תנועה שהקימה מדינה נפלה לידי קבלן פירוקים

גורל מפלגת העבודה – בגמר בנייה מסלקים פיגומים
צילום אבי גבאי
אבי גבאי צילום: אבי אוחיון לשכת העיתונות הממשלתית he.wikipedia.org

ב-3 ביוני 2019 הופצה ידיעה ב-ynet ולפיה אבי גבאי שוחח עם האלוף (מיל') יאיר גולן והודיע לו שהוא יכול להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, אף על פי שאינו חבר המפלגה. לא להאמין. אם באמת כך אמר גבאי לגולן, אותו קצין שנזכר במעשי הנאצים, הרי זו הוכחה נוספת שגבאי סתום בלחץ. לא מספיק שראש הממשלה עבד עליו בעיניים. הוא מראש לא הבין שאין שום סיכוי שלפחות ארבעה מחברי סיעתו יצטרפו לממשלת ביבי, וכן שאין סיכוי שכחלון יוותר עבורו על תיק האוצר. אמנם גבאי מספר שהתפטר מן הממשלה ב-2016, אך על פי התנהלותו במפלגת העבודה סביר יותר להניח שכחלון סילק אותו מעל פניו. כנראה הוא פישל במפלגת כולנו, ועל כן כחלון הראה לו את הדרך החוצה.

גבאי יצא ל"שוק הפוליטי החופשי". הוא כבר התבשם ממנעמי השלטון. זה מצא חן בעיניו. הוא חיפש סוס (מפלגה) חדש שעליו יוכל לרכוב כל הדרך לכנסת. אצל כחלון הוא היה מקום 11, אך כחלון הצליח להכניס רק עשרה חברי כנסת. כיוון שהתמנה לשר ללא חברות בכנסת, היה קל לכחלון לוותר עליו. גבאי מצא את מפלגת העבודה בראשות בוז'י הרצוג, שאז כללה את סיעת התנועה של ציפי לבני, שהכניסה לכנסת 24 חברים. הישג נאה לכל הדעות. הוא נרשם לחברות במפלגת העבודה והעמיד עצמו בבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר המפלגה. על הדרך הוא פגש את ח"כ שלי יחימוביץ'. ממש מפגש גורלי.

הגב' יחימוביץ', להלן שלי, הייתה זועמת ומתוסכלת. היא הודחה מכהונת יו"ר המפלגה על ידי בוז'י הרצוג. בעברה היא הייתה עיתונאית מוכשרת ושדרנית בעלת מוניטין, שמתחה ביקורת נוקבת על שלטון הימין. באותם הימים עמיר פרץ היה יו"ר המפלגה. הוא צירף אותה למפלגה והכניס אותה במקום ריאלי לרשימת המועמדים מטעמה לכנסת. היא נכנסה לבית המחוקקים ומיד החלה להתבלט כעמוד אש ההולך לפני המחנה, בין חבורת הח"כים הבינוניים של מפלגת העבודה.

בכך עשה החבר הנכבד עמיר פרץ טעות גורלית, הן במישור האישי שלו והן בהיסטוריה של המפלגה. כניסתה של שלי לפוליטיקה לא הביאה מזור למפלגה – היא המשיכה לשקוע, אם כי באיטיות שאפיינה את שקיעתה של המפלגה "שהקימה את המדינה". שלי התגלתה כ"סוציאל דמוקרטית" ובעלת עמדות פוליטיות ארכאיות. היא הסתכסכה עם עמיר פרץ ולא רחק היום עד שתפסה את מקומו בראש המפלגה.

היא לא הצליחה לספק את הסחורה, דהיינו להביא לדיאדוכים של המפלגה את השלטון ואת המפתח לקופת האוצר. על כן הם התקבצו סביב בוז'י הרצוג, נסיך אמיתי ואיש נעים הליכות, והוא הדיח את שלי מראשות המפלגה. בוז'י כרת ברית עם ציפי לבני ויחד הם כמעט – אבל ממש כמעט – הצליחו לספק את הסחורה. ציפי העיבה על שלי, שהחלה לאבד גובה ומוניטין במפלגה.

במצב זה היא פגשה באבי גבאי, מצעירי הליכוד לשעבר. הוא הקים יחד עם כחלון את מפלגת כולנו. בעת ההיא הוא כבר היה השר לאיכות הסביבה לשעבר, ועוד לפני כן הוא היה מנכ"ל בזק והספיק – על פי דבריו – גם לעשות לביתו. שלי שלנו (גילוי נאות – כותב שורות אלה תמך בה בזמנו) שינסה את מותניה והתגייסה יחד עם מחנה תומכיה במפלגה נגד בוז'י ולטובת אבי גבאי. גבאי נבחר.

כנראה גבאי לא בדיוק הבין את הגנטיקה של המפלגה וגם לא הבין מדוע חלק נכבד מחברי המפלגה בחרו בו. מיד עם היבחרו הוא התחיל לעשות שגיאות. קצרה היריעה מלפרט את כולן בחיבור זה. אחת הראשונות הייתה להדיח את מזכ"ל המפלגה החבר ערן חרמוני ממקומו ברשימת המפלגה לכנסת. כדי לקבל מעט רושם על שאר שגיאותיו תוכלו להתעניין אצל ציפי לבני, איתן ברושי ואיתן כבל. סופו של דבר הוא שבבחירות לכנסת ה-21 הצליח גבאי להכניס לכנסת את עצמו ועוד חמישה חברים ממפלגת העבודה. שוד ושבר. חורבן הבית.

מבין ששת הח"כים הנ"ל, השני הוא אלוף במילואים רב-מוניטין, שאינו מבין איך ומדוע מצא את עצמו פתאום בכנסת. השישי היה כבר יו"ר העבודה. בעירו שלו קיבלה המפלגה כמעט אפס אחוזי הצבעה. למעשה פג תוקפו הפוליטי, אך הוא אינו רוצה להבין זאת. שניים נוספים הם צעירים שנקלעו למפלגה בעקבות מחאת מחירי הקוטג'. באמת חשוב מאוד. הם ממש צעירים מצוינים ומבטיחים. החברה הנוספת היא, איך לא, גב' יחימוביץ'. פצצת זמן שנשתלה במפלגה הודות לשתדלנותו של עמיר פרץ. היא אשר הביאה בכוחה האלקטורלי את אבי גבאי לתפקיד יו"ר המפלגה, ולעניין זה ראו מאמר בשם "והמנצחת היא… שלי יחימוביץ'", שפורסם באתר זה ביום 13 ביולי 2017.

שמעתי ספקולציה, לא בטוח שהיא נכונה, שביבי התחמן שלח את גבאי במשימה סודית לפרק את מפלגת העבודה. גם אם זו פנטזיה של מי ששם עצמו כיודע דבר, הרי שבמבחן התוצאה גבאי באמת פירק את מפלגת העבודה. גם אם הוא, אולי, לא בדיוק התכוון לכך, הרי שבחוסר הבנתו הפוליטית (סתום בלחץ כבר אמרנו?) הוא השיג את המטרה.

כעת במקום לקום, להודות בטעותו וללכת הביתה, הוא עוד מבקש להביא אלוף נוסף למפלגה. ולא רק זאת, על פי דבריו בריאיון רדיו לאיילה חסון הוא עוד לא החליט אם יתמודד שנית לרשות העבודה. משום מה הוא מתעלם מהסקרים שמנבאים לה ארבעה מנדטים בבחירות לכנסת ה-22. המפלגה עלולה לא לעבור את אחוז החסימה ולהצטרף לחבורתו של מר קנאביס (פייגלין) המפורסם.

אמש התראיינה שלי בטלוויזיה. יש להודות שהריאיון היה פתטי ומכמיר לב. שלי מבינה את גודל הברוך. היא מרגישה שהמפלגה, שכמעט נמחקה מכנסת ישראל בבחירות לכנסת ה-21, עלולה להימחק לחלוטין בבחירות לכנסת ה-22 אם אבי גבאי לא יקום וילך הביתה. בריאיון היא פנתה ישירות לגבאי והתחננה לפניו שיקום ויתפטר.

שלי יקירתנו, חבל שהגעת למקום זה. אל לך להאשים אלא את עצמך בהתרסקות המפלגה. כפי שהודית בריאיון הטלוויזיוני, את וחבריך הפוליטיים תמכתם באבי גבאי ונתתם לו גב עד לעת האחרונה. הכישלון המונומנטאלי של המפלגה רשום בהחלט גם על שמך.

על פי הבנתי את צריכה לקחת את עצמך ואת בת טיפוחייך סתיו שפיר המדהימה, ולהצטרף למרצ. יש להניח שכמה עשרות אלפי מצביעי העבודה ילכו איתך. אם תעשי הסכם טוב עם תמר זנדברג, מן הסתם סתיו ואת תשמרו על מקומכן בכנסת. כך מרצ בוודאי תעבור את אחוז החסימה והיא עשויה לזכות ב-6–7 מנדטים. ייתכן שגם איציק שמולי, הח"כ המצטיין, ירצה להצטרף אליכן וכך גם הוא ישמור את מקומו בכנסת.

לבסוף אנו נותרים עם שאלה אניגמטית – מה יהיה על אבי גבאי ועל טל רוסו? זאת אין לדעת בעת הזאת. ומה יהיה עם מפלגתם של המייסדים – בן-גוריון, לוי אשכול, גולדה מאיר וחבריהם? – סטודנטים להנדסה אזרחית בטכניון לומדים כי כאשר בונים בניין מציבים בשטח פיגומים. עם סיום הבנייה מפרקים את הפיגומים – לתפארת מדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. למחנה שבו מי שיותר צדקן מנצח אין סיכוי מול מחנות בהם מי שיותר מוכשר מנצח. מחנה שבו השוויון הוא ההבטחה לחברים בו והמדד המוסרי יכולה להצליח רק אם יש לה כוח לשלוט בחבריה, כי כול היתר בורחים ממנה כשהם מבינים את השקר שהיא מוכרת.

 1. ללא מנהיג איין מפלגה
  עוד מדרגה אחת למטה ואין מפלגת העבודה

  1. עכשיו גבאי רוצה שריון במקום 2 שהתפנה כיוון שרוסו עוזב ועמיר פרץ, שלא עבר את אחוז החסימה אפילו בעירו שדרות, רוצה להיות יו"ר.
   כנראה שבמועד ב' המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה.
   אם פרץ לא יהיה יו"ר – תהיה סתיו שפיר.
   זו מנהיגות.
   כל הכבוד שלי יחימוביץ'.

 2. לכל צעדיו המטופשים עד כה היה יכול להיו. הסבר. אבל לצעד האחרון שיביא קבורה למפלגה אין לי שום הסבר אפילו הזוי.

 3. ההתעקשות להישאר במקום השני נבעה מהאסטרטגיה של גבאי להישאר חבר כנסת – שלמעשה זאת הייתה תכניתו מלכתחילה.
  כיום זה כבר "פוסט מורטום" כיוון שגבאי הסתום תפס סוף סוף שאין לו ולמפלגה כל סיכוי. הוא רק מתבזה ומוטב לו ללכת הביתה.
  לגבי היו"ר הבא –
  שמולי וסתיו עדיין צעירים להנהגה. פרץ כבר פג תקפו.
  אולי יכנס חבר נוסף לנישה הזו – איתן כבל למשל וכיו"ב.
  בכל מקרה הפלגת העבודה תמשיך להיות מפלגה "משנית". זו דרכו של עולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן