המזרח התיכון מתחמם

איראן ומשבר האקלים
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

עם חידוש שיחות הגרעין בין איראן למעצמות עלינו לבור את דרכנו, והדרך רעילה למדי מנקודת המבט של דעת הקהל שלנו.

התקשורת מדברת כל העת על ההתחמשות הגרעינית של איראן ועל סכנותיה הברורות לישראל. הישראלי המצוי מפנים את רעיון התקיפה עד שנדמה לו שכל מנהיגות ישראלית תיבחן בנכונותה לתקוף את איראן.

נתניהו, שהציב את מניעת פצצת האטום מאיראן גבוה בסדר העדיפויות, נהג בזהירות רבה עת שימש כראש ממשלה, אך משעה שהודח מכיסאו הוא ובעיקר תומכיו מעלים את הנושא האיראני ללא סימני שאלה. לדעתם, עלינו לתקוף את איראן במטרה להשמיד את תשתיות האטום או לשבש את התקדמותה לעברו. אין מקום לשאול את האמריקנים ובוודאי לא את מדינות האיחוד האירופי לגבי צעדינו, שהרי "רק אנחנו נדאג לעתידנו".

נתניהו בעומדו ליד ההגה הביא את הנשיא טראמפ לבטל את הסכם הגרעין עם איראן. הביטול אמנם הביא לסנקציות כלכליות נגד איראן אבל גם סייע לה בהתקדמות נחשונית לעבר הגרעין. הישראלי שקונה את אופציית האין-ברירה איננו מקדיש מחשבה למהות התגובה האיראנית ואולי גם הבין-לאומית, אך שהתגובות עלולות לפגוע בכוחנו הכלכלי, המדיני ואפילו הביטחוני. ישראל, למרות כוחה הביטחוני והכלכלי, איננה מעצמה. לא מבחינת שטח ומספר תושבים ולא מבחינת מעמדה במרחב, שהרי היא מדינה בודדה בלב מזרח תיכון ערבי עוין שמצפה לשעת כושר.

שמעתי פרשנים ימנים ועימם מאזינים ביביסטים שתקפו את ראש הממשלה על שיגור משלחת גדולה לוועידת גלזגו, שנסבה על משבר האקלים. לדעתם עליו להיערך לחיסול הגרעין ולא להמר על נושא שאיננו חשוב לנו באמת וגם לא תלוי בנו. הם אולי עוד לא הבינו שמשבר האקלים הפך למערכה על המשך קיום האנושות.

כאשר היה טראמפ נשיא ארצות הברית הוא מיהר להלעיג על משבר האקלים, ומיליונים נהו אחריו. חלקם גם מחשש לאיבוד משרותיהם בשדות הנפט והפחם. אבל העובדות פקחו את עיני הספקנים. המסת קרחונים באזורי הקוטב. מזג אוויר קיצוני ובלתי שכיח בחלקי עולם שונים. כל אלו יצרו אוירה נוחה וחיובית לוועידת גלזגו.

מצד הימין השמרני יש ניסיונות לגמד את ממדי המשבר. הימין השמרני, המתנגד לתהליכי גלובליזציה, חושש שמאבק משותף בין-לאומי כנגד המשבר ישפיע על תהליכי ההתגבשות של מדינת הלאום המיוחלת. ממשלת ישראל החדשה אכזבה את ארצות הברית ואת האיחוד האירופי. הם קיוו לשיתוף פעולה מדיני מצד ממשלה שקמה כאלטרנטיבה לציר נתניהו-טראמפ. שיתוף פעולה כזה לא היה אפשרי לפני העברת תקציב המדינה. עכשיו ניתן לבחון אותו לאשורו.

ראשית, שיתוף הפעולה המלא של ממשלת בנט עם המעצמות בנושא האקלים הוא נדבך חשוב בחיזוקה של ישראל, גם במערכה נגד איראן. ויש עוד סיבה, ישראלית מאוד, לחשיבות של המערכה לשינוי האקלים. ההייטק הישראלי הוא מכונת הצמיחה של כלכלתנו. כוחו נובע מיכולתן של חברות ישראליות לצפות פני עתיד ולסמן פתרונות למשברים ולקשיים שיעלו מקץ שנים. משבר האקלים מהווה חממה אדירה לקידום ההייטק הישראלי. חברות רבות בוודאי עוסקות בקשיים עתידיים ובדרכי התרתם. לישראל יש פוטנציאל עצום לענות על הבעיה המרכזית של האנושות בעשרות השנים הבאות.

משבר האקלים משלב את ישראל בעשייה הנכונה ובצד הנכון, דבר שיקל עליה בכל יוזמה לבלימת תכנית הגרעין של איראן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

28 תגובות

 1. הקישור בין הגרעין האיראני לסוגיות איכות הסביבה מעניין

  1. אין קשר בין הגרעין האיראני לבין סוגיות איכות הסביבה. אילו שתי קטגוריות נפרדות שמר ברעם מנסה ליצור קשר ללא בסיס ביניהן.

   1. לשמואל נבון שלום שילוב הנושאים איננו מלאכותי.כל מה שיהיה עם אירן דורש הסכמה בינלאומית פעילה או שקטה.
    ממשלת בנט מנסה לשמור על קלסתרה השמרני משהו זה בא לידי ביטוי בנושא המדיני.בנושא האקלים בנט נטל צעד מוביל שמתיישר עם ארה"ב ועם מדינות אירופה היותר ליברליות.בכך הוא יוצר מכנה משותף שהוא מתקשה ליצור בנושא המדיני וזה עשוי ליצור תנאים משופרים גם בנושא אירן

    1. עוזי נכבדי,
     אני קורא את הנכתב במאמר הנ"ל ואת התגובות אליו. לפני רבע שעה כתבתי תגובה ארוכה לתגובת איתמר רייך. לידיעתך.
     אינני מומחה בענייני וועידת האקלים. אולם על פי התקשורת ניתן להבין שכל ה "הו-הא" בסקוטלנד עומד להתפוגג. עוד יומיים מסתיימת הוועידה הזו. נחכה ונראה מה יצא ממנה. האם אינך חושב שההצהרה החובבנית שעד 2050 פליטת דו תחמוצת הפחמן בישראל תגיע לאפס?
     על פי פיתוח מקורות האנרגיה המופקת מפחמיימנים בעולם וסלילת צנרת להובלה בינלאומית של נפט וגז נראה שהפקת האנרגיה בדרך זו לא תצטמצם (בלשון המעטה), בוא נחכה ונראה.
     אולם אינני מצליח להבין כיצד הדיבורים בסקוטלנד ישפיעו על הגרעין האיראני. הרי מה שדיברו בסקוטלנד עומד בסתירה מוחלטת לאינטרס האיראני (והרוסי והסיני). וזה עוד לפני האינטרסים של ענקי ספקי הדלק בעולם וכמעט כל התעשיות שמתבססות על חומרי גלם המופקים מהשרשרות הפחמיימניות.

 2. עוזי ברעם מעלה הפעם שני נושאים קריטיים, האחד הוא הקמפיין של נתניהו המאיץ בממשלה החדשה להיערך לפעולה צבאית כנגד איראן, שהייתה משאת נפש של נתניהו, שאישר הוצאה של כ 22 מיליארד שקל בשנים 2013 ו 2014 להכנות ממשיות לתקיפת איראן. מה שהיה יכול לגרום להרס טוטאלי של המדינה. אך כיום נראה שכוונותיו הם פוליטיות, ונועדו להכשיל את בנט וממשלתו בצעד נמהר, העלול לסכן את עצם קיומה של ישראל.
  הנושא השני הוא ההשקעה המינימלית של ישראל באקולוגיה מה שמעמיד אותה במקום לא טוב לעומת הרצינות שבה מתייחסות מדינות אירופה וארה"ב לנושא. האופוריה שהייתה בתקופת הנשיא טראמפ, חלפה ועברה לה, וישראל חוזרת למציאות שהייתה מורגלת בה לפני תקופתו. על ישראל להבין כי עליה לצייד את העוסקים בנושא האקלים באמצעים כספיים משמעותיים ולו בשל החשיבות שהמדינות הדמוקרטיות מייחסות לנושא. יחד עם זאת, מן הראוי לציין כי ישנם מדענים הטוענים כי שינויי האקלים הקיצוניים שהעולם חווה כיום, היו גם בעבר ללא קשר לזיהום הסביבה.

 3. מוצדקת ונכונה בהחלט העלאת הדילמה לגבי מתן עדיפות בהתייחסות ובטיפול בין שני נושאים ואיומים כל כך מרכזיים וגורליים כמו איראן והאקלים. אף אם עוזי לא כתב זאת במפורש נראה לי כי המאמר רומז על הצורך להעלות לסדר היום את ההתלבטות לגבי עדיפות בטיפול ובקביעת מדיניות לגבי שאלות נוספות ברמה הלאומית וברמה העולמית. לכן נראה לי שהמאמר ראוי לציון גבוה.

 4. מאמרו החשוב של עוזי ברעם, לדעתי, אינו מוקדש בעיקרו לאיראן ולא לאקלים, אלא הוא דן
  בתהליכי העומק של פסיכולוגית-ההמונים שהשתלטה על החברה הישראלית בעידודה של מדיניות ממשלתית קצרת ראות ובעלת קדימויות שגויות שהתנחלה כאן בשנים האחרונות.
  ברעם אינו מתכוון לחפור בעבר, אלא הוא מנתח תופעות ומזהיר את כולנו : 1 שנבין מה גרם למה ונתרחק מגישות שמסכנות אותנו ואת קיומנו ו2. כשנבין זאת שניזהר לנפשותינו מן הפרובוקציות וההסתות של אלה שגרמו למדינת ישראל נזקים חמורים כשהיו ליד ההגה השלטוני ומנסים להשפיע עלינו לרעה חולה ממקומם עכשיו הרחק מן ההגה. כי דבריהם רעילים ומסוכנים. עם זאת הוא מצביע על כיוונים נכונים לנו.

 5. אתם עוסקים בנושאים לטווח ארוך. אבל ממשלת בנט למרבית הצער הנה סיפור לטווח קצר ובעיקר בגלל ….. איילת שקד!!

 6. אם נהיה יותר רציניים בנושא הגנת הסביבה אולי יהיו לנו יותר תומכים במאבק נגד אירן

 7. מאמר מעניין. אכו הכל קשור מבלי להיות קשור; השתתפות ישראל באקלים בגלזגו הוא חשוב, מבלי להפחית מחשיבותה של איראן, בנושא מירוץ החימוש.

 8. על דבר אחד אי אפשר לערער. שיטת טראמפ לא בלמה את הגרעין האיראני אלא האיצה אותו. אולי כדאי לבחון את האלטרנטיבה?

  1. לאיתמר רייך
   לא נכון. "שיטת טראמפ" כפי שאתה מגדיר את הנושא, מנעה מאיראן סכומי עתק, הכניסה אותם לבעיות פנימיות קשות, נערכו פעולות יזומות (תתאר לעצמך על ידי מי ובשותפות עם מי) לפגיעה משמעותית בתכנית הגרעין. אתה צריך להבין ועוד כל מי שמתייחס לנושא במאמר הנ"ל שאיראן לא קיימה את הסכם הגרעין, היא לא התכוונה לקיים אותו, הם גם המשיכו לנסות לפתח טילים בליסטיים שיוכלו לשאת ראש קרבי גרעיני, הם המשיכו לפתח, בלי הצלחה בינתיים, את מנגנון ההפעלה של הפצצה, זה אפילו לא נכלל בהסכם הגרעין. מה אתה חושב: שצ'יק צ'אק כשבוטל הסכם הגרעין תוך כמעט אפס זמן הם הפעילו צנטריפוגות משוכללות והעשירו את מחצב האורניום?
   וחוץ מזה – על פי דבריך מהי האלטרנטיבה שיש לבחון אותה?
   אולם השאלה העקרונית היא: בשביל מה האיראנים צריכים נשק גרעיני? בשביל להאכיל את העם הרעב שלהם?
   כיום ברור לכל מי שעוסק בנושא שהסנקציות האמריקניות ערערו את המשטר באיראן. נכון. עדיין הם מחזיקים מעמד. באמצעות הפעלת טרור נורא על מתנגדי המשטר. המטרה היא שמשטר האייטולות יקרוס לפני שהם יגיעו לפצצה. כל דרך אחרת אינה באה בחשבון.
   עוד דבר – אני מניח שכתבת "על דבר אחד אי אפשר לערער" וכו' – מתוך חוסר ידיעה, דבר שמאפיין את אלו שטוענים ש"ביטול הסכם הגרעין האיץ את פיתוחו באיראן". תשים לב שישראל פועלת בתוקפנות רבה, כבר במשך שנים, נגד איראן כולל בלבנון ובסוריה. למצער גיחות חיל האוויר כבר מסתכמות בארבע ספרות – והם לא מגיבים. אפילו את ארכיון הגרעין לקחו להם – וכנקמה הם מנסים לפגוע בישראלים בחו"ל וגם בזה הם נכשלים.

   1. רוב העולם.רוב המומחים.רוב מוחלט של העוסקים בעניין בישראל בטוח שטראמפ שגה קשות בבטלו את ההסכם.
    הוא קיווה לחילופי שלטון או ללחצים שימנעו מאירן להמשיך בתכניתה.לפני כן היו סייגים. היו ביקורות היו הסתרות והיתה הדברות.
    מה שהכי מפליא אותי זו הראייה ש"השלמתה" של אירן עם ההפצצות והסיכולים שעשינו לא נתקלות בתגובה.
    לגבי דידי זה הכי מדאיג כיוון שיש להם אינטרסים ברורים להמשיך ליצור ולא להתעמת.ישראל עושה את שלה אבל דבר לא יסיים העניין ללא התערבות המעצמות ומניעת פצצה גרעינית מאירן.אין מעצמה שרוצה אירן איסלמיסטית וגרעינית גם לא סין ורוסיה.

    1. עוזי היקר,
     מי זה רוב העולם? מי אלו רוב המומחים? מי הם "העוסקים בישראל", תעמלני ה"אנטי- טראמפ?
     נא לא לשכוח – עוד כארבע שנים היה חולף עשור מ- 2015 ומה אחר כך? מה אחרי עוד 5 שנים? לאיראנים יהיה מותר לעשות גרעין?
     נא לא לשכוח עוד דבר – הסנאט האמריקאי לא אישרר את ההסכם – לכן לא היה לו תוקף חוקי בארה"ב. מדוע הסנאט לא אישרר?
     נכון. היו הסתרות. הרבה הסתרות. רוב המצדדים בהסכם לא יודעים על ההסתרות ולא מבינים את ה"ראש האיראני".
     ודבר אחרון – האיראנים כן מנסים להגיב. הם לא מצליחים לא בגלל האינטרסים שלהם להמשיך עם הגרעין. הם לא מצליחים בגלל שהשאיפות שלהם להפוך למעצמה עולות בהרבה על היכולות שלהם.
     אגב כך אפשר לומר שהיכולות של ישראל הרבה יותר גדולות מהעשייה השוטפת שלה. בדיוק הפוך מהאיראנים.

 9. והתחרות כעת עם האמירויות וארצות הברית הוא כבר חלק מהמחסום נגד איראן שמקימים כעת.

 10. העמדה שלנו ביחס לארצות הברית כבר לא כמו שהיתה בתקופת טראמפביבי ויהיה לנו פחות חופש פעולה ולא תהיה תמיכה אוטומטית לכל מה שנעשה

 11. בעיית הגרעין דחופה יותר מבחינת סדר העדיפויות מאשר בעיית הסביבה.

  1. לגב' אורנה פאר
   נכון מאד. הצדק עמך באופן מוחלט. בעיית הגרעין האיראני מונחת עכשיו, ממש עכשיו, לפתחנו.
   עניין איכות הסביבה הוא סיפור ארוך שהטיפול בו, אם בכלל, יימשך שנים רבות.
   ועוד – לעומת "שאר העולם" התרומה הישראלית בפועל להשחתת הסביבה, או במקרה הפוך לשיפור הסביבה, שואפת לאפס.
   גם לקשור את העניין הישראלי הספציפי בגרעין האיראני, עם קונצנזוס בינלאומי מדומיין בנושא איכות הסביבה, הוא הזוי לחלוטין.
   למצער לתשומת לבם של המגיבים: איתן, שמחה, יאיר ואביבה.

   1. כמעט כל מומחה ישראלי שעסק בעניין כולל ראשי אמ"ן ורמטכ"לים התבטאו על ראייתו הצרה.יצחק טועה שהוא חושב שההתנגדות נובעת מאנטי טראמפ.זה היה מתחילתו מהלך הזוי כי הוא הניח הנחות שהמשטר יקרוס והגעין יתרחק שתי ההנחות היו מוטעות.
    הגרעין האירני לא יפורק בהחלטה ישראלית.כאן דרוש שיתוף פעולה בינלאומי.בעולם נושא האקלים הוא אוייב האנושות מספר 1 לכן כתבתי שההצטרפות של בנט לחזית תואמת את האינטרס הישראלי גם מול אירן.אי אפשר להפוך שחור ללבן בהינף קולמוס.אני הודיתי במהלך חיי לא פעם על טעויות פה אחרים צריכים להודות על טעותם.מבחינתי הויכוח תם לא משום שאין אפשרות למענה-יש.אלא מכיוון שאין לי מה לתרום יותר לויכוח.

    1. עוזי היקר, אל תתרגש מכל מיני אנשים שיש להם לדעתם בלעדיות על החוכמה. המאמר מעניין וחכם. מבלי שום מידע פנים, כי אין לי, אני נוטה לחשוב שאתה בהחלט צודק.

 12. עוזי היקר, אל תתרגש מכל מיני אנשים שיש להם לדעתם בלעדיות על החוכמה. המאמר מעניין וחכם. מבלי שום מידע פנים, כי אין לי, אני נוטה לחשוב שאתה בהחלט צודק.

  1. ח. צ. הנכבד
   ראשית תודה על תשומת לבך והתייחסותך לדברים. זו כבר התחלה טובה. אתה עצמך כותב שאין לך מידע וזו כבר טענה חשובה. על כן הנני מציע שתתעדכן במה שמתרחש. יש מספיק מקורות מידע גלויים גם לעניין הגרעין ועוד יותר לעניין איכות הסביבה.
   ברשותך, אני מקווה, רק שתי הערות קצרות –
   1. בעניין הגרעין נכון טען עוזי ברעם שכיום האיראנים מתקדמים יותר מאשר היה מצבם בעת שטראמפ יצא מהסכם. ברעם גם ציין נכון שכך טענו רוב
   מומחי הביטחון בארץ. אולם טענה זו היא רק מחצית מהסיפור כולו. המחצית השנייה בטענות היא, ושאליה מי ששמעו את המומחים לא שמו לב
   היא – שאם טראמפ לא היה יוצא מההסכם ומטיל סנקציות קשות על האיראנים מצבם היום היה הרבה יותר טוב. אני מציע לך ולמתעניינים האחרים,
   כול עוזי ברעם לקרוא את הספר "סופה בדרך לאיראן" שפרסם אילן כפיר ממש לפני זמן קצר (2019, בהוצאת ידיעות ספרים).
   2. טוען עוזי ברעם שהפגיעה בסביבה היא האויב הגדול ביותר שלנו כיום. נכון. הפגיעה באיכות הסביבה היא אויב גדול של האנושות. אולם הטרור
   מבית האסלאם הרדיקאלי הוא גם אויב הרבה יותר גדול וגם הרבה יותר אקטואלי וגם עולה לחברה האנושית הרבה יותר דם ודמים מאשר הפגיעה
   באיכות הסביבה. הגרעין האיראני, וגם ההתנהלות של משטר האייטולות, הם חלק מהטרור האסלאמי וישראל היא, לצערנו, המדינה הנפגעת ביותר
   בעולם מטרור זה.
   את אלו עליך ללמוד ולהבין. ואז בוודאי תהייה נוטה לחשוב באורח יותר מציאותי ולא להיתפס לאילוזיות.
   מכל מקום – שוב הערכה ותודה על תשומת לבך ובתקווה שתרחיב את אופקיך.

 13. לא בטוח שנצא נפסדים. אם לא יתחמם אף אחד לא יעצור להתעסק באמת עם האיראנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה