האם בני גנץ "גמור"?

בני גנץ מודל 2020
תמונה של גנץ
בני גנץ צילום: אייל נבו commons.wikimedia.org

לפני שנה-שנה וחצי היה בני גנץ הגיבור מהאגדות. מי שלא רץ אחרי השררה בשום שלב של חייו נמשח על ידי רבים כאלטרנטיבה האמיתית לשלטון נתניהו.

מול נתניהו, שגם שונאיו הרבים אינם מתכחשים לכישוריו, היה צורך להעמיד תשליל של דמותו, שיכול להנהיג מדינה עם עבודת צוות, מרכיב שנעדר כליל בממשלת נתניהו. בלי אני ואפסי עוד. בלי דמגוגיה פופוליסטית ושקרית הנפלטת מפי ראש הממשלה ללא מאמץ.

בני גנץ חכך בדעתו אם להיכנס למגרש הפוליטי, אבל בהיכנסו אליו הוא נראה ככוכב. היום, כאשר הוא צופה בחירות רביעיות, הוא ניצב בפני הציבור כדמות שהכזיבה, שלא החמיצה שום שגיאה אפשרית. כפוליטיקאי "גמור". הוא אמנם מכריז שיעמוד בראש "כחול לבן" בבחירות הקרובות, אבל הצהרתו לא מתקבלת כמובנת מאליה. מפלגות חדשות קמות לעומתו, ואינני בטוח אם חלק מחברי הכנסת של כחול לבן לא ירעו בשדות זרים, אפילו של "יש עתיד".

אינני משוכנע שההנחה שהוא "גמור" אינה פסק דין קטלני טרם זמנו. שהרי ההבדלים בין בני גנץ מודל 2019 למודל 2020 אינם רק לרעתו. אינני חושב שאיבד אמינות. לכתו לאחדות הייתה מחוסר ברירה אחרת, שהרי האוזר והנדל לא היו תומכים בכל צעד של ממשלה עם "הרשימה המשותפת". הוא ניסה, למרות הקורבן האלקטורלי, לענות על צרכים לאומיים בשעה קשה.

נכון, יש שיפרגנו לנוכל ששיטה בו ויסתייגו ממנו – כיצד לא מנע את כל ההתעמרות המכוערת בו ובמפלגתו. אבל לציבור נהיר שנתניהו הוא האשם הבלעדי במשחק התקציב המבחיל ובבריחה מהרוטציה. חלק גדול מאלו שחושבים כך עדיין מצביעים לנתניהו ממניעים אחרים, בעיקר מאמונה בהנהגתו.

על גנץ גם אי אפשר לומר שהוא חסר ניסיון. להפך, הוא צבר ניסיון בדרך הקשה, מכאן שהוא ניצב בפני הציבור כאיש אמין שצבר ניסיון פוליטי. אין לו הסכין בין השיניים, שהוא מהסימנים החדשים של המנהיגות, אבל הוא איננו "גמור".

ייתכן מאוד שהבחירות היעודות יובילו לממשלת ימין שתשנה את חוקי המשחק, בהם את משפט נתניהו. אבל יש גם אפשרות אחרת. אין לומר אפילו על ישראל הקרתנית של היום שהיא תעמוד לעת הכרעה ותבחר מנהיג שכל מעייניו למשפטו ולגורלו האישי.

אינני מאמין שכל המפלגות העומדות על הפרק תישארנה במתכונתן זו. ייתכנו מיזוגים ערב הבחירות והקמת אלטרנטיבה מקפת יותר. גם נפתלי בנט הוא שחקן חשוב בתשבץ העתידי, ואין לדעת מה תהיה דרכו בעוד חודשיים.

בני גנץ איננו מועמד אמיתי לראשות הממשלה, אבל הוא איננו פוליטיקאי "גמור". יש לו יתרונות שאין לאחרים, אבל עליו להודות שבכל דרכו הפוליטית לא נראה כאלטרנטיבה טבעית אלא כמי שעובר תכנית הישרדות קשה.

כאשר הקלפים יתערבלו טרם הבחירות ויהיה ברור שיש צורך במהלך משולב, בני גנץ יהיה מתאים כשותף לכל חלופה רחבה. שותף שלמרות חסרונותיו צבר ניסיון פוליטי ולא איבד את אמינותו הציבורית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. הוא גמור. רבים ממצביעי שעוד נשארו אתו יעזבו גם הם. גורלו יהיה כמו של אורלי לוי.

  1. גורלו לא יכול להיות כמו של אורלי לוי. לא יימצא אופורטוניסט כסיל כמו עמיר פרץ שישלם את חובותיו ויכניס אותו לכנסת.

 2. מסכים עם עוזי ברעם שגנץ אינו פוליטיקאי שגמר את הקריירה, ואין חולק על כך שצבר ניסיון במהלך השנתיים האחרונות. אך גנץ נכשל ברמת המנהיגות, הן בעיניו של ציבור הבוחרים והן כלפי חלק מהשרים וחברי הכנסת של כחול לבן. נראה היה כי המצב היה טוב יותר אם היה לומד מנתניהו, ומשקיע חלק נכבד מזמנו אצל אייקון מומחה להוראת דרמה. נתניהו הוא ראש ממשלה בעל אלף הפרצופים – לועג, אכפתי מזדהה, תוקפני ועוד רבים אחרים. לגנץ אין את זה ואין צורך להרחיב. מנהיג צריך להיתפש כאותנטי כאשר הוא עומד על משמר המדינה שעליה הוא מופקד. גנץ אינו נתפס ככזה. וחבל.

 3. "ולא איבד את אמינותו הציבורית"…

  — איפה אתה חי מר ברעם ?!

 4. מאמר מעניין והייתי מוסיף עוד כמה וכמה סימני שאלה לגבי עתידו הפוליטי של גנץ וגם לגבי השאלה לאן יובילו הבחירות הבאות?

  1. מה – לא ברור לך לאן יובילו הבחירות הבאות?
   על עתידו הפוליטי של גנץ לא כל כך חשוב לדבר. מה שיהיה איתו – שיהיה.
   מה שברור הוא שביבי נשאר בבלפור. קרא מה שכותב עליו לעיל מר שמחה. בצדק. אין על ביבי. הוא מנהיג משכמו ומעלה. גם עם המשפט לא יצליחו לסלק אותו. ההפגנות רק מביאות לו עוד מצביעים. עיתונאים מעריצי ביבי כמו בן כספית שכותבים כל שבוע עליו מחזקים אותו עוד יותר.
   זה מה יש וזה בכלל לא כל כך רע.

   1. מסכים שלביבי סיכוי להישאר בבלפור. אבל לא באנו לחדש את הקיים כשהוא נוטף שחיתות. שהוא מביא לנו את מארק ורגב. שהוא נראה כמנהל כושל וכמסבירן מוצלח. מאמר זה לא עסק בביבי אלא בגנץ שרומה פני עם ועולם ולכותב הבלתי אנונימי זה לא חשוב. פרצופה של המדינה מסליד אנשים. בינתיים לא ראינו שההפגנות מביאות לו עוד מצביעים.

 5. מסכים שלביבי סיכוי להישאר בבלפור. אבל לא באנו לחדש את הקיים כשהוא נוטף שחיתות. שהוא מביא לנו את מארק ורגב. שהוא נראה כמנהל כושל וכמסבירן מוצלח. מאמר זה לא עסק בביבי אלא בגנץ שרומה פני עם ועולם ולכותב הבלתי אנונימי זה לא חשוב. פרצופה של המדינה מסליד אנשים. בינתיים לא ראינו שההפגנות מביאות לו עוד מצביעים.

 6. אינני מבין מדוע כל כך הרבה מגיבים מסרבים לתת קרדיט לפוליטיקאי ישר. במפגש בין אדם ישר ובין אדם נכלולי יש אסימטריה. האדם הישר מניח שכל האחרים ינהגו איתו ביושר. האדם הנכלולי יודע שיש עוד נוכלים אך הוא מאד אוהב להתחבר לאנשים ישרים ואז לעקוץ אותם בגדול. וזה מה שקרה. חוסר התמיכה בגנץ היא תעודת עניות לעם ישראל.

  1. לא בטוח. סער הוא ימני שמרן. כשר הפנים הוא תמך בהשבתת המסחר בשבת. הוא בודאי נגד תחבורה ציבורית בשבת. סביר שהוא ינגוס מהליכוד ומימינה. נראה אם הוא יציע הפרדת הדת מהמדינה, הכרה בקונסרבטיבים ורפורמים שאינם מדירים נשים ולהטבי"ם, הקמת מדינה פלשתינאית וכד', במקרה זה אהוד צודק.

 7. נה הוא שוב פעם מתקפל ואין בחירות. מי בכלל ילך איתו?

 8. הוא ינהיג מפלגה קטנה מאוד ואולי לא יעבור את אחוז החסימה. עליו להתעורר ולהפגין נחישות. אף אחד לא רוצה מנהיג פראייר.

 9. דווקא הייתי רוצה את גנץ בכנסת וגם בממשלה, השאלה באיזה פורמט, האם ברשימה כלשהי או כראש רשימה בסכנת אחוז החסימה. ומי יסכים להתחבר אליו (לדעתי כדאי להם). התכונות שלו במאזן הכללי רצויות בהנהגת המדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן