לא רק ביבי

פנייה כנה למצביע ביבי
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

אליך אני פונה, אליך שהחלטת שאין טוב מנתניהו להנהיג את ישראל בשעה לא קלה. אליך כאשר אתה נשבע בנקיטת חפץ שתצביע בעדו.

אתה אינך תמים ואתה יודע שהוא מושחת אישית וציבורית. אתה יודע שאין סיכוי לתפוס אותו דובר אמת. אתה יודע שהוא מחביא את כל "האמסלמים, הזוהרים והקרעים" בתקופת הבחירות. המנהיג האותנטי של המזרחים, לפי אבישי בן חיים, מתכחש להם ומחביא אותם כאילו היו אבק, ואין פוצה פה ומצפצף בקרבם. מעולם לא היה חותם המלוכה כה ברור.

אם למרות כל אלה החלטת להצביע עבורו כי הוא טוב "מול איראן", "מול ביידן", וגם טוב מכל המועמדים שאצים להחליפו, אני מציע תובנה לשיקול נוסף.

עצור לרגע וחשוב – למה שואף נתניהו? להקים ממשלת ימין "אמיתית". אתה שמצביע עבורו חייב להשלים עם העובדה כי אתה מקבל ממשלה של כל כוחות השחור מאוחדים. ראינו את החרדים, שאינם רואים כל חשיבות במדינת ישראל. הם מאמינים במדינת הלכה ואליה חותרים. הציבור עמד על הסכנה הטמונה בשלטונם בעת משבר הקורונה. אליהם נוספו הכהניסטים ואנשי "התהליך הגאולי".

נתניהו עושה כל מאמץ לקרב את בן גביר לעגלתו. מי זה בן גביר? זה "לה פמיליה", זה ברוך מרזל, זה מורשת של האדם שהיה חבר כנסת בשעתו ואיש לא החליף עימו מילה. הזיווג בין סמוטריץ' ובן גביר פירושו הקמת חברה, וירטואלית או לא, של "בוני בית המקדש". זו הציונות הגאולית שמקימי המדינה מכל כיווניה לא רצו בה, הם רצו יהדות אחרת, מאחדת, ולא את הרב ליאור בשלטון. לאלו נוסיף את חברי הליכוד שיכולים לגדל חברת כנסת כמאי גולן, שאיננה רואה הבדל מהותי בין הליכוד לבן גביר.

אל תרשה לעצמך יד קלה. אם תקום ממשלת השחור לא תוכל להיאחז בהעדפת נתניהו. ביום מן הימים נתניהו יוחלף, אולי אפילו בבחירות האלה. אבל מורשתו תיוותר לעד – הכחדת הליכוד שהיה והשלטת הביביזם על שיקול הדעת הציבורי. אם אתה איש ימין בהשקפת חייך, הצבע לכל מפלגת ימין שתוכל לשרת את מטרותיך, אבל בלום את כוחות השחור הקמים עלינו.

מערכת הבחירות הזאת היא קרב בין "רק ביבי" ל"רק לא ביבי". אני מעלה נקודה נוספת לדיון ומחשבה: "לא רק ביבי". הצבעה לביבי היא גם הצבעה למדינה שעתידה להסתמך על יהדות התורה ולקרב להיכל את מורשת כהנא-בן גביר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. מסכים עם כל מילה במאמרו של עוזי ברעם. רוצה להוסיף מספר תובנות בתתומים משיקים.

  סגירת נתב"ג היא דוגמא אופיינית לסדרה של כשלים של הממשלה שהמכנה המשותף להo הוא התעלמות מהכלל הבסיסי "סוף מעשה במחשבה תחילה". ידיד שלי שיצא יום לפני סגירת נתב"ג בטיסה לארה"ב, לא קיבל אפילו רמז לנעילת שערי המדינה לזמן בלתי מוגבל, כמו עשרות אלפי ישראלים שאין להם יכולת לחזור למולדתם. חלקם הפכו לפליטים בעל כורחם, למפירי חוק בארץ שבה שהו, חלקם כילו את שארית כספם על הישרדות, וחלקם נותקו מתינוקות וילדים שהשאירו עם מטפלת. ראש הממשלה כמו גם שריו, פקידי משרד הבריאות, ורשות ההגירה, כלל לא התעניינו בגורלם של הפליטים והמשפחות שנותרו נטושות בארץ. ממשל תקין, היה אמור להודיע על סגירת נתב"ג כמה ימים לפני המועד, כדי לאפשר לישראלים לחזור לארץ תמורת תשלום ברכבת אווירית, שהממשלה מעמידה לרשותם. סגירת נתב"ג היא תוצאה של אזלת יד באכיפת הבידוד, שבפועל נמשך מהופעתה של הקורונה. כך, גם התברר שמשרדי הממשלה הם ישויות לא יעילות, אינן ערוכות ליום סגריר, ומנוהלות באופן רשלני וחובבני.
  עוד בגל הראשון מצא את עצמו הציבור בישראל מתוזז בשל החלטות המשתנות מספר פעמים ביום, בעיקר בשל בעיות פוליטיות. כמעט כל החלטה סופית התקבלה בדקה התשעים, והותירה ציבור מבולבל שאיבד בהדרגה את האמון בממשלת נתניהו. ניהול הקורונה בישראל עוד יילמד כתהליך כאוטי מוזר שגרם למותם של מאות אם לא יותר, ובלטה במיוחד התמונה שהציגה משרדי הממשלה לא יעילים וחסרי אונים בשעת מבחן.

 2. כל כך חזק וברור אבל מי מקשיב…?
  ההצלחה הפוליטית הגדולה של ביבי היא הפיכת כל מי שלא ביבי לשמאלן מסוכן…הוא הצליח ליצור מצב שכמעט אין מעבר קולות מהימין למרכז …גם המתלבטים נדמה לי עוברים בין הימין לימין יותר…אפילו גדעון סער כבר לא ממש ימין אמיתי לפי נתניהו…
  כולם יודעים שקוסמים לא קיימים באמת ושקסם הוא רק מאחז עיניים אבל ביבי הפך את השקרים ואחיזת העיניים לעוצמה כל כך גדולה שכל ויכוח עם ביביסט נגמר במשפט "אין מה לעשות הוא קוסם"…מדינת ישראל צריכה מנהיג ישר הגון ואמיתי לא קוסם!!!
  כמו שזה נראה ביבי עומד להישאר…הלואי ואני טועה.

 3. עוזי היקר – מסכים עם כל מילה שכתבת. נותרת שאלה: עבור מי להצביע. אם עבור מפלגה דתית או בנט – כאילו הצבעת עבור ביבי. אם עבור המשותפת – להיות חבר של עופר כסיף לא מתאים לנו. גדעון סער – ימני מדי, לא מתאים. ליברמן – אתה יודע יותר טוב ממני מדוע לא. מפלגת העבודה – להכניס לכנסת את גברת מועטי וגברת מנוחין – לא מתאים. להצביע עבור מרץ – כנראה לא יכנסו, חבל על הקול שלי שילך לפח. מה נשאר – לפיד או גנץ. קשה להחליט. לפיד מתאים להיות ראש ממשלה? מה נשאר – גנץ. האם אתה מסכים עם מסקנה זו?

  1. יצחק יקר אודה ולא אעמעם.דמות כמוך עמדה לנגד עיני כשכתבתי.איש שהנושא הבטחוני מדיני מדבר אליו רבות שהעריך את קשריו הבינלאומים של ביבי (שבלי טראמפ הם בערבון מוחלט) מאידך הנושא האתי-ערכי חשוב לו מאד וכן חברי הממשלה שלו האופן שהוא מנהל קמפיין.את זה שהוא נותן לגיטימציה לגרועים שבאנשים מדבר אליו.
   קראתי דבריך ומבין ספקותיך .לא אני אקבע הצבעתך אבל יש שלל של ברירות מחדל תבחר בברירת המחדל הגרועה פחות שתהיה לא ביבי לא בן גביר לא ליצמן ולא דרעי.
   הרי אתה יודע שיום אחרי הבחירות יקום קרעי עם "אי סדרים" ונאלץ גם לחיות עם מארק רגב יריב לוין אמסלם ואולי בן גביר שמביא עימו את נדונית לה פמיליה מירושלים

 4. מסכים לכל מילה. הבעיה שלא הצבעתי אף פעם לביבי, אז זה לא ממש עוזר… אבל אשתף אחרים.

 5. כשנדמה שהכל סוגר עליך; מרוב השתייכויות, התחייבויות בקול רם והבטחות שקטות ופנימיות – דומה שגם האיתנים ביותר בעמדותיים –נחלשים מן הרוחות העזות, המטלטלות ומערפלות.

  אפשר לחוש כמו ברחוב ללא מוצא, שבסופו כיכר עגולה עם הרבה יציאות  לגינות קטנות.

  אתה מתלבט באיזו יציאה תגיע רוצה  לגינה הנכונה:, והנה אתה רואה שביל רחב במיוחד עם מקהלה קולנית שמזמינה אותך, ולרגע אתה מתלבט: זה ידוע ומוכר – למה לא להיכנס לשביל הזה?

  ואז ניגש אליך אדם שמבין היטב בפוליטיקה ומזכיר לך שהשביל הזה – לא רק שאינו מוביל לגינה טובה, אלא שהוא מוביל אותך ישר למלכודות מוסתרות. שאם תלך אל האנשים שכרגע הם בסוף השביל, הם יישענו עליך ויעמדו על כתפיך, ויגדרו בפניך דרכים שעדיין פתוחות, וכל מה שאתה רואה עכשיו: שבילים וגינות וחופש הבחירה בשבילים – הכל ייהרס ע"י המקהלה, המנצח ובעלי המלכודות הקיצוניות.

  *עוזי ברעם, כדרכו מוסיף ממד לפנורמה. והפעם הוא מפנה זרקור לקצוות המסוכנים שדבוקים לביבי, מלכודות כהנא בפיקוח צמוד של בן-גביר.

  כאן נסגרת האפשרות ל'כן ביבי' באופן מוחלט* 

 6. מסכימה לחלוטין והפנייה היא לאנשים הנכונים, אלא שיש לי הרגשה איומה שחלקם הם כאותו סוס שחוסמים את עיניו והם עיוורים לאפשרויות האחרות. ולשואלים איזה אפשרויות יש לנו? אותן אפשרויות שתהיינה לנו ביום שאחרי ביבי, אלא שאז יהיה מאוחר מידי, כי ממשלת ימין קיצונית (דתית, חברתית ולאומית) תמנע את אפשרויות השינוי. אז הזמן הוא עכשיו. לא בפעם הבאה.

 7. כל כך מדויק. חבל רק שאלה שאליהם זה מיועד, לא יקראו את זה.

 8. מצב אבסורדי
  אלה שביבי בוחר להסתיר במסע הבחירות
  אותם ורק אותם הוא מעדיף בתפקידי המפתח בניהול המדינה יום אחרי הבחירות
  מדכא כאשר חושבים על זה

 9. אתה מנסה להסביר בהגיון. מצביעי ביבי מונעים על ידי רגש.

  1. פניתי אל מצביעי ביבי הרציונלים שרוצים לבחור בו ואני מציב מראה בין עיניהם מה פרוש לבחור בו. היום יום הבחירות הכל תלוי בהליכה לקלפי ובדחיפת אחרים. עת הניתוחים עברה עתה עת ההצבעה

 10. עוזי, אני מזדהה לחלוטין עם הדברים שהעלית שבעיני הם מובנים מאליהם. השאלה היא מי מבין אלה שאליהם אתה פונה קשובים בכלל ומסוגלים להפנים ולו שמץ מהתובנות והעובדות שהעלית, כהרגלך ברהיטות.

 11. אתם ומי שחושב ומגיב כמוכם אינכם רחבי אופקים במידה הדרושה כדי להבין את מערכת השיקולים של "מצביעי ביבי". הם מבינים הרבה יותר טוב מכם את המציאות ברבדים הנמוכים של החברה הישראלית ובעיקר את הרקע האידאולוגי והדתי של הערבים. על כן, גם מהבחירות של היום לא יצא מצב שביבי יובס. תצטרכו ללמוד לחיות עם זה.

 12. וכעת גם הרשימה המוסלמית
  לא שיש לי משהו נגד ערבים או מוסלמים
  אבל הם ביחד עם סמוטריץ ובן סבירה פשוט לא יתפקד

 13. התוצאות עוד לא אומרות איזו ממשלה תקום. אבל הן מראות שמרבית העם רוצה שנתניהו יסתלק מחיינו .כל הסקרים
  הראו זאת שעה שנשאלה שאלה ישירה מי רוצה שימשיך ומי רוצה שיסתלק. החלוקה המפלגתית לא הביאה זאת לידי ביטוי. ביבי נערץ על ידי רבים שנוא ומוקצה על הרוב ואת זה הרויח ביושר. כל הקמפיין המגעיל שלו שחסר כל אמינות מראה זאת. הליכוד יכול להפרע ממנו לבחור מועמד אחר הוא יקים קואליציה שאינני אוהב אותה אבל היא תעשה שני דברים תמנע בחירות ותסלק את ביבי

 14. אני מקווה שאני לא טועה
  נראה לי שביבי גמר את הקריירה

 15. עם כל הבכיות והתלונות אין מנהיג אחר שמתקרב אליו. ומה שחשוב זה המנהיג ולא אלה שמתחתיו שכפופים לו.

 16. עוזי הצגת נכון ונבון את העניין, שזה לא ביבי אלא זה ביביזם כלומר ליצמן-קרעי- בן גביר- זוהר- לוין- סמוטריץ' וכו'. עכשיו רק ככה להפיץ – לא ביבי אלא ביביזם, תקבלו מכלול על כל הסכנות שבו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך