לעצור את הסיפוח

הנקודה הקריטית שממנה אין דרך חזרה
תמונה של ד"ר נצר
ד"ר אולק נצר

לאחרונה קיבלתי בדוא"ל הודעה ממרצ: "לעצור את הסיפוח – רב-שיח בפייסבוק לייב". בפעם הראשונה, ואני מקווה שגם בפעם האחרונה, כי זה מועיל ולא יפה, החלטתי לתת לעצמי להתפרץ. "או, שיט!", כתבתי בחזרה, "איפה הייתם כשבאמת צריך היה לדון איך לעצור את הסיפוח?! ב-1981, 1982, 1983? הכחשתם, התעלמתם, השתקתם, שיתפתם פעולה. 50 שנה! עכשיו לעצור את הסיפוח זה כמו לעצור את הגשם שירד בחורף, כמו לטעון שהבר-מינן חי כל עוד הרשויות לא יוציאו לו תעודת פטירה. אבל הדיון הזה יעזור לכם להשתמט עוד שנים מהודאה שנכשלתם, שלא עצרתם אלא שיתפתם פעולה, שאתם חיים עם אפרטהייד ומדברים בלי. שאין לכם עדיין אומץ להודות שצריך להתנגד למשטר הזה, במקום 'לעצור' אותו כאילו הוא עדיין איננו".

ועכשיו ברצינות. אני מבקש להסביר לכם, ואולי גם לעצמי, מה כל כך הסעיר אותי ברעיון לערוך דיון כדי לעצור את הסיפוח. ביום העצמאות ה-35 של מדינת ישראל, באפריל 1983, השתתפתי בהפגנה נגד הקמת התנחלות בהר ברכה ליד שכם, שנערכה שם במקום. זאת הייתה ההתנחלות הראשונה במה שכונה אז "לב היישוב הערבי הצפוף". "השמאל הציוני" נשבע עד אז שלא ייתן לזה לקרות. לאחר מכן נודע לי מעיתון הארץ (22.4.1983) שגם פרופ' שאול פרידלנדר מאוניברסיטת תל אביב השתתף באותה הפגנה. באותו ערב הוא חייב היה למהר ולחזור לירושלים לטקס קבלת פרס ישראל (!) "על תרומתו המכרעת לחקר תקופת השואה והנאציזם הגרמני".

העיתונאי והסופר עמוס אילון שאל אותו למה הוא מסתכן, שכן יכול להיות שלא יספיק לחזור לטֶקס הממלכתי. פרידלנדר השיב – שימו לב ההיסטוריונים והפסיכולוגים של העתיד! – שלא יכול היה אחרת, והסביר: "סיפוח הגדה המערבית מתקרב עתה לנקודה הקריטית שממנה אין יותר דרך חזרה גם לא תמורת שלום. זהו דבר כה חמור, כה מחריד, כה הרסני מבחינה מוסרית וחברתית, כה אווילי מבחינה פוליטית, שמי ששותק עכשיו ואינו מוחה ואינו צועק חמס – אפילו קלושים סיכוייו להישמע – נעשה שותף לפשע שיהרוס, לכל הפחות, את הדמוקרטיה בישראל".

פרופ' פרידלנדר הוא דוגמה למנהיגות הרוחנית של אותה ישראל בשנות ההתפשטות של מדינת ישראל בשטחים, שעליה כתבתי בספרי "וירוס הקנאות" ושלשרידיה אני כותב מילים אלה עכשיו.

בריאיון העיתונאי דיבר פרופ' פרידלנדר כחוקר החברה הגרמנית בתקופת עלייתו של היטלר לשלטון וציין את "חולשתה החוזרת של אופוזיציה ליברלית או סוציאל-דמוקרטית נוכח תהליך של רשע והתבהמות שאותו רואים בעין אך אין יודעים כיצד לעצרו". ועוד, בהתייחסו למה שהאופוזיציה הליברלית ברפובליקת ויימאר הייתה צריכה לעשות ולא עשתה, הוא משתמש במילים מפורשות: "למתוח קו אדום" ו"להתקומם". והסביר: "כיוון שכל שלב כשלעצמו נראה 'נסבל' כביכול, 'מוצדק' כביכול, 'חוקי' כביכול – ואין מבחינים מיד בתוצאה – מתקשים גם הטובים להחליט היכן נמתח הקו האדום שאותו אסור לעבור. ברם קו אדום קיים, ויש להגדירו לפני שיהיה מאוחר מדי. מתי אפוא מתקוממים?"

למען הדיוק ההיסטורי, חובה לציין שדבריו של פרידלנדר לא היו פנייה ישירה אל האופוזיציה הליברלית בישראל, להיפך, הוא נזהר לומר "אין דמיון" (ובסתירה לאמירתו אמר מיד "יש לקחים"…). על כל פנים, דבריו הם הדוגמה היחידה באוסף המקורות ההיסטוריים שלי (חוץ מביטויים בספרות ובאומנות) שבה אישיות חשובה ב"שמאל הציוני" אומרת מה לא עשו "הטובים" שם, כדי לרמוז מה צריכים להחליט "הטובים" כאן.

וכעת הסיפור הזה מגיע לשיאו הדרמטי: פרופסור פרידלנדר אומר שסיפוח הגדה "מתקרב עתה לנקודה הקריטית שממנה אין דרך חזרה", והקורא עוצר את נשימתו לראות מתי הנקודה הזאת מתרחשת ונופלת עליו ועלינו כעובדה קיימת המחייבת "התקוממות". ובכן: שום דיון בעקבות פרסום דבריו של פרופ' פרידלנדר לא נערך בשמאל הציוני למיניו, לא במרצ, לא ב"שלום עכשיו" – כלום. עד היום, מאות התנחלויות ומאות אלפי מתנחלים, אותו דבר "חמור-מחריד-אווילי-הרסני מבחינה מוסרית, שיהרוס לפחות את הדמוקרטיה בישראל" עדיין לא התרחש. האסימון לא נפל. הקו האדום לא נתגלה. זאת נקודת המפתח בסיפור. הסיפור ההיסטורי המזעזע של ישראל ברבע האחרון של המאה ה-20 הוא סיפור של משהו שהיה צריך לקרות בנפשם של מתנגדי הסיפוח ולא קרה. הסיפור של 20 השנים הראשונות של המאה ה-21 הוא התוצאה.

37 שנים מאוחר יותר, האמת ש"מי ששותק עכשיו ואינו מוחה ואינו צועק חמס – אפילו קלושים סיכוייו להישמע – נעשה שותף לפשע שיהרוס, לכל הפחות, את הדמוקרטיה בישראל" הפכה לעובדה, הסיפוח הרס את הדמוקרטיה בישראל והפך אותה למדינת אפרטהייד מושחתת. המדינה הדמוקרטית שלנו נבלעה בתוך מדינת הסיפוח לאחר שלא מתחנו שום קו אדום ולא רק שלא התקוממנו אלא שיתפנו פעולה לתפארת. פרידלנדר עצמו, אגב, לא נשמע מאז למרות הלקח הראשון שהוא עצמו מנה: "מה קלה, אך הרת-אסון, היא הנטייה בקרב אינטלקטואלים להחריש, להסתגר במקצועם המלומד".

מסקנה מעשית: כדי לא להיות כאותה אופוזיציה ליברלית שנתגלתה בחולשתה וכאותם "אנשים טובים" בגרמניה שלא היה להם אומץ להחליט איפה הקו האדום שמחייב התקוממות – צריך להתקומם. להתקומם התקוממות של מרי אזרחי בלתי-אלים, כמובן. מי שחושש, מפחד, לפחות שיגלגל את המושגים האלה בראשו ובין חבריו וקרוביו, בגלוי: התבהמות ורשע, שלטון של התבהמות ורשע, אפרטהייד, קו אדום, התקוממות, מצפון, אומץ אזרחי, מרי אזרחי לשחרור ישראל מהכיבוש-סיפוח.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. מה זה: "התקוממות של מרי אזרחי בלתי אלים"?
  הרי עצם המושג "התקוממות" חובק בתוכו יסוד מובהק של אלימות.
  אתה צודק בהערכתך את השמאל הישראלי. אבל הנה אנו כאן היום נמצאים ב"מדינת אפרטהייד מושחתת" כפי שאתה כותב. מה עלינו לעשות כדי לתקן את המצב?
  בעיקר אחרי שהשמאל הישראלי התרסק וכנראה שלא יכנס גם לכנסת הבאה.

  1. הנך צודק. האלוף יאיר גולן שגה באופן חמור בכך שהוא השווה את הנעשה במקומותינו כיום למה שעשו הנאצים בין שתי מלחמות העולם. זו לא רק שגיאה חמורה מבחינה היסטורית אלא גם עיוות אידאולוגי-מוסרי שאין לו שיעור.
   באופן דומה שוגה גם ד"ר אולק נצר בכך שהוא כותב בכפיפה אחת על מה שקורה במקומותינו כיום וקושר את הדבר עם מעשי הנאצים. אין מקום לדברים מסוג זה. זה עוול היסטורי לחשוב ולהתבטא כך. ועדיין לא נגעתי במונח "אפרטהייד" שד"ר נצר מזכיר מתוך חוסר הבנה מוחלט במהותו של משאר זה בדרום אפריקה בזמנו. הגישה הנכונה, אם בכלל, למונח "אפרטהייד" בהקשר שלנו היא המדיניות מסוג זה שהערבים והאיראנים מנהלים נגד מדינת ישראל. הם גם מתכוונים לג'נוסייד והם אינם מסתירים זאת. מאד מצער שאינטלקטואלים כדוגמת ד"ר נצר טועים ומטעים, כנראה מתוך אג'נדה מסוימת שכבר זמנה עבר כמו שעבר זמן ה"אינטרנציונל הסוציאליסטי" ששרידיו עדיין מנסים לפגוע במדינת ישראל.

 2. אבל בהחלט מכבדת דעות אחרות ומתנגדת להתנחלויות ש מי שחושבים אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך