הגיע הזמן לחזור לנושאים האמיתיים

הבחירות אינן מתקיימות בתקשורת
אדם מצביע
צילום: צילמתי

מערכת הבחירות כפי שהיא משתקפת בתקשורת התמקדה בחיבורים ובמיקומים. עיקר המחלוקות בין המפלגות השונות היו מי יהיה במקום 5, מי ב-11 ומי ב-24 או בשאלה מי יתאחד עם מי כדי להתפלג מיד אחרי הבחירות, או בלשון אחר – מי יתפלג ממי במסגרת הקריאה לאחדות המחנה. עם הגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית כולי תקווה שמערכת הבחירות תתחיל לגעת בבני האדם – באזרחי מדינת ישראל ובמצוקותיהם.

תוך כדי הדיונים על האיחודים והפילוגים קיבלנו תזכורת כואבת בדמות פציעתו של קצין צה"ל על ידי מחבל חמאס שחדר לשטח ישראל מגבול הרצועה. שוב התברר כי השאלה כיצד לספק ביטחון בגבולנו עם עזה חשובה פי כמה מהשאלה אם הרב קריב חבר בתנועה הירוקה או במפלגת העבודה. גם מצוקת הנכים, המתבטאת בחידוש ההפגנות, חשובה ממיקומו של איתמר בן גביר, וכך גם הטיפול בירידת שער המטבעות הזרים, הפוגעת אנושות ביצוא ועלולה להביא לפיטורים המוניים בתעשיות ממוקדות יצוא.

ייתכן שלאחר שתם העיסוק ברעייתו של שר החינוך הרב פרץ ובעמדותיה, ניתן יהיה לעסוק בכשלים במערכת החינוך, וראו מקרה ההתהוללות באיה נאפה. גם מערכת הבריאות הקורסת ומצוקת האחיות, או ליתר דיוק מצוקת החולים, היא נושא ראוי להתמקד בו במערכת הבחירות, כמו גם הכשלים בשירותי הרווחה, שהעובדים הסוציאליים הציפו מחדש.

יש שורה של נושאים שנעלמים מעיני הכתבים והפרשנים הפוליטיים. אלו עסוקים בעיקר במתן עצות לנבחרים ובשפיכת קיתונות של לעג על הפוליטיקאים על כך שהשיח שהם מנהלים הוא לגופם של אנשים ולא לגופם של עניינים, וכל זאת כיוון שהפוליטיקאים הפנימו  שעיסוק בסוגיות רציניות אינו מעניין את העיתונאים ואינו זוכה להתייחסות תקשורתית.

בסופו של יום צריך להבין שבבחירות כל אזרח ואזרח קובע, כמובן באופן קולקטיבי, בשאלות מהותיות לחייו: ביטחון אישי ולאומי, ביטחון חברתי, ביטחון בריאותי, ביטחון חינוכי וביטחון כלכלי.

ולבסוף מילה לפוליטיקאים: ההתבהמות בשיח אינה מביאה קולות, אולי רק לייקים בטוויטר. מטבע לשון שנונה שזוכה לעדנה רגעית בתקשורת היא חסרת ערך אלקטורלי. הציבור הישראלי חכם מאוד ונותן קולו למי שדואג לו ונותן לו תקווה.

בחירות צריכות להיות סמינר כלל-ארצי על הסוגיות המטרידות כל אחת ואחד מאתנו, בתקווה שסיעור המוחות הכללי יביא תשובות נכונות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. דורי, אחד הפרשנים הפוליטיים האיכותיים והמדויקים.
  בין היחידים היודע על מה הוא מדבר, בשל ניסיונו העשיר בפרקטיקה.
  בעל פינה קבועה (ומוצלחת) בתוכניתי 'לפני חצות היום' המשודרת ברדיו קול הגליל העליון.
  הרצל בן אשר

  1. יורם דורי מפרשן כרגיל בבהירות ובהתמקדות
   בבעיות החשובות.
   לצערי הציבור מרבה לעסוק בעטיפה
   ולא במהות.
   מקווה שדורי יחזור למקום בו הוא
   צריך להמצא;בלב העשיה הפוליטית

 2. אבל מי שקובע זה העם והוא אוהב את המנהיגים את דרך פעולתם ואת הנושאים אותם הם מעלים

 3. ואין קשר בין מה שאומר למה שעושה
  הואיל וזה בא מכל המפלגות ללא יוצא מן הכלל מה על המצביע הפשוט לעשות?

 4. אנו עוסקים כל הזמן בנושאים האמתיים, דהיינו מי יתפוס את המפתח לקופה הציבורית ויוכל גם להתפרנס ממנה יפה וגם למנות את תומכיו לתפקידים בשכר עם תנאים טובים בשרות הציבורי.
  כך זה היום, כך היה בעבר, וכך מן הסתם יהיה גם בעתיד.
  ההוכחה – כחמש עשרה מפלגות שהתקיימו מאז קום המדינה, נעלמו מהמפה הפוליטית כאשר דור המייסדים שלהן חלף מן העולם. במקרים ידועים הצליחו הבנים או הנכדים של המייסדים לרשת את מה שאבותיהם יסדו (יאיר לפיד, אורלי לוי) אולם גם סוג זה של פוליטיקה נעלם בסופו של דבר.
  אלה הם העניינים האמתיים. כל היתר זו אידאולוגיה בגרוש שנתפרת על מנת לבלבל את ציבור הבוחרים עם מצגי שוא.

 5. אז נתניהו ענה שזה שטויות
  אז מחר בלי קשר שניהם ישבו בותה ממשלה
  הנה מקרה של עיסוק בשאלת מפתח
  הנה שתי דעות הפוכות
  אז מה?

 6. מה שאתה אומר זה לכאורה המובן מאליו
  אבל זה לא מה שקורה
  מה צריך לעשות?
  מה הפתרון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך