דכדוך לעומת אופוריה

ימי תום-בחירות
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

בשני מצבים אני נמנע מכתיבת מאמר, רשימה או טור – כאשר אני עובר הרגשה עילאית של אופוריה או הרגשה מעיקה של דכדוך. בשני המצבים השיפוט של העצמי ושל הסובבים לקוי גם בפרשנות וגם במסקנות.

הייתי באולפן עם מינה צמח בבחירות 1996. בחירות אלו התקיימו אחרי הרצח הנפשע של ראש הממשלה יצחק רבין, והן גם היו בחירות ראשונות של ראש ממשלה באופן ישיר. היינו צוות מגיבים באולפן, אני זוכר את אריה דרעי ואת אמנון אברמוביץ'. במדגם הבחירות שלה נתנה מינה צמח לשמעון פרס יתרון גדול על נתניהו. האופוריה שפקדה אותי לא שירתה אותי היטב. דיברתי בטלפון בשיחה שהוקלטה עם זבולון המר המנוח. דיברתי כמי שניצחונו מובטח. ככל שנקפו השעות השתנו הנתונים. בשעה 2:00 לפנות בוקר החל נתניהו להוביל במרוץ. הרגשת האופוריה התחלפה בדכדוך, וזה הביא כמובן לחיפוש אשמים, בראש ובראשונה את שמעון פרס. לא כתבתי עד היום וכעת אני מודה ללא כחל וסרק כי הייתי נתון בדכדוך עמוק. לא סברתי שזה הזמן לתגובה שקולה.

הדכדוך לא הפך לאופוריה. למחנה המרכז-שמאל אין על מה לחגוג, אבל יש תקווה שהרע מכול – ממשלה ימנית-דתית-חרדית – יסוכל. גוש הימין-דתיים לא הגיע ל-61 מנדטים. בתקשורת מדברים על עריקים כאילו עריקה לאחר בחירות איננה מעשה בגידה בציבור הבוחרים.

נתניהו ניהל קמפיין אישי מלא תשוקה, יצירתיות ורצון לנצח, והדבר כמעט עלה בידו. אבל קמפיין זה ייזכר לדיראון בכך שפוגג את כל הכללים הבלתי כתובים. הזדון, הרוע, השקר וההטעיה הפכו אצלו מטבע עובר לסוחר. אינני טוען שמתנגדיו היו כשרים למהדרין, אבל לעומת החוצפה שבקעה מבלפור הם היו נזירים פרנציסקנים. אבל הבעיה נותרה בעינה – אין כמעט יכולת להקים ממשלה חדשה. גם בשל השבועות הנוגדות של שני הגושים. נתניהו אמר "לא תהיה ממשלת אחדות, רק ממשלת ימין" ומתנגדיו נשבעו ש"לא ישבו בממשלה עם נתניהו".

ניתן להניח שאם תהיינה בחירות רביעיות נהיה משותקים שוב, ואסור שזה יקרה. תיאורטית כחול לבן יכולה להקים ממשלה רק מסיעתה היא, וכל השאר יתמכו בממשלה מבחוץ. תיווצר עובדה פוליטית – ראש ממשלה אחר במקום נתניהו, ואז יוכל גנץ להתפנות להקמת ממשלה רחבה. ייתכן מצב שיחול פיצול בכחול לבן ואחד הפלגים יחבור לנתניהו.

בינתיים מחפשים פתרונות שימנעו מנאשם בשוחד להיות ראש ממשלה. ייתכן שסביב הצעה כזו יתגבש רוב פרלמנטרי. אפילו אם כן, אני מתנגד להצעה כזו בעת הזו. אם גנץ יכול להקים ממשלה, יש טעם פוליטי וערכי בחוק. אך אם גנץ אינו יכול להקים ממשלה, החוק עלול לדחוק את כל המערכת לבחירות נוספות כשנתניהו, למרות החוק, יוכל להשאר כראש ממשלת מעבר שהיא אולי הארוכה בהיסטוריה. אינני בטוח שהליכה לבחירות על רקע החוק תשרת את מציעיו, ומכאן שיש לשקול את נחיצותו לפי התסריט ששרטטתי זה עתה.

אנו במצב חירום פנימי לא על נושא דת ומדינה או על הסדר מדיני. אנחנו חלוקים על מהות הדמוקרטיה בין אלו שחפצים לשמר את הדמוקרטיה הליברלית ובין אלו שחפצים שנהיה דמוקרטיה מודרכת כמו בפולין או בהונגריה. על זה נערכות הבחירות. זו המחלוקת האמיתית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

  1. עופר שלח ואחמד טיבי יזמו רעיון שכל 62 הח"כים יגישו הצעת חוק שביבי לא יוכל להרכיב ממשלה. ליברמן כבר הודיע שיצטרף ליזמה הנ"ל. נותר עמיר פרץ. גם לו לא תהיה בעיה להצטרף ליזמה זו. 62 ח"כים יוכלו מבחינת החוק לגלגל את הרעיון קדימה.
   מה אתה אומר על זה מר ברעם?

   1. זה לא רעיון רע לא בטוח שהוא ישים. שנתניהו יפסיק לילל הוא עשה קמפיין זדוני,אישי ומכפיש. כל מטרתו הייתה להיוותר ראש ממשלה למרות הכל. הוא זכה בשיפור מצבו אבל הוא במיעוט בכנסת.לו נתניהו היה עכשיו במצבו של גנץ הוא היה מקים ממשלה וממנה את איימן עודה לשר בטחון פנים ללא מצמוץ. אני לא מגבה את ההצעה יש בה פגמים לא מעטים אבל כוון החשיבה נכון

    1. יללות נתניהו לא מעניינות אותי בכלל. מעניין אותי העתיד של מדינת ישראל. שת"פ בין בל"ד וחבריה כדי לגבש רוב בכנסת נגד הליכוד, ואם תרצה נגד נתניהו, יהווה התחלת תהליך של לבנוניזציה של השלטון בישראל.
     זה לא יקרה מיד. זה ייקח שנים עד שנגיע למלחמת אזרחים כמו שקרה בלבנון בשנות ה- 70 של המאה הקודמת. גם שם זה לקח שנים אחרי שלבנון קיבלה עצמאות מהצרפתים.
     אצלנו זה עלול לקרות ואז הנקבה של 1948 תהיה כסף קטן על יד הנקבה העתידית כאן.
     דעתי היא שהמשך שלטון ביבי לעוד זמן מה הוא כיום הרע במיעוטו. כל קונסטלציה אחרת תהיה רעה הרבה יותר, ראה התמונות של מנהיגי כחול לבן עם כפיות ערפאת – כפי שעשו לרבין במקרה דומה.
     על כן השירות האחרון האחראי שמפלגת העבודה יכולה להעניק למדינת ישראל הוא התמיכה של עמיר פרץ, שמולי, ומרב בהקמת ממשלת ביבי כיום. אולי זה יביא גם לרהביליטציה מסוימת של מפלגת העבודה שממילא גורלה כבר נחרץ.

     1. אדון דגני ראוי לשנות הסגנון
      אל נא תשכח שנקבה היתה אחת
      חורבן הבית כבר פעמיים

      1. די הנכבד, לצערי לא הבנת את מה שכתבתי. קרא עוד פעם – אולי תבין. אינני מאיים בנקבה. ההפך הוא הנכון. אני מזהיר מפני נקבה נוספת שעלולה להתרחש אם ההתפתחויות הפוליטיות כאן ימשיכו להתגלגל בכיוון לבנוניזציה.
       לגבי פעמיים חורבן הבית – כאן יש לך טעות חמורה – על העם היהודי עברו נקבות רבות מאז שני החורבנים: גירוש ספרד, השואה וזה רק המעט מתוך הרבה יותר.
       לכן יש לצפות ממי שמטיף לי לשנות את הסגנון להציג הבנה יותר עמוקה למה שנכתב.

       1. עכשיו כבר ברור למה חותרות כל הערותיך באתר. אתה פשוט רוצה שביבי ישאר. אבל הוא מהווה אסון לאומי. הנכבה אם תבוא תהיה בשל הכפשות ושקרים ועלילות דם שהוא יוצר. אם הוא דואג למדינה שיזוז ממושבו אז תקום ממשלת רוטציה שמישהו כמו ישראל כץ עשוי לפתוח בה.הוא משעבד את המדינה לצרכיו. אם לא ילך רעיונו של גנץ להקים ממשלה אם תמיכת הערבים מבחוץ נכונה. לא ניתן להתעלם ממפלגה פוליטית בת 15 מנדטים. אסור לשמאל הציוני להושיט לו יד. אבל הדרך ארוכה ועוברת את הנשיא אולי יציע מתווה שיתקבל

        1. התגובון "עכשיו כבר ברור" לא נכתב על ידי. מעניין מי מסתתר מאחרי "פייק תגובון" מבולבל מסוג זה.

         1. לא. אם תהיה נכבה היא תהיה בגלל שהאסלאם לא מקבל כאן מדינה יהודית. זה בכלל לא קשור עם ביבי ועם הקונצים שלו. ראה הנכבה שכבר התחילה להיות בעזה בצוק איתן.
          אני בטוח שתסכים אתי שאסור לגלגל את המדינה לבחירות מועד ד'.
          הקמת ממשלה שתמנע מועד ד', בכל קונסטלציה אפשרית היא הרע במיעוטו. אני מניח שתסכים אתי בעניין זה.
          כיוון שאינני יכול לדמיין בראשי ממשלת הרמטכ"לים עם בל"ד (אולי אני טועה?) ואינני יכול לדמיין בראשי שהליכוד יסלק את ביבי ויביא מישהו אחר (שוב אולי אני טועה?) נדמה לי שביבי (לצערי הרב) ימשיך להיות ראש ממשלה. זה מה יש.
          לגבי מפלגת "פרץ-מרצ-גשר" ממילא אין לה עתיד. על כן אם היא תסייע להקים ממשלה ולמנוע מועד ד', כולל מניעת בלגן שאין לשער דוגמתו, יש סיכוי כלשהוא שמפלגת העבודה לא תיעלם. אחרי חיסול היצור הפוליטי חסר הצורה שעמיר פרץ הקים יתכן שמפלגת העבודה תמשיך להתקיים כמפלגת נישה היסטורית. מרץ, כמפלגת שמאל כבר נעלמה. ללא ההתנדבות של עמיר פרץ מפלגה זו כבר הייתה נעלמת מהכנסת הנוכחית. ראה ערך החמולה של עיסאווי פריג'.

 1. מאד מסכים עם דבריך, תחושותי דומות, אך כדאי להתבונן בחצי הכוס המלאה, בלי לשכוח את המחצית הריקה. נתניהו מציב אקסיומה הקובעת כי השתלשלות הענייניים מאז שהחליט להקדים את הבחירות, אינה יכולה להסתיים במצב חדש שבו לא יהיה ראש ממשלה, ובכוונתו להילחם, כפי שנוכחנו גם בדרכים נלוזות, שמעולם לא היו במערכת בחירות כלשהי בארץ. צריך לקוות שמחצית הכוס המלאה תנצח

 2. טוטאלי
  ביבי לא נבחר וגנץ לא נבחר
  העם בחר בוואקום

 3. מאמר רהוט וענייני וגם קצת שיעור בהיסטוריה.
  מאז שאני זוכר את עצמי ובכל שנות קיום המדינה, אצלי דכדוך ואופוריה מתחלפים זה בזה ובכל מקרה התקווה גוברת על יאוש.

 4. מאמרו של עוזי ברעם משקף נאמנה את מצבנו כיום.
  אינני מכירה מדינה דמוקרטית אחרת שנאשם בפלילים יכול להיבחר ולכהן כראש ממשלה.
  זו, לדעתי, בושה וכלימה למדינתנו ועלינו לעשות הכל כדי שדבר כזה לא יקרה.
  עוזי ברעם מנתח היטב את האפשרויות לאור המציאות בה אנו חיים, ופותח צוהר לפתרונות.

 5. מסכים עם עוזי, בשעה קריטית זו לאחר כמעט שנה וחצי שטורללה על ידי נתניהו, משימה מספר 1 היא ממשלה וכנסת שיש להם את היכולות שניתנו להם על ידי החוק. משימה מספר 2 בהנחה שלא ניתן להקים ממשלת מיעוט יציבה, היא ממשלת אחדות שיש בה חישוקים שימנעו מנתניהו לפעול ללא גבולות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר