כל אחד מוכן להיות השני

מלכודת הגיבור הנעדר בליכוד
קיטי ג'נובזה צילום: New York Police Department wikimedia.commons

ספק רב אם שמעו בכירי הליכוד על קיטי ג'נובזה. ג'נובזה נרצחה בשנת 1964 ברובע קווינס בניו יורק בגיל 28. איש מאלה שהיו עדים לרצח, לא טרח להזעיק את המשטרה. מדוע?

חשבו לרגע על אירוע פחות דרמטי. חפץ שמפריע לנסיעה נמצא באמצע כביש סואן. כולם עוקפים אותו, איש אינו טורח לעצור ולהזיז אותו. האם זה היה קורה גם בכביש שבו כמעט לא נוסעים, או שמי שהיה עובר שם היה עוצר ומזיז את החפץ מהכביש? קרוב לוודאי שמישהו היה עוצר ומזיז את החפץ.

מחקרים פסיכולוגיים חקרו את התופעה הזו וכינו אותה "מלכודת הגיבור הנעדר" או "אפקט הצופה מהצד". ככל שמספר האנשים העדים לבעיה גדול יותר, הם ייטו פחות לפעול ויחכו למישהו אחר שיפעל במקומם.

בצעירותי הגעתי להרצאה של פרופ' גדעון שוורץ ז"ל על גשטלט. המרצה הנכבד אמר שאי אפשר לדבר על גשטלט לפני שחווים אותו. זה כמו לדבר על טעמו של תפוח מבלי שנגסתם אי פעם בתפוח. הוא ביקש מתנדב ראשון. מבין עשרות הנוכחים אף לא אחד קם. גם כאן הייתה מלכודת הגיבור הנעדר. דקות ארוכות לא קרה מאום ואז אמר פרופ' שוורץ: "כל אחד מכם מוכן להיות השני". בשלב זה קמתי אני ואמרתי שאני מוכן להיות הראשון. אחרי שהייתי מוכן לחשיפה אישית, היו גם שני, שלישי ורביעי. במקום ערב דל ומשמים היה ערב מרתק.

הסיפורים האלה מביאים אותי למצב הפוליטי הנוכחי בישראל. בנימין נתניהו חייב לנטוש את הפוליטיקה ולהתמקד בכתבי האישום על מעשיו הלא ראויים מבחינה אתית ומבחינה ציבורית. הוא עצמו הודה בפומבי שקיבל מתנות, אם כי טען שקיבלן בזכות. האם מעשיו עוברים את הסף הפלילי? את זה יקבע בית המשפט. אך המשך השתלחותו בבתי המשפט, ביועץ המשפטי לממשלה, בבכירי הפרקליטות, במשטרה ובעיתונות – מזיק ומסוכן.

את מה שאני כותב כאן מבינים רוב בכירי הליכוד. מתחת לפני השטח הם מכינים את עצמם בהסתר לימים שאחרי נתניהו. פרט לח"כ גדעון סער, שסומן על ידי מר נתניהו כבוגד בליכוד, כולם שבויים במלכודת הגיבור הנעדר. מעל במה מכובדת זו אשאל אותם את השאלה ששאל פרופ' שוורץ בהרצאה על גשטלט: כל אחד מכם מוכן להיות השני. מי מוכן להיות הראשון?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

   1. בינתיים 25 חברי כנסת של הליכוד תומכים בביבי, 2 נמנעים (יושבים על הגדר), ורק 5 תומכים בסער.

 1. הרוב במתכוון לא רואים ולא שומעים
  מיעוט שגדל לאיטו כבר בעד סער
  אבל אתמול נוסד זרם חדש, ועוד על ידי שני בכירים ביותר. הם לא בעד אף צג

  1. כי הם בעד עצמם ומקווים להיות יורשיו.אך גם הם מחשבים את הימים לקיצו.

 2. ביבי ועדת תומכיו ינצחו בסופו של דבר וינטרלו את כל מי שלא תקף את סער.

  1. ביבי קובל 73% וסער 27% מכלל של 57,377 קולות של מצביעים. אבל אם נסתכל על כלל מספר חברי ךיכוד הרשומים – כ 120,000 לפי מנכ"ל התנועה אחוז ההצבעה היה 48% בלבד ולכן המיכה הבטוחה של ביביבתוך התנועה היא כ-35%בלבד!

 3. לא שמעתי אף אחד מהשמאל הטהרני מגנה את אהוד ברק על היותו חבר של אפשטיין ואולי לפי גירסת אחת המתלוננת גם משתמש וזורק של בחורות צעירות. דו-פרצופיותו של השמאל זועק לשמים. מה יותר חמור? שיגנבו ממך אולי כסף או שיפגעו מינית בבת משפחה. אבל שמעתי שחלק מהמוחאים בבלפור קיבלו כסף מברק. מוסרי?!

  1. למברגר, תודה על תגובתך. הפוסט הזה נכתב הרבה זמן לפני שמישהו חשב להפגין בבלפור. אין פה שאלה של שמאל או ימין. נאשם בעבירות פליליות צריך לעמוד למשפט. לא משנה אם שמו בוזגלו או נתניהו. מה שאתה כותב אינו מתייחס למה שנכתב בפוסט.

 4. אין ספק שיש והייתה שחיתות גם בשמאל. טענותיך מזכירות וויכוח בין שני בעלי גיבנת שמציגים מראה איש לרעהו. אבל… השר אברהם עופר ז"ל התאבד כאשר רק נחשד בפלילים! בנוסף: בגין או שמיר לעולם לא היו מצהירים במצח נחושה שמותר לקבל מתנות מחברים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן