כישלונה של יהירות

הבניין של נתניהו מתמוטט
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

יש המוכנים לשים את כל כספם על סגולותיו של "הקוסם". נתניהו הוכיח להם פעם אחר פעם את יכולתו לצאת ממצבים קשים.

ובכן, ייתכן שנתניהו הוא אמן ביציאה ממצבים קשים, אבל הוא רב-אמן בכניסה אליהם. רק נתניהו, ברוח היהירות שפוקדת אותו, היה מסוגל להפוך את ליברמן, סער, בנט וגנץ ליריבים אחוזי חימה. רק נתניהו היה מסוגל לשגר את אחד מאנשי ליברמן המושבעים אלי אבידר להיות אחד ממנהיגי מחאת בלפור. רק הוא מוכן עתה לזחול על גחונו לכיוון נפתלי בנט אחרי שהתעמר בו ובאיילת שקד, ביזה והשפיל אותם ואפילו על אביו של בנט ועל רעייתו לא חס.

מה הפריע לו להציע לגדעון סער משרת שר ולא לזלזל בו ולגלות מולו את יהירותו הידועה? וגנץ? גנץ פירק מפלגה שלמה על מנת לשלב ידיים עימו, והוא מהדקה הראשונה רימה אותו, אחרי שטפל בו האשמות שווא במערכת הבחירות הקודמת. גנץ לא רצה להאמין כי שותפו לא תכנן מעולם לחלוק עימו את השלטון. גנץ ניצל מגזר דינו של הציבור רק משום שראו בו קורבן לעוול ולמרמה. ליברמן, סער, העבודה ומרצ לא יניחו לנתניהו לשטות בהם יותר. ייתכן שבנט יחליט לבסוף לא לתת ידו לממשלה חליפית, אבל הוא לעולם לא ייתן אמון, ולו מזערי, בדברי נתניהו.

נתניהו לא נופל בגלל דרך. הייתי שמח אם היה נופל על בעיה ערכית-רעיונית, אבל יש רוב ימני בעם. אלא שהרוב הזה לא מסוגל להתלכד סביב נתניהו. התפטרות שלו היום מראשות הליכוד הייתה פותחת פתח לקואליציה הומוגנית שאני מתנגד לה בכל ליבי, אבל היא הייתה מבטאת פלח ניכר מציבור המצביעים.

נתניהו משלם טבין ותקילין. הוא תכנן את המאורעות שהאמין שיבטיחו את ניצחונו. גם מועדי הסגרים. גם קידום החיסונים. גם פתיחת המשק ממש סמוך לבחירות. כל אלו לא קידמו אותו לרוב המיוחל, שהיה בהישג יד, כי האגוצנטריות, הנרקיסיזם והיהירות חברו עליו יחדיו ומוטטו את כל הבניין שבנה לקנות באמצעותו את לב הציבור. זו בשורה טובה לשיקול הדעת הקולקטיבי של החברה בישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. התעוררתי הבקר והפרשנים מעריכים שביבי כן יצליח להקים ממשלה. אז מה אתה אומר?

  1. גם אם ירכיב ממשלה זה לא סותר מילה ממה שכתבתי.להיפך,נאום התחנונים שלו לסער ובנט מורה שעמדתי צודקת לולי נהג כפי שנהג לא היה מגיע למצב כזה

 2. אני מסכימה עם הניתוח שלך מילה במילה. מצד שני – אני מלאת חששות מכל הרכב עתידי של ממשלת שינוי.
  אבל אני לא בטוחה ש"רוב העם" ימני. אני ממש לא בטוחה שהביביסטים הם בהכרח ימניים. בהנחה שביבי לא יהיה ראש הממשלה – אולי יעניינו אותם יותר ההיבטים הסוציאליים. אני גם לא רואה מפלגה בראשות הלוויינים של ביבי סוחפת אותם אל הקלפי. ואז אולי יבוא שינוי.
  ועוד – אני חוששת שברגע שתורכב ממשלה כזאת עם ביבי באופוזיציה, במיוחד עם בנט כ"ראש" הראשון ברוטציה – יגיעו עריקים מהליכוד, וכל ההתקדמות שהושגה בקשרים עם ערביי ישראל – יישכח. ואז – הימין ישלוט אף ישלוט. אני מדברת על הימין האולטרה שמרני. וכן. הם עלולים לצרף גם את בן גביר ושות'.

  במילים אחרות – אני נורא פוחדת.

 3. עוזי ברעם העלה בעיה שהיא אולי החשובה והקריטית ביותר לעתידה של ישראל – ה ע ר כ י ם. נתניהו לשיטתו אינו זקוק לערכים, יש לו מטרות, כמו לגרועים בתאגידים של שנות העשרים בארה"ב, שאסרו על העובדים להתאגד, שניצלו אותם כמעט עד לאותו מקום שבו גבעול הקש הכריע את הסוס המורעב. זאת הייתה חזות הקפיטליזם של פעם, שחלפה ועברה מהעולם, אבל נתניהו כנראה לא עודכן. נסו לשאול צעירים וגם מבוגרים מהם ערכי הליבה של ישראל, תקבלו בליל של תשובות שלרובן אין קשר עם ערכים. זהו אולי "ההישג" המובהק ביותר של משטר נתניהו, מטרות ולא ערכים.

 4. גם אם ירכיב ממשלה זה לא סותר מילה ממה שכתבתי.להיפך,נאום התחנונים שלו לסער ובנט מורה שעמדתי צודקת לולי נהג כפי שנהג לא היה מגיע למצב כזה

 5. אם ביבי יכשל זה סופו והוא יעלם מהר
  אבל ממש לא בטוח שהוא יכשל

 6. הניתוח של עוזי ממצה ונכון ומשקף את המצב לאשורו. עם זאת, ברור, נכון לשעה זאת, שעדיין אין לדעת מי יצליח להקים את הממשלה ה-36, אם בכלל.

 7. עוזי ברעם מנתח את מהלכיו של נתניהו במשולב עם הארתם של קווים באופיו, ומתקבלת תמונת פסיפס של מעשים, החלטות ותוצאות שלא תמיד ראינו את הקשר ביניהם. התמונה המתקבלת מגבירה את החשש מפני הקמפיינר המעולה ונטול הערכים. וכראוי לו אין איזכור של תכנים ואידיולוגיה, אלא תאור אנליטי של מטרות ודרכים להשגתן. הדגשת הקו הטכני המנחה את נתניהו גם היא מכניסה לאי שקט.
  נחמה פורתא מצאתי בניתוח התוצאות של מהלכי נתניהו, שלא עלו יפה כפי שציפה. וכך אנו הקוראים מקבלים מבט מפוקח שמגביר את ההבנה של גודל הסיכון הטמון באיש הזה ביחד עם פנס אופטימי שמאיר כמה מחולשותיו.

 8. התנהגותו של ביבי משדרת לי משום מה כי הוא אכן לקראת נפילה.

 9. גם שליטים ששלטו בחלק גדול בעולם ובינך אצבע אחת קבעו גורלות, נעלמו כלא היו

 10. שפת הגוף של נתניהו ופניו מעידים עליו שהוא יודע שהוא בדרך להפסד הסיבוב הנוכחי והלאה.

 11. מכישלון לכישלון ביבי ממשיך להוביל את הממשלה
  בלי תקציב, עם גרעון, בלי ממשלה בפועל, אבל ביבי שולט בכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יונתן

מסתכלים קדימה

כיצד להגדיל את הסיכוי לבחירת מסלול מקצועי מיטבי