שקרים חודרי תודעה

הראיון המהדהד עם טראמפ
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

לא הייתה אפשרות לצפות את ממדי השקרים, את עקביותם ואת ממדי הקבלה שלהם.

העיתונאי ברק רביד כתב ספר על כהונת טראמפ, בעיקר בהקשר המזרח תיכוני. אין לי אמון באף מילה היוצאת מפיו של הנשיא לשעבר, אבל לא כולם מחזיקים בעמדתי. רבים מקשיבים לו, גם בישראל.

הנחתו הבסיסית שהבחירות לנשיאות נגנבו ממנו – אלו הם דברי שקר. כל הרשויות המשפטיות נדרשו לחוות דעתן ובכולן יצא וידו על התחתונה. אבל לקח אחד יש ללמוד מהשקר הגדול: טראמפ התכוון לגנוב את הבחירות בכל מחיר. זה בא לידי ביטוי בדבריו. הוא רצה שסגנו מייקל פנס יסרב לאשררן. הוא רצה שהתוצאות יורו ש"טראמפ נבחר" בכל דרך ובכל מחיר.

המאורעות ב-6 לינואר, "כיבוש" הקפיטול בידי תומכיו, זו בעיה שולית. הרפובליקנים לא נתנו ידם לחקירה רחבה בעניין חסר תקדים זה. הסנטורים הרפובליקנים אומרים שזו הייתה הפגנה קטנה וכי היו אנשים שלא יכלו לכלוא זעמם לאור "הזיוף" של תוצאות הבחירות.

אשר לכעסו על בנימין נתניהו, זה מובן אבל לא צודק. כל מנהיג שמכבד את עצמו היה חייב לקבל את התוצאות הרשמיות של הבחירות בארצות הברית.

כאן בישראל סוף סוף נשמע קול – שר המשפטים הרהיב עוז ורצה לטפל בשקרים ובעלילות שפורחות ברשתות החברתיות. מיד הוא העלה את חמתו של ראש האופוזיציה, ראש אימפריית השקרים של ישראל. נתניהו טוען שכך רוצים לסתום את פיותיהם של גורמים ימניים במערכת. אני מניח שלשון הגידופים והעלילות אינה רק של הימין, גם המחנה הנגדי שותף לאווירה המצחינה, אבל אף מנהיג פרט לנתניהו לא היה מוכן להתייצב ולהגן על מערכת השקרים.

תמיד היו ויכוחים ותמיד יהיו, אבל נתניהו, שכשל בכל ניסיונותיו האחרונים לכונן ממשלה, נלחם בממשלה הקיימת בכל כוח ובכל צורה. במלחמה זו לעובדות אין כל חשיבות. מפריחים תחתן "עובדות אחרות". גם השקרים והסרטונים המשווקים בידי שלמה קרעי וחבריו הם תוצרת בית נתניהו. אין אמירה ברשת תקשורת של אנשי הליכוד שאיננה מתואמת. יש כאן חותמת דרבנן על שקרים.

הציבור הצעיר שמגבש את דעותיו נחשף לתעשיית שקרים מאורגנת והוא חסר ניסיון להבין שהיו בעבר תהליכי ויכוח אחרים. השקר תמיד היה קיים, אבל הוקע מכל כיוון. עכשיו השקר הוא מכשיר לגיטימי להפצת "עובדות", ואין מערכת שעשויה להגן מפניו.

שר המשפטים גדעון סער הציע לאחרונה שיש להחליט מה להוציא מהרשתות לא באופן שרירותי אלא רק בפסיקה של שופט שיבדוק את פרטי התלונות, אחת לאחת. הצעתו זו ראויה לתמיכה. הוקעת הצעתו אין לה פירוש אחר מאשר מתן דרור לשקר ולעלילה.

אינני בטוח אם ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. הרשתות החברתיות אינן פועלות רק בישראל. הן פועלות גם בעולם הערבי – למשל כל שקרי חמאס מופקים באין מפריע והם מביאים לפיגועים שהיו נמנעים בדרך אחרת. ייתכן שלמילה "אמת" אין רייטינג גבוה כפי שהיה תמיד. אך העניין הוא שהיחס בין האמת לשקר הוא יחס הפוך – כל אימת שהשקר קונה אחיזה חזקה יותר, תודעת האמת יורדת. התהליך בעיצומו. האם הדמוקרטיות ידעו להיאבק בשינוי המגמה? ימים יגידו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. יש אומרים שגם האמת היא סובייקטיבית. וכשחושבים על כך לעומק צצים הספקות. מזה כמה שנים אנחנו חיים בתקופה שניתן לכנות אותה גם "עידן הפייק ניוז" שחלק מהציבור מייחס אותו לנשיא טראמפ. יחד עם זאת, טראמפ פעל למען ישראל, ובמידה רבה גם באופן אישי עבור נתניהו, כפי שאף נשיא אמריקני מעולם לא פעל. נראה כי חלק ניכר מזמנו היה מוקדש למעננו, וההתרשמות הציבורית היא שבכל כמה שבועות הפתיע אותנו מחדש כאב מסור המציף את ילדיו במתנות. אין ספק, שהשינוי החד בממשל האמריקני כתוצאה מהבחירות היה מכה קשה לאגו הענק של טראמפ. יחד עם זאת, כאשר בחירתו של ביידן הייתה סופית ומוחלטת, היה מוטל על נתניהו להתקשר לטראמפ, להשתתף בצערו, ולהסביר לו ארוכות מדוע הוא חייב עתה לעבוד עם ביידן. אך נתניהו, הנאמן בעיקר לעצמו, קנה לסדרה הארוכה שלו אויב נוסף.

  1. כאשר נתניהו נוהג כשורה אינני מצטרף למבקריו. הוא נהג נכון כשהתקשר לברך את ביידן ולא עשה זאת מייד כמחווה לטראמפ.
   לו טראמפ היה מנהיג תיקני היה מקבל זאת.התקפתו על נתניהו הייתה זו שרצתה לומר שישראל ונתניהו מסכימים עם טענותיו על גניבת בחירות.
   אשר למעשיו יש שהיו משמעותיים יש שהיו מזיקים. האווירה שהאיש מביא אתו לעולם היא כה עכורה ו"מוטרפת" עד שאומר בלב שלם "לא מדובשך ולא מעוקצך"

 2. האוונגליסטים , יודעי התנ"ך, יכולים היו לשתף את טראמפ וביבי , חבריהם, בדברי ירמיהו על נביאי השקר: "…ויתעו את עמי בשקריהם ובפחזותם…והועיל לא יועילו לעם הזה…" ( כ"ג, 32). הם לא יעשו זאת!

 3. זה האיש שאנשי הימין בארץ ומנהיגי הימין בארץ כה העריצו על עמדותיו. לפתע הוא התהפך. רואה בביבי בוגד. על איש כזה לא צפוי ולא רציני הם רצו לסמוך בכל הקשור לבטחון המדינה?

 4. השקר והאמת מככבים במאמרו המצוין של עוזי ברעם. כל מה שנותר לנו הוא להיאחז באמרה הידועה שמקורה במדרש ובתלמוד "שקר אין לו רגליים" ולקוות שבמהרה יתממש הפירוש שלשקר אין בסיס איתן ועל כן הוא מתקשה לעמוד זמן רב והוא מתמוטט. נייחל שזה יקרה יותר במוקדם מאשר במאוחר.

 5. טראמפ הוא בדיחה עצובה
  בדיחה בגלל שהוא לא רציני
  עצובה כי הרבה אנשי ימין בארץ אוהבים אותו

  1. טראמפ הוא בדיחה מבחינת רמתו איננו בדיחה מבחינת הפוטנציאל.הוא הולך על מסרים של אנטי שחורים.אנטי ליברלים.אנטי הומואים.משתף פעולה עם אנטישמים מובהקים כשהוא ממש לא נמנה עמם.לטראמפ סיכוי פוליטי לא מבוטל כי הוא אהוד לא רק בישראל אלא גם בחלק משמעותי של הציבוא האמריקאי. לכן ראיתנו שהוא "לא רציני" לא מדביקה את כל נעולם שהתרגל לפייק ניוז כתופעה חצי לגיטימית על סכנה זו באתי להצביע

   1. לעוזי ברעם הנכבד,
    נכון כתבת. טראמפ אהוד בקרב חלק משמעותי מהציבור האמריקאי.
    איך אפשר להסביר זאת? מה – חלק נכבד מהאמריקאים מבולבלים?
    שהוא אהוד בישראל, כפי שכתבת, זה מובן.
    לפי מידע שמגיע מארה"ב טראמפ מתכונן להתמודד עוד פעם ויש לו
    סיכוי לא רע להצליח. זה טוב או רע לאיראנים? ו\או ליהודים?

    1. ליצחק שלום
     גם למוסוליני היו מעריצים לא בטוח שכולם "מבולבלים".גם בתחילת כהונתו של מוסוליני לא היו בו אותות של מה שהוא הביא על עמו.
     אינני עושה השוואות ביניהם. כן עושה השוואה בין מקורות התמיכה בהם.אם תומכי טראצפ אומרים שב6 לינואר לא ארע דבר אז הם לא מעניינים אותי.
     "טראמפ טוב ליהודים" זו אמרה שהיא מחוץ להבנתי המוגבלת

 6. הדברים של טראמפ עליו, וסרטון המסכנות על הפסקת אבטחת בני משפחתו, מצביעים על כך שביבי כבר סיים את תרופת הזוהר שלו

  1. יופי. שביבי סיים את תקופת (לא תרופת) הזוהר שלו – זה ברור.
   השאלה היא מה יהיה איתנו. האם עכשיו תתחיל תקופת הזוהר שלנו?

 7. לא רק שמנהיגים חוברחם ומפיצים שמועות שוא ולכלוך על אחרים, הם גם לא מהססים לעשות זאת אחד על השני

  1. לפייקוש – לא יכול להיות. מה את אומרת? זה מה שאנחנו עושות ועושים?

 8. תמיד היו שקרים. אלא שפעם שקר היה דבר שלילי. היום זה מקור לגאווה גם אם ידוע שמדובר בכזב

 9. זה לא קשור לתודעה
  לרובוטים אין תודעה
  ומיהם אוהדי המנהיגים האלה אם לא רובוטים
  )רוב העם)

  1. מה זו ההתנשאות הזו? – רוב העם רובוטים? ואת כנראה משייכת את עצמך למיעוט בעל התודעה?
   ראשית כל אנו חיים בדמוקרטיה. מה לעשות – המנהיגים נבחרים על ידי הרוב.
   כדאי שתחשבי עוד פעם. אולי תגיעי למסקנה שאולי דעת הרוב היא הדעה הנכונה?
   כפי שנאמר: קול העם כקול שדי, או אחרי רבים להטות.

 10. שקרים, כזבים, רמיה
  אלה הכישורים המופגנים כיום על ידי מנהיגים רבים

 11. העובדה שגם לביבי וגם לטראמפ יש סיכויים להבחר מחדש למרות כל תרבות הפייק מעידה כמה עצוב מצבנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך