טראמפ זה לא ארה"ב

טראמפ מסוכן, גם לישראל
תמונה של דונלד טראמפ

אני יודע שבארץ רבים חסידי טראמפ. הוא הרי עשה דברים "יפים" למעננו: העביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, החריף את הסנקציות על איראן, שלח שגריר שהוא נציג המפלגה הרפובליקנית בישראל. אז על מה יש להלין עכשיו?

אם אדם נופל לבור אפל ומושיעו אוויל ושקרן – מה יעשה הניצול? יודה למושיעו, יחוש חובה אנושית כלפיו, אבל לא יברח מהמסקנה – מי הוא מושיעו, מה הן תכונותיו ומה הן כוונותיו.

דונלד טראמפ הוא אדם מסוכן. לפי כל המקורות הוא איננו קורא תזכירים ומערכי מדיניות, הוא פועל לפי חושים, ואלה לעיתים מצליחים. נוהגים להשוות בינו לבין בנימין נתניהו. ההשוואה איננה במקומה. לנתניהו מגרעות כרימון ומעלות כלימון, אבל הוא מבין בחומר שהוא עוסק בו. הוא מבין את הסכם הגרעין עם איראן לעומק. טראמפ לא מבין על מה הוא חתם ולמה. הוא כן יודע שהצעד מכאיב לאיראן, ולכן אולי הכיוון נכון.

מעריציו כאן רבים, ואין תמה. התרגלנו לשפוט אישים לפי מידת התמיכה בנו. לא אכפת לנו שהוא הורס את נאט"ו, שהוא לא בן-ברית אלא של "אמריקה תחילה", סיסמה לאומנית שבוודאי לא הולמת את מנהיגות העולם המערבי. לא אכפת לנו שהתקריות האנטישמיות בארה"ב, לפי ה-FBI, עלו ב-17% בשנת 2017. כאילו איננו מבינים שהגזענות הלאומנית הרימה ראשה תחת שלטונו. אבל מאמרי זה לא בא לנתח את מעלותיו וחסרונותיו. הם די ידועים. יש מי שמסתכל עליו בפריזמה ישראלית ויש מי שמסתכל עליו כסכנה מהלכת.

תוצאות הבחירות האחרונות בארצות הברית הן כישלון לנשיא המכהן. ומיום ליום גדלה עוצמת הכישלון כי מגיעות תוצאות נוספות. לדוגמה טראמפ מתגאה, די בצדק, על כך ששמר על הסנאט כמעוז רפובליקני. אבל בבחירות לסנאט ללא אריזונה ופלורידה קיבלה המפלגה הדמוקרטית 57% מהקולות, הרפובליקנים קיבלו 42%. מאז כבר ידוע שהדמוקרטים ניצחו באריזונה, ובפלורידה יש הצבעה חוזרת. עדיין אין תוצאות סופיות בבית הנבחרים, אבל הפער יהיה כנראה בין 55% ל-45%. טראמפ ניצח את הילרי קלינטון כי הצליח להשמיט מידיה שלוש מדינות חשובות: פנסילבניה, מישיגן וויסקונסין. כעת בכל המדינות האלו עברה השליטה בקונגרס לידי הדמוקרטים. ברור לכל משקיף שטראמפ לא קיבל אמון מהציבור האמריקני, כי הוא עצמו טבע את האמירה שהבחירות מעידות על מידת האמון בו.

אינני מוכן להתנבא מה יהיו התוצאות ב-2020. טראמפ עוד יכול להעיף את מולר, החוקר המיוחד, כי הוא מעז לעשות צעדים שלא ייאמנו בעבר. לא נשארו לו עוזרים או יועצים מאלה שעמם ניצח בבחירות. הוא פיטר בגלוי את התובע הכללי סשנס, בן בריתו לאורך כל הקמפיין, כי סשנס לא היה מוכן להתערב בחקירת מולר, שטראמפ חושש ממנה מאוד.

האם טראמפ ייטיב עם ישראל הרשמית? אינני יודע, אבל אני נמצא בחברה טובה – כי גם הוא אינו יודע. גרינבלט ופרידמן יעשו קילומטראז' בין חברון לבין תפוח וירושלים ויכוונו את הנשיא לעבר קוטב שאחריתו רעה למדינת ישראל מול כל שלטון אמריקני שיבוא בעקבות הנשיא טראמפ.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

18 תגובות

 1. יהיה זה מעניין לערוך השוואה בין טראמפ ובין אובמה.
  ללא ספק אובמה ניראה ונישמע הרבה יותר טוב. אינטלקטואל, אוצר מילים מרשים, נאומיו נלמדים בבתי הספר לתקשורת, יחסיו האישיים מצוינים (אינו שוכר ומפטר יועצים כלאחר יד על פי גחמות), קורא את דוחות הממשל, נועץ באנשיו באופן מושכל, לא יורה מהבטן, נשמע שקול, שח בהיגיון ומסייע ביטחוני נדיב לישראל, שלא לדבר על אשתו שהיא בעלת אישיות ייחודית מרשימה ביותר.

  במה שנוגע למעשיו, נתחיל בניסיונו הכושל לרצות את העולם המוסלמי בהרצאתו באונ' קהיר תוך דילוג מעל ממשל מצרים, ובמיוחד ישראל; בהסכם הגרעין האירני הבלתי נסבל מבחינת ישראל ולחלק משמעותי מהמדינות הערביות שיהיו הנפגעות העיקריות עת ישוב (בוודאות) ליצור נשק גרעיני; טרם רבות למהפכת "האביב הערבי" שטופת הדם והכאוס, כאשר סייע באופן אישי להדחתו של נשיא מצרים מוברק, שלאחריו עלו "האחים המוסלמים" לשלטון ב"בחירות דמוקרטיות" כפי שדרש אובמה ובכך פגע קשות במעמד ארה"ב במדינות המזרח התיכון וגם הכניס את דעאש לסיני; חזרה מהבטחתו לבלום את סוריה אם תשתמש בנשק כימי מה שגרם לאלפי קורבנות אזרחים סורים, החידלון מול רוסיה שתפסה את מקומו כ"שוטר העולמי" ואיפשר לה להשתלט על חלקים מאוקרינה ולנעוץ מגף יציב בסוריה; סין קידמה עצמה להיות המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר בעולם נוכח נסיגה אמריקנים בכול תחומי הכלכלה והסחר העולמי; ארה"ב דיללה קשות את התמיכה בישראל בארגוני האו"ם השונים,

  וזו רשימה חלקית בלבד בעלת השלכות קשות לישראל.
  עכשיו, לאחר השוואה בין הניראות לבין המהות, מבחינת ישראל לפחות, ניראה שיש לטראמפ, נכון לעכשיו, יתרון מסוים מוצדק באהדת הציבור. מה דעתך?

 2. לא יתקנו במשך חמישים שנה וזה כולל נזקיםשל נכות לישראל

 3. החלטת הנשיא אובמה לחבק את האחים המוסלמים ב- 2011 (נאום אל אזהר) ולכרות את הסכם הגרעין עם איראן ב- 2015 יצרה איום אסטרטגי הולך ומתעצם על ישראל. גרוע מזה, כנראה, לא היה יכול לקרות. בא הנשיא טראמפ והפך את הכיוון הפוליטי הנ"ל ב- 180 מעלות. על כך נוספים יחסו לאונר"א, עניין ירושלים, התמיכה הגורפת באו"ם ועוד הרבה עניינים אחרים.
  יש לקבוע בצורה חד משמעית שטראמפ וממשלו הינם חיוביים לחלוטין כלפי ישראל.
  גם בעתיד לא נצפה שינוי לרעה כמו בממשל ברק חוסיין.
  יש גם לשער שאם המפלגה הדמוקרטית חפצת חיים היא תצטרך להתעשת. לא אלמן ישראל.

 4. טראמפ רוצה לפרסם את תכנית השלום שלו שלא תהיה קלה לישראל, לפי הפרסומים

 5. טראמפ כן מיצג את העם האמריקני שתומך בו
  בדיוק כמו העם שתומך בנתניהו
  אלא שלאופוזיציה זה משום מה לא מובן

  1. לא אתפלמס עם החולקים על דעתי. אבל כן אתקן עובדות.לביבי וממשלתו יש רוב בדעת הקהל לאורך תקופה. לו קראת את מאמרי היית רואה שאצל טראמפ זה אחרת.במערכה לנשיאות ניצח אבל הילרי קבלה 3 מיליון יותר קולות.בבחירות לסנט ולקונגרס הפער גדל ואל תשכחי שהוא העמיד את הבחירות כנקודת מבחן לנשיאותו.אני מתנגד מאד לביבי ודרכו אבל זה עלבון לאינטליגנציה להשוות בינו לבין טראמפ

   1. ערכתי השוואה בינו ובין אובמה ביחס לישראל. אין בינינו מחלוקת על האיש טראמפ וסגנונו ה לא נעים בהמעטה. אבל במה שנוגע לישראל- זה לא סתם עוד "פולמוס" שאתה נמנע ממנו..

   2. אם כוונתך שביבי הרבה יותר אינטליגנטי מטראמפ – אני מסכים אתך לחלוטין.

  1. יחסי ישראל – ארה"ב הם דבר הפוך מ"עסק". לכן בפירוש יש לחבור ולחבק את טראמפ. לא היה נשיא אמריקאי טוב לישראל יותר ממנו.
   חוץ מזה בעסקיו טראמפ עשה מיליארדים. לא הייתי מתנגד שהוא ייקח אותי להיות שותפו, אפילו באיזה שהוא עסק קטן.

   1. הוי יצחק אם היית שותפו היית חייב למכור את הביית והמכונית רבים רצו להיות שותפיו ונכוו בפשיטות הרגל ויצאו מהמשחק איך הוא נותר על מכונו? הfbi אם היתה חוקרת אותו באמת כל הסיפור היה אחר.נשיא טוב לישראל הוא נשיא טוב לשקד ונתניהו לא-לי לא -לנו

 6. אולי לא כל כך מהר כפי שמצפים הרבה פרשנים אבל המכה תהיה כואבת

 7. המנהיגים לא בוחרים את עצמם
  זה מה שהעם בוחר ורצה
  כך עם טראמפ
  אך גם ביבי, ארדואן, ראש ממשלת הונגריה, ופולניה ואיטליה וכל יתר הריקניים שמוליכים אותנו לבעיות
  העם הוא הבעיה

 8. איך יכול להיות שאחד כמו טראמפ הנו המנהיג החשוב בעולם?

 9. נמצאת במזרח התיכון רק בגלל ישראל
  לא הבנתי אם כוונתו היתה בזכות ישראל או בגלל ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

הדגל הסיני האדום

שחקנים חדשים

האם יש מקום לסין כשחקנית בהסכם הגרעין?

תמונת דוד

הענקים

חמשיר על מנהיגים ומהלכיהם