מכתב גלוי לשמעון שיפר

אמירה מבישה על מפלגת העבודה
צילום של שיפר
שמעון שיפר צילום: Yoram Shoval he.wikipedia.org

הואיל ועונת ליגת העל בכדורגל טרם החלה, צפיתי ב"פגוש את העיתונות", ושם הופעת כ"מומחה וכפרשן" – של מה בדיוק איני יודע, אבל למפיקים פתרונים בעניין. שמעתי ולא האמנתי למשמע אוזניי כאשר תיארת את מפלגת העבודה כ"מפלגה של מזרחיים". למה? כי בראשה עומד עולה ממרוקו משדרות ולא מישהו מהעלייה הראשונה שמבין ויודע לספר בדיחות ביידיש, כמוני דרך אגב. התביישתי בשבילך. כתב מדיני מוערך נופל באמירה שמקומה לא יכירנה ב-2019 במדינת ישראל. לדאבוני, אמירתך הנואלת עברה ללא תגובה של היושבים באולפן, רובם לא אשכנזים כמוני ולכן כנראה לא הרגישו בנוח להתקומם מיד.

מה בדיוק רצית להגיד באמירה הזו? לקטלג מפלגה לפי ארץ המוצא של העומד בראשה? או אולי להגיד משהו על אופיה? לדבריך, אתה יודע מראש שאיש בפריפריה לא יצביע למפלגת העבודה. מתי גם תגיד "הפריפריה המזרחית" כדי שיבינו למה אתה מתכוון? אמירתך זו מסבירה לי מאין מגיעה הביקורת שאתה מטיח בעמיר פרץ במשך זמן רב ומה מקור הזלזול שאתה מפגין בו. אז הנה כמה מילים על המפלגה המזרחית הזאת, שאני – בן להורים שהגיעו ארצה מגרמניה ומאוסטריה – תומך בה, ושאלפים כמותי חברים בה ונעלבו מאמירתך.

המפלגה המזרחית רוצה להביא להעלאת התשלומים לאזרחים ותיקים – אשכנזים ומזרחים – באמצעות פנסיית מינימום של 6,000 שקלים לחודש. המפלגה המזרחית גם מציעה להעלות את שכר המינימום ל-40 שקלים לשעה, לכולם – בלי הבדל מוצא, גזע ומין, ואפילו הציעה תכנית חדשנית של ליסינג לדירה, כדי שהיכולת להשיג מגורים תהיה אוניברסלית.

מפלגת העבודה הייתה ונשארה המפלגה של המדינה, גם אם אתה ושכמותך מתקשים לעכל את החילופים בהנהגתה. חבל שדווקא אתה, מר שיפר, שכה היטבת לתאר את מהות עבודתו של עיתונאי בכנס אילת: "עבודת העיתונאים כיום צריכה לשוב ולהתבסס על מגע הדוק עם השטח" – דווקא אתה לא עמדת בקריטריונים של עצמך. מעט עבודת שטח הייתה מגלה לך שלפחות בעניין "אף קול מהפריפריה לא יגיע למפלגת העבודה" אתה טועה ומטעה. ואולי האוויר הצח מחוץ לאולפן היה מחזיר לך את בינתך וסותם לך את הפה מללהג באופן שריח גזענות נודף ממנו.

וכדי להראות לך שבמפלגה המזרחית יש מי שיודעים יידיש אסיים בשפה זו. דברי הטיפשות שלך, שיפר, מזכירים לי ימים נשכחים, שבהם בסביבתי נהגו למתוח ביקורת על מי שאמר דברי שטות: "עאר איז א מיטל מאן, נישט א גרויסע חוכם אונד נישט א קליינע נעאר", ובעברית: הוא אדם בינוני – לא חכם גדול ולא טיפש קטן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. עזוב את שיפר. נפלט לו.
  אולם האם נותר כיום משהו ממפלגת העבודה?
  מי המנהיגות – אורלי לוי, מירב מיכאלי מגרשת המצביעים, עמיר פרץ שבשבילו הצביעו בעירו שדרות 2% מהמצביעים?
  יורם היקר – תפנים. אין יותר מפלגת העבודה.
  פרק היסטורי מדהים הסתיים.

  1. חלק מהעיתונאים כמו שמעון שיפר , הפכו מזמן לכוח פוליטי אלטרנטיבי
   במסווה עחתונאי מקצועי פרשני .
   כקורא וותיק של מאמרי שמעון שיפר
   אני קובע שדעתו השלילית נגד מפלגת העבודה היתה קבועה ומתמדת .
   דעה אישית לגטימית אבל בתנאי
   שלא תחת מסווה של כביכול פרשנות
   "מקצועית".אין דבר כזה.

  2. אני, אינני חברת מפלגת העבודה. ואם אכן נכון שאין יותר מפלגת העבודה, אינני מבינה את השמחה הזו. זהו יום עצוב ונראה שהרוח נושבת אל האופל. למפלגת העבודה זכויות רבות, מאד רבות בבניין הארץ הזו. מקימיה היו יסוד עמוק בבניית המקום, החברה, התרבות ותנאי המחייה. גם אם לא הכל מקובל עלי, הרי שאני יודעת להעריך את שלל עשייתה שאין דומה לה. לא לראות את מפלגת העבודה על פני השטח, זה לאבד גוף ערכי ממעלה ראשונה. אין בי ולא צריכה להיות גם באחרים שמחה לאידה. רק צער עמוק. אי היות מפלגת העבודה מעיד רק על איבוד ערכים של הציבור. יותר מכל אני מקווה שהמציאות תוכיח שטעות בידיכם.

  3. מזדהה ומסכים עם כל מילה בתגובה. לא יכולתי לבטא זאת טוב כמוך

  1. אתה צודק ב1000 אחוז
   במיוחד שלא היתה שום תגובה נגדית,
   אחרי אמירה אומללה כזו הייתי "תולה את הנעלים" אני מתבייש מאד שעדיין היום חושבים כך,רע רע רע.

 2. יורם הפעם אני לגמרי מסכים אתך. ושיפר מזה שנים גם בעיניין המדיני כבר לא מבין כזה גדול. אצלו זה תלוי רק אם מקור המידע משתף אותו בסודות המדינה. היות ולא פעם התבלבל אף אחד לא באמת מספר לו את האמת. המחשבה הזאת פשוט הוציאה ממנו את מי שהיה כל השנים. אדם ממורמר. אני כמוך בז לו.

  1. גם אני בוז מלא נראה שזקנתו מביישת את בחרותו. הגיע הזמן ש"העיתון" ידיעות ישלח אותו לנוח בבית אבות

 3. כל יום אומרים בקשר לכל המפלגות דברים איומים ואלימים. מותר לשיפר לחשוב מה שאמר.

 4. כמעט כל המצביעים ממעוזים אשכנזים. אז מה בכלל כל הוויכוח הזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך