דמוקרטיה מעורערת!

נדרשות הכרעות גורליות, האם החמצנו את ההזדמנות?
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

ישראל עומדת בפני הכרעות דרמטיות-היסטוריות אשר יגדירו אותה לעתיד הנראה לעין ואף לאחריו. אין הכוונה כאן רק למגפת הקורונה אלא גם לווירוס האנטי-דמוקרטי התוקף באגרסיביות את אושיות המדינה העברית.

ישראל נמצאת במשבר כפול ואף משולש:

 1. אחרי שלוש מערכות בחירות עדיין אין כרגע ממשלה חדשה ואין הכרעה פוליטית לגבי הנהגת המדינה.
 2. ישראל, כמו שאר העולם, מתמודדת עם מגפה חריפה אשר פוגעת בראש ובראשונה בבריאות הציבור, אך גם מייצרת משבר כלכלי שאנחנו עדיין לא מבינים את משמעותו.
 3. המשבר הקיומי החריף ביותר, לדעתי, הוא שראש ממשלת המעבר, זה למעלה משנה, אשר לא קיבל את אמון הציבור בשלוש מערכות בחירות ואשר אמור היה לעמוד למשפט לפני ימים אחדים, מנסה לכופף את הדמוקרטיה הישראלית בהתאם לצרכיו. ראש הממשלה מנסה בכל דרך אפשרית שאינה חוקית ואינה מוסרית להחזיק בשלטון, ותוך כדי כך רומס את כל כללי ההגינות הפוליטית ומערער את יסודות השלטון.

יש לנו כרגע ממשלה שלא נבחרה כבר למעלה משנה. חלק מהשרים, כולל שר המשפטים ושר הביטחון, לא זכו באמון הכנסת. יש לנו ממשלה שלא קיבלה רוב בשלוש מערכות בחירות ברציפות.

האפשרות שנפתחה אתמול, במהלכו המפתיע של גנץ, לא מספיק ברורה ורב בה הסתום והבלתי ידוע. בכל מקרה היא לא פתרה, אלא כנראה העמיקה את המשבר.

ראש הממשלה, ממשלתו ומפלגתו מנסים בטיעוני סרק להחזיק במושכות השלטון תוך פגיעה מתמשכת בהליכים דמוקרטיים תקינים: המשך פעילות הרשות המבצעת ונטרול פעילות שתי הרשויות שאמורות לפקח עליה – הרשות המחוקקת והרשות השופטת. הממשלה, הצבא, השב"כ, המשטרה, מערכת הבריאות ועוד יכולים להמשיך לתפקד ואילו הכנסת ומערכת המשפט לא? מדוע? מפני שאלה הרשויות שיכולות וצריכות להצר את צעדי ראש הממשלה! זהו אבסורד!

אין צדיק אחד בסדום – בימין, שיקום ויצעק המלך (ביבי) הוא עירום – נתניהו פוגע בדמוקרטיה ממניעים אישיים של התחמקות מאימת הדין.

בגלל הקורונה אי-אפשר היה לכנס את המליאה? יש דרכים טכנולוגיות רבות כדי להתגבר על כך! הייתכן שיושב ראש הכנסת ימרה פיו של בית המשפט העליון? מסתבר שכן.

הכול התחיל בגלל שלשמאל-מרכז לא היה רוב של ממש כי את הערבים לא סופרים – ברגע שנבחרו בצורה דמוקרטית לחברי כנסת קולם שווה כמו קולו של ראש הממשלה וכל חבר כנסת אחר, לא פחות ולא יותר!

יש כאן ניסיון של אחת הרשויות, הממשלה, לעקר את אחד מעקרונות היסוד של הדמוקרטיה – הפרדת הרשויות ואת עצם תפקודן של הרשויות האחרות.

נראה שחלק מנבחרי הציבור וחלק מן הציבור עצמו מוכנים לוותר על הדמוקרטיה הישראלית על מנת להישאר בשלטון. במצב דברים זה האם הדמוקרטיה הישראלית יכולה להתגונן? האם הדמוקרטיה הישראלית צריכה להתגונן? האם הדמוקרטיה הישראלית זכאית להתגונן? ואם כן, איך?

ישראל, הדמוקרטיה הישראלית צריכה להתגונן מפני איום פנימי על היסודות הדמוקרטיים שלה. איום מפני ראש הממשלה וממשלתו שלא זכו לאמון הציבור בשלוש מערכות בחירות רצופות ומפני חלק מן הציבור. ממשלת המעבר נאחזת במשבר הקורונה ובהסתה ודה-לגיטימציה של 15 חברי כנסת ערבים כלא-נחשבים/נספרים ולא כבעלי זכות להיות שותפים בהכרעה.

לא בטוח שבתוך הרוב (61 ח"כים) שהתנגד להמשך שלטון נתניהו יהיה הרוב שיהין לגדוע את הקשר הגורדי ולקבל בצורה מלאה את זכות הערבים להיות שותפים להכרעות.

לדעתי הדמוקרטיה הישראלית זכאית להתגונן. יותר מכך הדמוקרטיה הישראלית חייבת להתגונן! הימים הקרובים יצביעו על יכולתה של הדמוקרטיה הישראלית לשמור על עצמה ובאילו אמצעים.

ראש הממשלה ועושה דברו, שר המשפטים אוחנה, נמצאים בניגוד עניינים מוחלט כאשר קבעו באישון לילה את נטרול המערכת המשפטית, יומיים לפני פתיחת משפטו של ראש הממשלה, בתירוץ של התמודדות עם הקורונה.

גם בעולם כבר עומדים על הבעייתיות בהתנהלותו הבלתי-דמוקרטית של ראש הממשלה, בנטרול הכנסת ומערכת המשפט. ב"וושינגטון פוסט" התפרסם מאמר שכותרתו: "נתניהו מבצע הפיכה בחסות הקורונה"; ב"לה מונד" הצרפתי: "וירוס הקורונה מעניק לתומכי נתניהו הזדמנות להשבית את הפרלמנט"; וב"דיילי ביסט": "נתניהו העמוס בעיות משתמש בקורונה לתפיסת כוח".

זמנים קשים מְזַמְנים הכרעות קשות, דרמטיות, גורליות, ערכיות. כזה היה גם המהלך של גנץ. הכרעות כאלה משנות את המהלך הרגיל של החיים, משנות היסטוריה. אנחנו בזמנים כאלה. זו הייתה הזדמנות היסטורית לשלב את הציבור הערבי בישראל בצורה מלאה, וזו הייתה הזדמנות היסטורית שניתנה לאוכלוסייה הערבית בישראל להחליט להשתלב, עם כל המשמעויות שיש לכך. האם מהלכו של גנץ גדע את ההזמנות הכול כך חשובה?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

  1. מה זה ממשלת אחדות אמיתית? גם ממשלה אמיתית כזו לא פותרת את הפגיעה בדמוקרטיה שכבר נעשתה!
   אדלשטיין מפר פסיקה של בג"ץ וכבר רוצים למנות אותו שוב ליו"ר הכנסת. אם זה יקרה זה לא רק ביזוי בוטה של בית המשפט זה פגיעה ממשית בדמוקרטיה.
   הליכוד והימין צעקו בקול גדול נגד החוקים הפרסונליים שהיו אמורים למנוע מביבי להיות ראש ממשלה תוך ניהול משפט. והנה עכשיו מדברים על חוק פרסונלי שיאפשר לו להיות ממ ראש ממשלה תוך כדי ולהיות ראש ממשלה עכשיו. הציניות חוגגת על חשבוננו.
   אם זה לא פגיעה בדמוקרטיה אז אני לא יודע מה כן.

 1. גם עם קולות הערבים לא היה למרכז-שמאל רוב להקים ממשלה. אורלי עזבה, הנזל וגרטל התנגדו. גנץ נותר עם 59. אם אורלי מצטרפת לליכוד (הבית של אבא שלה) גם ביבי נותר עם 59.
  אוי, א-ברוך.
  לדמוקרטיה יש כללים.
  אם עכשיו 73-74 יצביעו בשביל ממשלת ביבי- גנץ, הרי שזו תהיה ממשלה שנבחרה באורח דמוקרטי.
  מה – לא ככה?

  1. אכן ככה. אבל זה לא מתקן את כל הקילקולים והבעיות.
   לצערי גנץ התגלה כחלש ולא מבין מיהו ביבי. עדיין צריכים להתמודד עם הנזקים שנעשו לחברה הישראלית ולדמוקרטיה הישראלית.

   1. וזה בדיוק מה שגנץ מנסה לעשות. ראשית הוא מנע נפילה לבחירות 4. שנית הוא מגבש ממשלה שיהיה לה כוח להתמודד עם הביביזם. הוא לא חלש בכלל. הוא תפס שאין לו ממשלה אפילו עם המשותפת. הוא צירף אליו עוד 5 ח"כים ממחנות אחרים. הוא בחר בדרך הכי נכונה כיום כאשר בעוד שנה וחצי יהיה ראש ממשלה. רק כל ניתן להוציא את שרהל'ה מבלפור. בהחלט לא בדרך של לפיד וליברמן.
    כל הכבוד לדמוקרטיה הישראלית.

    1. אני קונה בשתי ידיים את התאור האופטימי שלך! הלוואי שאתה צודק ואני טועה.
     אני לא מאמין שתהיה רוטציה ואני לא מאמין שגנץ יצליח במה שאתה אומר.
     ביניים הם מסכימים על חוק פרסונלי להשארת ביבי בזמן המשפט.
     ושוב הלוואי שאני טועה בגדול. מבטיח לכתוב על כך כשזה יקרה.

  1. לצערי אני מסכים עם הדברים.
   אבל במסגרת שנוצרה צריך להמשיך לנסות לתקן את קילקולי נתניהו.
   נראה שנכונו לנו עוד הפתעות רבות.

  2. אתה כותב שכולם שבויים של נתניהו. איך אתה מסביר את זה? מה יש באיש הזה שאתה מעריץ כזה גדול שלו?

  1. צריך להלחם בכל דרך חוקית כדי להביעאת חוסר שביעות רצוננו מהדברים.
   חלק מזה זה מה שאנחנו עושים.
   צריך לדבר עם כמה שיותר אנשים ולנסות להגיע כמה שיותר קרוב לפוליטיקאים כדי שיפנימו שזה לא צריך ולא יכול להמשך.
   חלק מפגינים וזה חשוב מאוד.
   כל אחד על פי דרכו ויכולתו
   שיהיה לנו בהצלחה

  1. לא ברור לי למה את חושבת שאם הבעיות יפתרו אני אהיה מאוכזב. להיפך!
   הבעיה שלי היא האם אכן יפתרו הבעיות באמצעות הממשלה החדשה. לדעתי לא. במצב הטוב לא יחמירו אבל גם לזה קשה לי להאמין.
   יחד עם זאת אני אהיה מאושר עם אני טועה והבעיות יפתרו!

  2. הבעיות אף פעם לא יפתרו. וגם אם חלק מהן יפתרו תמיד יצוצו חדשות. מה בסך הכל קורה – המאבק בין המפלגות הוא על מי שיתפוס את המפתחות לקופה הציבורית ויהיה ביכולתו לחלק כסף למי שהוא רוצה. כך פורחת בין היתר השחיתות.
   ביבי מושחת קטן ביותר. על מה מדובר: סיגרים, שמפניה ורודה, חשיפה עיתונאית חד צדדית? כל זה בקטנה. כשהסוציאליסטים היו בשלטון השחיתות הייתה בהרבה מאד יותר גדולה.
   בפריפריה יודעים זאת ולכן רובם נדבקו במנחם בגין ועכשיו בביבי.
   תחשבי על זה.

   1. מוזרת הקבלה הזו של השחיתות. מה זה בקטנה? מאות אלפי שקלים זה כלום? האיש מושחת! וזו הבעיה המשנית שלי איתו. האיש הוא מסית ומדיח, מסכסך ופוגע בכל מוסדות השלטון. זה עוד לפני שדיברנו על כישלונו כראש ממשלה. הבעיות במערכת הבריאות הן רק דבר אחד.
    הקילקולים בדמוקרטיה הם לב הבעיה!
    ומה כל הזמן החזרה לסוציאליזם – זאת היסטוריה ישנה. כמה אפשר למחזר את זה כתרוץ לכל שחיתות, כישלון וכד'?
    הגיע הזמן לראות את הדברים כהוויתם ולחשוב על מדינת ישראל ועל האולוסייה כאן ולא על קבוצות קטנות שמנהלות את המדינה לפי האינטרסים שרוב העם לא מסכים להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן