כחלון במלכוד בליכוד

שיקולים כלכליים ושיקולים אישיים של שר האוצר
תמונה של כחלון
משה כחלון צילום: dikla bassist shafrir commons.wikimedia.org

ההצבעה של מפלגת כולנו לתמיכה בחוק ההמלצות הייתה צעד נואש של שר האוצר להישאר בקואליציה ולא להיגרר ליריבות עם נתניהו או להביא להתפרקות הקואליציה. כחלון הבהיר לחברי מפלגתו שאם לא יצביעו בעד החוק הם עלולים להגיע לבחירות – אפשרות גרועה מבחינת "כולנו" נכון להיום. ההצבעה אומנם גרעה מכוחו האלקטורלי של שר האוצר, אך הוא היה מוכן לשלם את המחיר ולחכות להזדמנות לתקן את הנזק על ידי התנגדות בנושאים ערכיים שיבואו בהמשך. המצב שאליו נקלע כחלון בעקבות ההצבעה על חוק הביש טעון סקירת עברו הפוליטי.

משה כחלון פרץ לתודעת הציבור כאשר פעל להוזלת עלויות השימוש במכשירים סלולריים, פעולה שאכן הועילה לכיסם של מאות אלפים, ואף זיכתה אותו בהערכתם של אזרחים רבים. כחלון הבין שכדאי להיטיב עם ארנקו של האזרח, כי הטבה זו תביא אהדה פוליטית. הבנה זו תשרת אותו בהמשך כהונתו כשר אוצר שנוי במחלוקת. מכאן ואילך כחלון נתפס בציבור כאושיה כלכלית, וציפיות רבות נתלו בו עת שהקים מפלגה והנהיג אותה לשותפות עם הליכוד. נתניהו הטיל עליו את המשימה הקבועה שהוא נוהג לתת לשרים מתחילים בממשלה. כמו קודמו, יאיר לפיד, קיבל גם כחלון את התפקיד הקשה וכפוי הטובה ביותר – שר האוצר. משרד זה מהווה חניכה מופתית לטירונים בממשלה, והמטלות מלמדות את המשמש בו שיעור שלא יישכח עם סיכויי הצלחה לא גבוהים. זו אחת ההברקות של נתניהו.

החזון החברתי-כלכלי של כחלון כלל הוזלת מחירי השכירות והדירות ומציאת דירות במחירים נמוכים וזמינים לזוגות צעירים. ההחלטות שקיבל בנושא הדיור, להבדיל מההוזלות של תעריפי סלולר שהיו תרגיל מסחרי גרידא, דרשו הבנה כלכלית לרבות הבנה בכוחות השוק, הבנת האילוצים המשפטיים ואופן התנהגות הצרכנים והמשקיעים – אך כל אלו לא הובאו בחשבון. תחילה תקף כחלון את בעלי הבתים והמשקיעים בדירות, ביניהם אנשים מהמעמד הבינוני והנמוך שחסכו פרוטה לפרוטה ורכשו עוד דירה או שתיים כדי שבעת זיקנתם לא ייאלצו לחיות על הנדבה שנקראת קצבת זיקנה, ולא להיות נטל על משפחתם ועל הציבור.

כמו כן תקף כחלון את התופעה של אלו המחזיקים כמה דירות להשכרה, רק שכח שאותו בעל דירות חייב להשכירן אחרת המיסוי יאכל את הונו, ובכך הוא בעצם מוסיף להיצע הדירות. כתוצאה מהחלטותיו של כחלון התעשרו בעיקר עורכי הדין שסייעו לבעלי בתים לחלק את נכסיהם לבני משפחה ולמכירת דירות למקורבים. המשקיעים ברחו, המחירים עלו, החזון התאדה והמצוקה גברה. מנגד, בתחום השיכון השיק כחלון תוכנית מקיפה להגרלת דירות ברחבי הארץ, אשר הניבה אלפי התחלות בנייה שאמורות להסתיים תוך שנה שנתיים…

מבחינה חברתית וגיאוגרפית מהווה תוכנית "מחיר למשתכן" ניסוי מעניין. בהגרלה הראשונה לא בחרו המשתתפים את הדירות ואת אזור המגורים אלא קיבלו את מה שעלה בגורל. במצב זה ייתכן כי בעתיד זוגות רבים יחליטו האם לממש את הזכאות לדירה, ואם כן, האם אכן יגורו באזור שבו הדירה נבנתה.

ככל שירבו הזוגות שיחליטו לא לגור באזור שבו דירתם הוגרלה, עשויה להיות תחלופת בעלים ודיירים של אותן דירות, וביקוש לדירות באזורים מסוימים יגבר. אזור שיהיה בעייתי במיוחד עקב חוסר תשתיות ושירותים עלול אף להינטש ולהיהפך למשכנות עוני או לאזור סוג ג' למפוני מצוקה. ימים יגידו כיצד תשרטט תוכנית "מחיר למשתכן" את מפת הדיור בארץ.

התקופה הנוכחית קריטית עבור כחלון, עליו להגיע לבחירות הבאות עם תוצאות מוכחות של מסירת אלפי דירות לזוגות צעירים שיעידו על מימוש החזון שלו. כל קטיעה של תקופה זו על ידי בחירות מוקדמות דומה לקטיעת עץ לפני שנתן פרי, ומכך כחלון חושש יותר מכול. על רקע זה ניתן להבין את תמיכתו בחוק ההמלצות שאיים על המשך כינונה של הממשלה הנוכחית. קיימת סבירות גבוהה שהתוכנית "מחיר למשתכן" תביא לתוצאות במועד מסוים ואזי תהיה בכך תרומה למשבר מחירי הדיור, ואכן יש לקוות שהחזון יתממש.

בין לבין הכרזותיו ותוכניותיו הכלכליות, ניצל כחלון את הדיבידנד העשיר שחילקו חברות ישראליות שעשו אקזיט והשתמש במקורות שהתפנו כדי להוזיל את סל הצריכה של זוגות צעירים וצרכים אחרים, ושוב כיוון לכיסו של הצרכן, כפי שנהג בפרויקט הוזלת תעריפי הסלולר. המקורות שהתפנו לא יועדו להביא עובדי ייצור מהארץ ומחו"ל למפעלים המשוועים לעובדים כדי לעמוד בהזמנות מחו"ל, ולא לעידוד מודרניזציה של קווי ייצור על ידי רובוטיקה. חלק מהמפעלים החלו להעביר יֵדע וקווי ייצור לסין כדי לא לאבד לקוחות.

מצב זה מראה שספינת הכלכלה זקוקה לשר על-כלכלי לטיפוח מקורות ומשאבי ייצור. לא תמיד יגיע כסף מאקזיטים, וכדאי לחשוב על עתיד שבו הייצור ימשיך להיות עמוד התווך של הכלכלה בישראל.

ההכרזה מיום 11.12.2017 על חלוקת 800 מיליון ש"ח כהנחות למוצרי צריכה, מראה שככל שמחירי הדיור יאמירו או שלא ירדו – כך צפויה חלוקת מתנות לציבור כפיצוי תנחומים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כחלון הוא איש ליכוד בנפשו ובעל אידיאולוגיה ימנית בולטת שפשוט נקלע למאבק אישי עם נתניהו. כחלון מחייך כל הזמן אבל זוהי מסכה והסוואה.

  2. שלח שלושה חברי כנסת להשתתף בנפגנת הימין בירושלים. רמז יותר גדול מזה צריך?

  3. ובלי חוט שדרה אידיאולוגי הופך לשר אוצר שכל קיום הממשלה בידיו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן