מה לוקחים בבוקר אחרי חמרמורת?

הבחירות ותוצאותיהן
צילום של אבי
אבי גולדברג

חבר מחיפה, לשעבר האדומה, ביקש שאכתוב משהו שירומם את רוחו הנכאה בגלל החמרמורת שתקפה אותו לאחר "החגיגה הדמוקרטית". אם הבנתי נכונה הוא חש אכזבה מרה מכך שתושבי דרום הארץ, הנתונים למתקפת בלונים ישמעאליים הנושבים ברוח מעבר לגדר, שבו ובחרו בבנימין נתניהו, ועוד העלה תהיות על העדפותיו של הדמוס הישראלי הנוהר. נראה לי שתוגת המפסידים היא בעיקר ליקוי הבנה חריף של המציאות הפוליטית הישראלית בארץ נהדרת, והנה תובנות אחדות לשיפור הרגשת הקבס העולה אצלו  לשמע תוצאות הבחירות.

תרגיל דלילה

הנה קמה לה מפלגת גנרלים מהוללים במטרה לתפוס את השלטון במערכת בחירות דמוקרטית וזוכה לתמיכה נרחבת באותה מידה שזכה לה בעלה של שרה. האין זה מעודד? הרי בכל מדינה אחרת כאשר מתאחדים גנרלים מהוללים כאלה העניין מסתיים בהפיכה ובתפיסת השלטון, ללא מערכת בחירות מייגעת וללא יום נופש לעמישראל.

אז איך קרה שטרויקת השמשונים לא תפסה את הכס? הדבר אירע משום שהשלטון הוא בן של היסטוריון, והאב סיפר לבנו על אודות שמשון ודלילה. כלומר אבא נתניהו הסביר לבן טיפוחיו בנימין כי די בטריק קטן, כמו תספורת קצוצה שעשתה דלילה לשמשון, כדי לאיין את האויב. ישב ביבי וחשב ארוכות: מה אעשה כדי לאיין את כוחם של המתמודדים האלופים גיבורי החיל? ואז הכריז: המתחרים בי הם "סמולנים". ובמדינתנו הקטנה כשמדביקים לגיבורי העם את התווית הנלוזה "סמולנים", מיד מתנדפים כוחם וקסמם.

באין מרדכי ואסתר

טוענים אנשי הימין שמדינת ישראל היא מדינה ליהודים וחוק הלאום יבהיר אחת ולתמיד ששוויון הוא זכות הפועלת רק בין אזרחים בני דת משה. מה עושים ערביי ישראל כשניתנת להם הזכות הדמוקרטית להתקומם נגד הגזירה הזאת? אין להם מרדכי לצורך ביטול גזירות, ולוסי אהריש אינה אסתר, אז במקום לנהור בהמוניהם לקלפי, כפי שהמליץ להם השליט בזמנו, הם מחרימים את ההליך שנותן להם סיכוי להשפיע. אז אל תגידו במרצ ואל תאמרו בשמאל.

הבושם של הפשיזם מבלבל דעתו של אדם

שניים אפופי בושם פשיזם נכנסו לפרדס הבחירות – הגברת שקד ומר נפתלי. יד ביד צעדו בדרך והבושם הפיץ ניחוחו המשכר. נתבלבלה עליהם דעתם ונכנסו השניים למחילה שנקרתה במשעולם, ועד היום הם נמצאים בארץ הפלאות של אליס ושרים בצוותא למלכת הקלפים שיר שחיברו לקראת הבחירות.

הבית השלישי, או "בתחבולות תעשה לך…"

מר פייגלין בהופעתו המהודקת סבר שיוכל להסיח דעתם של שוכני מרכז תל אביב במחי שאכטה של נאפס חוקי, ולא היא. השימוש הנרחב בעלים הירוקים רווח שנים רבות בעיר הלבנה והבשורה של מר פייגלין ללגליזציה בשימושו היא כמו הבטחה לילד לטבול בחוף פרישמן בקיץ, כלומר בין שיבחר פייגלין או לא – אנו את שלנו ננפס ממילא, ואחר כך גם נלך לים.

אלא מאי? החבר'ה הסתלבטו עליו. שמעו את משנתו ה"ליברטאנית" של האיש ההדור וטפחו לו על השכם, אך לא שכחו שהוא בעצם רוצה את קולותיהם כדי לקדם את חזון הבית השלישי בירושלים והותירו אותו ומלוא תאוותו בידו. אז אני מציע לפייגלין, לאחר שנכשל בבחירות, לעשות מעשה כפי שמסופר באחד מסיפוריו של  עוזי וייל: שיפרק את הכותל המערבי ויעביר אותו לחוף ירושלים בתל אביב. ואז אם ירצה להמשיך בבנייה אני בטוח שחולדאי ירשה לו לקומם את יתר הכתלים, ועם השלמת המבנה יתקיים בו האירוויזיון.

סמול

אי אפשר לסיים מבלי להסביר למדוכאי הבחירות אחת ולתמיד מהו "סמול". בשפת המנדט פירושו "קטן". אלא שהכוונה היא לסמול בעברית. אותו חלק באוכלוסייה ובשלטון שברוב עריצותו דחק את המצרים מהנגב ומדרום הארץ ב-1948. אלה שפינו את רמלה ולוד ויישבו בהן עולים חדשים, אלה אותם אנשים מחרחרי ריב שאיחדו את ירושלים, כבשו את הגדה עד הירדן והרחיבו את גבולנו מרמת הגולן ועד תעלת סואץ ב-1967.

על כן תושבי הדרום מעדיפים שלא לבחור במחרחרי המלחמה הללו והם מעדיפים להצביע עבור מפלגות ימין שקולות, כאלה ששר הביטחון מטעמן רק ממלמל במבטא רוסי שתוך 24 שעות הוא מחסל את הנייה או במפלגה בעלת עמוד שדרה שהחזירה למצרים ללא הנד עפעף וללא מורא את כל שטחי סיני הכבושים ולא השאירה לנו את טאבה כזית.

תושבי הדרום יודעים שאם חס וחלילה היו שלושת הסמולנים רבי האלופים שצבעו עצמם בצבעי הקרב כחול-לבן תופסים את השלטון, היו רחמנא ליצלן עלולים לפתוח במלחמת חורמה בשלטון חמאס בעזה, ואז הלך על משגרי הבלונים ועל התראות צבע אדום, שכבר התרגלו אליהן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כל עם זוכה לשלטון לו הוא ראוי. הדמוקרטיה אינה דורשת השכלה או תבונה או ידע או בגרות ואת התוצאות רואים בכל רחבי העולם.

  2. נראה שהחבר מחיפה נפל קורבן ל"פייג ניוז". הידיעות על מאות שיגורים מעזה לכיוון , ישראל , אשדוד , באר שבע , בית שמש בן שארית של תעמולת הבחירות של מפלגות הסמול . זה מוכיח כמה צדקו מי שהתנגדו לכיפת ברזל שקידם הסמולן עמיר פרץ משדרות . בכסף שנחסך פתרה הממשלה את בעיות מערכת הבריאות. תפסיקו להתייחס לתשקורת העויינת ותמכו בהצעת החוק לפיה יוכל ביבי למנות את יאיר לממשיך דרכו המופלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן