הנשיא ריבלין גלש מעל מידותיו

מאבק אידאולוגי ולא "חרמות"
תמונה של עמוס
עמוס אריכא

צר לי על הנשיא, שהוא שוחר-טוב וניסה לסייע בהקמת ממשלה ובדרך לשם תמרן בחוסר רגישות את גנץ ואת כחול לבן. כבר מהרגע הראשון טעה הנשיא טעות גסה כשהגדיר מאבק אידאולוגי חריף ועמוק בין ימין לבין שמאל כשעשועי זירה פוליטית, ואף כינה אותו בלשון משתלחת "חרמות".

האומנם מדובר בחרמות, אדוני הנשיא? תמהני כיצד התבלבל הנשיא שהגדיר מאבק פוליטי חריף וקשה בין בני אור לבני חושך המתקיים בארץ על עצם התקיימותה כ"חרמות"! סבורני שאם הנשיא יקרא שורות אלו ייתכן שיחזור בו מההגדרה הצרה, ששוב מחלצת מקוף המחט את מי שתקוע שם, לא לבלוע לא לפלוט – חשוד בשחיתות ושמו נתניהו.

אם אומנם הנשיא איננו מבין במה עסקינן, כי אז ייתכן שהוא חי במגדל שן מנותק מהאש המלחכת שורשיה של המדינה הזאת. הרי הנשיא מתעלם מהעובדה הצורבת שהגענו למצב שלדעתי הנו או ביבי או מדינה עברית דמוקרטית.

הנה תיווכח, אדוני הנשיא, כי לא חלפו 24 שעות מאז חזרת והטלת את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו – שלדעתי צריך להדחיקו בכל דרך סבירה לזירה המשפטית, וכבר שלוחיו הליצנים של הליכוד שמים לקלס את סיכומיך: שוב הם והגוש הלאומני-דתי – וזהו. דבר לא השתנה ודבר לא ישתנה, אדוני הנשיא.

אני פונה לנשיא בתקווה כי יגלה מקצת עוז-רוח ויאמר לעם בדיוק את שעל לבו, אם אכן דעתו סדורה וברורה לפניו. אולם אם למרות טיעוני כאן מר ריבלין עדיין מקיים קשר עם המציאות העגומה של כולנו בגלל אדם אחד ולא יחזור בו מהמילה "חרמות", כי אז לעניות דעתי הוא מחטיא כוונת משרתו הנעלה ובסופו של יום ימצא גם את עצמו מוכתם לתמיד. כך קרה, קורה ויקרה לכל מי שהתקרב למלכודת הדבש של נתניהו – זה אשר נודע כחסר הגינות ונטול מוסר בסיסי ביחסים שבין אדם לחברו.

הנזקים שגרם לנו ראש הממשלה באמירות מטעות ופוגעניות אינם נזקים שיימחו בעוד זמן. נתניהו הכניס את המדינה למלחצי-ריסוק וייתכן שנתעורר בוקר אחד ונבין את גודל האימה, שכבר איננה לפתחנו אלא מכה שורשים רעילים בכל מוקדי חיי הארץ המתפוררת והמיוסרת הזאת.

אני חוזר וקורא לנשיא להתעשת ולחזור ולהיות נשיא מביא מזור, נשיא שאינו מסייע להרעלת מקורות התחייה המופלאה שלנו. גם מעשה פלאים כשיבת ציון נמצא כעת על פי קו השבר ששבר בתוכנו נתניהו, בלשון יד שמאל בונה ויד ימין הורסת, ואין גדול בתחום זה מנתניהו. מר ריבלין, קום נא וחזור מהגדרתך, כי לא מדובר בסתם "חרמות". מדובר בנפש האומה מול נתניהו המתוח והלחוץ המסכן את עתידנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

25 תגובות

 1. אנוכי, ובטוחני שעוד רבים אחרים מזדהים עם מאמרך שלעיל, הגם שתיארת במילים חריפות יתר על המידה את מצבה של ישראל. אפשר לקבל זאת בהבנה בשל היותך סופר המשתמש במילים כחומר גלם.
  להערכתי אין לצפות מהנשיא ריבלין לישועה. הוא אינו קרוץ מהחומר שממנו הנשיא הרצוג היה קרוץ. לכן הוא לא יצליח ליצור ממשלת אחדות.
  הוא ניסה להשאיר את רעיית ראש הממשלה בבלפור וגם זה לא כל כך צלח.
  המצב החוקתי כרגע הוא שביבי משמש בראש ממשלת מעבר. אם היועמ"ש יחליט על העמדתו לדין אחרי השימוע שייערך בשבוע הבא, לא תעמוד לביבי חזקת החסינות של ראש ממשלה נבחר, אלא רק של חבר כנסת. כך הוא לא יוכל לכהן אפילו כשר בממשלה.
  אזי הנשיא יוכל להטיל את הרכבת הממשלה על חבר אחר, אולי אפילו מהליכוד. בכך תפתח הדרך לממשלת אחדות.
  הגם שאני מפקפק הנני מבקש לקוות שיהיה לנשיא מספיק אומץ לב ללכת על פי מתווה זה.
  מועדים לשמחה ושנה טובה לכל הקוראים והמגיבים.

  1. היות והייתי שם ממש במו"מ על הרכב ממשלת פרס-שמיר והרוטציה ב1984.עלי לקבוע שלנשיא המנוח והמוערך חיים הרצוג ז"ל לא היתה יד ורגל בהקמת ממשלת האחדות ב1984.היה זה עזריאל עינב ז"ל שהפגיש בין פרס לשרון ומשם הגיעה האחדות והרוטציה הנשיא בירך לאחר מעשה

   1. תודה על הערתך והבהרת העניין. מהערתך לומדים שלאריק שרון הייתה זכות ראשונים ביזום הקמת ממשלת האחדות פרס-שמיר.
    הנה עוד דבר לזכותו של שרון.
    נאמר – לעולם ילמד אדם. מהערתך שלעיל למדתי על עובדה היסטורית בעלת משמעות.

 2. אחד האנשים היחידים שמונע בגופו את ההתרסקות המוסרית של מדינת ישראל.

 3. לא תמיד בכל נקודה
  הפעם מסכימה
  והכי חדוב לדעתי שאתה כותב אמיץ
  את מה שאתה חושב
  לא בלשון של פוליטחקאי חלקלק
  אלא בעוצמה ישר בפרצוף
  שנה טובה

 4. נכון שהוא אולי התכוון נגד הקביעה של חלק מכחול לבן נגד החרדים, אבל הוא התכוון לא פחות על הכרזות החרדים נגד כחול לבן, והכרזון כל הימין נגד הערבים וכן הלאה. ריבלין אפילו לא מצליח להסתיר סלידתו מנתניהו. הוא אוהב אותו אפילו פחות ממך.

 5. ממשיך להגיד דעתו בקול רם. אני רק מקווה שמשהו ישתנה. כי המגמה כיום שגויה ושלילית.

 6. צריך להפסיק לדבר בדיפלומטיות ולהגיד דברים ישר ובקול רם גם אם הם לא נעימים. הרי מדובר בעתיד המדינה שלנו.

 7. אני מוקיר את שלל התגובות ואני מוצא עצמי אסיר תודה לכל אחד שטרח להגיב. תבורכו כולכם בשנת בריאות נכונה!!!

 8. הבעיה היא שהתקפה על ריבלין מסיטה את תשומת הלב מלב הבעיה וזה כמובן לא ריבלין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן