סוס מנצח לא מחליפים

הישגיו של נתניהו בהנהגת מדינת ישראל
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

ב-23 במאי ילכו אזרחי מדינת ישראל בפעם הרביעית תוך שנתיים לקלפיות. בשלושה סבבי בחירות קודמים לא הושגה הכרעה פוליטית שאפשרה להרכיב ממשלה יציבה בישראל. על כן בנימין נתניהו המשיך, מתוקף החוק, לכהן כראש ממשלת מעבר עד שתיבחר ממשלה חדשה על ידי הכנסת. גם אחרי הסיבוב השלישי של הבחירות והקמת ממשלה שזכתה לרוב פרלמנטרי בכנסת, יציבות הממשלה התערערה עד כדי פירוק הקואליציה והצבעת הכנסת על פיזורה והליכה לבחירות חדשות. המציאות הפוליטית בישראל יצרה מצב שניתן לכנותו: "כן ביבי או לא ביבי". לפיכך, להערכתי, עולה הצורך לסקור את הישגיו של בנימין נתניהו לאורך תקופת שלטונו בישראל. והרי הסקירה לפניכם.

פעולות כלכליות כשר האוצר בממשלת שרון וכראש ממשלה

הסרת מגבלות המסחר במטבע חוץ (שוק לילינבלום) בקדנציה הראשונה (1996–1999), מהלך שהביא להפיכת השקל למטבע בר-המרה בסחר העולמי. הלאמה ועדכון הפנסיות ההסתדרותיות ומניעת חדלות פירעונן כדי להגן על המבוטחים והתלויים בפנסיות אלה.

בתקופה האינתיפאדה השנייה נמנעה התמוטטות כלכלית של ישראל ("לא נהיה ונצואלה") ומאז החל תהליך צמיחה כלכלית של ישראל מרמת תל"ג של 13,000 דולר לנפש לשיא של 43,000 דולר כיום. לפי מגזין האקונומיסט (הנתונים נכונים ל-21.12.2020) התל"ג הישראלי לשנת 2019 עמד על 44,860 דולר וב-2020 ירד במעט ל-42,390 דולר, נתון שהוא גבוה מבריטניה וצרפת. הירידה בתל"ג נבעה בעיקר בשל מגפת הקורונה.

יחס החוב-תוצר של ישראל שלפני הקורונה עמד על 60% ועומד כיום על 80%, זאת לאחר הזרמה של 120 מיליארד שקל ויותר למניעת התמוטטות כלכלית של המשק וחיזוק מוסדות הרפואה בארץ. לפי פרסומי הלמ"ס למרות הקורונה ירד התל"ג של ישראל רק ב-2.4% לעומת כ-10% במדינות ה-OECD (למעט גרמניה) ומקדימה אותנו רק קוריאה הדרומית. גם בתקופת הקורונה, דירוג האשראי של ישראל הגיע לשיא של כל הזמנים לרמה של AA- (מינוס) המבטא את העוצמה והאמון של השווקים הפיננסיים העולמיים בכלכלת ישראל. הכלכלנית הראשית של ה-OECD קוראת לממשלות באירופה לקחת דוגמה מישראל בנושא "ההתאוששות המהירה ביותר שראינו".

מאבק בנגיף הקורונה

נכון לתאריך כתיבת שורות אלה חוסנו נגד קורונה בישראל למעלה מחמישה מיליון אזרחים, מתוכם למעלה מארבעה מיליון מחוסנים בשתי מנות. המלחמה בקורונה כתופעה עולמית לא ידועה נמשכת כל הזמן בדרך של ניסוי וטעייה ולא by the book" " כי אין book"". ישראל בדרך ליציאה מן המגפה במינימום נזק, במספר מתים בין הנמוכים בעולם למיליון תושבים, אם לא הנמוך מכולם (למעט ניו זילנד ואוסטרליה) וירידה במספר החולים הקשים (נכון לתאריך 14.3.2021 בסביבות 600 איש) והנתון ממשיך לרדת. בריאיון טלוויזיוני (11.3.2021) שקיימה יונית לוי עם ד"ר אלברט בורלא, מנכ"ל תעשיות פייזר, ציין ד"ר בורלא את נחישותו של נתניהו ואת האובססיביות שלו להפוך את ישראל למדינה הראשונה המחוסנת בעולם.

מדיניות חוץ

מאבק בלתי-מתפשר ובלימת הסכם הגרעין עם איראן. הבאת ארכיון הגרעין האיראני לישראל וחשיפת התרמית האיראנית. מלחמה רצופה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה עם הצלחות משמעותיות. הגברת הסנקציות האמריקניות על איראן.

מעורבות בחוזה למתן סיוע צבאי אמריקני של ארבעים מיליארד דולר לעשר שנים מול ממשל אובמה למרות המתיחות עם ממשל זה והעוינות שלו לישראל. שיתוף פעולה לפיתוח מערכות טילים נגד טילים ועוד עם חברות אמריקניות וצבא ארה"ב ורכישתם על ידי ארה"ב.

ברית אמריקנית-ישראלית בלתי-כתובה שהגיע לשיאה בתקופת הנשיא לשעבר טראמפ, התערבות ועזרה אמריקנית בהסכמי אברהם ופירוק האמברגו הערבי. הכרה אמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן, העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וסיוע אמריקני דיפלומטי וצבאי ללא כל תנאים, כמו מלחמה נגד ארגוני שנאה בין-לאומיים כגון בית הדין הבין-לאומי בהאג, המועצה לשלום הילד ואחרים.

ארבעה הסכמי שלום עם איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו, וסודאן (הסכמי אברהם), הפיכת ישראל למעצמה אזורית-צבאית-טכנולוגית-כלכלית-אנרגטית, בריתות באזור המזרחי של הים התיכון עם קפריסין ויוון, מערכות ובריתות חשאיות עם מצרים, סעודיה ועוד שהביאו את השקט בסיני ואת צמצום פעילותם של ארגונים כגון דאעש ודומיהם. ייזום ברית "וישגרד" בין ישראל-פולין-צ'כיה-הונגריה וסלובקיה שתוצאתה, בין היתר, מניעת התעמרות והחלטות חד-צדדיות נגד ישראל מצד האיחוד האירופי.

הפקת גז מהים למרות שש שנות מאבק והתנגדות מצד גופים ירוקים ופוליטיים שבראשם עמדה שלי יחימוביץ, שבגללם, ועד להתערבות בג"ץ, נגרם למדינה הפסד של מיליארדי דולרים. השנה נכנסו מיליארד השקלים הראשונים לקופת המדינה. למותר לציין שחברת האנרגיה הגדולה בעולם, שברון, היא כיום בעלת הזיכיון להפקת הגז אחרי שרכשה את חברת נובל אנרג'י. רכישה זו משקפת אמון בכלכלה הישראלית ובפוטנציאל לגילויים אחרים שיביאו משקיעים נוספים.

הקמת גדר בדרום למניעת הסתננותם של מהגרי עבודה, במיוחד אפריקנים, למרות התנגדות הצבא בהולכת גבי אשכנזי ובני גנץ. ברית אינטרסים וידידות אישית עם פוטין, דבר שמעולם לא קרה בדיפלומטיה הישראלית. חיזוק היחסים עם מדינות אפריקה ואסיה כגון קוריאה, יפן, סין, הודו, סודאן, צ'אד מרוקו ועוד. נתניהו מקובל ונערץ בעיני מנהיגי עולם רבים מהמערב ועד המזרח.

דברים ומצבים שהשתנו ומשתנים נגד עינינו בתקופות כהונתו

כבישים, מסילות ברזל, מנהרות, חשמול הרכבת, נמלים ושדות תעופה – מתי ומי מראשי הממשלה עשה בתקופתו דברים מעין אלה? האבטלה (לפני הקורונה) הייתה הנמוכה בתולדות ישראל, כ-4% ונחשבת לאידיאלית – אבטלה חיכוכית בלבד.

הקמת פקולטות לרפואה בצפת ובאריאל למרות התנגדות הממסד האוניברסיטאי ששאף לשמר את ההגמוניה שלו ואת המחסור ברופאים בישראל וכך לשמור על זכויותיהם ומשכורותיהם של חברי הסגל האקדמי. כיום, בתקופת הקורונה, רואים עד כמה היה מהלך זה נחוץ.

ישראל היא מעצמת סייבר מובילה בעולם בפיתוחים טכנולוגים חדשניים.

מספר ההרוגים מפעולות איבה וטרור למיליון איש הוא הנמוך ביותר מאז הקמת המדינה.

קיצור משך הטיסה לדרום אמריקה מעל סודאן ומדינות עוינות לשעבר לישראל, טיסות למדינות המפרץ ולמזרח מעל סעודיה. כל זאת למרות יחס עוין ומזלזל שלו זוכה ראש הממשלה באופן קבוע מצד רוב אמצעי התקשורת.

בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שקם לישראל, אחרי דוד בן-גוריון מקים המדינה. אין מחליפים סוס מנצח וקל וחומר אין מחליפים סוסים בעלייה. אין כיום במערכת הפוליטית אדם בעל ניסיון, יכולות וסגולות כמוהו. על כן, לדעת כותב שורות אלה, ונראה שגם לדעת עוד רבים מאוד מאזרחי ישראל, יש לאפשר לו לנהל את המדינה בקדנציה הבאה בשלמותה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. שכחת לציין תכונה מסוימת אצל ביבי – הוא פייטר בלתי מצוי ויש לו עצבים מפלדה. אם הוא מצליח לעמוד בכל כך הרבה לחצים בעלי עוצמה פיזית ונפשית בהצלחה כל כך מרשימה כפי שהנך כותב – הרי שבאמת הוא ראוי להערצה.

 2. סוף סוף פוגשים כאן כאלה שלא רק משמיצים אלא יודעים גם לתת קרדיט חיובי

 3. מאמר חד צדדי
  במספר המתים למיליון תושבים אנחנו במיקום גרוע ביותר
  במספר האנשים מתחת לקו העוני אנחנו בצמרת
  ברמת החינוך אנחנו במיקום לא טוב וממשיכים להתדרדר
  מצב התשתיות בכי רע
  פריון עבודה נמוך מאוד
  הכל כמובן בהשוואה לארצות מתקדמות
  אפשר להמשיך ברשימה עד אין סוף אבל נדמה לי שהבהרתי את טענתי

 4. בנושא החיסונים נתניהו שכח לציין את מערך קופות החולים שקיימת בארץ ולא בזכותו .בכלל לא בטוח שהחיסונים היו מגיעים לכאן אם מערך קופות החולים לא היה קיים.הוא שכח לציין את עבודתם הקשה של נציגי פייזר בישראל.
  לא קראתי את הסכמי השלום אבל אני כמעט בטוח שהמילים הסכמי שלום לא מופיעות באף אחד מההסכמים.
  בנושא אירן התוצאות נכון להיום לא מבטיחות בכלל.
  בנושא מדיניות חוץ מצבנו באירופה ובארצות הברית לא נראה מזהיר .
  שכחת לציין את נושא הצוללות .את כתבי האישום. את זה שאין תקציב כבר 3 שנים את הגרעון האדיר שאנו ובנינו נשלם במשך שנים רבות.את מאמציו להרוס את מערכת המשפט לדעתי הוא אחד מראשי הממשלה הגרועים ביותר שהיו בישראל.

  1. נציגי פייזר בישראל הם בסך הכול גורם טכני שסייע לקיים הסכם שנחתם בין ממשלת ישראל וחברת פייזר.
   אתה יודע היטב מי לחץ לקיים את ההסכם מהר יותר ממשלות האחרות ומי שם את הכסף כדי ליצור את ההסכם
   ההסכמים שאתה מתייחס אליהם כוללים הרבה יותר מהסכמי שלום פורמלי. כדאי שתתעניין בחומר. תופתע.
   בנושא איראן התוצאות מזמן כבר לא מבטיחות. הן לא צריכות להבטיח. הן מתקיימות בשטח. צא ולמד.
   מדיניות חוץ – הנשיא אובמה אמר שיחסי ארה"ב עם ישראל עולים על יחסיה עם המדינות האנגלוסכסיות.
   לגבי מצבנו באירופה אתה לא מדייק.
   תקציב – יש תקציב המשך עם התאמות. אם גורמי אופוזיציה לא היו מפריעים מזמן היה תקציב.
   צוללות – מה פה הבעיה? מר אורמן היקר אולי תספר לקוראים מה הבעיה, שנדע גם כן?
   מערכת המשפט – מה אתה אומר על החלטת בג"צ בעניין הקורונה? ויש עוד הרבה.
   כתבי אישום – ימים יגידו. עוד לא כל כך ברור מה יהיה בסופם.

 5. שתי תגובות שאינן עונות לגוף המאמר ושנכתבו ע"י מר יעקב אורמן ולכותב המסתתר ד.
  שלום לכם,
  ראשית, התגובות לא הפתיעו אותי.
  1. חיסונים, ראה הריאיון עם ד"ר בורלא בערוץ 12 שבו שיבח את האובססיביות של ראש הממשלה עד ההחלטה לקבלם ואין כל קשר לקופות החולים. ביצועי קופות החולים כולן(לא רק ההסתדרותית לשעבר)נודעו לכולם לאחר הגעת החיסונים.
  2. "לא קראתי הסכמי שלום", אז מה? אז אין יחסים? היית מוותר עליהם? כמובן שלא.
  3. אירן, לאיזה הסכם טוב יותר היית מצפה?
  4. מדיניות חוץ, אירופה, ככל שמתרחקים מ-5 במאי 1945 וישראל מתחזקת כך לצערי היחס לישראל עוין, ולגבי אמריקה היחסים תלויי אינטרסים ולא תמיד חופפים וכמו כן תלויי ממשל רפובליקני או דמוקרטי.
  5. צוללות? אין מזכירים זאת לאחרונה ומדוע? ממשלת גרמניה וחברת טיסנקרופ פרסמו הצהרה משותפת השוללת כל חשד מאי כשירות הסכמי הרכישה.
  6. אין תקציב, נכון, אין לשנת 2021 ומדוע? על פי דבריו של חשב האוצר לשעבר מר חיזקיהו," אי אפשר לבנות תקציב בעידן של אי ודאות", כלום אינך יודע שהעולם נמצא במצב של פנדמיה?
  7. גרעון אדיר, להזכירך שרק לפני כחדש פורסם באוצר שסך ההתחייבויות לפנסיות התקציביות השערוריות מסתכמות בקרוב ל-900 מיליארד שקלים ומתקרבות בצעדי ענק לטריליון שקלים. לשאלתך מי ישלם זאת? כולם יודעים. משלמי המיסים, ילדיהם, ניניהם ובני ניניהם…!
  8. עוני, תמיד היה עוני, להזכירך תופעת הפנתרים השחורים. על פי פרסום מדד גיני, עד לשנת 2020 רמת העוני ירדה בישראל. תוצר העוני לדעתי הוא הפיכתה של ישראל לשתי מדינות בשנות החמישים לישראל, הראשונה בעלת הקרקעות והעושר היצרני. וישראל השנייה של חוטבי עצים ושואבי מים ולא אפרט מיקומם הגיאוגרפי ואת מי שרתו.
  9. רמת חינוך הולכת ויורדת, תוצר ישיר של ניהול המערכת על ידי אירגוני המורים, מבנה אירגוני מיושן שלא מעוניין בשינוי, וחסר מערכת מקבילה שתאתגר אותה. הקביעות היא מקור לסטגנציה ונסיגה.
  10. תשתיות? כנראה שאנחנו לא חיים באותה מדינה. השינויים רבים ומתרבים יום יום לנגד עינינו.
  11. פריון עבודה – תמיד הפריון היה נמוך בהשוואה למדינות העולם וזה חלק בלתי נפרד מהמנטליות הישראלית שלוותה ע"י הגנה הסתדרותית(וועדי עובדים). למזלנו, הפכנו להיות כלכלה חופשית ויזמית ואת תוצאותיה רואים בתל"ג והתערבות הולכת ופוחתת של ההסתדרות, של ההסתדרות החדשה. הגברת הפריון תיושם עי המשפט "אל תפריע".
  תודה על תשומת הלב,

  1. שאלתך בהחלט במקומה. יש הישגים והם רבים.
   כתבי האישום נוצרו כדי לנסות להזיזו מתפקידו –
   מה שהם לא הצליחו לעשות בבחירות.
   ניתן לנחש שגם מחרתיים זה לא יצליח כיוון שיש רק
   שתי אפשרויות – או שהוא ממשיך, או סיבוב חמישי.

 6. הבעיה שלא מדובר בסוס מנצח אבל גם לא בסוס מפסיד. כל הסוסים מקרטעים ומתנהלים באיטיות באותו קצב זוחל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך