נתניהו – איש ללא מעצורים

השקרים של נתניהו רומסים את הדמוקרטיה
בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו

אני מכיר את בנימין נתניהו שנים. הייתה תקופה שגם קיימנו יחסי ידידות, למרות היריבות הפוליטית. כחבר כנסת ושר לימדתי עליו זכות בזמן פרשת עמדי, כי סברתי שיש לבדוק לא רק אותו אלא גם ראשי ממשלה קודמים בנוגע לשימוש בתמונות ופסלים שקיבלו כראשי המדינה. גם נקטתי עמדה ביקורתית נגד ספר שעמד לכתוב בעלה לשעבר של שרה נתניהו, שהיה חבר קיבוץ.

אני מודה ומתוודה. לא קראתי נכון את נתניהו האדם, את נתניהו המנהיג, את נתניהו שיכור הכוח. הוא לא המנהיג הראשון כאן שלא חי בשלום עם דברי אמת. קדמו לו אחרים שלא היו מלכי הדיוק בעובדות ובפרשנויות. אבל נתניהו הופך את השקר הבוטה לדרך חיים. ובינתיים זה די מצליח.

לא נדון כאן בכל פרטי כתבי האישום נגדו. בעובדה שלאורך כל דרכו יש סימן שאלה בנוגע להתנהגותו האתית, שהגיעה לסף הפלילי ואף עברה אותו. נניח שנתניהו חושב שאיננו נאשם סדרתי אלא קורבן סדרתי – יכול היה לומר שבשימוע ובמשפט, אם יתקיים, תוכח צדקתו. אבל היות שהרפלקס השקרי הוא הדומיננטי אצלו, הוא איננו מתמסר בקלות. הוא חייב ליצור תיאוריה, שהרי יש עובדות מנגד.

נתניהו מינה שני אנשי ימין כדי למרק את חטאיו – רוני אלשיך במשטרה ועוזרו הנאמן אביחי מנדלבליט בראשות התביעה הכללית. שניהם, כל אחד בדרכו, קבעו שהתנהגותו של נתניהו פלילית ודורשת כתב אישום. מה יאמר על כך נתניהו? איך יסביר שדווקא מהם באה הרעה? הוא יאמר וירמוז, בעיקר על היועץ המשפטי, שהוא נכנע לשמאל ולתקשורת. הבייס של ביבי מתעב ערבים, תקשורת ושמאל. לצערו של נתניהו הוא לא יכול לומר שידם של עודה או טיבי במעל, אז הוא מותיר שניים.

לא אכפת לו שהוא מגחיך במכוון את היועץ המשפטי, שאותו טיפח בעצמו. הוא משקר ביודעין. הוא יודע שאדם כמנדלבליט איננו איש שמאל ולא יושפע מדברי יחימוביץ' וזנדברג. במאבק על הישרדותו הוא תוקף את כל המערכת המשפטית. הוא מתיישר עם הימין הקיצוני ביותר בשאלה זו. אשר לתקשורת, היא תחקרה את מעשיו ודיווחה עליהם. בתגובה הודיע נתניהו ש"אילנה דיין שמאלנית קיצונית". אני מכיר אותה שנים ולא הייתי מכנה אותה שמאלנית, אפילו מתונה, אבל נתניהו מוכן להשליכה לרגלי הבייס הליכודי כדי להגן על אמינותו המעורערת.

נתניהו לא היה כזה. לפני תשע שנים נפגשתי עמו, והוא ראש ממשלה, על מנת לקדם חוקה לישראל. עמדתי אז בראש עמותה של המכון לדמוקרטיה. דיברנו אז על כל הבעיות שכרוכות בחוקה. הוא לא העלים ממני שאיננו מוכן לצאת לקרב עם החרדים על כינון חוקה, אך יחסו לסעיפי החוקה בנושאים המשפטיים-אזרחיים היה חיובי. לא העליתי בדעתי שנתניהו שהכרתי ייתן תמיכה פוליטית לכהניסטים שהוחרמו על ידי כל המפלגות הציוניות. אירוע זה הוא מכונן, כי הוא מקבע את דמותו כאיש ללא מעצורים.

יש לנתניהו זכויות בנושאים מדיניים וכלכליים, ואין עיני צרה בו על שהוא מנסה להבליטן. חבל שבעשותו כך הוא מפריח שקרים לחלל, כמו "ביבי או טיבי" או שיעלון הוא חלק ממערך שמאלני, רחמנא ליצלן…

אומרים שלשקר אין רגליים. נמתין ל-10 באפריל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

17 תגובות

 1. עבר נתניהו את כל הקווים האדומים
  ואולי טוב שכך
  אנשים מתחילים להבין עם מי יש להם עסק

 2. ברעם מציין היטב את אובדן הרסן של נתניהו אך ממעיט במסוכנותו.
  הקיטוב בעם השנאה הפחד והגזענות מאפשרים לנתניהו לפרוץ כל קו אדום שבעבר היה קדוש.
  המשך שילטון נתניהו יעמיד את ישראל בפני סכנה קיומית ממשית להתפוצצות פנימית, בודאי בין יהודים לערבים ואף בין אחים.

 3. אין אופציה לאיחוד של גנץ מרץ ועבודה. לא רק משום שהזמן להגשת הרשימות פג, אלא אפילו שהייתה האופציה פתוחה שלושת הגופים הללו, על פי כל הסקרים, מקבלים ביחד בערך 45 מנדטים.
  קיים גם פער אידאולוגי בלתי ניתן לגישור בין שלוש הגופים הללו.
  על כן, עם כל הענווה, לא רצוי לפתח פנטזיות.
  עם כל הג'יפה שמסביב כנראה שביבי ימשיך כראש ממשלה.
  אפשרות נוספת, הגם שדי קלושה, היא שגנץ וביבי יקימו ממשלת אחדות.
  ועוד מילה לאלעד – הסר דאגה מלבך. המשך שלטון נתניהו לא יעמיד את ישראל בפני סכנה קיומית. לא תהיה מלחמת אחים וגם לא תהיה התפוצצות עם הערבים.
  השמאל ימשיך להתאבל על אבדן השלטון. מרץ, אם תעבור את אחוז החסימה תהיה מפלגה שולית. כחול לבן כנראה יתפצלו. החיבור מלאכותי מדי ומיוסד על שלילת ביבי ולא על פרוגרמה פוליטית אחרת. ומפלגת העבודה – אבי גבאי יעמוד בפני מצב מאד לא נעים. מבחינתו הוא יצליח סוף סוף להיות חבר כנסת. מה שלא הצליח לו אצל כחלון. ומפלגת העבודה עצמה תהיה אופוזיציה לתפארת בהובלת חברי כנסת מצוינים.

  1. דברי יצחק יכולים להתקיים ויכולים להתבדות. אבל אודה שפעם ראשונה הבנתי מה הוא רוצה באמת שיהיה וזה לא מעט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך