סוף עידן התמימות

חוק הלאום שלא הבנו...
דגל ישראל

לחוק הלאום אין שום כוונה להסב פניו מאתנו ולצלול לתהום הנשייה. הוויכוח על החוק איננו ויכוח על אפיזודה אחת בדרך חתחתים. חוק הלאום הושם עכשיו על סדר יומנו של נתניהו כי הוא ראה בו מוצג אלקטורלי עמיד וחזק.

מלכתחילה היה ויכוח על כוונותיו האמיתיות של נתניהו. נאום בר אילן שלו היה נצנוץ של קשר למציאות האמיתית, אך שובו לתלם העידה שהוא לא מוכן לשלם את המחיר הפוליטי שמתחייב מאמירתו.

היו גם מי שערערו על כל תזת המתינות של נתניהו. היו דעות שגרסו כי נתניהו הוא הגורם העיקרי להקצנה המדינית. הוא ולא אחר. תמיד היה נדמה להם שנותנים הנחות לנתניהו, "הוא אומר מה שהוא מתכוון ואתם אינכם תופסים זאת". הוא היריב האמיתי.

אבל עתה באים אנשים ומציירים מציאות אידילית. לפתע נתניהו האימתני ובנט מכוון המטרה הביאו לעולם חוק לאום מנוסח לתלפיות. החוק בא לעולם למטרה אחת: לאחד את העם סביבו. ומכאן שעמדת השמאל והמרכז נלעגות בסרבם להכיר בתשורה החשובה שניתנה להם. הם לא הסכינו להבין שנתניהו המפלג הגדול עושה מהלך מפייס, מרגיע, כמעט מרנין.

אבל ראו, מעשה שטן, לא רק אני תוקף את החוק. עמי נמצאים רבים שאינם בדעתי המדינית – משה ארנס, רון לאודר, ידידיה שטרן ורבים אחרים. גם הם הבחינו בזדון הנושב ממנו.

ערך השוויון איננו חסר בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, כך אומרים עכשיו מנסחיו. רוח החוק מדברת על גישה שווה. המילה שוויון נעדרת מעקרונותיו אבל היעדרה איננו פוגע כהוא זה בקוהרנטיות של החוק ובמשמעותו האוניברסלית.

וחוק הלאום? נתניהו לא רצה בו, הוא הקפיא אותו וחשש מהשלכותיו. איילת שקד כבר התבטאה בנושא ואמרה שחוק הלאום לא יעלה בקדנציה הנוכחית, ואבי דיכטר ביכה את מפעל חייו הפוליטי שיורד לטמיון.

נתניהו שלף את החוק מהארכיון כי הבין שהוא נייר לקמוס יקר המציאות המבחין בין נאמנות לפיתוח בוגדנות. הוא רצה בו כי ידע שהוא משרת את האג'נדה שלו לעת בחירות, שהיא ימנית מטיבה ומושפעת יותר ויותר מהימין הדתי והמשיחי. חוק הלאום בהגדרתו הרחבה בא לקבע את מעמדה של מדינת ישראל ולקבוע את דיוקנה ומרכיביה. אין זה חוק אקראי. זה חוק יסוד יצוק בתבנית המדינה ובאורח חייה.

הסניגורים של החוק מעדיפים להתעלם מרוח המפקד. הם משוכנעים שחוק זה איננו המקום לאזכור השוויון והדמוקרטיה. מדוע? הרי הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית שוחרת שוויון היה תמיד חלק מה-DNA של מדינת ישראל, אלא אם רוצים לשנות את אורחותיה. המיעוטים זכאים להגדרת מעמדם בחוק, הגם ש"התקווה" לא יהיה המנונם. אותם סניגורים מתעקשים שלא לשמוע את יריב לוין שאומר בלשונו כי השוויון הוצא במתכוון מחוק הלאום כי מעצביו לא רצו שלאורו תתהווה הפסיקה המשפטית בעתיד.

לבסוף המהתלה הגדולה מכולם: סעיף ההתיישבות מוגדר לתחומי מדינת ישראל, אבל הוא בא לעולם כדי להכשיר את ההתיישבות היהודית בארץ כולה. בעיני הימין גבולות המדינה נזילים, עבורם הקו הירוק אינו קיים.

אולי בגין, ארנס, לאודר ודרשוביץ הם שתולי שמאל בשורות הימין. אולי אין להם הכישורים האנליטיים להעריך אל נכון את תרומתו הייחודית של חוק הלאום ליהדות, לציונות ולמדינת ישראל…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. שכל זה רק ההתחלה
  הימין הבין שכעת יכול לעשות הכל
  יש לו את הכוח
  וכעת יתחיל דרך ארוגה של חוקים ושינויים שיהרסו את החברה הדמוקרטית

 2. על חוק הלאום. לא צריך להוסיף מילה. הוא עשה את זה הכי טוב. בקיצור חוק שרצוי שיבוטל מהר.

 3. והחבורה הצייטנית שמסביבו
  צעד אחרי צעד הם סוגרים על הדמוקרטיה
  ימים לא טובים עוברים על החברה והמדינה

 4. מתי תבינו שנבחרי העם מייצגים את רצון העם ולא כל מיני חכמים שמייצגים בקושי קוומץ

 5. לא מכבדים את העובדה שיש גם דעות אחרות
  שיש גם עקרונות שהם מעל לאינטרסים צרים ושיש לכבדם
  לא יתכן שמי שבשילטון ויש לו רוב יעש כל מה שהוא רק רוצה

 6. יש גם כמה בעד חוק הלאום
  הבעיה שהמאמרים לא משנים את עמדות הגולשים או הכותבים האחרים
  כל אחד מגיע כבר עם עמדה מוצקה
  ופורש את משנתו בלהט ובבטחון
  ומתווכח עם כל מי שלא מסכים אתו

 7. יום הכיפורים. מישהו אמר שהמלחמה גרמה לכך שיותר לא הולכים בעיניים עיוורות אחרי המנהיגים. ולדעתי רה ההיפך. נהיינו לעדר של ממש.

 8. לא הסברת האם ומה שגוי בחוק
  א"י לא מולדת העם היהודי?
  או האם לדעתך אין עם יהודי?
  האם אין זו הארז למימוש ההגדרה העצמית של היהודים?
  מה לא בסדר? שם המדינה? הדגל? הסמל? ההמנון? השפה? קיבוץ גלויות, זה לא?ימי מועד וזיכרון זה בעייתי?
  והגחל הלוהט:"התיישבות יהודית"
  למה זה רע? כי זה מחסל את הבסיס משפטי של עמותת זוכרות?
  מחסל את טענות השיבה של הפורעים הערבים?
  אני חבר מפלגת העבודה ולא מבין מה כאן הבעיה. לצערי אתה וחברים אחרים במפלגה מעודדים תקווה בערבים שיש להם סיכוי לחסל את ישראל. כל עוד תהיה להם תקווה כזו לא יבוא שלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן