בחירות אחרונות ל-2019

ממשלת אחדות אפשרית בהחלט
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

אני מקווה ומאמין שבחירות אלו הן האחרונות לשנת 2019.

בחירות לכנסת תפקידן לקדם הקמת ממשלה חדשה. כישלונו של נתניהו בהרכבת הממשלה הוא תהליך שחוו כמה מנהיגים בעבר, למשל ציפי לבני ושמעון פרס, אבל אז היה ברור שכישלונם כופה על הנשיא לבחור מועמד אחר שירכיב ממשלה. ב-2019 היינו עדים חיים לחששותיו של נתניהו מהרכבת ממשלה אחרת, גם אם ירכיב אותה איש אחר ממפלגתו. אני מאמין שבבחירות הקרבות לא תימצא מפלגה שתעדיף את פיזור הכנסת על פני מועמד חלופי לנתניהו. אבל אין לדעת.

בתקופתי בכנסת ובממשלה ידעו גם יצחק רבין וגם שמעון פרס שכל מהלך מוטעה שלהם יביא לביקורת פנים-מפלגתית. הליכוד של היום נראה כמו עדר ממושמע בכוונה הרעה ביותר של המושג. כולנו יודעים מה יאמר מיקי זוהר ומה "תצהיר" מירי רגב. מדובר בדף מסרים שלשניהם אין חלק בחיבורו. השאלה היא אם ביום פקודה יבינו שיש להם חובות לציבור כנבחריו הפוטנציאלים.

אין לדעת עם תמה תקופת נתניהו. אך אני יודע, בטוח ומשוכנע שהאינטרס העליון שלנו הוא שהתקופה הזאת תסתיים. לבנימין נתניהו כפי שהכרתיו היו סייגים בניחוח אתי. לביבי של היום, אחוז הרגשת העוצמה, אין כל סייגים, והוא הופך את ביתו ברחוב בלפור לממלכה עם מין מלכה ונסיך. לאיש אין מעצורים מלחבור אפילו לברוך מרזל, כי מעניינת אותו האריתמטיקה של שימור שלטונו ולא שום דבר אחר.

ייתכן שישראל הולכת למציאות מלחמתית – ואז את מי נרצה ליד ההגה? את ביבי, רגב וארדן או את גנץ, אשכנזי ויעלון? מי אחראיים יותר, מי מנוסים יותר, מי שקולים יותר ומי הרפתקנים פחות? אינני חושב שהקמת ממשלת מרכז-שמאל אפשרית במציאות האלקטורלית הנוכחית, אבל ממשלת אחדות משותפת אפשרית גם אפשרית. העובדה שנתניהו שולל את הקמתה ומעדיף להתחבק עם ליצמן וסמוטריץ' מצביעה על סולם העדיפויות שלו. אין מנוס מהמחשבה שהניסיון להיחלץ מאימת הדין הוא המרכיב הדומיננטי בשיקוליו.

כל אדם ילך לקלפי ויבחר את שאומר לו ליבו. אבל כל הבוחרים חייבים לבטא את רצונם הברור שבחירות אלו יהיו סוף תהליך ולא המשכו. זהו ציווי למפלגות לקבל את דין הבוחר ולא לנסות לעקוף אותו משיקולים אחרים. החלפת הממשלה באחרת – זהו האינטרס החשוב ביותר למדינת ישראל. במציאות הקיימת תקום כנראה ממשלה משותפת, ובנסיבות מסוימות יכול לעמוד בראשה גם איש ליכוד, אך כזה שאיננו סוחב על גבו שלושה כתבי אישום וששיקוליו עשויים להיות ענייניים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

  1. ניתוח נכון…ביבי שבע! דואג לשימור בית המלוכה הבחירות האלה מבחינת ביבי הן בסהכ נסיון לגלגל הצלה מפסק דין…הוא יודע שלא יוכל לצאת זכאי במישור המשפטי והסיכוי האחרון שלו הוא ברית ימין ביטול דין!!!
   הסיכוי האחרון של המדינה זה להחליף אותו…בסוף ספטמבר נדע

  2. בנימין נתניהו, האויב שבפנים מקבל תמיכה וסיוע מהמשתפים של הליכוד.

 1. אכן, מדינת ישראל נקלעה למצב שמעולם לא הייתה בו. עוזי ברעם היטיב לתאר ראש ממשלה שכל מעייניו נתונים להישרדות האישית שלו, מוקף באומרי הן המהווים מאפיין ברור של גלישה למשטר טוטליטרי. מפלגת כחול לבן, אמנם לא עברה טבילת אש ראשונה, ועדיין לא ידוע כיצד ייושבו הבדלי הדעות שבה. צריך לקוות ולהאמין שהאחריות הקולקטיבית של ראשיה תגבר על השוני ובכך תהפוך לגורם רב עוצמה שיסייע לנשיא להטיל על גנץ להרכיב את הממשלה הבאה

 2. ליכוד פלוס חלק מכחול לבן פלוס מפלגת העבודה פלוס כל הימין פלוס רוב החרדים

 3. ליעקב שלום תגובתך לא מפתיעה כי כל תחזית לגיטימית. אתה בונה על פיצול כחול לבן באותה מידה יכול לבוא גם פיצול בליכוד. יתכן מאד שבלי פיצולים תקום ממשלה מאוחדת עם ראש ממשלה אחר שעשוי אולי גם לבוא מהליכוד

 4. מסכים לחלוטין להערכתך את נתניהו. הגיע הזמן שיבוא במקומו אחר. הסיבות לכך רבות עוד יותר מאלו שעליהן כתבת במאמר שלעיל.
  מכל מקום, יש לקוות שתוצאות הבחירות הקרובות יכתיבו לחברי הכנסת הקמת ממשלת אחדות לאומית. עם נתניהו או בלעדיו. ישראל נמצאת כרגע במצב ביטחוני קריטי וכנראה שבקרוב ישראל תיאלץ לצאת למסע טיהור נרחב של דרום לבנון, עזה ועד לאיראן.
  חיש לנצל את ההזדמנות בעת נשיאותו של טראמפ והיחסים הטובים עם פוטין על מנת לבצע את המשימות הללו.
  כולנו נישן יותר טוב בלילה עם ליד ההגה בעת הזו יתייצבו ביחד נתניהו, גנץ, בוגי וגבי.
  זה האינטרס העיקרי בעת הזו.

  1. כול הבחירות הללו הן על נתניהו. ימשיך או לא ימשיך. אם לא ימשיך יש רק מועמד אחד להחליפו.
   זאת הסיטואציה והיא לא תשתנה בכלל.

 5. בעדינות. חייבים היו כבר מזמן לעבור למתקפה חזקה ולל עצרות עם בכיכרות וברחובות. לא עושים כלום משום מה.

  1. הימים של עצרות עם בכיכרות חלפו ועברו מזמן. לא עושים כלום בעניין זה כי אין עם מי לעשות, אין מנהיגים שימשכו קהל לעצרות עם נגד מפלגות הקואליציה. וכמובן לא ניתן לעשות "מתקפה חזקה" כפי שאתה טוען.
   ותחשוב עוד דבר – אולי מפלגות הקואליציה בסך הכול צודקות ?

 6. היום התחילו שידורי תעמולת הבחירות. כחול לבן ממש תוקף בחריפות את ביבי. אבל רק אותו. שום מילה נגד הליכוד לא שמעתי מהם.

 7. בפעם הראשונה
  אני מרגיש שיש סיכוי להחליף השלטון
  או לפחות את ההרכב שלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן