מה השתנה ומה לא השתנה בין מארס 2019 למארס 2020?

ניתוח המצב הפוליטי-מדיני לאחר סבב הבחירות השלישי
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

במאמר קודם שפרסמתי באתר זה לאחר הבחירות הראשונות ב-2019, הוכחתי על ידי שימוש בלוגיקה בסיסית שתי טענות: א) נתניהו מעוניין בהמשך ממשלת מעבר בראשותו; ב) אבו-מאזן אינו מעוניין בהקמת מדינה פלסטינית אלא באוטונומיה בחסות ישראל. במאמר הנוכחי אני רוצה לאשר את התזה לאחר הבחירות ב-2020, לאור כמה שינויים שחלו במפה הפוליטית.

אז מה נשתנה? נתניהו צדק בהכרזתו שהוא השיג ניצחון ענק בבחירות. אי-אפשר להכחיש שמפלגת הליכוד בראשותו הפכה לרשימה הגדולה ביותר, ואף למפלגה הגדולה ביותר שבראשה עומד מנהיג בכיר דומיננטי, משום שהרשימה השנייה בגודלה, כחול-לבן, היא רשימה משותפת לכמה מפלגות, שמונהגת בפועל על ידי כמה בכירים. הגוש שתומך בנתניהו מנה 57 ח"כים בכנסת ה-20 (בחירות 2015) ; 56 בכנסת ה-21 וה-22 (בחירות 2019) ו-58 בכנסת ה-23 (בחירות מארס 2020). הקואליציה של הכנסת ה-20 כללה את ליברמן, ומאז כמו היום שום ממשלה ימנית בראשות נתניהו לא יכולה לכהן בלי ליברמן.

נראה כאילו אין שינוי מהותי בגודלו של גוש הימין התומך בנתניהו, אך לעומת זאת גוש המרכז והשמאל הציוני הצטמק על חשבון הרשימה המשותפת, ואין לו שום סיכוי להרכיב ממשלה בלי ליברמן הימני והרשימה המשותפת הלא-ציונית.

נניח שנתניהו היה רוצה להרכיב ממשלה. הכי קל לו לשפר את יחסיו עם ליברמן, לשכנע את הדתיים למתן את דרישותיהם ולהפסיק למדר את ליברמן שהוא דווקא יהודי שמכבד מסורת. אבל נתניהו עושה את ההפך. נראה כאילו יש קרע בין ה"גוש" לבין ליברמן. ההסתייגות של ליברמן מגוש הימין היא כה בלתי סבירה שנראה לי שכל העוינות ביניהם היא מעושה.

ב-2019 וגם ב-2020 ליברמן ממש עוזר לנתניהו בפועל להמשיך לכהן בממשלת מעבר תמידית. אם ליברמן באמת היה רוצה להדיח את נתניהו, הוא היה צריך לעזור לו להקים ממשלה ולחכות שנתניהו יצא אשם במשפט ואז לא תהיה לו ברירה אלא להתפטר.

יש כמובן אפשרות לממשלת אחדות ליכוד עם כחול-לבן. הליכוד בלבד מוגדרת כתנועה לאומית וליברלית ואינה שונה בהרבה מכחול-לבן. לא צריכה להיות שום איבה בין שתי הישויות האלה. כחול-לבן קרובה יותר לליכוד מאשר למרץ-עבודה. אבל נתניהו מחבר את הליכוד עם תנועות לאומיות ודתיות למיניהן, כך שנוצר גוש נתניהו לאומי-חרדי לא ליברלי שמרכז המסה שלו הוא ש"ס, וזה כבר לא מתחבר עם כחול-לבן. יופי, השגנו חוסר אפשרות להקים ממשלת אחדות. עד כה אין הבדל בין התנהלות נתניהו ב-2020 לעומת 2019.

אבל ב-2020 גוש נתניהו גדל ל-58 ח"כים, וכעת צריך לפתות רק 3 ח"כים לערוק מהגוש הנגדי ולהקים ממשלה. יש לזכור שהרבה ח"כים ערקו בעבר מהליכוד, כגון שרון, לבני, יעלון, אולמרט, מופז ועוד, כך שחזרה לליכוד היא מהלך לגיטימי ולא צריך להיות מלווה בייסורי מצפון. לכן תמוה שנתניהו, שהוא בולדוזר בלתי נלאה, לא עשה שום מאמץ להעביר אליו עריקים. שוב, זוהי הוכחה שהוא אינו מעוניין בהרכבת ממשלה.

יש גם סכנה לממשלת שמאל-מרכז-ליברמן עם תמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. בניגוד ל-2019, הפעם המרכז והשמאל חותרים לכך בגלוי, ובניגוד ל-2019 גם ליברמן מיישר איתם קו.

מה עושים? פותחים בהסתה פרועה שמציגה התחברות של יהודים בוגדים עם ערבים תומכי מחבלים. מספיק שכמה ח"כים מהגוש מרכז-שמאל ייפלו במלכודת ולא יוכלו להכיל את כובד ה"בגידה" – ושוב אין ממשלה. כך ממשלת המעבר בראשות נתניהו תמשיך לכהן קדנציה נוספת. נתניהו עדיין דייר מוגן בבלפור. מש"ל.

לגבי ההתנגדות של אבו-מאזן להקמת מדינה פלסטינית: עד 2019 היה בציבור היהודי סחף מתמיד ברעיון של שתי מדינות לשני עמים, בסוף 2019 הרוב המכריע של המפלגות הציוניות הביע את הסכמתו לעסקת המאה שעיקרה הוא שתי מדינות לשני עמים.

אם אבו-מאזן היה מעוניין להקים מדינה פלסטינית, הוא היה צריך לקפוץ על המציאה. הלא במצב הנוכחי הוא ללא ריבונות עם אוטונומיה על שטח קטנטן. ההבדל בין ישות פלסטינית לבין מדינה פלסטינית הוא ענק. נניח שאבו-מאזן אינו מעוניין שישראל תצא מהגדה המערבית. כל מה שעליו לעשות זה לדחות כל הצעה או "עסקה" שתאפשר הקמת מדינה פלסטינית. וזה מה שהוא עשה! מה שכן רצוי לו: שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל ואפשרות של תעסוקת פלסטינים בישראל כדי שיתנו לו ביטחון, קצת אוטונומיה ורווחה כלכלית. ובאמת זה מה שהוא מקבל ברצון רב. מש"ל.

בשורה התחתונה: נתניהו אינו שונא אף אחד. הוא רק מנהל מלחמה פסיכולוגית במטרה לכהן בממשלת מעבר סדרתית. ובאשר לאבו-מאזן, הוא יודע מה יקרה אם ישראל תצא מהגדה המערבית. ייכנסו לשם איראן או חמאס או שניהם כמו בעזה ובלבנון, והגדה המערבית תהפוך להיות סומליה. בצדק הוא דואג שזה לא יקרה. עלינו לדעת כי גם טרור היחידים משרת אותו, כי טרור זה מבטיח שתהיה מתיחות שתחזיק את צה"ל בערנות מרבית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. היכן ומדוע הכותב טועה:
  1. "לשכנע את הדתיים למתן את דרישותיהם ולהפסיק למדר את ליברמן שהוא דווקא יהודי שמכבד מסורת" – הוויכוח בין ליברמן לנתניהו הוא על בסיס אישי, ליברמן אף אישר את זה וטען שנתניהו עומד מאחורי הנסיונות לקדם חקירות פליליות נגד ליברמן ומשפחתו. (שוב מערכת המשפט משמשת כלי פוליטי).
  2. "ולחכות שנתניהו יצא אשם במשפט" – פעם בישראל הייתה חזקת חפות, כיום השמאל בישראל שרוממות זכויות האדם בפיו לא מאמין בזה יותר 🙁
  3. "כך שנוצר גוש נתניהו לאומי-חרדי לא ליברלי שמרכז המסה שלו הוא ש"ס, וזה כבר לא מתחבר עם כחול-לבן" – עוד שטות, כחול-לבן בהגדרה זו מפלגת רק לא ביבי, כחול-לבן פנתה מספר פעמים לטובת שיתוף פעולה עם החרדים.
  4. "פותחים בהסתה פרועה שמציגה התחברות של יהודים בוגדים עם ערבים תומכי מחבלים"
  4.א ראש הממשלה נתניהו מעולם לא השתמש במילה בוגדים!
  4.ב כחול-לבן תמכו בפסילה אישית של חלק מהמשותפת על בסיס תמיכה בטרור אך לפני כחודש!
  מסקנות:
  א. רוב אזרחי המדינה מאמינים כי פתרון שתי המדינות לשני העמים לא רלוונטי!
  ב. יש שבר פוליטי על בסיס זהות, דהיינו ישראל הראשונה מול ישראל השניה (פילוח נתוני ההצבעה באזורים השונים בארץ מוכיח זאת חד משמעית)
  ג. מדינת ישראל מתגלגלת לשאלת השאלות יהודי מול ישראלי.
  זהות יהודית קודמת = מדינת היהודים כולל חוק השבות
  זהות ישראלית קודמת = מדינת כל אזרחיה כולל ביטול חוק השבות
  אנחנו עדיין לא שם באופן רשמיף אך בבחירות האחרונות התקדמנו לשם בצורה משמעותית

 2. רק נקודה אחת: ראש ממשלה עם כתב אישום ולפני שרשרת דיונים בבית המשפט הוא בהחלט זכאי כל עוד אין פסק דין סופי שמחליט ההיפך. בכול זאת חלק מהאנרגיה שלו וההתנהלות שלו מופנה להוכיח את חפותו או לחילופין למשוך את התהליכים ככול האפשר. דבר זה גורם לניגוד עניינים. האם זה בריא שאדם עם ניגוד עיניינים ינהל את המדינה?

  1. שניכם יורדים לרזולוציות בלתי רלוונטיות למשבר הפוליטי הנוכחי. אגב – גם אם תיקחו את המשותפת בחשבון יש רוב ברור למחנה הימין. מצביעי ליברמן הם ימניים ובתוך כחול לבן יש מספר משמעותי של חברי כנסת ימניים.
   למשבר הפוליטי הנוכחי יש שם אחד בלבד – ביבי נתניהו. האיש משמש כבר שנים רבות כראש ממשלה ובמהלך הקריירה שלו הוא הצליח ליצור לעצמו שונאים מוחלטים שלאסונו הגדול תופסים היום עמדות פוליטיות חשובות בכנסת.
   הכוונה ליאיר לפיד, בוגי יעלון ואיווט ליברמן. הם מנסים בכל דרך אפשרית לגרום להוצאתו של ביבי מבלפור. שום דבר אחר לא מעניין אותם. לא הקורונה ולא אף דבר אחר. שימות העולם מבחינתם. העיקר שביבי יוצא מבפור. מצד שני ביבי נלחם על זה ששרה תישאר בבלפור. לכן הוא צריך יו"ר כנסת ושר משפטים שיהיו עושי דברו.
   זה לוז העניין. כל היתר – נפיחות.

   1. מי הצביע למי זה לא רלוונטי. בארץ אחרי הבחירות שוכחים את המצביעים. כשמצביעים לוועד הכיתה לא מתחשבים בגושים. מי שצבר הכי הרבה נקודות הוא ראש הוועד השני במספר הנקודות הוא הסגן וכו'. לפי רצון הבוחר הרשימה המובילה היא הליכוד וסגניתה כחול לבן וביחד יש להם כבר רוב בכנסת. ההבדל בין שתי הרשימות באידיולוגיה הוא זניח לעומת הגיוון של הדעות בתוכם. אך בדבר אחד הם זהים – אחרי הבחירות לא אכפת להם מהמצביעים שלהם. נתניהו רוצה לכפות על מצביעיו את ה"גוש" וכחול-לבן רוצים לכפות על מצביעיהם "רק לא ביבי". והתוצאה- אין ממשלה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן