קוו ואדיס?

מדינה בסחרחורת טירוף
דגל שחור
צילום: Kwekubo commons.wikimedia.org

אין צל של ספק כי המדינה נמצאת בימים אלה בצומת של מצוקה פנימית החושפת את עומק התערערותו של ממשל מתוקן. הניסיון הנואש של בכירי הקואליציה לקטול את כל מי שעוד נותרו לנו כ"שומרי סף" מעיד עד כמה מפלגה המעמידה בראש מעייניה את שימורו של מנהיגה התיאטרלי עלול להביא את כולנו – מכל גווני החברה – לבחון ביסודיות מהיכן צמחה התפישה הקלוקלת הזאת שנבחרי ציבור, מעצם היותם כאלה, מתברכים בתבונה עילאית וכל שהם פוסקים יש להתייחס להגיגיהם כאל מצוות-יום הכרחית שיש למלא.

ראו את מחול השדים המרתיע שפרץ אל מול כולנו כסופה קודרת לנוכח פסילתו של מר אדרי למפכ"ל, להשמיד את הוועדה שפסלה אותו. אני מודה שאינני מכיר את מר אדרי, אבל אילו הייתי נדרש לגבש עליו דעה מול העובדות הקשות מעברו שנמצאו מעיבות עליו, הייתה מתגבשת גם אצלי הבנה לפסילתו בוועדת כבוד השופט גולדברג. בדיוק לשם כך התגבשה בישראל מערכת של ועדות סינון שלא יאפשרו ל"חבר של חבר" לעקוף מינויים שצורמים אוזן ומטייחים עין מראות. אבל מאז צמח בקרבנו דור חדש של נבחרי ציבור מסוגם של נפתלי בנט ועמיתתו איילת שקד, המשוכנעים במעלות תבונתם ועצם קיומם של הגיגיהם כחוק לכולנו, ונוספו אליהם עוד כמה וכמה בחירי-גורל – וכשהמסך עולה כולם נחשפים לגודל הבעיה.

לאמיתו של דבר ברגע שמישהו מבין אותם נבחרי ציבור מתנהל כמתנת-אל מוטב לשלוח אותו לבחינת "אנשי מקצוע", כפי שמכנה נשיא המדינה ראובן ריבלין את הפסיכולוגים והפסיכיאטרים. אולם בנט ושקד שבויי המשיחיות אינם בהכרח הגרועים ביותר. לא נופלים מהם גם חברי מפלגות נוספות שיצרו בניצוחו של נתניהו קואליציה ממשלתית שאין בה לא הוד לא הדר – ואף לא התבונה שאנחנו מצפים למצוא אצל נבחרי ציבור.

אולם לפני שנמשיך בנקודה זאת צריך להתייחס באותה מידת רצינות לא רק ל"נבחרים" אלא גם לטיבם של בוחריהם. לא ארחיב ביריעה זו שכן ציבור הבוחרים מוכיח זה שנים לא מעטות כי מתעתע הנחקר כחשוד בפלילים יכול לגרור אותנו כסחבה הנה והנה – כרצונו, ובמקרה הזה כרצון רעייתו שבימים אלה תעשה שליחות לאומית בגווטאמלה כמי שהיא עצמה נבחרת-ציבור. לי זה מזכיר את פרשת השליט הדרום אמריקאי פרון – כשהיא ממש כאוויטה שמשלה בבעלה – ושניהם ממלאים עולמנו בצהלות נישאים מעם ומעלה שחגיגתם כמו נצחית.

רק דוגמה קטנה המציגה את נתניהו כאיש תחבולות שאין בהן שמץ של תועלת אלא לעצמו ולרעייתו. הנה רק לפני ימים אחדים נשא נתניהו נאום תחנונים לבלום בעד בנט ושקד מלהפיל את הממשלה מפני שאנחנו נמצאים בתקופה הרת-סכנות ולפיכך אין לזעזע חלילה אותו, מנהיג האומה, בעת שהוא ניצב על המשמר להגן עלינו מהתרחשות אסונית-עכשווית (!) שהוא אף לא טרח לפרש בדל ממנה – עד כדי-כך מנהיג זה מזלזל בכולנו.

אבל הנה שלח מנהיג זה את אשתו בשליחות מדינית לגוואטמלה כאילו היא עצמה נבחרת ציבור – ואם לא, אז מה? – ועתה כבר מרמזים מלשכתו כי גם הוא, נתניהו, שוקל להמריא לטקס הכתרתו של נשיא ברזיל החדש בולסונארו, המתכוון להשמיד יערות שלמים סתם כך להנאתו, אותם יערות שכה נחשבים לשימור תנאים לקיומה של אקולוגיה בין-לאומית. מובן שאליו תצטרף נציגתנו בגוואטמלה – וכך היא ובעלה ישלבו שוב זרועותיהם לציור ליבם המשותף וכפי שעשו בהודו כך יעשו גם בברזיל. וכראוי ימנה נתניהו לעצמו את מירי רגב, הנושאת עיניה למשרת שר הביטחון, לממלאת מקום. האם עד כדי כך חיינו זולים בעיניו?

ובינתיים הארץ נשסעת יותר ויותר בידי נוגסיה מהקואליציה השותפים בתחושת ההשפלה שזכה לה בפעם המי יודע השר המגוחך לביטחון פנים גלעד ארדן, שאין לו צל של מושג בתחום משרדו, וכבר לאחר פסיקת הוועדה שפסלה שוב מועמדו שבו בחר הוא מקים את מחנהו שנועד להשמיד כל אותם "שומרי סף" שמירי רגב הגדירה אותם כמיותרים, ואליה חבר בקולות רועמים גם שר התיירות לוין, הדורש להתעלם מחריצתה של הוועדה ולהביא לממשלה לאישור את אדרי הנפסל. בכלל לדעתו של לוין יש לבטל את כל שומרי הסף ובמקומם להציב את הכנסת… והרי כולנו מודעים מכבר לתוכן התבונה העילאית הממלאת את ראשיהם של "נבחרי הציבור". ובינתיים לא מרפה מאתנו השאלה הקלאסית, קוו ואדיס?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. לרקוד ריקוד על שמשלב טנגו ואלס ריקודי בטן וטוויסט מוציאה אתכם מדעתכם. הוא גדול.כפיים.

 2. המדינה לא בסחרחורת טירוף. מה פתאום? אולי אריכא קצת התבלבל ונכנס לסחרחורת עצמונית?

 3. סחרחורת פירושה תנועה סיבובית
  לעומת זאת אצלנו התנועה היא בקו אחד ישר וחד -ימינה
  יותר לאומנות
  יותר דת
  יותר ויותר התרחקות מהירה מכל ערך נאור וטוהר כפיים

 4. נפילה חופשית לתהומות שאין להם סוף
  ההתרסקות תהיה טוטאלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן