ליקוי מאורות בפוליטיקה הישראלית

ההצבעה בכנסת על חוק איחוד משפחות – לצחוק או לבכות?
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

הקואליציה שנוצרה על פי תוצאות בחירות מספר ארבע ב-2021 היא "מוצר מהפכני" ללא תקדים. לפחות 20 ח"כים משלוש מפלגות – ימינה, ישראל ביתנו ו"חבורת גדעון סער" – נשלחו לכנסת על ידי ציבור בוחרים ימני מובהק. לאחר הבחירות הם חברו למפלגות "שמאליות" והקימו ממשלה אחרת מזו שבוחריהם רצו. כשעלתה להצבעה בכנסת הארכת תוקף החוק ל"מניעת איחוד משפחות", כפי שהוא מכונה בטעות על ידי עיתונאים וח"כים דילטנטים, התברר שח"כ מנסור עבאס הצביע עם הקואליציה. לעומתו ח"כ שיקלי, שהוא איש ימין מובהק, הצביע נגד הארכת תוקף החוק. התהפכו היוצרות. ח"כ ערבי הצביע נגד האינטרס של בני עמו ואילו ח"כ יהודי הצביע נגד האינטרס של בני עמו שלו.

פרשנים וח"כים מסוימים מכנים את החוק "החוק למניעת איחוד משפחות", ולא כך הדבר. במציאות אף חוק אינו מונע איחוד משפחות. חוק זה רק מונע כניסת בני זוג של ערבים ישראלים לתחומי מדינת ישראל. אף חוק לא מונע מערביי ישראל להקים תא משפחתי, כולל תא משפחתי פוליגמי, המותר על פי ההלכה המוסלמית. שיקימו משפחות וילדו ילדים לבריאות והנאה. במקרים אלה יתאחדו המשפחות באוטונומיה הפלסטינית או בכל מדינה אחרת שבה יחפצו. אגב, חוקים כאלה או דומים להם קיימים ברוב המדינות המפותחות.

במדינת ישראל התאזרחות של תושבים שאינם יהודים מקפלת בתוכה בעיה חריפה הרבה יותר מאשר במדינות אחרות. חוק השבות, שנחקק מיד אחרי ייסודה של מדינת ישראל, מקנה לכל יהודי זכות עלייה לישראל והתאזרחות מיידית בה. הגם שאזרחים לא יהודים אשר חיים בישראל נהנים משוויון זכויות מלא ברמה האישית, המדינה מוגדרת כמדינה יהודית. על כן נשמעות מעת לעת טענות שברמה הלאומית המדינה מפלה לרעה את אזרחיה הערבים, עד כדי ניהול מדיניות של אפרטהייד כנגדם. טענה זו אינה רק שקרית אלא גם מגוחכת, באשר הטוענים למשטר אפרטהייד בישראל טובלים ושרץ בידם. האמת היא שאידיאולוגיית האפרטהייד מנוהלת על ידי מוסלמים נגד ישראל. יותר מכך, מוסלמים טוענים שליהודים אין זכות להקים מדינה משלהם במה שהם קוראים "דאר אל אסלאם". על כן הם מטיפים למעשה לרצח עם ולחיסול מדינת ישראל – שלב קיצוני ורצחני הרבה יותר מאשר אפרטהייד.

לאמיתו של דבר המאבק על קיום מדינת ישראל הוא מאבק דמוגרפי. בטווח הארוך הגורל הפוליטי של השטח בין הנהר לים ייקבע על ידי אוכלוסיית לאום שתהווה רוב בתא שטח זה. המאבק על השטח נמשך כבר יותר ממאה שנים. מלכתחילה הערבים לא הסכימו להתחלק עם היהודים בשטח שבין הנהר לים. במשך מאה השנים הללו הערבים חוללו מהומות כל אימת שהתברר להם שיהודים מגיעים לארץ ישראל ומתיישבים בה. גל המהומות המאורגן הראשון פרץ ב-1921 בתגובה לעלייה השלישית. הגל השני החל ב-1929 בתגובה לעלייה הרביעית. ב-1936, בתגובה לעלייה החמישית, פרץ מרד ערבי בתחום המנדט הבריטי. גל אלימות, ביזה והרג זה זכה לכינוי "המאורעות" ונמשך עד 1939. ב-1947 פרץ גל אלימות נוסף בעקבות החלטת הכ"ט בנובמבר באו"ם, ובהמשך התפתח הגל למלחמת העצמאות. זו הסתיימה ב-1949. אחרי מלחמת העצמאות הפך העימות הדמוגרפי בין יהודים לערבים לסכסוך גלוי. הערבים הובסו במלחמה, אך לא השלימו עם התבוסה והתכוננו לסיבוב שני. ישראל סירבה לתת לפליטים ערבים להיכנס לשטחה, ובה בעת קלטה ניצולי שואה מאירופה כמו גם פליטים יהודים ממדינות מוסלמיות, שם התנכלו להם ולמעשה הפכו אותם גם כן לפליטים.

בחלוף הזמן הפכה ישראל למדינה מצליחה. רמת החיים של תושביה גבוהה לאין שיעור מרמת החיים של תושבי שכנותיה. במשך השנים הצליחו מי שאינם יהודים להסתנן אל תוך גבולותיה, בין היתר כדי להבטיח לעצמם חיים טובים ממה שנפל בחלקם בניכר. חלק נכבד ממהגרים בלתי חוקיים אלה היו ערבים שראו בחדירה לישראל עניין אידיאולוגי, כולל נטילת חלק ב"ג'יהאד" שמטרתו לחסל את המדינה היהודית. לאסלאם יש סבלנות, אומרים המטיפים המוסלמים לצאן מרעיתם. אפילו "שוחר השלום" הנודע מאוסלו, יאסר ערפאת, אמר שלבסוף רחם האישה המוסלמית ינצח את היהודים. במילים אחרות המאבק על ארץ ישראל, שבינתיים מוכרע על ידי העוצמה היהודית, יקבל תפנית כאשר יושג רוב ערבי ביחידה פוליטית אחת שתוקם מהנהר עד הים.

כאחד האמצעים למנוע צמיחת רוב ערבי נחקקה ב-2003 הוראת שעה שאסרה על איחוד משפחות ערביות בשטח מדינת ישראל. הכנסת האריכה מדי שנה את הוראת השעה הזו. עד ליוני 2021. הממשלה החדשה שהושבעה בראשית יוני לא הצליחה לגבש רוב בכנסת כדי להאריך בשנה את תוקף הוראת השעה. התופעה המדהימה ביותר בסאגה הזאת היא שדווקא מפלגה ערבית תמכה בהמשך החלת הוראת השעה, בעוד שחברי הליכוד – המפלגה שיזמה וחוקקה אותה, ובצדק רב מבחינת השפעתה על המאבק הג'יהאדיסטי על קיום המדינה היהודית – הצביעו נגדה, כולל ח"כ אחד בעל דעות ימניות שערק מאחת המפלגות שהקימו את הממשלה הנוכחית.

חידוש הוראת השעה נכשל בינתיים. אין זה אלא ביזיון שלא היה כדוגמתו במאבק על עתיד מדינת ישראל. אין ספק שהוא נגרם כתוצאה מליקוי מאורות במסדרונות השלטון. שנאות אישיות וחשבונות קטנוניים התעצמו מעל ומעבר למינימום שתמיד קיים בכל מערכת פוליטית והחלו לקבוע את סדר היום בכנסת. הסכנה לישראל ברורה ומיידית. ראו הוזהרתם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. השואה שהתרחשה בחלק העולם התרבותי ביותר היא עדיין ענן שחור שמעיב על האנושות. כמו שאי אפשר היה לצפות מראש את השואה אין אפשרות לצפות מי יהיה הקרבן הבא של האנטישמיות הרצחנית שקיימת במדינות הכי תרבותיות. עקב כך ניתן לראות כל יהודי שמגיע לישראל כמהגר לארץ מפלט בה הוא לא יחווה אנטישמיות. השואה והאנטישמיות מצדיקים לתת ליהודים מעמד של פליטים בישראל. הערבים אינם תחת איום קיומי בארצותי ערב. ואין להם סיבה להגר לישראל. גם בהודו נותנים אזרחות להינדים ונוצרים שנכנסים להודו מפקיסטאן ומבנגלדש אך לא למוסלמים. כי המוסלמים שם אינם פליטים.

  1. אכן- כך המצב , עכשיו לך שכנע את בג"צ לאמץ את חוק הלאום, ואת מפלגות השמאל על ארגוני הזכויות שלהם שטהרנות ההיא אכן תכונה נשגבת אך לא עונה למצב מיוחד של העם היהודי ומדינת ישראל- שאף מדינה בעולם לא ניצבת בפני הדילמות הערכיות שהמציאות מזמנת לנו

   1. גדעון מכובדי – מסכים עם רוח דבריך. למדינת ישראל יש מצד אחד תפקיד מיוחד במינו בעולם ומצד שני בעיות שאין להן תקדים. על פי המציאות ההישגים והמעמד שישראל רכשה לעצמה בעולם הם גם ללא תקדים. זה מה יש.

 2. אין כיום שום שיקול מעבר לאינטרסים אישיים ופוליטיים. בר לא מכירים את המושג אידיאולוגיה.

  1. לגיורא פלדמן – כנראה יש בתגובתך טעות קולמוס. מה זה, או מי זה בר?

 3. יצחק שלום יש בדבריך גרגרים רבים של צדק ולא אתווכח עם מהותם. אבל לשיטתך איך אינך מגנה את הליכוד וסמורטיץ על ההצבעה המבישה? ומוצא כאן שני אשמים? אבל לא על כך אני מגיב אלא על קביעתך שמפלגות הימין פעלו לא לפי האינטרסים של שולחיהם והקימו ממשלה עם מפלגות שמאל. ליברמן וסער הבהירו שהם יפעלו על מנת להוריד את נתניהו. הציבור שהצביע עבורם הבין בדיוק מה זה אומר. מי שהצביע לבנט ידע שהוא מבקש להיות ראש ממשלה. בקולות מי?זוהר ובן גביר? לא בקולות מיכאלי וגנץ. שגיאתם שאינם כוללים את כל הבלוק הערבי בממשלה. הם לא מבינים שיש לגיטימציה ציבורית לכך. נתניהו לא היה מהסס למען הקמת ממשלה בראשותו לתת לטיבי את תיק החוץ ולעודה את תיק הרווחה. יש להשתחרר מהאיסורים וההפחדות. בשיקולי הפשרה הלאומית גם ערביי ישראל קיימים. זה לא יקרה הפעם אבל זה הכיוון לעתיד אחרת לא תהיה ממשלה שנשענת על רוב ברור

  1. עוזי היקר
   אתה צודק בזה שהמצביעים עבור בנט וסער (וגם ליברמן לעניין זה) רצו שהם יסלקו את ביבי. אתה טועה בזה שהמצביעים הללו רצו שהם יקימו ממשלה עם השמאל והערבים. אלו שני דברים נפרדים. נכון שביבי היה מקים ממשלה אפילו עם השטן אם היה יכול. אבל ביבי עדיין קיים ורוצה לחזור. רק אחרי שהוא יצא מהפוליטיקה הישראלית תוכל לקום כאן ממשלה שתישען על רוב יהודי ברור. יתכן שבעתיד תוכל לקום כאן ממשלה בשותפות עם מפלגה ערבית שתהיה מוכנה לקבל את זה שישראל היא מדינה יהודית. זה חזון לעתיד. בינתיים ההצעות שלך יזרזו את תהליך הלבנוניזציה שישראל החלה להתקדם לעברו. בינתיים קיבלנו את ח"כ עמרוסי בוועדת חוץ וביטחון, את ח"כ מרענה כמחליפה שלה ושר לביטחון פנים שאמר שהרציחות במגזר הערבי נגרמות בשל הזנחת הממשלה את המגזר.

 4. כל הקווים האדומים נחצו
  בן גביר מצביע עם מפלגה שהוא מחרים
  חברי כנסת מהליכוד עוזרים להביא לרישום לא נכון של הצבעתו
  כל יום נשברים שיאים

  1. מר אהרון מינץ הנכבד
   אתה צודק 100%. את כל המערכת הפוליטית בישראל כיום יש להעמיס על מריצות ולשנע אותם לאותו המקום שליברמן (לא להאמין – שר האוצר) אמר שצריך לשנע את החרדים.
   בכלל מדינת ישראל היא פלא שאין לו דוגמה בעולם. הכלכלה מתפקדת מצוין. התעשייה, המחקר, המדע, היצוא, מתפקדים מצוין. מערכת הביטחון וצה"ל רושמים הישגים ללא תקדים. בבנק ישראל יתרות המט"ח עברו את ה- 200 מיליארד דולר.
   חלק מהשרים וחברי הכנסת לא שווים את המשכורת שהציבור משלם להם.
   שכל אלה המסתופפים בבניין הכנסת ימשיכו לריב ביניהם. צריך להפסיק להתייחס אליהם -שרק לא יפריעו לחברה הישראלית להתנהל. היכן שהם שמים יד – לא צומח שם עשב. אפילו את החקלאות הם רוצים להשמיד.

 5. אתה צודק
  אבל זה לא ליקוי מאורות של הפוליטיקה כולה
  אלא ליקוי מאורות של הימין הביביסטי

 6. וכאשר חבר כנסת נתניהו מתקשר למנכ"ל לייזר זה לא נראה הזוי?
  אין כבר שום גבול.

  1. מדוע אם חבר כנסת מתקשר למנכ"ל פייזר (לא לייזר) זה הזוי?
   הטלפון של ביבי קידם את אספקת החיסונים החדשים מספטמבר לתחילת אוגוסט.
   מה זה הקטנוניות הזו? באמת אין כבר אף גבול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן