למה נכנסתי לפוליטיקה?

הגיעה העת להשמיע קול מוסרי חדש של היהדות
תמונה: Orikrin1998 commons.wikimedia.org

לקראת הבחירות הקרובות החלטתי להיכנס לפוליטיקה. אני מועמד לכנסת מטעם מפלגת עם שלם, בראשותו של הרב חיים אמסלם. עיקר מטרתי, לנסות הציל את הכוח המוסרי של האורתודוקסיה.

הסיכוי להיכנס לכנסת באמת לא גדול. אבל יש בניסיון הזה אקט של מחאה: להשמיע קול מוסרי מול העוולות של המנהיגות הפוליטית החרדית. מול העוולות של דת שזנחה את ערך החיים כערך מוסרי עליון, והעדיפה על פניו את הלהט הדתי. הלהט הדתי שטף את הארץ בגלי שנאה מוצדקת כלפי החרדים, והאנטישמיות בחוץ לארץ – גם היא מוצדקת הפעם.

לעיתים נדמה שהמגזר החרדי שכח שהוא היום הפריץ. נראה שהגעגוע של היהודי לאורתודוקסיה, הוא לכוח. זה רק כוח, זה לא מוסר. כי כוח המופעל לכפייה דתית, הוא לא מוסרי בעליל. אין לי כל זכות מוסרית לכפות את ערכיי על אדם אחר. ודאי שלא לנהוג כמדינה בתוך מדינה, תוך הפרת חוקיה. אלו מושכלות ראשונים.

אילו שחר חדש היה עולה על יחסי דת ומדינה, היה מובן שהדת משחיתה את המדינה והמדינה משחיתה את הדת, ויש להפריד ביניהן. כי כוח שלא מלווה במוסר, משחית באופן אבסולוטי. שכרון הכוח מעלה מחשבה על עליונות כלפי הזולת. ועליונות מביאה לכפייה ולהשחתה.

כחרדי עליי לומר שכל אדם נברא בצלם אלוקים. גם לא יהודים. לכל אדם ביקום זכות שווה לחיים ולחתירה לאושר. המוטו שלנו צריך להיות: חיה ותן לחיות. חלון ראווה של סובלנות, מתינות ורכות. לא מטעמים טקטיים, אלא כי זוהי האמת בהתגלמותה.

הפוליטיקה מאפשרת להביע מחאה זו. כך שאין כישלון בעצם הניסיון. כי עלינו, החרדים, להציל עצמינו מהתכנסות פנימה, מלהיות מחוץ להיסטוריה, מלהיות מטא-היסטוריה. בהתנהלותנו בקורונה, נדמה היה שלא אלוקים התרחק מאיתנו החרדים, אלא שבלהט הדתי, אנחנו התרחקנו ממנו.

אמר לי ידיד שהוא פרופסור, שהאורתודוקסיה תמכה בחוקי נירנברג (שקבעו איסור חיתון עם יהודים), והיא גם הייתה בעד חוקי העבדות, ואף הובאו פסוקים להצדקת העבדות. כי הרי אין עוולה שלא ניתן להצדיקה בפסוק. אורתודוקסיה זו לא צפתה את הנולד. בבחירות שתיערכנה בעוד בקרוב, מדברים על מנדט חרדי שיצביע לקיצוניות הלאומית הפשיסטית של מפלגת הציונות הדתית. הלקח לא נלמד.

קול מוסרי חדש של היהדות, זה מה שאשתדל להשמיע. חלון ראווה חדש, ויחס שיאפשר גם למי שרחוק מהיהדות, לבוא ולבקשה מאהבה. כי הרי זה, ורק זה, הוא כל האדם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. אני לא דתי אבל עם אנשים כמוכם הייתי גאה לחיות ולשתף פעולה.

 2. אפילו לא ידעתי שיש מפלגה כזאת. לא יבחרו בכם אם לא ישמעו עליכם.

 3. הייתם צריכים לחבור למפלגה חילונית שבסיסה המוסרי כמו שלכם. זה אולי היה מביא קולות מצביעים.

 4. רק אם יכנסו לפוליטיקה אנשים ישרים ובעלי ערכים ראויים (כמוכם) יש סיכוי ליציאה ממסלול ההתרסקות בו אנו דוהרים כיום

 5. ראיתי אתמול ראיון בטלויזיה עם עיתונאי חרדי שדיווח על מעשים לא נאותים בקרב המחנה אליו הוא משתייך. אנשים כמוכם וכמוהו, אם ירבו, בכל הקבוצות בחברה שלנו, אולי יביאו לתיקון המצב.

 6. מעריך מאוד את דבריך שנאמרים בצורה ברורה ולא חלקלקה כמו הפוליטיקאים המצויים

  1. אנחנו גם מפלגה של מחאה. כל קול למחאה אין בו בזבוז אלא אמירה חזקה
   היופי שבדמוקרטיה שנותנת אפשרות להביע מחמאה כזו, והיא מהדהדת

 7. מאחר והסיכוי להבחר לכנסת הוא קטן .יש לפעול לבחירתו של הרב אמסלם לרב הראשי הספרדי .גישתו לנושא הגיור
  הייתה פותרת בעיות כואבות בנושא זה.
  בכל מקרה יישר כוחכם ותמשיכו בדרככם

  1. זה תלוי בתוצאות. יש בהחלט כוונה כזו. בפרט
   אם בבחירות הבאות השאלה ביבי או לא ביבי לא
   תעמוד במוקד ההצבעה כך שאנשים יתפנו להצביע
   הצבעה ערכית ומחבקת ולא הצבעה אסטרטגית
   תודה על התעניינות

 8. בסבב הבחירות החמישי תלכו עם מפלגת העבודה. בפעם הזאת יהיה לכולנו סיכוי טוב להצליח ממש ולחולל שינוי.

 9. יישר כוח על דבריך ! כחרדי אתה מגלה אומץ ולא נרתע להביע את דעותיך. אתה מ@בר על מוסר ? מה שעצוב שהמוסר החרדי הוא רק כלפי החרדים . ההתנהגות שלהם כלפי הציבור האחר היא פשוט חילול השם שאותו הם ״לא רואים״ ההיפך הם מכשירים אותו ונותנים לגיטימציה להתנהגות לא ממלכתית. דברים שרק השילוב שלהם בפוליטיקה והקירבה לביבי איפשרו . המסקנה לדעתי, אין צורך במפלגות דתיות ומיגזריות אלא במפלגות שיש בהם חברים מכל הזרמים של החברה היהודית וושהרבנים והאדמורים שידאגו ללמוד תורה ויפארו וירוממו את כבוד שמים בלימוד ובמעשים.

 10. בבחירות הבאות תצטרפו למפלגה יותר גדולה, יש מגוון רחב. כך תוכל להשפיע ולתרום יותר.

 11. לרב דב הלברטל שלום.
  טובים דבריך ונכוחים.
  עם חרדים כמוך, לא צריך חילונים.

 12. אינני דתייה, אך ברגע שיהיה תאריך לבחירות אגיע לארץ להצביע למפלגה שלך, מפלגה שהיא לא sectorial ויכולה לאחד את כולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן