כנראה אצביע ללא התלהבות עבור גנץ

מפלגה שמדברת על שתי מדינות לשני עמים
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

לאחר שתיקה ארוכה, שעוררה אצל חלקנו תהיות ואצל חלקנו ציפיות, התייצב בני גנץ ונשא דברים בפני העם בישראל. דבריו החזירו לי את התקווה שהלכה ונגוזה לנגד עיניי באשר להנהגת המדינה, ועל כן בבחירות הקרובות אתן לו את קולי, אם כי לא בהתלהבות יתרה.

אומר גלויות כי לקראת הבחירות הקרבות בחנתי את הרשימות שתתמודדנה ואת העומדים בראשן, ולא מצאתי אף לא רשימה אחת אשר מתקרבת לעמדותיי המדיניות. ביקשתי מפלגת "שמאל שפויה", כזו המציעה פתרון מדיני – שתי מדינות זו לצד זו. אף שקלתי לראשונה לאחר 70 שנות הצבעה עבור מפלגה זו או אחרת – שהפעם לא אלך לקלפי או שאשלשל פתק לבן. אני מניח שבסופו של דבר הייתי בוחר "ברע במיעוטו", ונותן את קולי לרשימה שמצעה או מנהיגיה ייראו לי כפחות מסוכנים ומזיקים.

גנץ אינו מציע תוכנית מדינית נועזת וחדשה, אך הוא מייצג מנהיגות שפויה, מתונה, לא מתנגחת, ואולי אף כזו שתהיה מוכנה לגלות גמישות אם וכאשר תידרש הכרעה.

אין לי ספק כי רבים בינינו מבינים שלא נוכל להחזיק בשטח המאוכלס מיליוני פלסטינים, ולכן מבקשים פתרון מדיני של שתי מדינות – ישראלית ופלסטינית – זו לצד זו, פתרון אשר יחייב יציאה ישראלית ממרבית שטחי יהודה ושומרון, לרבות פינוי חלק ניכר מן ההתנחלויות שהוקמו במהלך השנים.

מלבד מפלגת מרצ, מפלגות המרכז חששו לומר זאת בריש גלי לציבור הבוחרים. מנהיגי המפלגות הללו נבהלו ממסע השיסוי של הימין הקיצוני, המגדיר את ה"שמאל" כ"שמאלנים וכבוגדים", אשר חלילה מלתת להם קולות בקלפי. יתר על כן, כל המפלגות שמן המרכז שמאלה לא העזו לבטא את עמדתן במצע פוליטי חד-משמעי.

בני גנץ אומנם נמנע מלהשתמש ב"מילה הגסה – שמאל", אך אני מניח שהוא איננו מייחס חשיבות למילה ולכינוי אלא למדיניות המוצעת והראויה. דבריו של גנץ נתנו לגיטימציה לעמדה מדינית שפויה – חלוקת הארץ לשתי מדינות, ואנו ניקרֵא לבחור בין שתי עמדות מדיניות ברורות – ארץ ישראל השלמה, או חלוקת הארץ לשתי מדינות – מדינה יהודית ומדינה פלסטינית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. מפלגת העבודה איננה שמאל. מרץ היא שמאל. בגלל שבמפלגת העבודה צמחה חממה של ח"כים מהשמאל – המפלגה מתכווצת. השמאל בישראל בכלל הולך ומתכווץ. הציבור ברובו מבין שהדרך הפוליטית שהשמאל מציעה אינה רלוונטית. יש להניח שמפלגה כמו מרץ תעלם מהזירה הפוליטית בישראל עם חלוף הזמן כמו שקרה למפלגה הקומוניסטית, למפ"ם וכיו"ב.

  1. ואז יהיה שלום
   ונוכל לחיות בשלווה

   הערבים יהיו מבסוטים
   וזהו
   בושה וחרפה שהאיש הנכבד היה ראש אמ"ן אבל אין לו הבנה בסיסית במזרחנות בערביות באדמה באהבת הארץ לא מבין מה מטרת האויב לא חי את.צדקת הדרך

   עם מנהיגים כאלה לא היה קמה מדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים