עסקאות טיעון, מה השלב הבא? הכרזה על יום הח"כים הישראלי? (מקביל ליום הרווקים הסיני), שבו מרכזים את כל הסדרי הטיעון המגוחכים ליום אחד.

נכון, אפשר להמשיך ולהתלונן, אך עלינו לזכור שהכוח בידינו האזרחים, חובתנו לבחור את נציגינו לכנסת בקפידה ולא על פי תעמולת בחירות והבטחות שאינן רציונליות. ואסיים בנימה צינית, אם עולות בכם מחשבות קרימינליות, אני ממליץ לכם להתחיל לנסח מצע בחירות ולרוץ לכנסת, כך לפחות תהיו חלק ממועדון ההטבות המשפטיות, מועדון חברי הכנסת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. יהונתן טריפטו יקירי,
  בתור פיליטון לפורים (עוד מעט יגיע החג) זה די משעשע. יש עבריינות בישראל והיא אף חדרה לכנסת. אולם שלא כמו במדינות רבות אחרות אצלנו לא נמנעו מלהכניס נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר ושרים נוספים לכלא. לתכלל את הדברים כפי שעשית במאמרך ההזוי זו שגיאה קשה. נכון. קרו מקרים כפי שציינת. אולם זה לא הסטנדרט המקובל ואפילו לא דומה לו. אם התכוונת בצחוק – לא נורא. אם ברצינות – תחליף דיסקט.

 2. זה לא בגלל הוזלה, אלא בגלל השיטה של תקנה כמה ותקבל אחד חינם …..
  מי שכל הזמן עושה עברות זכאי לקבל הנחות בעונשים …..
  חחחחחחח ….

 3. נכון, בעבר היו הרשעות ועונשים ברמה נוקשה וצודקת לאנשי ציבור. אך האם זה מראה על ענישה אחידה? כלל לא. לדוגמה הסדר הטיעון עם ליצמן? לטעמי קנס של 3000 שח זו בדיחה לעומת העברה שלו. וכן, בתקופה שעליה אני מדבר, סוף כהונה של היועמ"ש, ישנם מקרים שבהם מערכת המשפט מקלה ראש עם חברי הכנסת שלא בצדק. ואני כלל לא מזכיר את עניין הקלון, לדעתי אזרח שמעל באמון הציבור תוך מילוי תפקידו דינו קלון.

 4. איש ציבור ובמיוחד חבר כנסת שר ראש ממשלה שהגיעו להסדר טיעון או הורשעו חיבים לעזוב את המערכת הציבורית. זה בלתי נסלח אבל לצערי זה כן נשכח במדינת ישראל. הפשיטת רגל המוסרית בישראל היא מוגזמת ולא סתם אנחנו נחשבים לאחת המדינות היותר מושחתות. מי שהיה בכלא אסור שיהיה איש ציבור.

 5. אין בכלל ספק. בזמן האחרון מנהיגים שיטאו יוצאים בזול מידי

 6. העונש היחיד שיועל זה קלון שיסלק אותם מהפוליטיקה. זה מה שחשוב

 7. מעניין שבקרב המחוקקים הנבחרים יש אחוז עבירות גבוה. זה מצב מאוד מסוכן

 8. מנהיג ש,העם בוחר צריך להקפיד על החוק יותר מכל אזרח. הוא צריך להוות דוגמא. ואם הוא חוטא, צריך לקבל עונש עוד יותר כבד. למען יראו ויראו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך