ברק מאיר חשרה קודרת

החלופה היחידה לנתניהו – אהוד ברק
תמונה של ברק מחייך
אהוד ברק צילום: Robert D. Ward en.wikipedia.org

זה זמן-מה מתגבשת הכרתי כי בבחירות הבאות ניתן יהיה להביס את נתניהו ואיתו את הליכוד רק בדרך אחת – באמצעות הצבתו של אהוד ברק בראש מחנה השפויים.

בחינת מפת הזירות הפוליטיות מכל זווית אפשרית מלמדת כי גם כעת חוזר על עצמו משחק הניחושים של סקרים ושל הערכותיהם של הפרשנים – ומנגד ההצהרות הבומבסטיות והאגואיסטיות של בנימין נתניהו, הממשיך לתעתע כי "הכול בסדר גמור" וכי "אין כלום כי לא היה כלום". דומה וכבר מרוב כזביו הוא ממשיך ללעוס את הגרסה הילדותית הזאת, כנראה בשל היותו מבורך בעור עבה כשל דינוזאור בשיאו – אבל דינוזאור שמכבר עבר מן העולם, בטל זמנו ונדחה קורבנו.

כבר כתבתי ואני חוזר ומבטא דעתי כי רוח עוועים משיחית מערערת יסודות תבונה בעם הזה שלנו, שכנראה היה ונשאר חתום בחותמת של מנטליות אומללה המאפיינת עם עבדים ושפחות. אחרת אין דרך להסביר להמוני ישראל כי מול עיניהם מתאבדת מדינת ישראל ואין עוצר. אפילו הדרשה המוסרית החשובה שנשא האלוף יאיר גולן התמקדה שלא בהיסח-דעת בקביעה הנחרצת כי מדינה כשלנו זקוקה להתקיימותה למנהיג ברמה צ'רצ'יליאנית – כזה שמאחד, מלכד, מרומם-רוח נכאה ברגעים הקשים ביותר של אומתו. במילים אחרות מדובר בהיפוכו המוחלט של נתניהו, שהוא אפילו איננו מלחך את שולי גלימתו של צ'מברליין, שקצר רוח מלחמה.

כשאני מתבונן בהתמודדות הצפויה עם אותו אחד לבית נתניהו, שאשת חיקו כבר לפני שנים הזהירה אותנו כי אם הוא לא ינהיג אותנו כי אז "שתישרף המדינה" (מתוך ויקיפדיה – בערך על שרה נתניהו), אני נעשה מודאג מאותם אלה שמתכוננים להתמודד כנגדו ורחוקים מלעורר אמון ביכולותיהם. אני מוטרד מפני שעוד שנים אחדות המדינה שהייתה פעם מדינת ישראל המיוחדת תשתנה עד ללא הכר.

המדינה מכבר נהייתה ספינה ללא הגה, וקברניטה צמוד-מטרה אחת, הנובעת מאותו סבך יצרי הנקם בשם אביו המנוח ההיסטוריון בן-ציון נתניהו, מהקיצוניים ביותר של הימין. נתניהו משול לאותו רב החובל אחאב השבוי ביצרי נקמתו האישית בלווייתן הענק מובי דיק, כרשום בספרו הנצחי של הרמן מלוויל. לפיכך יש למנוע בעד המשך שלטונו של נתניהו, שלטון הזוכה בחסד בלתי-מובן מצד הממונים על מערכת החוק והצדק, כאותו פרקליט מדינה שלשונו מדבששת את כולנו עד-חנק וכאותו יועץ מסתורי מלהבין אביחי מנדלבליט, שזמנו בידו והוא ממשיך לחפש את "האמת" ליד פנס רחוב עד נקיעת-נפש ממנו.

רק איש אחד נמצא בתוכנו שאני מאמין כי בכוחו לגרום למהפך של ממש, לאיש הזה קוראים אהוד ברק. בזמנו כשל בגלל חיפושיו הנועזים אחרי קיצורי-דרך לפתור את הבעיה הפלסטינית – תוך היפרדות מוחלטת מהם. ברק הבין בראיית-עתיד חדה כי אם חפצי-חיים אנחנו כי אז אין לפנינו אלא דרך זו בלבד. לעיתים היה נדמה כי איננו חושש להטיח ראשו בקיר. בהתאם לתפישת עולמו הוא ביצע מהלכים מבלי שטרח להכין את הקרקע לנביטה נכונה שלהם. כיום, ממרחק של שנים, ניתן אפילו לומר כי אם היה פחות בוטה אז בהנחתת הגרזן אולי היה מונע גם את שובם של בני נתניהו.

כך ואולי אחרת את הנעשה אין להשיב. אבל ברק עדיין כאן. משמיע דעתו, והיא מושחזת כדרכו, ונאמן לחזונו כי ההיפרדות המתרחקת מאתנו היא המתכון הבטוח לאובדן החזון הציוני. לא זו העת לחטט בקרביו משום שאין מישהו אחר המסוגל להביס פעם נוספת את בן ניתאי. הוא היחיד המסוגל להביסו ולהציגו במלוא מערומיו.

אינני מתכוון לשטוח תכנית עבודה מסודרת לכל שפויי הארץ. אבל אני תמים דעים עם אמירתו של ברק כי הבחירות בפעם זאת תהיינה מבחינת עתידנו הגורליות ביותר מאז הבחירות בשנת 1996.

אני מתרשם כי בהופעותיו של אהוד ברק בתקופה האחרונה הוא נחשף כברק הלוחם ללא-חת והמעוטר ביותר בתולדות צה"ל. גם אין כמותו להכיר את נתניהו. ואין כמותו להשתלח בו ולהציגו כמות שהוא, איש המסכן את כולנו בלשונו המכשילה – איש המצעיד אותנו לחציית הגבול האחרון, שאסור להפקיד בידיו את השליטה בכפתור האדום; בעיקר לאחר איומו "המרומז" חסר האחריות כדרכו כי לא יהסס להשתמש בנשק המסוים שמדברים עליו ב"עמימות". אמירה שנאמרה לעיני המצלמות בעת טקס קריאת הכור בדימונה על שמו של הנשיא המנוח שמעון פרס.

ברק כשהוא תוקף הוא פושט ליריב את עורו. גם בגילו הוא מפתיע בעזוזו שלא נס, בשנינותו וביכולת הניתוח שלו. זהו האיש היחיד והמנוסה ביותר השש אלי קרב כדי לגרום למהפך כה נכסף. עלינו לתמוך בו כמו מדובר באמת בשליח ציבור. חובה לסלק כל מכשול מדרכו כי הוא עושה שליחות לאומית שאין כיום חשובה ממנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

27 תגובות

 1. בניגוד לכל מיני תיאוריות פסיכולוגיות מוזרות, מה שמנחה את מרבית הבוחרים היהודים הוא יצר ההישרדות = ביטחון אישי ומדיני. הימין נראה לכן כאלטרנטיבה עדיפה. אין מצב שהרכז\שמאל ינצח אלא אם יעמדו בראשו אנשי בטחון מובהקים, והעבר הוכיח זאת.

  1. הפעם אני מסכים עם כל מילה שכתבת. לגבי אהוד ברק – שאלתי פעם את אחד האלופים, לאחר שהשתתף בישיבה עם אהוד ברק, מה דעתו על האיש. אנה לי – אהוד ברק משול למחשב על. אין אחד בצמרת המדינה שישתווה לברק ביכולת האינטלקטואלית. הצרה עם ברק היא שאין לו מודם. רציתי להמשיך בשאלה נוספת. האלוף עצר אותי ואמר – עד כאן. מספיק אמרתי.

 2. אם הוא ינצח אינני בטוח
  אבל בטוח שהוא יביא הישגים לעומת כל אופציה אחרת

 3. זו לא אופציה אידיאלית
  אבל זו אופציה יחידה
  צריכים לבחור בה

 4. אבל לא להגזים
  הימין לא כל כך גרוע
  ואהוד ברק איננו כל כך מוצלח

 5. מספיק עם האגו והיריבויות האישיות
  יש הזדמנות לנצח
  אסור להתפצל ולתת ניצחון לימין להשתלט סופית על המדיה עד לסוף המר

 6. ברק אומר את דעתו בכל נושא ויש לו עמדה ברורה. גנץ איננו פתרון בכלל.

 7. ברק לא הצליח בתוך מפלגתו שלו ואי ננו יותר חלק ממנה וגם המפלגה הזאת מפוצלת וקטנה יותר ויותר איך אתה חושב שיהיה לו סיכוי לאסוף רוב בעם

 8. זה הכי טוב שיש לנו להציע
  והוא בטח טוב יותר ממי שמוביל אותנו לפיצוץ

 9. להוות אלטרנטיבה לימין השולט
  הזדמנות פז שאסור להחמיץ

 10. הימניים נגד הדעה שלך באופן אוטומטי
  מישהו מכל הגולשים ישנה את דעתו?

 11. ברק בגד במפלגת העבודה והקים מפלגת כלום עם 5 ח"כ כלומניקים כדי להישאר שר ביטחון אצל נתניהו. איך שכחתם לו את הבגידה? איך שכחתם לו את כשלונותיו הרבים? את הכסף שצבר מידע ביטחוני כשר ביטחון? את חייו הראוותניים במגדלי ת"א? את רעיונותיו המוזרים בנושאים כ"כ רבים? זה המנהיג לו ייחלנו? הנהפוך לעדת פרעושים…

  1. חמור מזה, מי שמנאץ ומכנה את הממשל היום (על כול חולשותיו ויתרונותיו) "פשיסטגזען" בסגנון בל"ד- הוא כמי שיורה בנגמ"ש ללא אבחנה. מסוכן מדי!

   1. מר שניר נכבדי,
    להתעלם מהמציאות פירושו התקרנפות בנוסח עגום של שתיקת הכבשים. ממשלת ישראל לא רק שהיא צבועה כיום בגוונים פאשיסטיים חריפים – אלא גרוע מזה – זו ממשלה מופקרת שאינה מיטיבה עם עתידנו. כמובן שלא אשנה את עמדתך כפי שאתה לא תשנה את עמדתי. אבל אל תגדף ותחרף מי שאיננו סבור כמוך.

 12. משהו מוזר. הוא מטיף לאופוזיציה אך לא מוכן להוביל אותה. למה?

 13. ולאפס מעשה בפועל
  אין הרבה זמן
  חייבים לארגן איחוד מפלגות וזרמים
  לבחירות הקרבות ובאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן