בנימין נתניהו – בעד או נגד

בחינת תקופת שלטון נתניהו על יתרונותיה וחסרונותיה
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

מאמר זה מובא כחומר למחשבה בלבד ואינו מביע שום דעה פוליטית אישית. הרצון הוא אך ורק לעורר שיח פורה, מעשיר ומעמיק.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הוא בעל רזומה מרשים למדי: לוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל, אקדמאי בעל תארים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם (הרווארד, MIT), איש שיווק ועסקים, שגריר ישראל באו"ם, שר אוצר ועוד מגוון תפקידי מפתח. וכמובן, הוא יושב כבר תקופה ארוכה על הכיסא הכי מרווח בכנסת.

לכאורה, קשה להתווכח עם הטענה שמדובר במנהיג שכל אחד היה רוצה – משכיל, מנוסה, כריזמטי, נואם בחסד ובעל רצון עז לעזור למדינתו. בשנה האחרונה הביא נתניהו למדינת ישראל כמה הסכמי שלום היסטוריים עם מדינות ערביות, מה שהוא מכנה "שלום תמורת שלום" – שלום ממקום של עוצמה, לא ממקום של מסירת שטחים / ויתורים מדיניים אסטרטגיים משמעותיים. נוסף על כך, עם תחילת שנת 2021 דירוג האשראי של ישראל אושרר על ידי חברת S&P ברמה של AA-, למרות משבר הקורונה העולמי. גם האג"ח של מדינת ישראל נחשב ליציב ביותר.

ואכן, רבים מבין אזרחי מדינת ישראל, בכל מערכת בחירות מחדש, מביעים את אמונם ואת אהדתם החזקה והבלתי-מתפשרת כלפי נתניהו וכלפי מפלגתו, הליכוד, בעקבות התוצאות וההישגים שהוא מביא.

בד בבד, בשנים האחרונות ישנם כוונה, רצון וניסיון מובהק מצד גורמים פוליטיים, תקשורתיים ועוד, להדיח את נתניהו. מבחינתם, מדובר ב"רומס דמוקרטיה", אדם ש"הכול אצלו מונע משיקולים פוליטיים".

ואכן קשה להתווכח עם התומכים בדעה זו: ראש הממשלה מואשם בפלילים והוא בדרכו לעמוד לדין. רבים מהסגרים שהוטלו עלינו בתקופת הקורונה נתפסים ככאלו שמתוזמנים בדיוק בטיימינג שטוב לנתניהו, טיימינג שבו הוא לא יוכל לעמוד על דוכן הנאשמים.

כמו כן, אפשר לבחון את השפעת מדיניותו של נתניהו בראייה רחבה יותר, ניקח את משרד האוצר כדוגמה – בראשו עומד ישראל כ"ץ, מספר שלוש ברשימת הליכוד. מאז שנכנס לתפקיד, אי שם במאי 2020, עזבו את המשרד שלוש הדמויות החשובות ביותר: מנכ"לית המשרד, ראש אגף התקציבים והחשב הכללי. בחדרי חדרים טוענים שהסיבות לעזיבתם של הבכירים, ושל עוד לא מעט שישבו תחתיהם, היא המדיניות וההחלטות הכלכליות שאותן מתווה כ"ץ, בהוראת יו"ר מפלגתו. בנוסף, רבים טוענים שהקשיים ביישומה של תוכנית ה"רמזור" למאבק בקורונה, נבעו ממניעים פוליטיים בלבד – ח"כים בקואליציה לחצו ולוחצים על נתניהו שלא להטיל סגר על הערים שבהן מרוכזים מרבית בוחריהם (ושבהן התחלואה גבוהה).

 

מחד גיסא, שנת 2020, על אף קשייה הרבים, הייתה שנה משמעותית ודי מוצלחת עבור מדינת ישראל: הסכמי שלום, מבצע חיסונים נרחב שרבות ממדינות העולם נושאות עיניהן אליו וכל זאת בתוספת עליונות צבאית ואסטרטגית באזור.

מאידך גיסא, ישראל עומדת בפני מערכת בחירות רביעית בשנתיים האחרונות. יש החוששים שאם הפעם לא תושג הכרעה פוליטית, דירוג האשראי של ישראל ירד – אירוע שעלול להוביל למפולת כלכלית שממנה יהיה קשה להיחלץ.

ואני שואל: מה לדעתכם עדיף? מנהיג כריזמטי, בעל קשרים בכל העולם שמוביל את המדינה לגבהים ולהישגים (אך לא בוחל באמצעים להשיג את מטרותיו), או שמירה על שלטון החוק ומוסדותיו, יציבות פוליטית ו"שקט תעשייתי" בכל הקשור לפעילות משרדי הממשלה ובתי המשפט (תוך ויתור פוטנציאלי על הישגים והצלחות)?

מוזמנים להגיב ולהביע את דעתכם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. מי שעובר על החוק לא יכול להיות מנהיג גם אם עשה גם דברים טובים.

  2. ואני חושב שבתקופה של קטסטרופה עולמית הכיוון צריך להיות ביחד. ולא בעד או נגד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן