כחלון רוצה להצליח היכן שהגמלאים נכשלו

כחלון מבסס את מפלגתו לקראת הבחירות הבאות
תמונה של כחלון
משה כחלון צילום: dikla bassist shafrir commons.wikimedia.org

במהלך 2017 הצטרפה תנועת "כולנו", בראשות שר האוצר משה כחלון, לקואליציה של אבי ניסנקורן בהסתדרות. לאחר ההצטרפות התבקש כחלון על ידי ההסתדרות "להרגיע" את מנכ"ל משרדו שי באב"ד, שהפגין תקיפות בכל הנושאים שקשורים לעצמאות הממשלה והאוצר בקבלת החלטות מבניות במשק.

בימים אלה סיימה ועדת האיתור לתפקיד יו"ר מפעל הפיס את הראיונות עם 30 המועמדים לתפקיד המפנק, בעלות שכר חודשית של 63,500 שקל לחודש ותנאים נלווים. בעל הסיכויים הגבוהים להיבחר ליו"ר הוא אביגדור יצחקי מקורבו של כחלון. יצחקי שכיהן כיו"ר מטה הדיור באוצר, רו"ח בהשכלתו ובעל הבנה וידע כלכליים, עשוי לזכות בג'וב.

באמצעות יצחקי אמור כחלון להגיע לעמדת השפעה על תקציב ההשקעות של הפיס ברשויות המקומיות. המשמעות היא שמעכשיו ברשויות יבינו שכדאי להיות מקורבים לכחלון, אולי גם תומכים שלו. "כולנו" נבנתה סביב דמותו של כחלון, שר התקשורת הלוחם במחירי הסלולר שהצליח להורידם והבטיח להוריד גם את מחירי הדיור.

במצע הבחירות שלה הבטיחה המפלגה לדאוג לשלל עניינים חברתיים: הקמת מעונות סטודנטים, טיפול בקשישים, הורדת יוקר המחיה ועוד. כחלון בנה תדמית, חלקה מוצדקת, של דורש טובת הציבור. הוזלות לא רק בסלולר, אלא גם מאבק עיקש ביוקר המחיה משולב בהיתרי יבוא והורדות מכסים ורפורמות חדשות שנחלו בחלקן הצלחות. כחלון הבטיח שבבחירות הבאות "כולנו" תרוץ כמפלגה עצמאית בראשותו על טיקט חברתי-כלכלי. ריצה כזו מחייבת תשתית מקומית וגיוס פעילים ברשויות המקומיות כחיזוק למותג הפוליטי כחלון-כולנו.

בניית תדמית מתחלקת כידוע לרכישת אוהדים ותומכים ובמקביל לרכישת עמדות השפעה במקומות מרכזיים. ובינתיים, עד שבונים מפלגה יציבה עם תשתית תומכים, נמנעים ככל האפשר מפירוק הממשלה הנוכחית ונשארים נאמנים לקואליציה גם כשבולעים צפרדעים פוליטיות (פגיעה בבית המשפט ובסמכויות חוקיות וייעוץ משפטי) מנתניהו. "כולנו" תתאמץ לא לפרק את הממשלה עד 2019 כדי שתוכל להציג האטה במחירי הדיור – המטרה העליונה שהציבה המפלגה כזכות לקיומה הפוליטי. במקביל לאי-פירוק הממשלה כחלון יציג מחלוקות מול בנק ישראל על רקע הגברת התחרות הבנקאית והקלות בתחום המס. בנק ישראל הוא יריב נוח מבחינת האוצר להתמודד מולו. יריב לא פוליטי הוא תמיד סוג של מגרש ביתי.

כחלון פונה לציבור שנמצא במרכז-ימין ומתמקד באנשים שרוצים לשפר את מצבם הכלכלי. עשרת המנדטים ש"כולנו" קיבלה בבחירות האחרונות נראים לפי הסקרים כמשימה קשה להשגה. כדי להגיע ל-8-6 מנדטים צריך תשתית מפלגתית, מתנדבים, פעילים, מוסדות מאורגנים, מקורות כספיים ועוד. "כולנו" מנסה, במהירות רבה יחסית, לבנות שלד מפלגתי פעיל.

מינויו של אביגדור יצחקי כיו"ר מפעל הפיס הוא עמדת השפעה למפלגה. מועמדים לרשויות מקומיות מטעם "כולנו" עשויים ליצור הזדהות מקומיות עם כחלון ולהרחיב את בסיס התומכים. גם ברשימת המפלגה הבאה יהיו שינויים פרסונליים משמעותיים שעיקרם בחירת חברי הכנסת על בסיס נאמנות מוחלטת לכחלון. בניית בסיס למפלגה היא משימה ממושכת ומורכבת לכן באוצר יעשו מאמץ עליון לא להיקלע למשבר פוליטי כל עוד תהליך בניית "כולנו" נמשך. בעבר הייתי מנכ"ל משרד הגמלאים, אצל השר רפי איתן ממפלגת הגמלאים, מפלגה שנכשלה בבניית בסיס תומכים אף שהיה לה פוטנציאל אלקטורלי. אם הממשלה תכהן עד 2019, כחלון עשוי להצליח במשימתו לבנות מפלגה.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. מאמר מרתק שחושף את נסיונות מפלגה בישראל להתבסס בבסיס מוצק כאלטרנטיבה לעתיד-שימו לב שהעבודה נעלמת וכולנו של כחלון זקוקה למאחזים בארץ לעתיד-יופי של מאמר

 2. כחלון מנסה לבסס מפלגה פעילה שאינה בנויה רק על אדם אחד. זו אסטרטגיה נכונה. ספק אם כחלון יצליח אבל הוא פועל נכון מבחינה פוליטית.

 3. כחלון הוא ליכודניק בנשמתו ולכן הוא משתדל לבנות הירארכיה פנימית בכולנו. הבעיה שתפקיד שר האוצר אינו חביב על מרבית הציבור ולכן כחלון אינו ממריא בסקרים.

 4. כתבה ראויה שמדברת על הצורך לרשת את העבודה ולהקים גופים אל מול הליכוד שאחרי נתניהו עם בסיסים קבועים-מאמר חשוב

 5. הממשלה בהרכב הנוכחי תישאר לעוד הרבה שנים
  דבר לא יעזור-גם לא מינויים כפי שמתוארים כאן

  1. יהיו בחירות ב-2019 אם ביבי לא יעמוד לדין ואז נראה את התוצאות. כל המנבא לפני עלול להתגלות כלא צודק.

 6. כחלון מדגדג את 6-7 מנדטים בסקרים האחרונים.הוא צריך לבנות מפלגה ותשתית פוליטית וזו משימה קשה.

 7. הגמלאים היו הצבעת מחאה פוליטית.בשביל כחלון צריך לקוות שהוא לא נכלל בקטיגוריית המחאה…

 8. כחלון אינו תופעה חולפת כמו הגמלאים. השאלה אם הוא יידע ליצור בידול מובהק מהליכוד ולהיפרד מיואב גלנט לנצח.

 9. כחלון הוא חלק מגוש הימין
  מצביעי כחלון לא יעברו לשמאל
  כל מנדט שכחלון יפסיד או ירוויח נשאר ממילא בגוש הימין

 10. מול הרמה הנמוכה שיש בסיעות האחרות אפילו הוא יכול להצליח
  מאוד חבל שמה שקובע בארץ אלה קומבינציות הזויות לא מחפשים פתרון לשום בעיה מורחים ומורחים ואל תתפלאו שבסוף נמצא עצמנו במצב קשה ביותר

 11. הוא חבר להסתדרות העובדים ולכן כבר לא צריך את הקשישים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים