גוש הימין? מה זה באמת

פירוק של אחד מהביטויים השגורים בפי נתניהו
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

"נתניהו מזעיק את ראשי גוש הימין לפגישה דחופה". לעת ערב מקרינים את תמונותיהם של האנשים היושבים בחדרו של ראש הממשלה ומצפים למוצא פיו. לימינו יושב בצלאל סמוטריץ', פרובוקטור משיחי לא קטן. אדם שיודע אל נכון את שאיפותיו. לידו הרב אריה דרעי, שישב איתי באולפן הטלוויזיה בשנת 1996 והיה מעודד עד אין-קץ מניצחונו החזוי (שבסופו של דבר התבדה) של שמעון פרס על בנימין נתניהו. עברו שנים והנה הוא חלק מגוש הימין ובידו הישג לא קטן של טיפוח חרדיות ספרדית שמכורה לשליט שאותו תיעב. בחדר יושב גם הרב יצחק ליצמן ואיתו משה גפני, יו"ר ועדת הכספים המיתולוגי.

הגוש הזה תובע שלטון, ולשם השגתו היה מוכן נתניהו לכול. לבן גביר בכותל, לעבאס כשותף לדרך. לולי עמדתו הנגדית של סמוטריץ' היה היום מנסור עבאס שר בממשלה, ולו רצה טיבי להיכלל בה היה נתניהו מכשירו, ושתי המפלגות החרדיות היו מריעות לסוכן החידוש שהצטרף. לנתניהו של היום אין גבולות. הוא כבר שכח את אחריותו להסתה הנוראה ערב רצח רבין וממשיך כפירומן מוסמך בצד הזה של עידוד פרובוקציות. יש סינרגיה ברורה בין סמוטריץ', בן גביר ונתניהו. הם מביאים לו את המפגינים האלימים ואת פרובוקציות הדגלים והוא מעודד אותם, ולא באורח חרישי.

בגוש הזה מפלגת הליכוד היא היחידה שמייצגת איזושהי עכשוויות. ניתן לחלוק עליה, אבל היא חלק חשוב מההוויה הפוליטית במדינה. שאר מפלגות הגוש הן מפלגות מגזריות בלתי רלוונטיות לצרכיה של המדינה והחברה. שתי השותפות החרדיות בגוש אפילו אינן ימניות. הן אינן מודאגות מקווי המתאר של ממשלת בנט. הן מודאגות מאוד מניתוקן מעטיני השלטון ומאחריותן לחלוקת הכספים. שני מנהיגיה חשודים בפלילים.הגוש הימני שעליו מדברים הוא צירוף של מפלגה גדולה ורלוונטית, הגם שאני חלוק על דרכה, עם מפלגה משיחית-גזענית ועם החרדיוּת, שראינו כמה ממופעיה בעת הקורונה לפני ואחרי אסון מירון.

אין שום אטרקטיביות בגוש הימין. יש רק השלמה בין ערכי המאה ה-18 לערכי ביאת המשיח ובניית בית המקדש, כששניהם שזורים בדגל האחר של הליכוד – לחלץ את ראש הממשלה מאימת הדין. זה גוש הימין היום. אין לו בשורות. הוא אינו מתכתב עם מצבה המדיני של ישראל, הדורש ממשלה ליברלית-ציונית. ממשלה שתדע לנהל מו"מ עם הפלסטינים, מהלך שאמנם אין הבטחה מיידית בצידו אבל הוא נכון לטווח ארוך. ממשלה שתאחה את הקרעים בינינו לארצות הברית ומדינות אירופה. שמזהה את הסכנה בכך שסין ורוסיה, הידידות של נתניהו, מצביעות נגדנו בכל פורום מדיני.

גוש הימין הוא אחד מביטויי נתניהו המוכרים. ברגע שמפרקים אותו לגורמים ברור שאין דבר בינו לבעיות האמיתיות של מדינת ישראל. זהו גוש אנכרוניסטי. לא בידיו יש להפקיד את השלטון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. מסכים עם עוזי ברעם ורוצה להוסיף –
  נתניהו הוא תוצר של אוניברסיטת MIT המפורסמת בבוסטון. הוא מבין שיווק ובעיקר מיתוג, כפי שנקרא בזמנו 'מיצוב'. נתניהו הצליח למתג את השמאל כאויב המדינה, שכל מטרתU להעניק חלקי מולדת לפלסטינים. אך זה היה השלב הראשון בתהליך מובנה. כל מי שעבד איתו ופרש או הופרש, קיבל מייד את תגית הזיהוי של 'שמאלן'. במקביל מיתג את כל מי שלצידו כחלק מגוש הימין. הציבור אכן מאמין שהממשלה הנוכחית היא היא כולה גוש הימין, למרות שגנץ עם שמונה המנדטים לא ימני, החרדים אף הם אינם נמנים הימין כי הם שייכים לקטגוריה של 'מדינה בתוך מדינה', גם ש"ס כפי שתיאר ברעם אינה ימנית. מפליא מדוע גוש 'השינוי' אינו פוצח בקמפיין מיתוג של גוש הימין האמיתי שלחלק משמעותי אין כל קשר אידיאולוגי לימין.

 2. כפי שעוזי ברעם מסכם בצדק רב, אסור שהשלטון יישאר בידי גוש הימין, כי מדובר בגוש פוליטי-חברתי שעבר זמנו, שהאידיאולוגיה שלו מיושנת ושאינו מתאים למציאות של התקופה הנוכחית.

 3. אני בכלל לא הרגשתי בשנות שלטון נתניהו שאני במדינה תחת שלטון הימין. מיסוי דרקוני על מכוניות ואגרות הצמודות לערך הרכבים. ביטוח לאומי שכמה שמשלמים יותר מקבלים פחות. תמיכה ממשלתית בסקטור שלא תורם לכלכלה. המון חופשות וכל מיני חוקים לעזור לאנשים לא לעבוד. מיסי יבוא שאינני בטוח שהם מכסים את הוצאות הגבייה. אפליית עצמאים לעומת שכירים. הדבר היחידי שנחשב לימניות במשלות נתניהו זה הלאומנות המוגזמת. אך דווקא לאומנות מוגזמת מאפיינת משטרים שמאלנים כגון בריה"מ לשעבר, סין, קוריאה הצפונית ובלארוס. צודק עוזי ברעם שהחרדים וש"ס אינם ימנים. ההתנהלות שלהם היא מאד שמאלנית שכפופה לאידאולוגיה שבאה מלמעלה (לחיות על חשבון הממשלה תמורת עבודה לא יצרנית שמקורה באידאולוגיה, לכפות חינוך שמתאים לאידאולוגיה שלהם, דבקות הטקסים שמקורם באידאולוגיה שלהם, ונטייתם לכפות את האידאולוגיה שלהם על כולם). מה ששונה אצלם הוא שבניגוד לשמאל הליברלי הם שמאל שמרני. אך זה לא הופך אותם לימין.

  1. אכן, זה המצב
   ולאחר ששמעתי את ההשתלחות המופרעת משהו של נציגי המפלגות החרדיות באופציה השלטונית החדשה, זעקות שבר על "כיבוי מאורות", כתינוק שנותק מדדי אימו (כפי שעוזי תיאר היטב) – נראה שהגיע העת לחילופי שלטון ועכשיו.

 4. מעניין מאוד….אני חושב שגוש ימין זו המצאה שיווקית שהתחזקה והתעצמה ככל שהאמירה שמי ששמאלני הוא עוכר ישראל הלכה והתבססה…ההפרדה המוקצנת בין ימין ושמאל זה פרי מוחו הקודח של ביבי…הרי זה מגוחך לקרוא לגנץ,ליברמן ולסער שמאלנים…
  יותר מכך רבין נרצח על פחות ממה שביבי כבר ויתר…רבין לא היה מעז להעביר כסף לחמאס …אפילו יאיר לפיד "ראש קנוניית השמאלנים" יותר ימני מהרבה אנשי ליכוד"
  התוכנית השיווקית הצליחה…המצאת השמאל של ביבי הוא הפייקניוז של המאה!

  1. לדרור שלום
   עד ימי ביבי אף ראש ממשלה לא הצהיר שהוא ימני .הייתה בושה להיות ימני אנטי ליברל עם השקפה קפיטליסטית. השמאל הציוני לא היה מאוחד אבל הוא היה מזוהה עם חלוציות עם טייסים עם הקצונה הבכירה עם ערכים ציוניים ברורים. הכל השתנה אחרי מלחמת 1967 שהיא מהאסונות הגדולים שפקדו את ישראל. החל מאבק "פטריוטי" מול השמאל הציוני קמה זהות ימנית אליה סופחו המשיחיסטים. אין ניגוד אידיאולוגי יותר גדול מאשר בין גפני לסמטרטיץ ושניהם חלק מגוש פיקטיבי "גוש הימין"

 5. בפועל היום ההבדל בין ימין לשמאל הוא רק אחד. שתי מדינות לשני עמים או מדינה אחת בה שולטת ישראל היהודית.

 6. החרדים לא רק שאינם ימניים, חלקם הגדול הם אנטי ציוניים מובהקים

 7. ימין ושמאל משתייכים למושגים הבלתי מדויקים. בניגוד למושגים מוגדרים, מוסכמים ומדויקים. אי לכך ויש השימוש בהם פרוץ.
  לדעתי מושגים אלה מוסרים בדרך כלל כיוון כללי בלבד ומציינים את תחומי קרקע הצמיחה של גופים פוליטיים. כגון: השמרנות שכרוכה בימין ואילו הקידמה, הפתיחות לרעיונות חדשים והסובלנות לאחר ולשונה, יצמחו על קרקע השמאל.
  עם זאת הפירושים כה רחבים בנושא זה, כמו למשל לוחמי הצדק: כל צד יגדיר אותם כפרי גנו שלו בפירושים שונים.
  וכך אני מוצאת עניין רב מאד בניתוח המרתק של עוזי ברעם, אשר מגיע בחפירת העומק שלו למסקנה
  שהמונח ימין אינו מגדיר ערכים ברורים עד כדי היכולת לגבש סביב מושג זה מחנה בעל תוכן ברור שמושך להילחם עליו במלוא ההכרה. אני סבורה שבעבור תחומים כלליים אין מקום להתפלגויות מקצינות.
  ואצלנו, בישראל שלנו, שהייתה בה חברה כה יפה בראשיתה, לדעתי כדאי להבחין בין מושגים מלאים לבין מושגים שעיקר תפקידם הוא לשמש נואמים דמגוגים.

 8. אף אחד מהמנהיגים הוותיקים של הליכוד ושל הימין בכלל, כבר לא הולך עם ביבי.

 9. תחגגו ותשמיצו. בקרוב הכל יתהפך עליכם. זה לא יקח הרבה זמן.

  1. לתומך בגוש הימין שלום. אני מתנגד ידוע לגוש הימין אבל לא חושב שדבריך מופרכים. לאיש אין ביטחון בכושר השרידות של הממשלה .כל ניחוש יכול להתממש גם שלך.

 10. גוש הימין זה אלה שהובסו בבחירות
  שחצנות וניבול פה לא יעזרו להם לשנות את העובדה

 11. היום בערב דברים של תל אביב מתחילים לחגוג את תחילת הסוף של גוש הימין, תהיה הגדרתו אשר תהיה.

 12. את הפוליטיקה הישראלית ניתן לחבר טוב לביטוי – לא יודעים מימים ומשמאלם

 13. גוש הימין = מפלגות בעלות אידיאולוגיה ימנית שהסמכות על המוני מעריצים של הגישה הפופוליסטית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן