השקר הופך למכשול

הקשר בין פוליטיקה לשקר ולאן הוא מוביל בסופו של יום
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

השקר עובד – זו עובדה. השקרן איננו חייב להחביא התנצלות בכיס מעילו, כי השקר הופך להיות לגיטימי אם יש לו מטרה "נכונה". "פוליטיקאי חייב להיות שקרן" אומרים בקרנות רחוב, "אם איננו שקרן הוא פוליטיקאי גרוע".

נתניהו משקר ללא הרף. כבר אין לתפסו אומר דבר אמת. אולם השקר שהיה כשמן לגלגליו ייתכן שיהפוך למכשול בדרכו.

בימים האחרונים אנו שומעים אותו צלול וזחוח אומר למצלמה: "אין סיבה ללכת לבחירות. גנץ צריך להסכים לתקציב חד-שנתי, זה הכול". הוא יודע, כל איש תקשורת יודע, כל חברי הכנסת יודעים שהוא משקר.

אנשי התקשורת נופלים מהרה בשבי השקר. הם מדווחים שלנתניהו ולגנץ אין אפשרות לוותר. כאילו לא הוקמה ממשלת רוטציה ולא היה הסכם על תקציב דו-שנתי, וכאילו אין האשמה מוטלת רק על כתפי נתניהו.

לזכותו של נתניהו אומר שבנושא האמיתי הוא איננו משקר ואיננו מזייף. מאשימים אותו שארבע פעמים הוא גורר את המדינה לבחירות רק משום שהוא רוצה להיחלץ מכתב האישום נגדו. הוא לא מכחיש זאת. כל אזרח שהולך לקלפי יודע אל נכון מדוע נערכות בחירות.

למימוש האמת שלו נתניהו חייב להסיר כמה מכשולים מעל דרכו: סילוק היועמ"ש מתפקידו, לחוקק פסקת התגברות מרחיבה, ולקבל החלטה על חסינות עבורו שתביא לדחיית משפטו.

לשם השגת המטרות האלה מונפקת מערכת שקרים ארוזה כנגד מנדלבליט. הוא מואשם בהתאנות לנתניהו. בבדיית כתבי אישום כאשר הוא עצמו חשוד בפלילים. ואליו כורכים את מערכת הפרקליטות והמשפט שבשקרים אין קץ ובתחקירים שנועדו לקעקע אמינות שופטיו מנסים למלטו מדין.

בני גנץ, "ראש הממשלה החליפי", עומד מנגד. לאחרונה פתח את סגור ליבו ואמר: "המדינה עומדת בראש מעייניי ולא המפלגה… אולי אצא פראייר מכל הפרשה". רבים מזהים בדבריו דברי אמת שאינם מורגלים בהם. ואז באה התגובה: "אמת? והוא רוצה להיות ראש ממשלה? זה לא הולך ביחד".

גנץ מבין שהקלפים בידיו חלשים לעת בחירות והוא דורש את קיום ההסכם שנחתם לפני חודשים מספר. הוא עדיין לא תפס שבמועדון השקר שהוקם, הסנקציות תקפות על מקיים ההסכם ולא על מפירו.

נתניהו מגלה עתה שהמחאה נגדו שונה מקודמותיה, שאי-שביעות הרצון ממנו – ממריאה. אי לכך הוא משקר על אודות מרכיבי המחאה, מניעיה ומממניה בלי למצמץ.

אלא שנראה שהפעם הוא שוגה. הציבור ששתה בצמא את עלילותיו על גנץ, על "ערבים ושמאלנים" וכד' הוא עכשיו מסויג הרבה יותר. תומכיו, בחלקם, חשים שהם המרומים. שכל דברי השקר וההאדרה האישית טפחו בחוזקה על פניהם.

הם לא קונים את שקריו באורח אוטומטי. הם ראו אותו מסתובב כטווס אחרי ש"הכניע" את גל הקורונה הראשון. אולם לפתע הם וכל אזרחי ישראל חוזים בגל שני מאיים. ישראל שוברת את שיאי ההידבקות בקורונה. אין תוכנית כלכלית אמיתית לחילוץ המשק וההבטחות לא ממומשות. המחאות נגד נתניהו באות מרוב חלקי הציבור, אומנם לכל צד הדגשים אחרים, אך רובם מריחים שהאשראי שניתן לנתניהו היה כוזב.

דומה שתרבות השקר שריפדה את דרכו של נתניהו הופכת כעת לאבן רחיים. כי אלו שהתרגלו לשקריו רואים אותו היום כאחראי למצבם, את זה שום שקר לא יוכל למרק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. מאמר מצויין וקולע בול.
  מורשת אחת ויחידה הצליח נתניהו להשאיר לחברה בישראל. הוא הפך את תרבות השקר ללגיטימית.
  כולי תקווה שאכן שקריו האחרונים על מדינת ישראל כמגדלור של הצלחה בטיפול בקורונה או שתקציב חד שנתי הוא הכרח כלכלי יהיו השקר האחד יותר מידי.

 2. אכן זאת המציאות העגומה שאליה נתניהו הכניס אותנו. מסכים לניתוח החד של ברעם,ובעיקר להתפכחות של הנפגעים שחלקם הצביעו בעדו בעבר, ועתה הם חשים את התוצאות על בשרם. יש הבדל תהומי בין מצביע ליכוד שעד לקורונה פרנס את משפחתו והעדיף לראות את הפניית העורף של נתניהו למקורביו כחלק מחבילה שלטונית מתפקדת, לבין אותו נתניהו שפגע במשפחתו בכך שהפך אותו למובטל. סדרי העדיפויות האנושיים הם מקדמת דנא, משפחה לפני הכל.

  1. 2 כוחות נאבקים ביניהם כדי להשפיע על החברה הישראלית, הראשון הוא כוח הראייה והניתוח שנוצר על ידי פרשנים, חוקרים, מדינאים וכד.הוא מנתח את מערכת ההתניות ואת התוצאות האפשריות.
   .לעומתו פועל כוח שונה לחלוטין שמתחזה לכוח הראשון.
   הכוח המתחזה שפותח על ידי רב אמן ,הוא כוח השקרים שמופיע בלבוש צבעוני נוצץ השובה את הלב ומפתה את הרבים ללכת אחריו.
   עוזי ברעם מציג ומנתח, באזמל חד ומדויק את הרגע שבו כוח השקר מאבד מעוצמתו. זה קורה כאשר המציאות, שהוסתרה במתכוון על ידי רב האמן של השקרים נושכת את הקהל ומכה בו, כשהמציאות עצמה נוגעת ומכאיבה לאנשים, קסם השקר מתפוגג, כוחו נחלש,רב האמן שנחשף לאור המציאות מתגלה עטוף בשקריו כשאלה כבר היו לזרא.

   1. כוח השקר של רב האומן הצבעוני והנוצץ מתחיל להתפוגג. נותרה רק שאלה אחת: מתי זה יקרה. נתפלל כולנו שזה לא יוביל לאנרכיה.
    כל הסיפור הזה הוא בעצם חזרה על מה שקרה כאן בשנת 1977. השקרים של הסוציאליזם ההסתדרותי (השם אהרן בקר אומר לך משהו?) ההתנשאות של הקיבוצניקים על "המרוקאים", השקרים החולניים של אשר ידלין יו"ר קופת חולים של בקר, גם הם הביאו לקריסת שלטון מפא"י, כאשר ה"מנהיגים החדשים" עשו לבן גוריון משפט חברים בבית הדין של המפלגה. הכל היה מלא שקרים. וזו הייתה התוצאה. אז על מה קובלים כיום "נסיכי הסוציאליזם"? עולם כמנהגו נוהג.

 3. מעניין מאוד אבל ספק אם הציבור יפסיק להאמין לשקריו ייתכן שלא באופן אוטומטי אבל רוב אלא שהצביעו לו ימשיכו להצביע בחצי אוטומט (אבל יצביעו)…אין אלטרנטיבה כרגע…אולי אחרי הבחירות בארהב יקרה פה משהו אחר

 4. המאמר חד וקולע! אבל עדיין רבים בעם כבר התרגלו לשקרים הבזויים וחושבים שזאת הנורמה.
  צריך לעשות הכל כדי לשטח את עקומת האמונה בשקרים האלה

 5. אברהם אבן שושן מפרש במלון שלו את המלה שקר ככזב, סילוף האמת, דברים שאינם מתאימים למציאות, שקר גורר שקר ועוד. השקר דבק בנתניהו. כותב עוזי ברעם:"הוא משקר ללא הרף, השקר עובד וזה עובדה ואנשי התקשורת נופלים במהרה בשבי השקר!"
  מאמר מעולה, קולע ומדויק מאד.
  כולנו מאסנו בשקרים, כולנו מאסנו בזלזול, ומאסנו בהסתה הלא מפסיקה שלו ושל שליחיו.

  1. היי טוני אכן תרבות השקר משגשגת כאן כמו במקומות אחרים בעולם. מנהיגים לא מתהדרים בצניעות כמו בן גוריון שהלך לשדה בוקר. לא באמינות וישירות כפי שרבין התפטר מראשות הממש/לה בשל חשבון הבנק של רעיתו. הערכים משתנים אט אט הגענו לימי טראמפ אם אמריקה הסתגלה אליו ולמופרעותו הכל יכול לקרות. עובדה שגם במדור זה ניסה מישהו לעשות גזירה ש/ווה בין אשר ידלין שנשפט ואיש לא עלה על הבריקדות למסע ההגנה המתועב לטובת ראש ממשלה מכהן שחשוד בפלילים. עולם לא כמנהגו נוהג

 6. השקרים שלו מתבררים כמקפצה לגובה. כל שקר מרומם בפי שריו וחברי הכנסת בימין. ומעצים אותו בעיני מצביעיו.

 7. שום דבר לא יכול להוריד את ביבי כיום מראשות הממשלה. רק תוצאות המשפט בעוד שנים. אולי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים