המלך הוא עירום

"הישגי" נתניהו האחרונים
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

קוסם, אשף, מר ביטחון, מנהיג, מלך ישראל, מנהיג חזק, אשף תקשורת, King Bibi. אלה רק חלק משמות התואר שהוענקו לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. אז רציתי למנות את "הישגיו" האחרונים, לתפארת מדינת ישראל:

ההילולה במירון: ל"ג בעומר 2021, ישראל יוצאת מהקורונה ומתירה קיום הילולה המונית באתר שלא יכול להכיל את כמות המבקרים הצפויה. התוצאה – 45 הרוגים ועוד עשרות פצועים באסון שכתובתו הייתה על הקיר באותיות קידוש לבנה. ולמרות זאת אין אחראים ואין אחריות – מחדל רב-מערכתי.

חגיגות שבועות בבית כנסת בגבעת זאב: שוב הרוגים ופצועים במגזר החרדי כתוצאה מחוסר אחריות והעדר משילות במגזר – מחדל ללא אחראים.

שני אסונות דומים אלה בחברה החרדית נובעים למעשה ממחדל מתמשך ארוך שנים של ויתור על משילות תמורת הבטחת השלטון.

"משילות" – למעשה יש אוטונומיה חרדית, הפקרות שלטונית, העדר משילות מודעת בשל כניעה מוחלטת לקבוצת אוכלוסייה קיצונית ובדלנית, שלא רואה עצמה כחלק מהחלום הציוני, לא לוקחת חלק בביטחון ולא בכלכלה ומנהלת מערכת חינוך עצמאית ונפרדת. זה בא לידי ביטוי בולט וחריף בתקופת הקורונה. כשל שלטוני מודע ומתמשך.

המערכת הכלכלית: גירעון בלתי ידוע אך ברור שהוא עצום, אשר התחיל עוד לפני הקורונה. העדר תקציב מדינה כבר יותר משנתיים, המשבש את הפעילות הכלכלית בארץ. המשך התרחבות הפערים הכלכליים לממדים עצומים – בין הגבוהים בעולם הדמוקרטי המפותח – ביזיון של העדר ניהול כלכלי.

הדמוקרטיה הישראלית: פגיעה חוזרת ונשנית בדמוקרטיה וגורמי אכיפת החוק – משטרה, פרקליטות ובתי המשפט. יצירת דה-לגיטימציה לגורמי אכיפת החוק בקרב אוכלוסייה הולכת וגדלה וכתוצאה מכך ערעור של עצם הדמוקרטיה והלגיטימיות של שלטון החוק. ניסיון להיחלץ בדרכים ערמומיות ממצבו המשפטי. זוהי פגיעה מתמשכת ביסודות הדמוקרטיה ושלטון החוק.

המצב החברתי: יחסים מעורערים ההולכים ומקצינים בעקבות הסתה, בין ימין לשמאל ובין דתיים וחרדים לחילונים. יחסים מעורערים אלה מאיימים על הלכידות בחברה הישראלית ועל הערבות ההדדית שישראל מתפארת בה לאורך שנים. פגיעה אסטרטגית בחוסנה של המדינה.

יחסים בין יהודים לערבים בישראל: אחרי הזנחה והדרה של שנים ורגע לפני שמשתנה משוואת הלגיטימיות של אזרחי ישראל הערבים פורצת אלימות מוסתת בעקבות המצב בירושלים. ערעור חסר תקנה של היחסים בין יהודים לערבים בישראל.

ירושלים "המאוחדת": המחדלים באל-אקצא-הר הבית, בשייח' ג'ראח, בשער שכם, הבחירות במזרח ירושלים והפלת האשמה לביטולן על ישראל. מחדל אשר הצית את השטחים ואת החברה הישראלית ופתח את המערכה עם עזה. מחדל אשר העלה שוב את הסוגיה הפלסטינית לראש סדר העדיפויות בעולם.

המצב הביטחוני: פיגועים וניסיונות פיגוע ביהודה ושומרון ובירושלים. מתקפה רבתי וכניסה למערכה עם חמאס עם למעלה מ-3,000 שיגורים לעבר יישובים ברחבי ישראל עד עמק יזרעאל. שיגורים שגרמו להרוגים, פצועים, שיבוש החיים ופגיעה נוספת בכלכלה. חוסר מדיניות אסטרטגית נגד חמאס שמביא להתעצמותו, תוך החלשה של אבו מאזן ושל הרשות הפלסטינית, המשתפת פעולה עם ישראל.

כמו כן התרחבות האי-שקט הביטחוני לגבול לבנון ואף לגבול ירדן, כמו גם המערכה המתמשכת בשטחי סוריה כנגד איראן וגרורותיה. העדר הרתעה ואסטרטגיה מדינית-ביטחונית.

יחסי החוץ: הסכם הגרעין המחודש בין איראן והמעצמות ללא התחשבות בדעתה של ישראל. שינוי היחסים בין ארצות הברית לישראל בעקבות ערעור הקשרים עם המפלגה הדמוקרטית שעכשיו בשלטון, שכן ישראל שמה את כל הביצים בסל הרפובליקני. כמו כן לחצים מחודשים באו"ם ושינוי המגמה האמריקנית במועצת הביטחון. חשיבה קצרת רואי המובילה לכישלון.

הלבנת בן גביר: ראש הממשלה דאג לייצר לגיטימציה לכהניזם שבן גביר מייצג, לפרעות לה-פמיליה הגזענים ולפרובוקציות של להב"ה הפנאטים הגזענים בשם הדת היהודית. פשיטת רגל ערכית-דמוקרטית.

מערכת הבריאות: על אף הצלחת החיסונים ומה שנראה כהתגברות על הקורונה, נראה כי הפגיעה במערכת הבריאות נמשכת למרות המחסור ברופאים, באחיות, בתקנים, במיטות ובתקציבים. חשוב לזכור כי לפני הצלחת מבצע החיסונים המצב בישראל היה בכי רע וגרם לתמותה גבוהה יחסית ולפגיעה בכלכלה, בחינוך, בתרבות ובחברה. כשל מתמשך ומכוון.

מערכת החינוך: כמעט שתי שנות לימוד אבודות בהמשך למערכת חינוך כושלת זה שנים ובלא כל עתיד שונה באופק. מדינת ישראל בדרך לאבד את היתרון האסטרטגי העיקרי שלה – איכות החינוך וההשכלה – יתרון שמוביל לאזרחים טובים יותר ולכלכלה משגשגת ומצליחה. אסון אסטרטגי מן המעלה הראשונה.

עם כל ה"הישגים" הללו כל שנותר לנו האזרחים הוא לבקש מראש ממשלתנו ה"נערץ", להמשיך "להנהיג" אותנו ולחוקק חוק שיקבע שהוא יהיה ראש ממשלה ככל שיחפוץ. או שאולי נמליך אותו למלך ואז נזכה לרווח כפול ומשולש: המלך ביבי, המלכה שרה והנסיך יאיר. או שבכלל חסידי חב"ד יכתירו אותו כמלך המשיח וכל שלנו נותר הוא להגיד תודה ולבנות לו ארמון… מזכוכית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. והגענו לזמן הזה
  נתניהו הסטוריה
  בעוד כמה שבועות כשהכוח כבר לא יהיה בידיו, הכל יתחיל לצאת
  והרבה יותר מהמחבלים שציינתם

  1. אין למהר לשמוח. עד שלא תושבע ממשלה חדשה הכל עוד יכול להשתבש.
   נתניהו עובר רק בזה אני יכול להבטיח לך.

 2. לא יאומן. את כל ההישגים הללו ביבי עשה? רק ביבי? אם כך מתברר שהאיש הוא גאון אמתי.
  אבל את ההישג הכי גדול שלו שכחת משום מה להוסיף לרשימה – את הקמת קואליציה וממשלה שמורכבת משמונה מפלגות קטנות – מהימין הקיצוני ועד השמאל הקיצוני והערבים תומכי הטרור. לעשות ממיכאלי שרת תחבורה ומזנדברג שרת איכות סביבה? מנציג האחים המוסלמים סגן שר במשרד ראש הממשלה? לעשות מנפתלי ראש ממשלה? כל אלו ועוד – רק ביבי יכול. שאנשי חב"ד יכתירוהו למלך המשיח? – קטן עליו.

  1. ציניות היא נשק בעיתי, זה כמו בומרנג. היות שמר ביבי לוקח את הקרדיט מכולם אבל הכשלונות אינן באחריותו מצאתי לנכון להציג כך את הדברים.נראה שצדקתי.
   כל התלונות על הממשלה המוזרה מלמדות על הישג מפוקפק נוסףשל האדון, שאותו ביקשת להוסיף.
   רק כדי לשחרר אותונו מעולו של האיש הזה צריך לייצר ממשלה מוזרה כזו, ועדיין לא רואים את הסוף.
   הערצה עיוורת היא בעיתית מאוד והנפגעים העיקריים הם בדרך כלל המעריצים, הקרובים, התומכים. את כולם הוא רימה, דחה, הוליך שולל, לא קיים את הבטחותיו.

  1. לכן צריךלהחליףאת המלךולדאוג שיהיה מי שיכול ורוצה להלביש אותנו!

   1. שי היקר,
    עם כל "הישגיו" של נתניהו כפי שמנית אותם במאמר דלעיל יש להוסיף עוד שניים:
    1. גיבוש קואליציית "אנטי-ביבי" של 8 מפלגות שוליים. בהנחה שהם יעברו את
    ההצבעה בכנסת – בוא נראה כיצד הם יצליחו למשול בלי לריב כל הזמן.
    2. שיתוף מפלגה של ערביי ישראל ברשות המבצעת. זה בהחלט חידוש חיובי – אם
    זה יצליח. היה זה ביבי שפתח בפני מהלך כזה את הדרך. שיתפוצצו הסמוטריצ'ים.
    חוץ מזה הכל בסדר. הצלחנו לסלק את משפחת המלוכה מבלפור. ואידך זיל גמור.
    (אגב שי – קראת את הספר?)

    1. מסכים כמעט עם כל הדברים. מפלגה אחת לא לגמרי שולית ואולי היא האלטרנטיבה העתידית לשלטון ימין "מלא מלא".
     בהחלט שתי תוספות ראויות ונמתין ליום ראשון כדי לברך על התשחררות ממשפחת המלוכה.
     (תודה רבה על הספר עוד לא הספקתי לקרוא אבל בהחלט אקרא!)

 3. מכל ה"הישגים" הנורא ביותר זה השיסוי והקרע. ההשלכות עלולות להוביל לאסון.

  1. מסכים לחלוטין.הנזק הזה כבר קורע את המדינה ופוגם ביכולת לתפקד ובחוסן החברתי והביטחוני של ישראל. זה כבר אסון שיקח שנים רבות לתקן.

  1. הכישלון המרכזי של הליכוד הוא ערכי בכך שממשיכים לדבוק באיש הבעיתי הזה עם מערכת ערכים מעוותת – אני, אני,אני, משפחתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פטור ממס הכנסה

חולים שעברו ניתוח גידול סרטני וחולים שסובלים ממחלה מפושטת

צילום של אבי

בקיץ

חזון אפוקליפטי לנוכח ההפיכה המשפטית

תמונה של שאול

הכרעה ולא פשרה

המיתוס המשיחי המסוכן של הציונות הדתית

תמונת הנשיא

בין שני נשיאים

הצעה לשיתוף פעולה לנוכח דחיית מתווה הנשיא הרצוג

תמונה של אליהו

חוכמת הפרדוקס

תגובה למאמר של פרופ' דורון מנשה על הרפורמה המשפטית

כדורגל

הצמד המבטיח

תולים תקוות בנבחרת לקראת מוקדמות היורו 2024