טיבי לעומת בן גביר

הכשרת בן גביר ופסילת טיבי מעידות על מדרון מוסרי
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

לפני יותר מעשור הגשתי תכנית בערוץ הכנסת יחד עם העיתונאי חגי סגל. התכנית רצה כמעט שנתיים. היו אלו ימי ההתנתקות של שרון ומעט אחריה. היססתי להופיע עמו, אבל מצאנו דרך לתקשר והפכנו אז לידידים. אני זוכר שבאחת התכניות אמרתי, "בקצב הזה גם איתמר בן גביר יגיע לכנסת". חגי סגל אמר, "זה לא יקרה." עכשיו זה קרה. אבל החברה בישראל לא יושבת שבעה על כניסתו לכנסת בסיוע פעיל של ראש הממשלה.

מאיר כהנא כיהן איתי בכנסת ארבע שנים והיה מוחרם מכל חלקי הבית, שקצו בדעותיו ובהשקפותיו. אחרי מותו צמחה האסכולה הקיצונית של "כהנא צדק", שאחד ממוביליה היה איתמר בן גביר. עכשיו מופיע ראש הממשלה בפנים קודרות ומבכה את ניסיונם של בנט וסער להקים ממשלה חליפית "בתמיכת השמאל והערבים". היינו על הליכתו של נתניהו עם בן גביר אין חולק, הבעיה היא בקוטב השני.

אחמד טיבי, שאותו אני מכיר מקרוב, עולה על בן גביר בכל קנה מידה. נכון, הוא ערבי עם אוריינטציה פלסטינית, אבל זו הבעיה האמיתית שניצבת לפתחנו, ולא נוכל לה מבלי שגם נציגי ערביי ישראל ישבו בכנסת. טיבי מייצג מרכיב שעלינו להתמודד איתו, והוא ראוי יותר מבן גביר להיות חלק מהקואליציה, בעיקר אחרי שנתניהו הכשיר את רע"ם לשותפות קואליציונית.

לדעתי יש הכשרת לבבות למהלך כזה. אולי המהלך לא ייעשה על ידי בנט ולפיד כעת, אבל אין מנוס ממנו לעתיד. לפוסחים על הסעיפים אומר שלוּ היו עודה וטיבי חפצים להצטרף לקואליציה של נתניהו, הוא היה מרפד אותם מכל כיוון אפשרי ומדבר על דו-קיום בין יריבים. יש להודות בצער שתווית ההכשר היא נחלתו של נתניהו. מי שהכשיר גזען חשוך כבן גביר ואחריו את מנסור עבאס בתמיכת רבנים, יכשיר כל אדם וכל שרץ ללא בושה, שהרי מעולם לא ניחן בתכונה זו.

הכשרת בן גביר ליטול חלק בהכרעות שניצבות לפתחנו ופסילת טיבי מלעשות זאת מעידה על המדרון הפוליטי והמוסרי שאנו נתונים בו. בן גביר יכול להטיף מוסר לבנט ושקד על הצטרפותם לממשלת שינוי, ואיש אינו מערער על הלגיטימיות של הדובר עם הרקורד הידוע. אנו במדרון מוסרי ואתי. בדומה לכך, לפני שנים לא יכול מנהיג מפלגה גדולה להמליץ לנבחרי רשימה אחרת לערוק אליו. היו עריקות, אבל הן היו במחשכים, כי עידוד עריקה נחשב למעשה שלא ייעשה. עכשיו הוסרו המחסומים. הצלת נתניהו מאימת הדין הביאה לארבע מערכות בחירות והביאה לגיטימציה לעשב שוטה שממנו הסתייגנו כל השנים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

 1. כל מי שהחוק איננו פוסל, אסור להחרים. חייבים ומיד לאחות את הקרעים

 2. מאמר מצוין. מזדהה עם כל מילה.
  עכשיו נותר רק להביע ספק רב אם לאור ההתרחשויות בירושלים יביע נתניהו חרטה על הליכתו יחד בן גביר, מצדיקו ויורשו של כהנא, בדיוק כפי שהוא מבכה ומוקיע את ניסיונם של בנט וסער להקים ממשלה "שמאלנית"…

 3. ההשוואה בין בן-גביר לטיבי, המוצגת על ידי עוזי ברעם, היא בעיני השוואה בין שתי רעות חולות, שזו של בן גביר היא המסוכנת יותר, ומהווה סוג של פצצת זמן בתוך הליכוד. בן-גביר הוא פרובוקטור באישיותו, ועלול ברגע קריטי, לשרוף את המועדון בשם אידיאולוגיות ועקרונות הזרים לאג'נדה של המפלגות הציוניות בישראל. אחמד טיבי הוא סופר אינטליגנטי, חכם, בעל חוש הומור ויודע להתחבב, אך מאחורי תכונות אלה עומד נציג נאמן של הרשות הפלסטינית על המסרים האנטישמיים הטבועים בה, כמו גם על ההסתה המתמדת כנגד הלאום היהודי, שניתן ליחס לה את הלגיטימציה לפריחה חדשה של האנטישמיות הקלסית באירופה. התמיכה ללא פשרות באג'נדה של הרשות הפלסטינית, ללא צל של ביקורת, ממתגת את טיבי כחלק בלתי נפרד ממנה, על כל המשתמע מכך.

  1. שמחה יקר אני מתנגד לברוח מהבעייה הפלסטינאית נתניהו האמין בכל ליבו שהוא מתפטר מהבעייה בהרחיקו עדות לטראמפ ולאמירויות.
   לא הייתי חסיד צעדיו של טראמפ כי מהלכים נגד המציאות סופם להיכשל. יצרנו נורמה שאל איסלמיסטים המתנגדים ליהדות ולא לישראל אנו מסוגלים להתקרב כי הם שמרנים שונאי עמדות ליברליות כולל זכויות הלהט"בים. ואל ערבים פלשתינאים-לא.
   אני רואה בטיבי ועודה שותפים בממשלה ולא משיגים את מאוויהם המדיניים אבל שותפים לעמדות ליברליות בתחומי פנים.לא כמו עמדותיו החשוכות של בן גביר בשתי הסוגיות.
   דרך אגב,אם בנט רוצה שליטה מוחלטת בנושא המשפטי כולל ועדה למינוי שופטים..שילך עם ביבי

   1. מסכים אתך שד"ר טיבי יכול להיות שר בריאות יותר טוב מליצמן.
    אם יש לנו יו"ר ערבי לבנק לאומי ("הבנק של הציונות") מדוע לא שר בריאות?
    מדוע לא ימונה סגן שר לביטחון פנים עם סמכויות לטיפול בפשיעה במגזר המיעוטים?
    או שר עבודה ורווחה? או שר הדתות?
    אולם אני מבקש לשאול: מה הם מהלכים נגד המציאות? העלייה הראשונה, השנייה, הקמת מדינה יהודית, מלחמת העצמאות, גישת בן גוריון כלפי הגרעין, רעיון המרכבה ומעילי הרוח, כיפת ברזל, ישוב הנגב, מניפולציות גנטיות בצמחים ועוד דברים רבים אחרים לא היו "מהלכים נגד המציאות"? הציונות היא מהלך אפוקליפטי "נגד המציאות".
    לגבי הערתך על צעדיו של הנשיא טראמפ – אז מה ביידן יותר טוב? לזה פיללנו?
    היה לנו יותר מדי טוב. עכשיו יהיה יותר קשה. הצעדים שממשל ביידן החל לבצע
    יעלו לנו ביוקר רב ובהרבה קרבנות.

 4. עוזי, אתה נוגע בנושאים הכי חמים, ומביע כאן דעות מאוד חדות, ויחד עם זאת שומר על תרבות ורמה של כבוד.

 5. תו למישהו את השלטון והוא יחבור לכל מי שיהיה. פרט סמוטריץ שהוכיח שהוא לא כזה.

 6. בן גביר וטיבי- שניהם רואים עצמם כנציגי אמת של מדינתם ורק סגנון ודרך הפעולה שלהם שונה:
  טיבי הוא פלסינאי גאה המזדהה לחלוטין עם אמנת אש"פ, וסביר שגם סייע לערפת לנסח את עיקריה בהיותו יועצו המדיני. טיבי חריף, ידען גדול, בקי היטב בתרבות הישראלית יודע היטב כיצד להעביראת המסרים בעדינות וחיוך רחב כובש לב (מגנה כול אלימות באשר היא יעני..) ומאמין שאל-אקצה בסכנה… והתוצאה הסופית שלו היא בדיוק אמנת אש"פ: שמומלץ לנו לקרוא בה מדי פעם -אותי זה מפחיד
  בן-גביר- הוא יהודי נאמן למדינתו לארצו, זועם על כול העולם בשל אוזלת ידו לשמר את ארץ ישראל ברוח התנ"כ, בעל סגנון פרוע ואגרסיבי, לעומתי היוצר אנטגוניזם מידי כלפי אישיותו.
  אז נכון שהסגנון הוא חשוב, אבל לא פחות חשובות הן העמדות, טיבי שואף לקדם את האג'נדה של "מדינת כול אזרחיה" שתכליתה הוא הפיתרון הסופי לעתיד מדינת ישראל. בן -גביר חותר לרוב יהודי בין הנהר והים השואפת להבטיח את הישרדות מדינת היהודים ככול שניתן, והוא נגד כול מי ששוקל ופועל להשמיד את המדינה היהודית ולא משנה לו אם הוא אינדיאני, הוטנטוטי זו'ליקפרי או כושי (כמאמר השיר) ומיד מדביקים לו את תואר פשיסטגזען.. האולטימטיבי הנישא בפיהם של בל"ד וחבריהם בכנסי רבבות באום אל פאחם.
  לסיכום: אני מחבב מאד את טיבי הרופא הגניקולוג בעל חוש הומור הפוקד לעיתים את במות הבידור בטלוויזיה (אנו מכירים כמה רופאים נחמדים..) ואולי הוא גם תורם לצדקה. ואני מאד לא מחבב את בן-גביר ודרכי פעולותיו, אבל לפחות הוא אוהב ציון ואומר את אשר על ליבו.

  1. אני מודה ללא היסוס אני חש קרבה לטיבי יותר מאשר לבן גביר. המילה שמקוממת אותי "אוהב ישראל". בן גביר לא אוהב ישראל שאני מאמין בה הוא ורבניו שמייחלים ליום שיעלו קרבנות בבית המקדש.. אין כל סיבה להחרים את טיבי ועודה. לא נקבל דעתם אבל תהיה הקשבה הדדית וניסיונות להגיע להסדר. זה מה שהיה רע בטראמפ. שהוא יצר הרגשת כוח בדוייה. מה חשבו הימנים וגם חלק מכותבי הטורים פה שטראמפ משנה את מצבה האסטרטגי של המדינה לשנים? זו הייתה אשליה וכל ראשי השב"כ והמוסד כמעט אמרו תמיד שאם לא נחתור להבנה ולו חלקית עם הפלשתינאים לא ייכון שלום יציב. אילו בקבינט שרצו הפצצת הכור העירקי אמרו גם לי אישית שמי שרוצה לבודד את אירן צריך לחתור להסדר "קשה" עם הפלשתינאים. יצחק נכון שעשינו דברים אדירים במדינה אבל הדבר האדיר הוא להחזיר את פרימט ההסדר אפילו חתירה אמיתית אליו היא מהלך. אשר לביידן הוא מחזיר את ארה"ב לבריתותיה האמיתיות העולם לא מתנהל בטוויטר צווחני. אני גם לא חושב שביטול הסכם הגרעין חיזק אותנו אסטרטגית ולא רק טקטית ו"ימנית".

   1. עוזי נכבדי
    נכון. חתרנו להבנה חלקית עם הפלסטינים. גם כיום קיימת הבנה חלקית עם הפלסטינים. מה יוצא מזה? שלום יציב עם הפלסטינים? שלום יציב עם ערבים? האם ערבים מקיימים שלום יציב בינם לבין עצמם? מדוע שיקיימו שלום יציב עם יהודים?
    ולגבי הסכם הגרעין – הוא לא היה שווה את הנייר שעליו נחתם. הוא לא בלם את האיראנים מלשאוף לגרעין. הוא לא בלם את האיראנים מלפתח טילים בליסטיים לנשיאת נשק גרעיני. עניים הגרעין תפס רק כרבע מסעיפי ההסכם. עיקרו היה שחרור מיליארדי דולרים שעברו לידי משמרות המהפכה ומימנו את שליטתם באיראן ואת מדיניות הטרור שלהם לא רק במזה"ת אלא גם במקומות אחרים בעולם.
    לגבי ממשל ביידן (לא רק הוא עצמו) יש להאזין בתשומת לב לדברי "הקומנדו של ארבע בנות המיעוטים", לדבריהם של ברני סאנדרס, אליזבת וורן, אנטוני בלינקן והשגרירה החדשה באו"מ כדי להבין מה צפוי לנו.
    עוד – הסכם הגרעין חיזק אותנו אסטרטגית? נו באמת?

 7. אני מסכים וההסבר שלי פשוט. אני בטוח שטיבי יקבל דין מלכות שאיננו מוצא חן בעיניו. בן גביר בהחלט לא יקבל אם זה לא תואם את האידיאולוגיה שלו.

 8. בן גביר מתייצב בכל מוקד של חיכוך בין יהודים וערבים ושופך דלק למדורה. לא מהסס לבקר את נתניהו וללחוץ אותו לקיר.

 9. תודה לאזרח ברשותך אוסיף עוד גם ברוח דבריך. אני שמח שלא הוקמה ממשלת בזק והאירועים היו מגיעים לפתחו של ראש ממשלה אחר ולא האשם והמשלה העיקרי.
  יאשימו אותו שהוא לא דאג יחד עם גנץ להכנת הצבא והעורף. יאמרו שהוא נתן לחמאס המון אויר לנשימה כי רצה לפגוע ברשות הפלשתינאית.
  עליתו של בן גביר נבעה גם ממעשהו של אלאור אזריה .התמיכה שקבל הראתה על הלך רוח שמכיל את בן גביר.
  אבל לא בכך אתרכז.רבים וטובים קנו את שקרי ביבי וטראמפ.ששלום אברהם מורה על צפצוף שלהם על הפלשתינאים שהוא יעשה "שלום תמורת שלום" השקר תפס אבל הוא היה שקר גדול מידי והוא נחשף עכשיו.יש בעייה ןמוכרחים לקדם פתרון.אין פתרון אמיתי של כוח אלא פתרון של פשרה.כך גם חשב ביבי והוא ניסה באמצעות שמעון פרס כנשיא להגיע לפתרון אפילו בשלבים עם אבו מאזן.ברגע האמת קבל רגליים קרות. הימין הדתי דבר על זכותנו על הר הבית ורבנים נפנפו בתהליך גאולי מופרך.
  לא לשווא דגלו כמעט כל הרמטכלים ראשי המוסד והשבכ בפתרון של פשרה.כי אין פתרון אחר. אני מכיר את התזה למה זה בלתי אפשרי.לעשיית שלום חשוב טיבי ולא בן גביר.לעשיית כאוס ממושך בן גביר טוב הרבה יותר.
  את כל השקרים על כך "שאף אחד לא מתעניין בפלשתינאים" הפך אטינגר לדגל למצגות שרבים האמינו לו.לסיכום=הכישלון הגדול של הסכם אוסלו היה בכך שלא הגיע לידי מימוש.

  1. נכון מאד. הכישלון של אוסלו בכך שלא הגיע לידי מימוש. הצד הערבי לא התכוון לממשו מלכתחילה. הצד הישראלי סיפר לעצמו סיפור הזוי ומכר לציבור אשליות. האם זה לא ברור לך? האם לא ברור לך שאוסלו היה הקטליזטור העיקרי שגרם לקריסת מפלגת העבודה?

 10. בן גביר ואוהדי מורידים אותנו לרמת המתלהמים הביריונים המשתוללים בחברה הערבית

 11. טיבי הוא שה תמים על יד בן גביר הפרוע. פשוט בושה לעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך