הציבור מעדיף מפלגות גדולות

בעקבות תוצאות בחירות 2019
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

לאחר שהוכרזו התוצאות הסופיות של הבחירות ולאחר שהפנמנו את משמעותן, עלינו להגיד ללא תואנה – גוש השמאל הפסיד בבחירות. נכון שמי שמבקש לתרץ ימצא לכך סיבות למכביר.

מעולם לא חווינו קמפיין בחירות כה אגרסיבי ובוטה. קמפיין ששיווק סרטים הזויים וידיעות שיקריות, ניסה להכפיש את יריביו בכל נשק אפשרי, לרבות שימוש באמצעים אלקטרוניים שברשות הממלכה לצרכיו. הכניס מצלמות לקלפיות ביישובים ערביים על מנת להפחיד את המצביעים שם.

כל ניסיונותיו של ביבי להשחיר את גנץ עלו בתוהו. היות שביבי הוא קמפיינר מוכשר, הוא קלט שלא יוכל להדביק לגנץ לא שמאלנות ולא פסיכופתיות. ולכן עבר להציג את לפיד כראש הממשלה, כי הוא היה טרף קל יותר לאנשי הימין ולקולות הבלתי מזוהים.

אבל משמעות תוצאות הבחירות אינה שקר או הטעייה. הציבור נתן קולות רבים לימין הקונבנציונלי ויחד עם קולות הימין הדתי והחרדים הם משקפים את רצון מרבית העם. אומנם מצביעי הליכוד לא נשאלו לדעתם על בצלאל סמורטיץ', אבל יש להניח שהביאו בחשבון אפשרות של שילוב כוחות עימו. ביבי, ברצונו ליצור מפלגה מובילה, יכול היה לחסל את הימין כולו, זה היה בהישג יד. גם אם כך היה קורה, היינו יכולים לומר שהטריק עבד והמיעוט מרכיב ממשלה. תיאוריית הפער התחזקה אל מול תיאוריית הגוש שעה שהנשיא ריבלין דיבר על פער כמרכיב אפשרי בהחלטתו.

כחול לבן כתנועה חדשה הצליחה מאוד בפרמיירה, אבל עכשיו מגיעה עונת "קונצרטים" ממושכת, והיא תצטרך להוכיח עצמה.

יש אומרים שהימין ינציח שלטונו לשנים רבות, זה אפשרי אך לא מובטח. מי שחושב כך סובר שכל מצביעי הימין דומים בדעותיהם ובהשקפת עולמם. כולם מגינים על ביבי, מתעבים את מערכת המשפט ונושא של דמוקרטיה צרופה איננו מדבר אליהם.

אינני חושב כך. במפגשים שקיימתי, לא בפורומים פוליטיים, נתקלתי באנשים שמתעבים את הנורמות של הממשלה כלפי פנים. אבל הם סבורים שבשעה זו שטראמפ מכהן ופוטין מככב אסור להחליף את ביבי במועמד אחר. אלו קולות ברורים שמסוגלים לשנות עמדה בהשתנות הנסיבות.

מאות אלפי בוחרים שבדרך כלל תומכים במפלגת העבודה הצביעו לכחול לבן. חלקם – כי נקעה נפשם מהמפלגה ומנהיגותה, וחלקם ביקשו לחזק את המפלגה היחידה שמסוגלת להחליף את השלטון.

הדיון הציבורי "מכריח" את מפלגת העבודה לבור את דרכה, ורבים ממליצים לה להתאחד עם מרצ. אינני חושב שעליה לקבל החלטה מהירה מלבד החלפת אבי גבאי שחייב לקחת אחריות על מה שאירע. אני יודע שהוא נפל קורבן לצונמי, אבל גם לפני כן לא הייתה בו מנהיגות נוסכת השראה. אני סבור שיש להמתין עד שתתקבל החלטה אסטרטגית.

מסקנה ברורה שעולה מתוצאות הבחירות, ודורשת בחינה מעמיקה יותר היא שהציבור איננו רוצה במפלגות קטנות. הוא מעדיף הצבעה ישירה למי שיכונן את השלטון הבא.

מגמה זו תעסיק את המפלגות מימין ומשמאל והן תצטרכנה לבור את דרכן. ברור שאם ההצבעה הערבית הייתה חופפת את ההצבעה היהודית, היו התוצאות שונות גם בין הגושים.

אני לא מאמין בהקמת מפלגה יהודית-ערבית חדשה, בוודאי לא בשילוב עם חד"ש. אבל אברך על רשימה כזו אם אנשים צעירים ופתוחים משני הצדדים ייזמו מהלך כזה.

אני בעד פתיחת נתיב הידברות שלא יוביל להתלכדות פוליטית, אבל יביא ללגיטימציה הדדית גם של קווי השוני. המאבק לתיקון חוק הלאום הוא צודק ואחראי, אבל הוא גם נכון להיערכות הפוליטית העתידית. כל עמדה שלפיה אין מקום לשיתוף פעולה יהודי-ערבי, אומרת, למעשה, שנפקיר את ישראל להיות מדינה קלריקלית קיצונית שמסכנת את קיומה כדמוקרטיה. דמוקרטיה שעליה מיטב גאוותנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

24 תגובות

 1. מפלגה חדשה בת שלושה חודשים צברה מנדטים ישירים כמו מפלגת השילטון.

 2. רוב הקולות של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה משתייכיםצ לימין

  1. פשוט שונה את המיעוט שהנו הפוך ממנו. ככה לא בונים מדינה.

 3. הבהרה
  למען האמת, אין הבדלים משמעותיים בין שתי המפלגות הגדולות כחול- לבן והליכוד מלבד הקריאה "רק לא ביבי". מי משהאזין היטב לדברי גנץ יכול היה להתרשם שבמה שקשור למדיניות החוץ והביטחון דעותיהם כמעט זהות, מכאן שתפיסת העולם של הימין זכתה לרוב מוחץ בדעת ציבור הבוחרים בישראל, למגינת ליבם של אנשי השמאל שמתקשים להבין, וודאי שלא לקבל שתפיסת עולמם אינה מקובלת נוכח המציאות במזרח התיכון, ובעיקר בשל צביעותם כי רבה המרחיקה אותם עוד יותר.
  במה שנוגע לריבוי מפלגות קטנות זו השפעת השיטה הפרלמנטרית המאפשרת גידולים פוליטיים קטנים שלמדו שהיותם לשון מאזנים הם יכולים לסחוט את הקופה הציבורית למען אינטרסנטיים אנוכיים. היה סיכוי לשנות הפעם את השיטה עי איחוד שתי הגדולות באופן שיאפשר לפחות את הכפלת אחוז החסימה באופן שישים קץ אחת ולתמיד לסחטנות הפוליטית, אך האגו מהווה מכשול לשינוי המיוחל לצערינו כי רב.

  1. אנחנו הרי לא מיעוט מבוטל
   וצריך שיבינו שאיננו אדישים

 4. 331.330 קולות הלכו לאיבוד כיוון ש- 3 מפלגות ימין לא עברו את אחוז החסימה. שווה פ מנדטים שנגרעו מעוצמת הימין.
  337.108 קולות קיבלו שתי מפלגות ערביות שביחד הכניסו 10 מנדטים.
  347.343 קולות קיבלו מר"צ והעבודה שהכניסו לכנסת 10 מנדטים.
  דהיינו- העצמה האלקטורלית של שתי מפלגות השמאל שווה בדיוק לעצמה האלקטורלית של כמות קולות הימין שהלכו לאיבוד.
  דהיינו – השמאל בישראל כמעט נמחק. חומר למחשבה. תמשיכו לפנתז על שתי מדינות.

 5. בתגובה מס' 4 בתחילת שורה 2 נכנסה האות – פ כטעות קולמוס. במקום פ צריך לבוא המספר 9.

  1. אילו המשתנים שמביאים לרוב לימין.אז אריתמטית זה נכון אבל הערבים מיעטו ללכת לקלפיות ואז גם התמונה לא שלמה. שתי מדינות זה לא פנטזיה זה הפתרון היחיד הסביר והוא יבוא עם מלחמות ואינתיפדות או בלעדיהם.התחלתם בבקורת על מפלגת העבודה ויש מה לבקר והגעתם לסמוטריץ רגב ולוין ועוד מדברים על צביעות.ברור שכחול לבן שתה המון קולות מצביעיו באו מהשמאל והמרכז וההישג לא מבוטל.לפיד המחנה הציוני ומרצ קבלו 41 מנדטים ב2015 היום הם קבלו 45.הערבים ביום הצבעה נורמלי מביאים 16 מנדטים.לכן הנצחון ברור וקולות הלכו לאיבוד אבל בהסתכלות רחבה הכל יתכנסו למפלגות גדולות יותר

   1. בינתיים, מכול המשיבים לך עד כה, אין אף לא אחד שמצביע לסמוטריץ או ללוין, אז אין טעם לחזור על המנטרה השחוקה הפלגנית הזו.

    מבחינתי לפחות, אם טרחת לקרוא את תגובתי עד הסוף, אני מאד תומך בחיבור שתי המפלגות הגדולות ולשבור אחת ולתמיד את מעגל האבסורד של סחטנות המפלגות הקטנות שאינו מאפשר, לאף מפלגה ולא חשוב מאיזה כיוון של המפה הפוליטית, לקיים מדיניות שפויה, ולהיפרד סוף סוף מהישות הפלסטינאית באופן שיבטיח את בטחון ישראל לדורות ולא רק ל "עכשיו" של השמאל.

    לגבי הצביעות- היא עדיין במגרש שלך! פירוט ראה במאמרו לאחרונה של דרור בן ימיני

   2. אין כל היתכנות לשתי מדינות. כך בשל סיבות רבות. אזכיר רק סיבה אחת – כי כבר קיים בין הנהר לים מבנה פוליטי אחר המבוסס על הסכם שהמנהיג שלנו (רבין הי"ד) חתם ב- 28 בספטמבר 1995.
    אתה, כמו גם אחרים, עם כל הצניעות המתחייבת מצדי, חייבים להרחיב את הפרספקטיבה ולצאת מהמכשלה הנקראת "שתי מדינות".

    1. זה בעצם מה שקובע. דוקא מפלגות קטנות הן שעושות את ההבדל בין המפלגות הגדולות.

 6. פתאום בן דרור ימיני הוא מורה נבוכים שלך? תמכת בו גם שבקש ערב הבחירות להצביע לכחול-לבן או לעבודה? לא התרגשתי שהיה בדעתי וגם לא להיפך. לא אמרתי שבחרת בסמורטיץ אתה ושכמותך המליכו אותו אפילו שהצבעתם לאח הגדול. אני לא מתווכח עם יצחק יש לו דעה ואולי תוכיח עצמה בעתיד. העניין עם הפלשתינאים הוא שורש בעייתנו ומי שהולך ימינה מחריף אותה באורח חמור.אני מציע שביתת נשק בויכוחים סביב מאמרי לכל אחד זכות לכתוב מאמר.דרך אגב המאמר החדש על מדינת תלאביב באתר הוא מרענן אבל חסר היתכנות.די שתדע גדעון שבעירך חושבים יותר כמוני מאשר כמוך

  1. אתה מתבלבל בין הגדעונים..
   לידיעתך, אכן תמכתי בהמלצתו של בן ימיני לגבי כחול לבן ועבודה, אכן אני מחשיב אותו כעיתוני חוקר אמין, אני סולד מסמוטריץ, אף פעם לא צפיתי ב"אח הגדול", אינני איש ימין או שמאל אלא אזרח מפוכח, לא אני כתבתי על מדינת תל אביב, ואני חלק מתל אביב.. ואני בעד היפרדות מהפלסטינאים ובהקדם.
   תנוח דעתך

 7. ועצוב כמוך (כנראה) על המצב אליו הגיע מחנה השמאל מול הימין.

  1. שאל נא את עצמך מדוע השמאל, כפי שאתה כותב, התרסק. האם יכול להיות שגם, ואולי בעיקר בגלל עמדותיו הפוליטיות השגויות? האם לא ברור שבגלל ההטפה לשתי מדינות?
   צודק בהחלט עוזי ברעם באמרו ששורש הבעיה העיקרית של ישראל הוא העניין עם הפלסטינאים.
   אבל הפתרון לא יבוא ממדינה שנייה בין הנהר לים כיוון שזו מתכונת בטוחה לחיסול שתי מדינות אחרות – ישראל וירדן.
   מעניין זה נובעת התרסקות השמאל, שהיא, כנראה, בלתי הפיכה בזמן פוליטי משמעותי.

 8. ויש בהם ראיה מפטכחת של הצד האחר וכל זה ללא התלהמות

 9. ההצבעה של רוב האנשים הלכה לשתי הגדולות. אבל בגלל ששתי מפלגות אלה לא מסוגלות לשבת יחד בממשלה בשל שיקולים לא הגיוניים, מי שקובע את הקו ואת הערכים אלה המפלגות הננסיות. אז מה הרווחנו? כולם מפסידים חוץ מהמפלגות הקטנות שכמעט כולן קיצוניות.

 10. הכי טוב יהיה לרוב הציבור אם שתי המפלגות הגדולות יקימו קואליציה לזמן קצר ויחוקקו חוק פשוט שלכנסת נכנסות רק שתי המפלגות הראשונות. ואחר כך בחירות חדשות ונקבל כנסת דו מפלגתית ותחוסל הסחטנות של מפלגות מיעוט.

 11. וממש לאו דוקא גדולות כחצי מהעם לא הצביע לשתי המפלגות הגדולות אם ניקח בחשבון גם את המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

 12. גם אם תתגשם תהיה מעשה של מיעוט מבוטל שחבל בכלל להתייחס אליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך