כוח למוחלשים

התארגנות פוליטית של אזרחים ותיקים
אדם מצביע
צילום: צילמתי

בישראל יש כיום למעלה מחמישה מיליון בעלי זכות בחירה (אזרחים בגיל 18 ומעלה), מתוכם כמיליון הם אזרחים ותיקים (בגיל 65 ומעלה), כלומר 20% מבעלי זכות הבחירה הם אזרחים ותיקים. אם מצרפים אליהם את אלה העומדים לפרוש לגמלאות בשנים הקרובות, הרי שמדובר ברבע מכלל בעלי זכות הבחירה.

לנוכח נתון זה יש לבחון איך מיוצג ציבור האוכלוסייה הוותיקה. למשל כמה חברי כנסת הינם מקרב האוכלוסייה הוותיקה? כמה חוקים שנועדו לשמור על מעמדם וזכויותיהם של האזרחים הוותיקים אושרו בכנסת? כמה תקציבים מיועדים לטובת האוכלוסייה הוותיקה?

אוכלוסיית האזרחים הוותיקים מאופיינת בצרכים מיוחדים, בנושאי בריאות וסיעוד, ביטחון אישי, תזונה, נגישות ושילוב בקהילה. אף שמדובר בקרוב לרבע מסך בעלי זכות הבחירה, לא מוקדשת תשומת לב מספקת למגוון הצרכים הללו. לעיתים אף דומה כי ״תמיד״ ישנם נושאים חשובים יותר, דחופים יותר, שדוחקים את צורכיהם של האזרחים הוותיקים.

אפשר אולי להמשיך לנסות לקדם את הנושאים הרלוונטיים לאוכלוסייה הוותיקה באמצעות שכנוע, שתדלנות, תקשורת וכיו״ב, אולם המציאות מלמדת כי אי אפשר להביא לשינוי בסדרי העדיפויות לטובת האוכלוסייה הוותיקה כל עוד אין מנגנון המעניק רוח גבית חזקה, שתהווה מנוף אינטנסיבי ונחרץ לטובת קידום מדיניות שקולה ועניינית שאכן תיטיב את מצבם של האזרחים הוותיקים.

רוח גבית שכזו תתקיים ותהא אפקטיבית רק אם מאחורי הצרכים והתביעות הצודקות של האזרחים הוותיקים יעמוד כוח פוליטי בכנסת ישראל. עדיף היה שאת הנושאים האלה, החיוניים כל כך לאוכלוסייה הוותיקה, היו מקדמות כלל המפלגות בישראל, אלא שעושה רושם כי הנושאים העומדים בראש מעייני הסיעות בכנסת המפוצלת והמפוררת מתנקזים בעיקר ל״סוגיות-על״ כמו ביטחון, כלכלה, חינוך, דת ומדינה; משאבי זמן וכסף לטובת האוכלוסייה הוותיקה, כמעט שאין.

הטענה שכמעט כל המפלגות חרטו על דגלן את הצורך לסייע לאוכלוסיות האזרחים הוותיקים, הנכים, המשפחות היחידניות – הינה מן השפה לחוץ, משום שתמיד, אבל תמיד, נדחקים הצרכים של אוכלוסיות אלה מפני צרכים ״הרבה יותר חשובים״.

המסקנה הבלתי נמנעת היא כי בשלו התנאים לכינון ״מפלגת צדק חברתי״, שתשים בראש מעייניה את נושאי האוכלוסייה הוותיקה, בשיתוף הפעולה המתבקש עם קבוצות מוחלשות נוספות, כגון נכים, משפחות יחידניות וכו׳. התארגנות פוליטית שכזו תתמקד בקידום התביעות הצודקות של אוכלוסיות אלה ותימנע מעיסוק בנושאים מפלגים בתחומי הביטחון ויחסי החוץ.

חשוב לזכור כי הפוטנציאל האלקטורלי שיש לקבוצה מורחבת שכזו מושתת לא רק על המעגל הראשון, אלא גם על בני המשפחה, שחווים את קוצר ידם לסייע לקרוביהם, וגם של אוכלוסיות הנמצאות קרוב לגיל הגמלאות. אם ישכילו מייצגי האוכלוסיות שצוינו להתאחד, ניתן יהיה להגיע להישג מרשים בבחירות הקרובות לכנסת. אם התארגנות שכזו תשיג ולו רק חצי מהפוטנציאל שלה לחברי כנסת, עדיין תהא זו סיעה מלוכדת של למעלה מעשרה חברי כנסת. במבנה הפוליטי הקיים, כעשרה חברי כנסת הם לשון מאזניים משמעותי ביותר.

אם אכן כך יקרה, ואם תצלח המשימה, חשוב מאוד להימנע מזליגה לכיוון אחריות מיניסטריאלית בנושאים מעוררי מחלוקת. החלופה המומלצת לכך היא קבלת אחריות רק לתפקיד מרכזי של השר לענייני רווחה וגמלאים. שרים נוספים? רק בלי תיק.

ההתנהלות הפוליטית המתבקשת היא התמקדות והתבצרות בנושאים שיבטיחו קיום סביר והוגן לאוכלוסייה המיוצגת. ומכאן שהנושאים העיקריים צריכים להיות:

א. הגדלה משמעותית של קצבאות הביטוח הלאומי

ב. הרחבה והנגשה של שירותי הבריאות

ג. הוזלה של הביטוחים הבריאותיים

ד. ביסוס קופות הפנסיה ומניעת שחיקתן

ה. דיור בר-השגה, לרבות דיור ציבורי איכותי

ו. הנגשה מירבית, תחבורה ציבורית, חניה

ז. סל תרבות

ח. הפחתה משמעותית במיסוי ובארנונה

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. הצור קים אולם כדי להביא מצביעחם צריך מנגנון טוב ופעילים וכל היתר. אחרת לא יצא כלום.

 2. פרופ' כהנא נכבדי,
  לומר: "לא מוקדשת תשומת לב מספקת לצרכי…" זו לא הגדרת חסר, משום שבהחלט ניתן לומר שלא נעשה מאום. מאז ניסיונו של רפי איתן לעשות את שבעצם מתבקש מאליו גם עתה, דומני שיש לעודד דווקא אלטרנטיבה שתובל ע"י צעירים דינמיים ואיכפתיים, כגון איציק שמולי (גם אורלי לוי אבקסיס, יכולה לגרוף עימה קולות רבים מהאוסלוסיה בהבוגרת), ובתנאי שהללו ירוצו במפלגה עצמאית שהנושא החברתי, הוא הוא שיהיה בראש מעייניה

 3. הנושא חשוב, אבל צריך לחשוב על שיתופי פעולה וחיבורים פוליטיים ולא על פיצולים נוספים.

 4. נושא חשוב ביותר!
  המאמר של פרופ׳ אפרים כהנא, הינו חד וברור ומשכנע.
  כיום במציאות הפוליטית הישראלית, צו השעה הינו לכונן מפלגה פוליטית שתיראו על דיגלה את נושא הצדק החברתי.
  רק באמצעות סיעה משמעותית בכנסת ניתן יהיה לקדם את זכויותיהם הנשחקות של ציבור האזרחים הותיקים.

 5. עדיף היה לדעתי, כי השיטה הפוליטית בישראל, היתה עוברת הסבה, למצב בו אין מפלגות קטנות, המתמקחות למען הציבור שלהם.
  אולם כל עוד אלה הם כללי המשחק, אין ברירה, ממש אין ברירה, אלא להקים בדחיפות מפלגה פוליטית שתייצג את ציבור האזרחים הותקים, שהם אכן קרוב לרבע מסה״כ בעלי זכות הבחירה.
  כיום, כל מפלגות הלווין הקטנות השותפות לקואליציה, דואגות בראש ובראשונה לאינטרסים של הציבור אותו הם מייצגים, וכך לא נשאר כמעט מאומה לטובת האזרחים הותיקים.
  צודק פרופ׳ אפרים כהנא שמפלגה כזו שתהיה מאורגנת בתבונה, תוכל להגיע להישג שיאפשר גם לה להיות לשון מאזניים.

 6. המאמר מהווה מצע לבחירות למפלגה חדשה, לתשומת לב כל המצביעים..

 7. מאמר חשוב המציג בצורה ברורה ומתאימה את צרכיהם ומצבם של הגימלאים בארץ. מפלגת גמלאים אכן תוכל לפעול למען קבוצה גדולה אך חסרת ייצוג של אזרחים קשישים.

 8. צודק לחלוטין פרופ' אפרים כהנא. בזמנו המפלגה שהקים רפי איתן נחלה הצלחה והרימה תרומה חשובה ליצוג מעמד הגמלאים. מטבע הדברים מפלגת גמלאים היא מפלגת "אד הוק". זאת ועוד – מבנה המשטר הדמוקרטי מורכב ממפלגות שכל אחת מהן צריכה לדאוג למצביעיה. כך זה עובד.
  לכן לדעתי מאמרו של פרופ' כהנא חייב להפוך לתנועה פוליטית שתתמודד בבחירות לכנסת הבאה. יש לעודד אותו לצאת בקריאה לגמלאים להתארגן ולהקים מפלגה.

 9. כאשר יגיע משבר בנושא עקרוני ברמה לאומית, המפלגה תתפרק

 10. איך נשיא צרפת נבחר כאשר את כל ההתארגנות המפלגתית עשה בדקה התשעים ממש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן