כנסת עליונה וכנסת תחתונה

הצעה להפרדת רשויות לשם יציבות שלטונית
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

המשטר הדמוקרטי בארץ בנוי על בחירת 120 חברי פרלמנט (כנסת) האמורים להרכיב ממשלה שמוסכמת על ידי רוב (לפחות 61) של חברי כנסת. האזרח שמגיע לקלפי לא בוחר ישירות חברי כנסת, אלא בוחר בסיעה שמכילה רשימה של מועמדים שאת רובם הוא אינו מכיר. לרוב הוא מצביע לאישיות מסוימת או למצע התואם את השקפותיו.

הבחירות בישראל הן יחסיות עם אחוז חסימה קטן. אף פעם לא היה מצב שלסיעה מסוימת היה רוב בכנסת, ולכן הקמת קואליציה של כמה סיעות כרוכה בכל מיני פשרות ואילוצים, וכך למעשה הממשלה לא יכולה לממש את רצון הבוחרים של אף סיעה, לא מבחינת הפרסונל של הממשלה, ולא מבחינת המצע.

לרוב, השרים הם גם חברי כנסת ובנוסף לניהול משרדם הם גם עסוקים בעבודת החקיקה בכנסת. אם כן, נוצר ערבוב של הרשות המבצעת עם הרשות המחוקקת, ויתרה מזו עקב ריבוי הסיעות, הממשלה לא יציבה, המשילות לקויה, ואין חזון.

בשנתיים האחרונות היינו עדים לקשיים הולכים וגוברים בהרכבת הממשלה, ולמעשה רוב הזמן מכהנת ממשלת מעבר. יתרה מזו, כאשר הממשלה מעורבת בעבודת החקיקה מתעוררת בעיה נוספת: היא מנסה להעביר חוקים שמחזקים את הרשות המבצעת על חשבון הרשויות האחרות, מה שיכול לפגוע בדמוקרטיה.

אני מציע להפריד בין הרשות המחוקקת ובין הרשות המבצעת, ולפצל את הכנסת לשני בתים:

הבית הראשון: כנסת עליונה (50 נבחרים)

זה יהיה בית של נבחרים לרשות המבצעת שיאויש רק על ידי שלוש הסיעות הגדולות. ראש הממשלה יהיה המועמד הראשון ברשימת הסיעה הגדולה ביותר. השרים יהיו נבחרים מבית זה או מומחים מבחוץ. פרלמנט זה ימנה את הממשלה, יאשר תקציבים ותוכניות עבודה. ויפקח על הממשלה. במסגרת פרלמנט זה יוקמו ועדות שקשורות לרשות המבצעת. פרלמנט זה יוכל להציע תקנות וחוקים, שיאושרו על ידי הכנסת התחתונה.

הבית השני: כנסת תחתונה (70 נבחרים)

בית של נבחרים רב-סיעתי לרשות המחוקקת, כמו הכנסת כיום. פרלמנט זה ישמש רק לחקיקת חוקים ולא תהיה לו סמכות לאשר ממשלה, אך תהיה לו סמכות להפיל ממשלה ברוב של 75 אחוז ומעלה.

לרשות השופטת תהיה זכות להתנגד לחוקים הסותרים חוקי יסוד. לכנסת העליונה תהיה זכות להתנגד לחוקים שעלולים לייצר חריגה תקציבית, בעיות ביטחון או בטיחות.

אני מציע לקרוא לכנסת העליונה: מועצת המדינה, ולכנסת התחתונה: כנסת. הבוחרים יבחרו לשני בתי הנבחרים באמצעות שני פתקים לשתי קלפיות. הנשיא ייבחר על ידי כל 120 הנבחרים.

בדרך זו תהיה יציבות שלטונית, הפרדת רשויות ובקרה ציבורית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. ולהגדיל את פוטנציאל האופציות הקומבינות. מעלים את אחוז החסימה לעשרים אחוז והבעיה נפתרת

    1. החיים מסובכים ממילא. ראשית אין הפרדה בין הרשות המחוקקת והרשות המבצעת. שנית, אי אפשר להקים ממשלה יציבה. קשה להניח שאפשר יהיה להשיג רוב להצעה לחסימת רוב הסיעות המיוצגות היום. הכנסת היום היא רוב של סיעות מיעוט והן לא ירצו להתאבד. יש הצעות להוסיף בחירות איזוריות אך הדיונים לחלוקת האיזורים יהיו אינסופיים.

  2. לא מתאים מבנה רשויות מסובך. זה רק יהיה פתח להגדלת הבלאגן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן