אחדות לאומית ככורח חינוכי

בעקבות הסרט "ימים נוראים" על יגאל עמיר ורצח רבין
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

הייתי שר בממשלת יצחק רבין. השנתיים האחרונות לכהונתו קרבו בינינו מאוד. הרצח בכיכר רובץ על עליי ואיתי על חברים נוספים, כי אנחנו "הכרחנו" את רבין לקיים עצרת שהוא היה סקפטי לגבי הצלחתה. הוא כמובן צדק בגדול, אבל לא מהסיבות הנכונות. היה קהל והייתה תמיכה והייתה אחוות לוחמים בכיכר, אבל שם נרצח יצחק רבין, אולי בעטיה של העצרת שהוא פקפק בהצלחתה. לכן צפיתי בסרטו של ירון זילברמן כאילו הוא מעלה חלק מחיי ומחיי חברי.

מבחינה זו הסרט "ימים נוראים" ניקה את מצפוני. יגאל עמיר היה רוצח את רבין בכל מקום, בכל הזדמנות, כי הוא קיבל רמזים מעודדים מהחברה התומכת והרבנית. אך אינני סבור שאת החשבון על מניעי הרוצח יש להטיל על הסביבה שבה חי, שהרי היו רבים כמוהו שחשבו שכל משא ומתן שיש בו ויתור על חבלי ארץ הוא משא ומתן פסול, אולי בוגדני, אך הם לא חשבו על חיסול פוליטי. אינני מבקש מבנימין נתניהו להכות יום יום על חטאיו בכיכר ציון ובטקס "הקבורה" של הסכם אוסלו. די לי בכך שיאמר שדרך ההוקעה של יצחק רבין הייתה פסולה ואין לחזור עליה שוב.

יגאל עמיר נראה בסרט כגדוש אמונה דתית, מגובה בדברי רבנים על דין רודף ומוסר. הוא הפך אובססיבי לחיסולו של "החוטא הגדול", וסביבתו הקרובה ידעה על כוונותיו. אבל לא רק שחשבון הנפש הימני-דתי לא נערך, אלא שמתגלים כל הסממנים ההפוכים. שרת התרבות אומרת שיגאל עמיר הוא רוצח ואין טעם לעסוק במניעיו. יאיר נתניהו משמיץ את זכרו והישגיו של יצחק רבין. הזמן עושה את שלו בכיוון ההפוך של ההיסטוריה – לא רק שאין לקח, אלא יש עידוד סמוי לעמדות שעודדו את הרצח.

הסרט ייראה ברחבי העולם כולו. אינני חושב שהוא יסב נזק לישראל כמדינה, אבל הוא כן יפרוש כלפי חוץ את עומק הקרע בעם ואת סיבותיו. ראיתי את הסרט וגם את הסדרה "הנערים", על פרשת הרצח של הנער מוחמד אבו ח'דיר כנקמה על רצח שלושת הנערים. היה זה רצח נתעב שהיכה בלב העם על כל שדרותיו. המשותף לשתי היצירות הוא העולם הדתי והרוחני שבו גדלו הרוצחים. יגאל עמיר לא גר בהתנחלויות אבל הפך להיות מאמין ואפילו הלך להלוויית הרוצח הנתעב ברוך גולדשטיין. הוא נאחז בפרשנות לדברי הקודש וגם יוסף בן דוד מ"הנערים" מצטט את הרמב"ם בבואו לשכנע שני נערים לחבור אליו ולחטוף ערבי כלשהו על מנת לרצוח אותו.

העולם הפוליטי הישראלי חייב לעבור תמורה. מעולם לא צידדתי בממשלת אחדות לאומית, אך היום זהו כורח לא רק פוליטי אלא חינוכי. הייתי שואף שכל אזרח, בעיקר צעיר, יראה את "ימים נוראים" ויבין עד לאן יכולות להוביל שנאה ומחלוקת. אינני סבור שמי מאתנו נקי מביטויים פוגעניים, אבל המהות של שיתוף פעולה אולי תקהה את הקיצוניות ותיצור מכנה משותף, שברירי מאוד אבל הכרחי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. ולא דבק בעמדותיו יהיו הנסיבות אשר יהיו
  הוא אדם רציני
  אני איתך

  1. לא ראיתי את הסרט רק מפריעה לי הסליחה והכפרה האוטומטית למסיתי הימין שחלקם מכהנים בתפקידי מפתח גם היום

 2. קדימה להתארגן לבחירות סיבוב שלוש. אולי אז המנהיגים יוותרו קצת על האגו.

  1. צבי שלום אינני מאמין לרגע בדרכו של ליברמן. הוא גם לא עושה מבחן חזרה בתשובה. הוא היום "האחראי" לא כי הוא כזה אלא מכיוון שברגע זה שיקוליו מתאימים לשיקולי כל מי שרוצה שהביביזם המשחית יעוף מהעיניים. הוא מחזיק עמדה מכרעת כי כך הורו התוצאות. אבל אני מזהיר את עצמי כל רגע שלא שיניתי התייחסותי הבסיסית אליו ולכן הכל עדיין פתוח ובודאי לא פתור בדרכו של איבט.

 3. הינה תפקיד הרבנים שכלל לא טופל בטח לא בעידן ממשלות הימין. ולכן הרבה מאוד רבנים ממשיכים להסית ולחנך ללאומנות קיצונית וגזענות כוחנית.

 4. רק ממשלת אחדות
  פיתרון יחיד לבלימת הפיצול והקרע המאים על החברה שלנו

  1. ממשלת אחדות פרושה ממשלה של כחול לבן והליכוד. כאשר הן תסכמנה להקים ממשלה הן תסכמנה על עוד שותפות. צריך להבין כאשר ביבי קורא לאחדות ונשאר עם ה55 בגוש הוא עושה צחוק מההליך. אם הן תסכמנה ללכת יחד אין ספק שיהיו עוד שותפים ליברמן ש"ס ואולי עוד. כל מי שלא מסכים יוביל לבחירות וישלם על כך

 5. ממעשה הרצח הנוראי. פחות מקדיש להזכירו. פחות מפיק לקחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך