לעשות להם דה-לגיטימציה, ומהר

אין שמאל וימין, יש ציונים וקנאים
תמונה של נצר
ד"ר אולק נצר

"אף אחד לא רוצה להיות בוגד. וזה מה שאומרים עלינו, ככה זה מרגיש," ציטטה לאחרונה תמר זנדברג מישהי מן הקהל שלה, אחת מני רבים. בפסוק הזה יש הסבר כמעט מלא למצבו של מה שזנדברג עצמה מכנה "השמאל". הם לא מתנגדים למשטר, הם לא מסרבים לשתף פעולה איתו, כי לא נעים  שעושים לך דה-לגיטימציה ואף אחד לא רוצה להיות בוגד. מן המנטליות הזאת לא תצמח לעולם שום התנגדות למשטר ושום תוצאה בבחירות שתשנה את מדיניות הכיבוש, גם אם מפלגתה של זנדברג תקבל עוד מנדט, אפילו שניים.

מה שכל אזרח הגון יכול לעשות, די בקלות, כדי להטות את זרם המעמקים הסוחף את העם לתהומות של חוסר לגיטימיות מוסרית ומדינית, הוא לעשות דה-לגיטימציה למאשימים את השמאל בבגידה. בעניין זה לא יעזור כלום למי מרגיש מסכן ומושמץ, אלא אם ישנה את מודעותו. לי אין שום בעיה עם זה שסמוטריץ', אורן חזן, נתניהו ודומיהם יקראו לי בוגד, כי בעיניי הם בוגדים בציונות, בוגדים בדמוקרטיה, בוגדים באנושיות ובוגדים בזכות הקיום שלנו כמדינה צודקת ושוחרת שלום. אלמלא ראו בי בוגד הייתי חושד שמשהו אצלי לא בסדר ושבגדתי בחובתי להגן על המדינה מפניהם.

לעשות להם דה-לגיטימציה זה גם להתמודד על שפת הערכים הלאומיים, שפה שמתנגדי שלטון ההתנחלות הזניחו וכשלו בה. למשל אל תראו בהם "ציונים", אל תקראו להם כך ואל תראו בתורתם "ציונות". צריך להודות באמת: ציונות, על כל עיוותיה, פגמיה וחטאיה, השעינה את הצידוק לקיומה ולמאבקה על הבסיס המוסרי והמדיני של ימינו – הצהרת בלפור והחלטת האומות המאוחדות, ולא הצהרת כורש והחלטת האל לתת את הארץ לעמו הנבחר; הציונים קנו אדמות באופן חוקי (החוק היה אז בידי שלטון זר) ולא השתלטו עליהן בכוח הצבא.

לכן לדעתי נכון בהחלט לומר שחסידי ההתנחלות אינם ציונים. במקום זאת, חשבו עליהם וקראו להם בשמם המדויק מבחינה היסטורית: הם קנאים ותורתם קנאות, שמבססת את השליטה בכוח העוצמה הצבאית של ישראל. הכוח הצבאי ולא הצידוק הדתי הינו הבסיס האמיתי להתיישבות ב"ארץ-ישראל השלמה". אחרת הם כבר היו מתיישבים בשטחי שבט ראובן וחצי-מנשה, כלומר בממלכת ירדן. הרי הם התנחלו מיד בסיני וברצועת עזה כאשר הכוחות המזוינים פרשו את חסותם עליהם. קנאים וקנאות הם כינויים שמתאימים לפעולת דה-לגיטימציה, כי רבים בעם יודעים למה הקנאים גרמו בעבר – חורבן הבית וקץ הקיום המדיני של היהודים בארץ.

אז במקום שבראשכם ישכנו הם, ה"ימין" וה"שמאל" או "סמולנים" שעושים להם דה-לגיטימציה, תכניסו לכם לראש את המונחים המתאימים באמת למציאות: מצד אחד הקנאים ומצד שני אנחנו, לא-קנאים, אנשים נורמליים, אפילו שכרגע אנחנו המיעוט בעם. ומי שחשוב לו להזדהות כ"ציוני", עליו להגן על הציונות מפניהם. שיהיה ציוני ויעשה להם דה-לגיטימציה ציונית כלא-ציונים וכלאומנים-דתיים הסוגדים למשיחיות כוחנית.

כל מי שמקבל על עצמו את שפת הערכים שלהם, קובר עמוק יותר ויותר את הסיכויים לשינוי. לצערי ולבושתי, אין שום תנועה, מפלגה או אישיות פוליטית פעילה לקראת הבחירות הקרבות המבינה שצריך לגאול את שפת הערכים של הלאום הישראלי מאחיזתם ומשליטתם של הקנאים. מפלגתה של תמר זנדברג למשל, אילו הלכה לבחירות כ"מרצ – לשחרור ישראל מהכיבוש" או אפילו "לגאולת ישראל מהכיבוש" הייתה עושה צעד משמעותי בכיוון של דה-לגיטימציה של משטר הקנאים. ביטוי כזה היה משדר לעם שהמשטר הזה משעבד את ישראל לאחיזה בשטחים וצריך לשחרר אותנו ממנו. זה לא נראה צפוי, אבל אם זה לא יקרה, אם לא יקום מישהו ויתחיל להתמודד על נפש העם כדי לשנות את זרם המעמקים הסוחף אותו, תוצאות הבחירות לא ישנו דבר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

20 תגובות

 1. כחוקר בתחום חקר העיוורון של אנשים פוליטיים להבחין במשוגות של גישותיהם, ובעל ניסיון רב שנתי בלמידת תפיסות פוליטיות של בני אדם, כמי שבא ממשפחה קומוניסטית בוורשה, כמי שנזרק מקיבוץ מזרע בשל רצון ללימודים אקדמיים, ניתן לצפות מכבודו לגישה יותר ריאליסטית למה שקורה בארצנו הקדושה. האם אינך יודע שכבר נגמר כאן הכיבוש? האם אינך מבין שגישה כמו של תמר זנדברג דנה אותה ואת מפלגתה להישאר לנצח מפלגת נישה? האינך בוחן ולו במעט את גישת הערבים הלוקה בעיוורון מבית מדרשך שאינה נותנת להם להיות רציונלים

  1. דעות פוליטיות וערכיות יכולות להיות שונות. לאף אחד אין מונופול על החוכמה. גם חכמים לא צודקים במאה אחוז ממה שהם חושבים. רק אתה תמיד בטוח שיש לך את המפתח לחוכמה. כל מי שחושב אחרת ממך אתה מבקר אותו בחריפות לא ראויה. אנשים אינטליגנטים צריכים לשאוף שלא כולם יחשבו אותו דבר. שיהיה מי שיאתגר אותם ושיגרום לך לחשוב. תשתדל לפעמים. זה יתרום גם לאלה שחושבים תמיד כמוך.

   1. ראשית – תודה על תגובתך ועל דבריך החשובים. אינני טוען שהמפתח לחכמה נמצא רק אצלי. ההיפך הוא הנכון. אנו מקיימים דיונים למיניהם בנפש חפצה.
    על דבר אחד אינני מוכן להתפשר – על הגישה למדינת ישראל מצד הברית הבלתי קדושה של אדומים,ירוקים ושחורים. דהיינו צאצאי הקומוניזם, האסלאם הרדיקלי והאנטישמים החדשים. הם חותרים תחתינו, גורמים לנו לקרבנות, ומסכנים את עצם קיומנו. הגיע הזמן שגם מגיבים טובים יפנימו את הדבר.

  1. שחר, אני קשור ליוזמה המכונה "התנועה לשחרור ישראל מהכיבוש". אם יש לך עניין, אנא שלח לי מייל ל-oribensaghie@gmail.com

 2. צבעי השמאל כבר בקושי קיימים
  ימין חברתי חדש
  מדינת יהודים
  ערכים חדשים
  תתרגלו

 3. אפתח ואומר שהמצע החברתי של מרצ מאד מקובל וקל להזדהות איתו, הבעיה היא עם המצע המדיני, כפי מספר בעיות המתעוררות מקריאת המאמר:

  התנשאות- כאילו שיש למרצ את המונופול על צדק והומניות, וכול השאר הם ברברים נמוכי מצח במקרה הטוב המטפחים צבא שחייליו משתמשים בשיטות "נאציות" כפי שחברים לא מעטים מהחוג שלך מדביקים לבנינו בקו החזית.

  צביעות- מי שהתחיל בלהחרים את כול מי שחושב אחרת הוא השמאל, כך נידו את נעמי שמר על שהעזה לשיר "אל נא תעקור נטוע", והאמנים החרימו את חנוכת בית התרבות באריאל, ונשיא המדינה ביטל את הופעת הזמר עמיר בניון שיועד לאירוע במשכנו על כי כתב בעקבות טבח בני ישיבה בירושלים על אחמד האוחז בגרזן קצבים. שלא לדבר על כך שכיניתם את המתיישבים באיו"ש שנשלחו לגור שם עי שמעון פרס בכינויי "מתנחבלים" שאינו נופל בחומרתו מקריאת הבגידה שאתה קובל עליו. עכשיו כשמחזירים לכם באותה המטבע אתה מרגיש אי נוחות מסוימת…

  חוסר הבנה – או אטימות- לבסיס הביקורת על מרצ ושותפיה בשמאל הישראלי, ולטובתך אציג כמה דוגמאות:

  1."נגד הכיבוש"- להזכיר, העולם הערבי המוסלמי יזם שלוש מלחמות השמד נגד ישראל והפסיד בהם, ומתוך כך ישראל כבשה שטחים מעבר להחלטת האו"ם. זה כיבוש צודק על פי כול דין. מה עושים איתו?- זו כבר סוגיה אחרת הנתונה למשא ומתן, אבל אי אפשר לקבל את כיבושי 48 ולמאוס בשם "הומניות" מזויפת בכיבושי 67 , כי אין כול הבדל! ("כיבוש הוא כיבוש" אתם אומרים..). אז תחליטו פעם אחת ולתמיד או תספקו תירוץ משכנע יותר.

  2."בצלם" – מרצ הקימה את ארגון בצלם שאנשיו רודפים אחרי חיילים ותוחבים להם את המצלמות סנטימטר מהפרצוף בתקווה שיאבדו עשתונות והתמונות יחגגו בתקשורת העולמית כמובן.. מה אתם רוצים מהחיילים שנשלחו למשימתם עי ממשלות נבחרות דמוקרטית. יש לכם בעיה? תפגינו מול ראשי הממשלה, תנסו לשכנע את הציבור בקלפי להחליפה, אבל הניחו לחייל במחסום המנסה בגופו לבלום טרור מלהגיע לביתכם.

  3."שוברים שתיקה"- תמיכתם בארגון הזה הוא החמורה ביותר. אילו הסתפק הארגון בהצפת עוולות המרחשות בעת לחימה (וישראל היא הפחותה בעולם בתחום זה במיוחד נוכח אויב המסתתר מאחורי נשים וילדים בתקווה שיפגעו), ומביאים לידיעת הרשויות המוסמכות לצורך תיקון- ניחא, אבל כשהארגון מפיץ את דברי בלע ועלילות דם בחוצות דבלין, בכנסי דרבן, על במות ארגוני ה-או"ם, והחמור ביותר- משתף פעולה באופן פעיל עם ארגון BDS, על זה בלבד- ראויה מרצ לכול גינוי שניתן להעלות על הדעת.

  בשבת תרבות שהתקיימה לאחרונה ביישובי, השתתפה ח"כ רוזין, ולשאלתי כיצד היא מתייחסת להתנהגות "שוברים שתיקה" בעולם- החלה לתקוף אותי בשצף קצף על הצורך להציג לי את התמונה גם אם לא מוצאת חן בעיני, ולא היה לה מענה אף שהמנחה ביקש ממנה פעמיים התייחסות עניינית לשאלה..
  מבחינתי האישית, די לי בשלוש דוגמאות אלה ובמיוחד בתמיכת מרצ בארגון "שוברים שתיקה", כדי שאאחל לה שלא תעבור את אחוז החסימה.

  1. יפה כתבת. יכול להיות שאולק נצר התכוון שצריך לעשות – ומהר – דה לגיטימציה לארגוני השמאל הקיצוני כמו בצלם ושוברים שתיקה.
   אי אפשר להבין את המוטיבציה של עוכרי ישראל אלה. יכול להיות שהם מקבלים תמיכה כספית מהשמאל הבינלאומי שבזמנו נתמך על ידי שליחי רוסיה הסובייטית הקומוניסטית נשמתה עדן.

 4. למתווה הדת. ותראו מה קרא. פתאום הדתיים הלאומנים הקיצוניים מחשיבים עצמם לציונים היחידים.

 5. אבל מה הבעיה?
  ממתי שמאל בכלל לא טוב?
  ממתי ימין צודק באופן אוטומטי?
  מה קרה לנו?
  להאמין בדת מלפני אלפי שנים זה לגיטימי אך להאמין בסוציאליזם זה פסול?
  לאן אנחנו הולכים?

  1. עטרה
   בלי קשר לדעה זו או אחרת. קיראי את מה שניסחת בהיפוך למשל: "ממתי ימין בכלל לא טוב?" ממתי שמאל צודק באופן אוטומטי? וכך הלאה..
   ותוכלי להבין את הבטן המלאה שיש בעיקר לאנשי הפריפרייה ששנים סבלו את הניסוח הזה.

   מכאן- שעל כולם להתאמץ ולאמץ סגנון הידברות אחר, פחות מתנשא, יותר מבין, מקבל ומשתף

 6. כעת אולי הזדמנות אחרונה כנראה שאם לא תנוצל הכל יהיה אבוד.

  1. נכון. נצר נשאר בין הבודדים בהשקפת עולמו שאבד עליה הכלח. אבל אלמוג אתה צריך להסביר לנו על איזה הזדמנות אחרונה אתה מדבר. מה אם היא לא תנוצל? מה יהיה אבוד?
   אתה ושכמותך לא מסוגלים להפנים שהמפעל הציוני הוא הצלחה בקנה מידה עולמי. נכון. נפלנו עם כמה פוליטיקאים בכירים. זה לא רק ביבי. זה גם ידלין, עופר, יעקב מבנק הפועלים, ויצמן הצעיר, קצב, אולמרט ואולי מי שבא אחריהם. אבל, בעובדה, החברה הישראלית מספיק חזקה כדי להכניס מושחתים לכלא. גם זאת ללא דוגמה בעולם.
   אז מה בדיוק יהיה אבוד? מה הקשקושים הדפיטיסטיים האלה?

 7. צריך להתווכח ולהעלות נושאים במחלוקת ולא סתם לפסול מרא ואוטומטית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר