למה לא בן-גביר?

איתמר בן-גביר הוא חלק אינטגרלי מהימין של היום
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

איתמר בן-גביר צודק. תקעו לו סכין בגב ועשו את זה אך ורק מטעמי יחסי ציבור.

נכון, הכהניזם מוקצה מחמת מיאוס. נכון שכאשר מאיר כהנא היה בכנסת הוא היה מבודד אישית ופוליטית. יצחק שמיר היה יוצא מהמליאה כל אימת שכהנא עלה לדבר. הייתי עם כהנא בכנסת מספר שנים ולמיטב זיכרוני מעולם לא שמעתי את דבריו. בן-גביר וחבריו ממשיכים בנאמנות את קו המנהיג שנרצח. אבל הפערים שהיו פעם בין הימין הלגיטימי לבין הכהניסטים הצטמצמו ואינם. אני מעז להתנבא שלו אירע רצח המתפללים המוסלמיים בידי ברוך גולדשטיין היום, ולא לפני שנים רבות, הגינוי היה רפה יותר, ה"הבנה" הייתה רבה יותר.

הכהניסטים נותרו על מכונם. הימין, במיוחד בהנהגת נתניהו בשלוש השנים האחרונות, עשה צעדים רבים לכיוונם. קו פרשת המים היה באמירה הגזענית "הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי". אבל הביטוי המובהק ביותר לתופעה היה בהתרפסות הקולקטיבית של הימין בפני אלאור אזריה, שנחשד ברצח של מחבל שהיה באותו רגע חסר אונים. זה היה הקו של בן-גביר, המגן של אנשי "תג מחיר" ושל אנשי נוער הגבעות. בן-גביר קיבל על עצמו מיד את מלאכת ההגנה. ראשי הצבא ושר הביטחון גינו את הנורמה הקלוקלת שביטא מהלכו של אזריה. לרגע היה נדמה שנתניהו מגנה את המהלך, אבל לאחר יום חזר בו והפך את מירי רגב, שהיא כהניסטית גאה, לפנים של הימין.

מאז התהדקה חגורת האישום סביב צווארו הפך נתניהו לימין שבימין. שר המשפטים שלו כבר אומר שלא את כל פסקי הדין יש לכבד ומיקי זוהר מפציר ביו"ר הכנסת שלא להישמע בהכרח להוראות בג"ץ. מדברים על סיפוח כמו כהנא ופסקו לדבר על הסכם כפי שנתניהו הציג לפני מספר שנים. אבל את התבשיל הקדיחו שני כהניסטים ברורים – הרב פרץ ובצלאל סמוטריץ', שאין שום הגדרה שתציב הבדלים כלשהם בינם לבין בן-גביר. שניהם נגד החופש של כל אדם לבחור את דרכו בעולם, שניהם מאמינים בטיפולי המרה, שניהם סוגדים לרבנים חשוכים שלא מבינים את העולם של היום. אני משוכנע שלרבני סמוטריץ' אין רתיעה מבן-גביר.

מי שבכל זאת מביע רתיעה הוא נפתלי בנט, שעד לפני מספר ימים דיבר על הקמת תנועה דתית-ליברלית ועכשיו חבר לסמוטריץ' ולפרץ, אחים תאומים שמתכחשים זה לזה. לא אכחד. אני מסיר את כובעי בפני מעשי הלוליינות של נתניהו ואת יכולתו להכניע את בנט ושקד פעם אחר פעם. אך עם כל ההערכה מתגנבת לליבי גם שאלה. הרי ראש הממשלה חפץ ב-61 מנדטים רק כדי להיחלץ מכתבי האישום דרך קבלת חסינות. אין לו כל הסתייגות ללכת עם המרכז ועם השמאל, ובלבד שיזכה בה. בנט ושקד יודעים שהם מטלית למירוק חטא ולא שותפים אמיתיים. אולי עכשיו יגלו אומץ לב גם בעניין החסינות? הרשימות נסגרו והיכולת להפעיל לחץ פחתה. אולי יעשו מעשה גואל וצודק?

איתמר בן-גביר צודק, הוא חלק אינטגרלי מהימין של היום. מדוע עליו יצא הקצף?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

  1. מיקי זוהר מירי רגב גרועים כמוהו סמורטיץ אולי אפילו יותר. מטרת מאמרי לא היתה לקבוע את מדרג הגרועים אלא לומר שבשנים האחרונות הצטמצם מאד הפער בין הימין "הלגיטימי" לבין הכהניסטים וזה מצער ביותר

 1. בן גביר והקיצוניים משני הצדדים הנם עניינים שוליים.
  ברשותכם אבקש לסמן סצנריו כדלקמן – הכנסת דוחה את בקשת החסינות של ביבי. מיד היוהמ"ש מגיש את שלוש התביעות נגד ביבי לבית המשפט המחוזי בירושלים. משפט מתחיל להתנהל. החוק מאפשר לראש ממשלה מכהן להמשיך בתפקידו עד פסק דין חלוט. אולם ביבי אינו ראש ממשלה נבחר ומכהן אלא הוא ראש ממשלת מעבר שעל פי החוק מכהנת אד הוק עד שנבחרת ממשלה חדשה. על כן הנשיא לא יוכל להטיל על ח"כ נתניהו להרכיב ממשלה בשל המשפטים שיתנהלו נגדו.
  דהיינו ח"כ אחר יקבל מהנשיא את המנדט להרכיב ממשלה. לא בטוח שזה יהיה גנץ כיוון שיתכן מצב שגוש ה- 55 יתמוך בליכודניק אחר לראשות הממשלה.
  מכל מקום קיים רוב בכנסת לשלול את החסינות מביבי. על כן הוא למעשה מסיים את תפקידו. ברגע שביבי ילך תוסר המניעה מכחול לבן להצטרף לממשלה – ויבוא לציון גואל.
  את זה ליברמן יודע ועל כן הוא אמר אתמול במטה המרכזי שלבטח לא יהיו בחירות מועד ד'.

  1. יצחק יקר התסריט שאתה מצייר הגיוני אבל יש עוד תסריטים. עניין בן גביר איננו שולי. העובדה שהליכוד רוצה לקדם אותו אחרי שהכשיר אותו מורים לאיזה תהום הגיעה מפלגת השלטון. אני מבין "שכל קול חשוב" אבל היו פעם מעצורים מוסכמים של כל מפלגה ציונית. ביבי היה מכניס אותו לרשימת מועמדי הליכוד לולי חשש שההקצנה תפגע בו אלקטורלית כי מוסרית זה איננו בעייתי באמת

 2. בן גביר יבחר
  יעבור את אחוז החסימה
  ויהיה המפלגה שרק בזכותה תקום קואליציה
  שזה אומר שתהיה שווה המון ותקבל כל מה שתרצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך