האח הגדול חודר לפוליטיקה

פופוליזם ואידאולוגיה בבחירות הקרובות
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

קראתי כותבים שאני מעריך את דעתם שיצאו נגד האופנה להציג רשימות ומפלגות חדשות ללא מצע ברור, ללא דרך מחייבת – שום כלום. גם עמיתתנו ניצה נחמיאס איננה טועה בביקורתה על שם מפלגתו של גנץ "חוסן לישראל". לו היה בני גנץ מזמין אליו בלשנים ויועצים מנוסים היו מסבירים לו אל נכון שהמילה "חוסן" איננה אומרת דבר כי היא איננה שימושית בשפה המדוברת. אבל נניח לרגע שטובי האנשים היו מייעצים לו ושם הרשימה היה "אלטרנטיבה" או "ישראל יהודית-דמוקרטית". האם זה היה משנה את מגמת הטשטוש? לא בטוח.

הטשטוש, לא רק של גנץ, נעשה בכוונת מטשטש. אינני מאשים אותו בכך. הוא, כמפלגות אחרות, הולך לפי רוח הזמן. "האח הגדול" הוא הדגם. הוא פופולרי, פופוליסטי ויוצאיו הופכים במהרה לסלבריטאים. אביבית בר זוהר מוכרת ומאומצת יותר מרוב חברות הכנסת. האח הגדול מדיח משתתפים בקול ענות גבורה. גם אבי גבאי מדיח את ציפי ליבני בטקס ייחודי לפוליטיקה אבל טקס מקובל בתרבות הישראלית. האח הגדול מנסה תמיד לצרף אנשים פופולריים ומוכרים כדי לחזק את הרייטינג שלו. כך עושות גם מפלגות שמעוניינות לצבוע בוורוד את פניהן הקפואות.

אינני משים עצמי אובייקטיבי במהלך הקיים. טוב לי לפיד, גנץ, ליבני, גבאי, זנדברג וטיבי על פני בצלאל סמוטריץ' – אחד שדווקא אומר דברים ברורים ונוראים. כל קואליציה טובה בעיניי מזו שתשתף את סמוטריץ' ואת רועהו הרוחני הרב ליאור. אבל יש להודות שמפלגתו היא מפלגה אידאולוגית שנתניהו רוצה ביקרה, כי השאלה עבורו איננה האידאולוגיה אלא שרידותו, שעומדת בסימן שאלה.

אינני יודע מה יהיו פניה של מפלגת גנץ-אשכנזי. אני משוכנע שדבר דבור על אופניו לא יצא מבית מדרשה, אבל היא ערובה להמשך הדמוקרטיה, שזו שאלת השאלות של הבחירות הקרובות. יאיר לפיד מלהטט כבר שנים באמירות דו-משמעיות אבל הוא שייך למחנה הדמוקרטי.

אני יודע שיאמרו האומרים שכל קואליציה שנבחרת בבחירות דמוקרטיות היא ערובה להמשך הדמוקרטיה. זו אמירה שגויה וטרדנית, כי מהעדר רצון להשוואה הייתי יכול למנות מדינות דמוקרטיות שהרסו את המשטר הדמוקרטי שלהן. היום מוכנים אנשים בליכוד לדרוס כל ערך של שלטון החוק והפרדת רשויות כדי להציל את נבחר העם האלילי בעיניהם ממלתעות החוק.

אבל כדאי שנחזור לאח הגדול. שם מתבלטים אנשים והציבור הצופה מזדהה איתם. אם הייתה קמה רשימה של אנשים ראויים והיה עימם מצע פוליטי משכנע, האם הייתה להם אפשרות להתמודד עם אישים נוצצים לטווח קצר? פחות אנשים שואלים מתי גנץ יתחיל לדבר מאשר אלו השואלים מתי אשכנזי יחבור אליו.

אין לכחד שאני איש העבודה במהותי. מאז 1977 זכתה העבודה בשלטון רק כשהעמידה בראשה רבי אלופים לשעבר – רבין וברק. ברק אמנם דיבר על הזקנה מנהריה, אבל נבחר בשל העוצמה שהקרין. המסקנה שאיננה מושגת היא שמפלגות המרכז והשמאל הציוני צריכות להתלכד בראשותו של איש לא רק בכיר אלא בעיקר בחיר. אין ברירה – האח הגדול עם אבק אידאולוגי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

  1. ליני כול העולם נשיא תורכיה ארדואן, שנבחר בבחירות "דמוקרטיות" הורס את הדמוקרטיה. אוסר עשרות אלפי ממתנגדיו, הורס את התקשורת החופשית ומחסל את מבקריו.

  2. יותר ויותר אנשי ימין טוענים בגלוי שדמוקרטיה זה לא האידיאל

  3. את המיון לאח הגדול כי הם פחות מידי אינטליגנטים ויותר מידי בוטים לאח הגדול.

  4. אבל כעת כשהקו הכללי השתנה ואנשים רוצים יותר ימינה אתם מתחילים לבכות.

  5. אבל מה עושים? איחוד כוחות ממשי לא יהיה לא בשמאל, לא בימין ולא במרכז. הכל אגו אגו אגו. ובסופו משל דבר הסחטנים מהמפלגות הקטנטנות ירוויחו על חשבון האזרח הפראייר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן