בן גביר בכנסת – פשע נגד הציבור

איך מייצג הגזענות הבוטה נכנס ללב הדמוקרטיה
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

מי שהכניס את איתמר בן גביר לכנסת עשה לדעתי מעשה של פשע נגד הציבור.

תאמרו, הרי יש ציבור שתומך בו ויש לתת לו ביטוי. זה היה המצב תמיד, אבל המחוקק ובתי המשפט ידעו להרחיק מסיתים שאין להם כבוד לדמוקרטיה. פעם אחת הותרה הרצועה ומאיר כהנא ישב בכנסת. איש לא החליף עימו מילה. נאומיו נישאו בפני אולם מרוקן מיושביו. הייתה תחושה של קבס מהגזענות הבוטה שביטא.

מאז היו הדרכים חסומות בפני המצדדים בדרכיו של כהנא, ביניהם איתמר בן גביר. בן גביר היה מוכר כמגן על כל חשוד גזעני, וכך הצטיירה דמותו. ובכן מה השתנה? האם עומד לפנינו בן גביר חדש?

בן גביר החדש – איננו חדש. אנחנו החדשים. החברה הישראלית שינתה פניה ועכשיו בן גביר מתנהג כמו קודמיו אבל נתקל בחברה ישראלית ששינתה את קווי המתאר שלה ומוכנה לעכל את מה שתמיד הקיאה.

בנימין נתניהו הוכיח שאין גבול שלא יחצה למען עצמו ולמען האינטרסים של הגנתו. הוא עשה כל שביכולתו על מנת שבן גביר ייכנס לכנסת ויצטרף לסמוטריץ', שאני חלוק עליו קוטבית אבל באישיותו ובהתנהגותו הפוליטית הוא איננו בן גביר.

בן גביר הוא עבורי ברומטר של ההקצנה הימנית. ההתנגשויות שלו עם חברי כנסת ערבים ועם מאבטחים ערבים נעשות בכוונת מכוון. הוא יודע שככל שימשיך בדרך זו יזכה לבולטות בקרב הציבור הקיצוני שהוא רוצה להנהיג. גם בקרב סיעת הליכוד יש חברים שדיברו לא אחת בזכותו ללא בושה וללא מצמוץ. חברת הכנסת מאי גולן אמרה באחד הדיונים בכנסת כי "הליכוד של היום איננו הליכוד של בגין".

איפה הנגבי? שטייניץ? דיכטר? כל נציגי האגף הציבורי השפוי בליכוד הביביסטי. מדוע קולם אינו נשמע ועמדתם לא נחרצת למול בן גביר, שקיבל אישור דרבנן? הכוונה כמובן לליכוד הביביסטי, שהמפנה שחולל בליכוד מעורר תחושת בושה בליכודניקים ותיקים כבני בגין, לימור לבנת, ראובן ריבלין, דן מרידור ורוני מילוא.

אינני מתייחס רק לאיש איתמר בן גביר אלא לתופעה שכוללת את ארגון "להבה" הגזעני, את החלק הארי של חבורת "לה פמיליה" ועימם רבים מהמתנחלים החדשים שאינם מאמינים בשום ממסד, גם לא הימני המקובל.

בארץ הופרו כללים רבים שהיו רווחים תמיד. הוקמה ממשלה של מפלגות קטנות ובינוניות שאין בהן הסכמה רעיונית. קמה אופוזיציה שמפירה כל נורמה שכוננה תמיד, כמו השתתפות בוועדות הכנסת, הקמת ועדת אתיקה, קיזוז לח"כים חולים וחסרי אונים. ביבי הפסיק את כל גינוני המשחק ההוגן שהיו מוסכמים תמיד.

דווקא מציאות קפקאית כזו תואמת את האינטרסים של איתמר בן גביר. הכאוס הוא לב אמונתו וטיב הליכותיו. מי שהכשיר אותו כחבר כנסת לגיטימי עשה מעשה התנקשות בציבור ובערכים שהיו ביסוד הקמתה של מדינת ישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. עוזי נכבדי
  מסכים בהחלט עם דבריך במאמר הנ"ל.
  ברשותך – סמוטריץ' באישיותו ובהתנהגותו הפוליטית יותר מסוכן מבן-גביר. בעוד שבן-גביר משול לדחליל הבולט בהתנהגותו, סמוטריץ' משול לבעל חיים מוכר המתנהל מתחת לערמת קש וגבבה וצץ לפתע ומכיש ——
  אבל – בן גביר נכנס לכנסת בקולותיהם של חלק (קיצוני אמנם) מעם ישראל. כוחו האלקטורלי יעלה ככל שהטרור הערבי יתעצם. זאת יש לדעת ולהבין.
  על כן יש להיאבק בעוצמה הרבה יותר נחרצת נגד הטרור. התוצאה תהיה הקטנת האלקטורט של בן-גביר. אין דרך אחרת.

 2. עוזי ברעם מציג היטב את אישיותו של בן גביר (איתמר) שבמונחים של בית ספר הוא הילד הרע של הכיתה, כזה שידו בכל ויד כל בו. לפני מספר שנים התפרסם מאמר מבוסס מחקר, שבני אדם קיצוניים בדעותיהם תמיד יימצאו את הדרך לגורם קיצוני כלשהו בין אם ימין ובין אם שמאל, מה שנותן פורקן להתנהלות שלהם. האידיאולוגיה היא רק סיפור כיסוי שנועד לתת לגיטימציה לפרוק את הזעם המובנה בהם. הבעיה כפי שמציג ברעם, היא השינוי שחל בבתי המשפט של היום כאשר לפני כמה עשרות שנים ידעו השופטים להרחיק את כהנא מהכנסת, שהייתה ריקה בעת שעלה על הפודיום כדי לשפוך זעמו לכל עבר. ברעם גם קובל על כי חברי כנסת מהליכוד ממלאים פיהם מים בעוד שבמפלגה דמוקרטית, היה צריך להימצא לפחות צדיק אחד שהיה מציג עמדה נחושה כלפי תופעת בן גביר.

 3. אכן הכנסתו של בן-גביר לכנסת היא מעשה של פשע ובעיקר פשע נגד אופיה ודמותה של המדינה שרוב הציבור רואה אותם ורוצה בהם. מי שאחראים לפשע הזה הם אכן נתניהו והביביסטים ולצערנו זה אינו הפשע היחידי שלהם כלפי ערכיה של המדינה. אם הכנסת, מקדשה של הדמוקרטיה הישראלית, היא היום משכנו הלגיטימי של הבן-גביריזם יש לזכור כל העת במי האשמה.

 4. כידוע, 2/3 של כל קרחון, מעצם מהותו, שקוע במים.
  רק 1/3 אחד בולט לעין.
  הוא,השליש הזה יוצר רושם בנוף הנראה לעין ובדרך כלל רק אליו מתייחסים המתרשמים ממראה- העיניים.
  ומי ששוכח זאת תוך הנהגת ספינתו עלול לפגוע וכמובן להיפגע כאילו פגש בהפתעה מכשול לא צפוי, כאשר ידוע שהשרטון, המכשול הקרחוני, כבר הודיע על קיומו באמצעות החלק הבולט שלו.
  העניין נעוץ בשכחה; כמו שמיכה חמה בקור, כך השכחה מנחמת בקרבת מכשולי עומק.
  מי זוכר את כהנא? מי הכיר את כהנא מבין המשמיעים את קולם, מי מבין כל המרעישים, טורח להתעורר ולהיזכר מה מצוי מתחת למה שרואים?
  מה בסך הכל הופיע לעיניהם המוגבלות של צעירים שלא ידעו מזה ושל בוחרי דרכים שונות ומזיקות מזה; בסך הכל יגידו לכם, יש עוד מישהו צועק כמו אמסלם, מישהו מחייך בלגלוג מעושה כמו אוחנה, מה קרה? מה רואים?
  אז זהו שלא רואים,
  ולא זוכרים
  ולא רוצים להתבונן לעומק הדברים.
  עוזי ברעם מנסה להזהיר את הספינה ואת יושביה,
  להשליך רחוק את שמיכת השכחה ולהתמודד עם הקור שמתפתח למטה במעמקים.אך כמו הדחליל
  "עיניים להם ולא יראו".
  עם זאת יש גם בני אדם בגינה ובעבורם עוזי ברעם
  טורח.
  אין לנו ברירה אחרת אלא להמשיך לראות למרחקי העבר ולמעמקי האזורים המוסתרים
  ולהודות למתריעים בשער,
  לעוזי ברעם ולכל מי מתריע ומזהיר

  1. לפרופ' אביבה דורון היקרה,
   קצת פיזיקה בסיסית – שליש מקרחון הם 33.33%.
   אולם לאמתו של דבר רק כ- 8.00% מהמאסה של הקרחון בולטים מעל פני המים.
   תופעה זו נובעת מהאנומליה של המים שבעת שינוי מצב הצבירה שלהם מנוזל למוצק
   המשקל הנפחי שלהם משתנה במידה מסוימת. אבל לא הפיזיקה היא העיקר כאן.
   אולם כשם שיש הבדל מהותי בין 33% ל- 8% כך יש גם הבדל מהותי בין הנראה לנגלה בפוליטיקה.
   לחשוב שהציבור רואה בעין רק 8% ממה שבולט בפוליטיקה אינו מדויק.
   גם מה שנעשה למטה, ב- 92% החבויים בעומק, גם כן ידוע בדרך כלל לציבור.
   והציבור מצביע על פי ראות עיניו. דרך אגב – במקרה זו בעיקר מהות הדמוקרטיה.

 5. כולם לקחו את הכותרת על פשע וזורמים איתה. פשע זאת כמובן עברה פלילית. אם מישהו עשה פשע שיועמד ומיד לגין. אולי לא מדובר בדיוק בפשע, למרות השלילה הרבה שיש במגמה שמתרחשת?

  1. "פשע" בלקסיקון איננו רק פעולה פלילית.בכדורגל אומרים "זה פשע של המאמן שהוציא שחקן מסויים מההרכב" בפוליטיקה אומרים "הצבעת מפלגה מסויימת בכנסת זה פשע כלפי ציבור בוחריה".גם במאמרי המילה באה לתת הדגש למעשה חמור לפי עמדת הכותב. לכן אני מבין את פרשנותך אבל ניתן גם לראות זאת אחרת.

 6. אוי למדינה שיש בה נבחרים כאלה. שמתם לב כמה מנדטים יש למפלגה אותה מיצג בן גביר וכמה תומכים יש לו במפלגות ימין אחרות. כלומר המביש זה חלק גדול בעם

 7. ישר ולעניין. פעם היה כותב יותר דיפלומטי. היום זה חד וברור.

 8. לא רק הדעות שלו. גם הדרך שהוא מביע אותן. פרובוקטור שגורם לפיצוצים

 9. אני מסכים שבן גביר עבר קווים אדומים אבל צריך לשים לב שגם במחנה הנגדי היו מעשים והתבטאויות חריגות

 10. ממשיך לשפוך שמן למדורה במזרח ירושלים. זה שבצד השני יש אנשים רעים לא אומר שאנחנו צריכים לגדל כאלה אצלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו