סיבוך פוליטי

האם תיתכן ממשלה הכוללת את המפלגות הערביות?
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

יום למחרת הבחירות החוזרות הבנו כולנו שדבר כמעט לא השתנה, העם בחר שלא להכריע ונחשפנו לתיקו. ברור לכולם כי אין טעם בבחירות חוזרות, שכן קרוב לוודאי שתתקבל תוצאה דומה, ונוסף על כך ניקלע לתקופה של חודשים אחדים ללא ממשלה יציבה, כזו שלא קיבלה את המנדט מן העם.

נשיא המדינה הוא שיכריע איזו מפלגה תקבל את הגה השלטון, אלא שאין בידיו לשנות את מצב הגושים בכנסת, ובמקרה זה, כאשר הגושים שווים – ימררו הח"כים שבאופוזיציה את חיי הממשלה שתקום. תהא זו ממשלה היושבת על כרעי תרנגולת. נקלענו, אם כן, לסיבוך פוליטי.

מצב הגושים השווים פחות או יותר במספר המנדטים שקיבלו, הוא פועל יוצא של שיטת הבחירות שאימצנו לפני 70 שנה, מבלי לתת דעתנו על המשמעויות.

עם היוודע תוצאות הבחירות החוזרות נוצר לחץ ציבורי להקים ממשלת אחדות על בסיס שותפות בין שני הגושים, ואפילו הוצע שצד א' יהיה הראשון שיעמוד בראש הממשלה, עד לרוטציה, שתעלה את צד ב' לשלטון, אלא שזה לא היה רצון הבוחר – נקראנו להצביע בעד צד א' או צד ב'. מסופקני אם היינו בוחרים באפשרות שלישית – ממשלת שעטנז של שני הגושים.

כמו כן, החברה הישראלית איננה יכולה להתעלם מציבור של 22% בוחרים ונבחרים ערבים בעת הרכבת הקואליציה הממשלתית החדשה. לראשונה נוצרו הצורך והאפשרות להקים ממשלה הכוללת את המפלגות הערביות.

האם יימצא האומץ ללכת בדרך זו? האומנם נסכים כי החלטה לפעול ברצועה או בגבול הלבנון תהא תלויה בהצבעתם של חברי הכנסת הערבים? ומדוע לא? הרי הם חברי כנסת שנבחרו כחוק, כדי לקבל את משקלם הפוליטי בהחלטות המדינה. אי-אפשר לקבוע שקולו של חבר כנסת ערבי לא יישמע, אי-אפשר עוד להתעלם מן הקול הערבי בהרכבת הקואליציה הממשלתית.

אינני יודע כיצד תיפתר הבעיה, אך דומה שאין זה משבר נקודתי – ברור לי כי יהיה עלינו להשלים עם מציאות חדשה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. ללא ביבי יכולה לקום ממשלה יציבה תוך יומיים.
    גם עם המשותפת לא יכולה לקום קואליציה. רובם שוללים את קיום המדינה. הם אפילו לא מוכנים להתגייס למשטרה כדי להילחם ברציחות בחברה שלהם.

    1. הערבים לא בדיוק שוללים את קיום המדינה. הם רק לא רוצים שייתיחסו אליהם כמו שהם התייחסו ליהודים בארצות ערב. או שהם מעדיפים שישראל תהיה מדינה מוסלמית והיהודים יהיו בני חסות.

  2. אבל צריך להיות תמים כרוני בכדי להאמין שזה יקרה במדינת ישראל

  3. בתהליכי קבלת ההחלטות, יהפכו חלק ניכר מהם למעורבים וחלק אינטגרלי ממש מהמדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך