בנט: דרוש את ועדת הכספים!

בנט צריך לבדל את עצמו ממפלגת הציונות הדתית
תמונה של דב
ד"ר דב לויטן

לאחר הגשת הרשימות לכנסת נכנסו המפלגות למאבק האמיתי, והפעם הוא מתנהל על כל קול. בניגוד למערכות הבחירות הקודמות, כאשר ניצבו שני גושים זה מול זה – תומכי נתניהו מצד אחד וחסידי "רק לא ביבי" מהצד השני – הפעם תמונת הקרב שונה בתכלית. נתניהו מציג את יאיר לפיד כיריב העיקרי שלו ומשתדל להנמיך את קומתם של סער ובנט. זאת אף על פי שהוא יודע היטב כי לפיד לא נמצא בליגה שלו. נתניהו לא סופר את שאר המועמדים של הליכוד, ואלה שעלולים להפריע לו למצוא חן בעיני הבוחר הפוטנציאלי, דוגמת דוד אמסלם ואסנת מארק, הוכנסו עמוק למקפיא. העיקר לא להפריע לקמפיין. אולם נתניהו, הקמפיינר הטוב בעולם, עדיין צריך לאתגר את תומכיו המושבעים ולוודא כי הם יתייצבו בקלפי ביום פקודה, כלומר ב-23 במרץ 2021. הדבר אינו מובן מאליו בתקופה המטורפת של הקורונה.

הקרבות העיקריים ייערכו בתוך הנגמ"שים, קרי בתוך הגושים. בגוש המרכז-שמאל מתייצבות חמש מפלגות, ורק שתיים מהן – יש עתיד ומפלגת העבודה – יכולות להשקיף לעבר ה-23 במרץ באופטימיות זהירה. לעומת זאת מר"צ, שרידי כחול לבן והרשימה של פרופ' זליכה נמצאות בקרבה מסוכנת לאחוז החסימה. מרב מיכאלי וניצן הורוביץ כבר הורידו את הכפפות, ובין שתי המפלגות מתנהל מאבק קשה על כל קול. בד בבד, בני גנץ יילחם על שארית חייו הפוליטיים.

המצב בגוש הימני שונה בתכלית. רק רשימה אחת, הציונות הדתית, עלולה לגרד את מחסום אחוז החסימה מלמטה. עיקר הירי בתוך הנגמ"ש או בין הנגמ"שים מתבצע בין בנט לסמוטריץ', שניצב מימינו, ולסער, שנמצא משמאלו (לא בטוח שגדעון סער יאהב את התיאור הזה). אף שסמוטריץ' ובן גביר פונים לציבור החרד"לי המובהק, הם מנסים גם לקרוץ, באמצעות מיכל וולדינגר ועו"ד שמחה רוטמן, לציבור מתון יותר שמתגורר ביישובים כגון גבעת שמואל, רעננה ופתח תקוה. בנט, למרות ירידה בסקרים, עומד ביציבות על 11–12 מנדטים בסקרים. כדי לשמור על מצב זה ואף לשפרו עליו לנקוט שני צעדים: ראשית, להיבדל ככל שניתן מהרשימה החרד"לית של הציונות הדתית ולהציגה כמפלגת נישה שלא רק שלא מייצגת את כלל ישראל, אלא שהיא כפופה לרבנים ולא משקפת את הזרם המרכזי של הציונות הדתית. לשם כך עליו להדגיש את ההתנהגות המבזה כלפי חגית משה, ראשת הבית היהודי, שבעיני בצלאל סמוטריץ' לא הייתה אלא טירונית פוליטית שלא סופרים אותה.

בנט גם צריך להדגיש את היחס המחפיר כלפי ח"כ אופיר סופר. דווקא אותו, מג"ד במיל, צל"שניק ונכה צה"ל, תושב מושב עלמה ממוצא מזרחי, הוחלט לדחוק החוצה. למרות נאמנותו נמצא לו בקושי סידור עבודה בעקבות "מחווה" של נתניהו, והוא הוצב במקום ה-28 ברשימת הליכוד. אך למה לא הציבו את עו"ד רוטמן ברשימת הליכוד והשאירו את סופר במקום מכובד ברשימת הציונות הדתית? בדחיקת סופר אל מחוץ לרשימה יש מסר חברתי לא מוצלח. בניגוד לסופר, בן גביר לא שירת כלל בצה"ל, סמוטריץ' שירת שירות מקוצר בתפקיד עורפי, שמחה רוטמן שירת כמש"ק דת ומיכל וולדינגר עשתה שירות לאומי. לעומת זאת במפלגת ימינה יש רשימה ארוכה של לוחמים ומפקדים, ביניהם נפתלי בנט, מתן כהנא, עמיחי שקלי, שי מימון ואשר כהן, כולם קצינים קרביים.

הצעד השני שבנט צריך לנקוט הוא דרישה נחרצת, כבר עכשיו, לקבל את ראשות ועדת הכספים בכל קואליציה שתקום. דרישה כזו תהיה המשך טבעי לפעילותו של בנט בנוגע להשלכות הכלכליות של הקורונה ולחבירתו עם "השולמנים". הדרישה לראשות ועדת הכספים תתקבל בברכה על ידי הציבור הרחב, שמאס באקסיומה שלפיה ראשות ועדה מרכזית זו היא נחלתם הבלעדית של גפני והמפלגות החרדיות. לימינה יש שורה של מועמדים מעולים שיוכלו למלא את תפקיד יו"ר הוועדה, ביניהם מתן כהנא, אלון דוידי ופרופ' אשר כהן. כיבוש ראשות הוועדה בידי ימינה יהיה שינוי מרענן שיבשר על מגמת שינוי חיובית לכלל הציבור הישראלי ולא רק למצביעי ימינה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. אכן, דרישה צודקת, להרחיק את הממסד הדתי מהשליטה על כספי הציבור. נוצר מצב שאף ממשלה ולא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית- כול עוד היא תלויה בקולות מפלגות החרדים- היא למעשה בת ערובה וחסרת יכולת משילות. הכותב כאן מאמץ איפוא את המודל של ליברמן שנראה תנאי הכרחי לשינוי מהותי במפה הפוליטית להקמת ממשלה יציבה ואפקטיבית בישראל- שאנו כל כך זקוקים לה.

 2. מסכימה עם נקודת המבט המוצגת בכתבה אך לצערי התקשורת מתמקדת בדברי ביבי כאילו הקרב הוא בינו לבין לפיד !

 3. אני לא בדיוק מ צביעה לבני
  אבל קו המחשבה מוצא חן בעיני
  להוכיח במעשים ולא רק בסיסמאות בטלוויזיה

 4. ואני חושב שלפני הכל בנט צריך להגיד עם מי הוא מוכן ללכת לקואליציה בלי להיות ראש ממשלה. שהרי ראש ממשלה הוא לא יהיה. הוא עובד רק על עצמו.

 5. בנט ברוב אי חוכמות דורש רק דבר אחד. להיות ראש ממשלה. והרי יש יותר סיכוי שירד שלג באילת מאשר בנט יהיה ראש ממשלה.

 6. לבני יש כעת הזדמנות כי הוא יהיה מבוקש על ידי שני הגושים הפוטנציאליים
  לכן הוא צריך הגיד כעת מה שפחות
  ואחרי הבחירות להתחיל לפעול על פי ערכיו.

 7. בנט ילחם קודם כל על תפקידיו האישיים. והוא הרי לא מתכוון להסתפק בראשות וועדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן